Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 21-12-06, 21:03
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Thumbs up Νέο γκαπο-ενυδρείο

Γειά σας , αν και παρακολουθώ το forum εδώ και καιρό , είναι η πρώτη μου δημοσίευση μιας και ... τις περισσότερες ερωτήσεις μου τις έχετε ήδη απαντήσει ...

Λοιπόν , το ενυδρειάκι μου είναι μόλις 60lt και λειτουργεί 1 χρόνο και κάτι ψιλά ... ως αρχάριος έκανα αρκετά λάθη στην αρχή αλλά ευτυχώς χωρίς ιδιαίτερες απώλειες . Η ποιο χαζή επιλογή μου ήταν ένα παπαγαλόψαρο ( η ότι άκουσα τη γυναίκα και το αγόρασα ) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω σχεδόν κανένα άλλο ψάρι στο ενυδρείο ... ( έπεφτε ξύλο) .

Το παπαγαλόψαρο μετά από ένα χρόνο συντροφιάς αποφάσισε να συναντήσει το δημιουργό του και πήρα τη μεγάλη απόφαση ...Έδωσα σε ένα φίλο με μεγάλο ενυδρείο 3 γκουραμάκια που υπήρχαν + ένα πλεκόστομο ( άλλη "έξυπνη" επιλογή ... το πετ σοπ μου το πάσαρε και καλά ότι δεν μεγαλώνει και στον χρόνο έφτασε τους ~15 πόντους ... ΤΕΡΑΣ ) και έβαλα επιτέλους γκάπυς που ήθελα από καιρό .

Το πρόβλημα είναι ότι από τα 8 συνολικά γκαπάκια που έβαλα , τα 4 πήγαν να βρουν το παπαγαλόψαρο ... και δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο ... Οι συνθήκες του νερού είναι από καλές ως πολύ καλές , θερμοκρασία 26οC , το ph είναι 7.3 , νιτρικά ~25 , αμμωνία , no2 0 και κάνω κάθε 10 περίπου ημέρες αλλαγή το 20-30% . Ο καταστηματάρχης που φάνηκε να ξέρει ( τον ψάρωσα με κάποιες ερωτήσεις που ήξερα ήδη τις απαντήσεις από εδώ ) μου είπε ότι έχει ph 7 και γενικά ότι δεν θα έχουν πρόβλημα στο ενυδρείο μου ...


Στο δια ταύτα να μη σας ζαλίζω ...

1) Τα ψάρια ήταν 2 αρσενικά και 6 θηλυκά γκαπάκια + 2 ότο νεαρής ηλικίας (~1,5 cm) , τώρα έμεινε 1 αρσενικό και 3 θηλυκά και τα 2 ότο ... συμπτώματα ασθένειας δεν είδα , απλά τα βρήκα στο βυθό νεκρά (κάθε μέρα και από ένα )... πριν την εισαγωγή έγινε προσαρμογή με νερό του ενυδρείου στη σακούλα κτλ ... Τι μπορεί να τα πείραξε ; Απλά έτυχε ή να το ψάξω κάπου αλλού ;

2) τα 4 γκαπάκια και οι 2 ότο , φτάνουν για να συντηρησουν τι βιολογία στο ενυδρείο , φίλτρο κτλ ή να προσθέσω κανένα γκαπάκι ακόμα ;

και 3 ) Αλατάκι να ρίξω στα γκαπάκια και σε τι αναλογία ; Υπόψιν ότι δεν θέλω γεννήστρες κτλ ... άρα αν γεννήσουν θα γεννήσουν μέσα στο ενυδρείο ... Μήπως το αλάτι κάνει κακό στα μικρά ; ή στα ότο ;

Ελπίζω οι ερωτήσεις να μην είναι αφελείς (που θα πάει θα μάθω) και συγχωρέστε το μέγεθος του post μου ...
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο; memy Γλυκό νερό - Γενικά 32 29-09-06 10:00
Νέο Ενυδρείο Aqua_Manos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 03-03-06 23:17
Νέο ενυδρείο nickall13 Malawi 5 22-10-05 21:34
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05
Νέο ενυδρείο n1sarris Γλυκό νερό - Γενικά 40 20-01-03 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06495 seconds with 14 queries