Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-12-07, 00:43
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Question guppina με καμπουρα

Γεια σας παιδια! σημερα πηρα κοριτσια στα ατιθασα αγορια μου αλλα μια εχει σαν καμπουρα! λετε να παθει κατι? παντως ειναι φυσιολογικη και εχει και περαση!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-07, 02:23
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Εχω ακουσει οτι αυτο μπορει να υποδηλωνει εσωτερικα παρασιτα. (Η δυσμορφια στη σπονδυλική στήλη) Βασικα αφου ειδες οτι εχει καποιο προβλημα το ψαρι δεν θα επρεπε να το παρεις περισσοτερο για να αποφυγεις την πιθανοτητα να βαλεις καποιο παθογονο παράγοντα στο ενυδρειο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-07, 10:45
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω ακουσει οτι αυτο μπορει να υποδηλωνει εσωτερικα παρασιτα. (Η δυσμορφια στη σπονδυλική στήλη) Βασικα αφου ειδες οτι εχει καποιο προβλημα το ψαρι δεν θα επρεπε να το παρεις περισσοτερο για να αποφυγεις την πιθανοτητα να βαλεις καποιο παθογονο παράγοντα στο ενυδρειο σου.
Θα συμφωνήσω μαζί σου. Όσες φορές σε γκάπι μου παρουσιάστηκε αυτή η "καμπούρα" αργά ή γρήγορα το έχασα. Πότε όμως δεν παρουσιάστικε κάτι άλλο στα υπόλοιπα.!!!!!
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-07, 11:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η δυσμορφια στην σπονδυλικη στηλη συνηθως ειναι κληρονομική και αποτελεσμα των συχνων αναπαραγωγων με κοντινους συγγενεις.
Τετοια ψαρια θα πρεπει να αποφευγονται για αναπαραγωγες ωστε να μην μεγενθυνουμε το προβλημα κιαλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-07, 11:51
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Τα παρασιτα δλδ τα αποκλειεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-12-07, 11:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειπα συνηθως. Ειναι πιο σπανιο να ειναι παρασιτο. Σιγουρος μπορει να ειναι κανεις μονο αφου κανει νεκτροτομη σε ψαρι.
Εχω ομως αρκετα παραδειγματα απο γεννες μου οπου δυσμορφικα ψαρια εζησαν αρκετά, και στη νεκτροτομη δεν βρηκα τιποτε περιεργο. (οσο μπορω να αναγνωρισω δλδ....)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-12-07, 17:25
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

πω ρε παιδια με αγχωσατε λιγο! και την εχω συμπαθησει..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-12-07, 18:22
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Να προσθέσω και γω ότι μια γκαπίνα που είχα, αφού γέννησε, παρουσίαζε έτσι μια καμπούρα όπως λες, και κολυμπούσε λίγο δύσκολα. Πήγαινε με τις πάντες . Δηλαδή δεν μπορούσε να ισοροππήσει από την γέννα και μετά. και παρατήρησα ότι είχε τραυματιστεί στο "πτερύγιο" που δείχνει το φύλο της. Και μάλλον απτην γέννα το έπαθε. Έζησε έτσι 2-3 βδομάδες. Προχτές απεβίωσε δυστυχώς.. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορούσε καν να κολυπμήσει. Παρόλο που όταν έριξα τροφή με σκόρδο προσπάθησε και ανέβηκε και έφαγε λίγο, την επόμενη μας άφησε...
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-12-07, 08:39
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω και γω ότι μια γκαπίνα που είχα, αφού γέννησε, παρουσίαζε έτσι μια καμπούρα όπως λες, και κολυμπούσε λίγο δύσκολα. Πήγαινε με τις πάντες . Δηλαδή δεν μπορούσε να ισοροππήσει από την γέννα και μετά. και παρατήρησα ότι είχε τραυματιστεί στο "πτερύγιο" που δείχνει το φύλο της. Και μάλλον απτην γέννα το έπαθε. Έζησε έτσι 2-3 βδομάδες. Προχτές απεβίωσε δυστυχώς.. Τις τελευταίες μέρες δεν μπορούσε καν να κολυπμήσει. Παρόλο που όταν έριξα τροφή με σκόρδο προσπάθησε και ανέβηκε και έφαγε λίγο, την επόμενη μας άφησε...
Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και σε μένα.Πρίν 3-4 εβδομάδες μια γκαππίνα γέννησε και σήμερα έχει μια καμπούρα σαν του Καραγκιόζη....και κολυμπάει και προς το γάμο του.Η δε εμφάνιση της γκαππίνας άθλια,είναι ξεφτισμένη παντού....Αμφιβάλλω αν θα προλάβει τον ¶η Βασίλη.Τι είναι αυτό το πράγμα.....επίσης παρατήρησα κοκκινίλα στα βράγχια της και το στομάχι προς τα μέσα.¶ν είναι να γεννάνε και μετά να αρρωσταίνουν καλύτερα να έχω μόνο θυληκές για να μη ζευγαρώνουν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-12-07, 08:54
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η γεννα σε αυτα τα ψαρια προκαλει μερικες φορες ανεπανορθωτες βλαβες στα εντοσθια τους, και πολλες φορες απο το στρες αρρωσταινουν και καταληγουν ετσι.. Αυτο δεν εχει σχεση με καμπoυρες και αλλα τετοια ομορφα που οφειλονται σε γενετικες ανωμαλιες. Θεωρητικα αφου δεν ειναι γενετικό, θεραπευεται.... θεωρητικα...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-12-07, 23:06
Το avatar του χρήστη Katsanikakisxr
Katsanikakisxr Ο χρήστης Katsanikakisxr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-09-2007
Περιοχή: Xania
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Εγω παντος εχω ακουσει απο αρκετους οτι αυτη η καμπουρα δημιουργητε λογο ηληκιας
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-12-07, 21:08
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

γενικα οσοι με τα γκαπυ βγαζετε πολλες γεννες καλο ειναι να τα δινετε και να περνετε νεο αιμα στο κοπαδι.........
συνεχεις γεννες εκφυλιζουν το κοπαδι ομαδα με αποτελεσμα δυσμορφιες αρρωστιες ανεπαρκιες κτλ κτλ.......
δεν θα επρεπε να το παρεις...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-12-07, 22:43
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Και εγώ την εχω παρατηρησει την καμπουρα αυτη στα δικα μου...... Το θεωρούσα οτι δημιουργειται απο την εξαντληση απο τις πολλες γεννες....και μαλλοτ τελικα ετσι ειναι....Εχανα και εγω πολλες φορες θηλυκιες....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για ακόμα μια φορά σώστε με με την εμπειρία σας ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 7 11-06-07 15:42
SOS!!! ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΜΜΩΝΙΑ ΣΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΨΑΡΙΑ!!! Κυριάκος Κυριάκος Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 18-11-04 18:27
Guppina προ του τέλους... Filippos Ζωοτόκα 6 05-06-04 14:32
καμπουρα σε gyppy... X_nikolas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 20-05-04 02:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04866 seconds with 13 queries