Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-02-21, 23:56
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Μπραβο!! το σκιμερ δεν θα το συνδεσεις με την δεξαμενη του φιλτρου?δηλαδη το φιλτρο να γεμιζει και απο το μποτομ ντραιν και απο το σκιμερ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-21, 17:30
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Το skimmer θα το κάνω όπως λες. Θα πάει μαζί με τον σωλήνα του bottonDrain στην μηχανική φίλτρανση. Ο κάθε σωλήνας θα έχει την δικιά του βάνα για να μπορώ να τα κλείνω και να αδειάζω το φίλτρο. Επίσης θα μπορώ να μικραίνω την ροή αναλόγως απο ποιο σωλήνα θα θελω να τραβάω λιγότερο ή περισσότερο νερό (skimmer / BD). 'Έχω ήδη ανεβάσει μια φωτογραφία χωρίς όμως να εξηγήσω κάτι. Ο σωλήνας που είναι θαμμένος στο τσιμέντο θα είναι η επιστροφή του νερού (tpr). Ο δίπλα είναι για το σκίμμερ. Mε ένα Γάμμα θα πηγαίνει μέχρι την επιφάνεια για να δουλεύει σαν σκίμμερ. Απο την έξω πλευρά της λίμνης θα πηγαίνει μέχρι το φίλτρο. Θα έχει βάνα και μελλοντικά ίσως μπει UV.



Εντωμεταξύ μου έκανες μια ωραία πάσα για να ανεβάσω την φωτογραφία με τις σωληνώσεις στο φίλτρο. Τα tpr (Tangential Pond Return) θα μπορούν είτε να τραβάνε είτε να σπρώχνουν νερό, αναλόγως ποια βάνα θα είναι κλειστή. Οι άσπρες σωλήνες είναι πολυπροπυλενίου ειδικές για νερό και μονοκοματες μέσα στο τσιμέντο για να σιγουρέψω ότι δεν θα υπάρχουν απώλειες. Έχω φάει υπερβολικές ώρες για το πώς και που θα γίνουν αυτές οι σωληνώσεις.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20210113_0949492.jpg
Εμφανίσεις:  921
Μέγεθος:  133,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-21, 00:29
Το avatar του χρήστη giorgostriv
giorgostriv Ο χρήστης giorgostriv δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-10-2016
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

σωστος!! τωρα που πεσανε τα μπετα αρχιζουν τα ωραια.Αναμενω να δω πως θα μονταρεις το τζαμι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-21, 12:20
CptMario Ο χρήστης CptMario δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2017
Περιοχή: Πειραια
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Συγνώμη αν η ερώτηση είναι "άκυρη" (οι γνώσεις μου για λίμνες περιορίζονται στα posts σας και μερικά βίντεο), αλλά θα μπεί και καταρράκτης ή το νερό θα επιστρέφει από τα tpr? Αν έχω καταλάβει καλά στο κενό που υπάρχει θα μπει τζάμι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-21, 11:25
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Μια χαρά ερώτηση

Ο καταρράκτης κάνει πολύ καλό γιατί εκτός των άλλων οξυγονωνει το νερό. Τόσα χρόνια ήμουν ευχαριστημένος με τον καταρράκτη. Τα tpr ,δεν τα έχω δει ποτέ σε λίμνη στην Ελλάδα. Μόνο μέσω ξένο φόρουμ τα ξέρω. Έχω διαβάσει ότι βοηθάνε στο να καθαρίζει ο πυθμένας ακόμα ποιο πολύ σε συνδιασμό με το bototmDran. Θα είναι ένα πείραμα που ελπίζω να δουλέψει. Θα έχω βάνες για τα tpr και τον καταρράκτη. Βασικά σκέφτομαι να δουλεύω μόνο τα tpr. Όταν έρχεται κόσμος να τα κλείνω και να στέλνω το νερό στον καταρράκτη. Είναι ποιο ωραίο εφέ ο καταρράκτης. Θα φανεί στη πορεία ποιος τρόπος επιστροφής νερού θα επικρατήσει.

Στο κενό θα βάλω αλεξίσφαιρο τζάμι. Πρέπει να είναι αρκετά χοντρό για να μην λυγίσει και σπάσει από την πίεση του νερού. Τουλάχιστον αυτό το κομμάτι το έχουν κάνει αρκετοί στην Ελλάδα και έχω πάρει μπόλικες συμβουλές και απόψεις.
-------------------------
Έτοιμο και το βίντεο με το τσιμέντο. Αν ήταν να το ρίχναμε σήμερα, πολύ απλά θα το καθηστερούσαμε. Με τόσο κρύο η σκυροδέτησης αναβάλλεται.

https://youtu.be/gjE5AwhGJwg
BORKED

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aliens- : 15-02-21 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-21, 18:52
ANEMOS Ο χρήστης ANEMOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2004
Περιοχή: ATHINA
Μηνύματα: 302
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ANEMOS
Προεπιλογή αα

Ωραία δουλειά και μελετημένη,είμαι της δουλειάς και καταλαβαίνω,θα μπορούσες εκεί που θα βάλεις το τζάμι να κάνεις μια πατούρα να πατήσει το τζάμι κάτω και πλάγια,σε κάποια φώτο που δείχνης τις αγριάδες νομίζω οτι βλέπω ξύλινο τακάκι στο μπετό,αν είναι οντως προσοχή στη μονωση.Με την αδεια σου ίσως περάσω να τη δώ απο κοντά μια και είμαι γείτονας.Καλή συνέχεια
__________________
live the moment
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-21, 20:10
Το avatar του χρήστη aliens-
aliens- Ο χρήστης aliens- δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2011
Περιοχή: Αθηνα - Βρηλισσια
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Αν είναι να φτιάξεις και εσύ λίμνη, αξίζει σίγουρα να περάσεις γιατί διάφορα πράγματα που έχω κάνει δεν έχω καθήσει να τα αναλύσω. Θέλει κάποιους καφέδες για να γίνει αυτό.

Για το τζαμί μέσα από το καλούπι είχα βάλει στο πλάι και κάτω κάτι ξύλα. Έτσι έχω φτιάξει μια πατούρα για να καθήσει το τζαμί. Είναι γύρο στα 2εκ πάχος. Όσο σκευτομαι να είναι και το τζαμί. Έπρεπε τελικά να το κάνω ποιο πάχη. Πλάτος πάνω από 5εκ. Θα βγάλω μια κοντινή φωτογραφία αύριο.

Που είδες το ξύλινο τακακι? Με εκπλήσσεις. Παντού έβαλαν σιδερένια τακάκια. Σε 2 σημεία όμως στο φίλτρο έχουν μείνει 2 ξύλα. Που τα πήρε την μάτι σου? Ελπίζω να μην είναι τακάκια. Έχω προσπαθήσει να τα φάω με τον τροχό και να τα βγάλω αλλά δεν τα κατάφερα. Μου είπαν ότι αν τα αφήσω θα σαπίσουν και θα κάνουν τρύπα. Θέλει προσοχή με την μόνωση εκεί.

Αν θέλεις πέρνα να το δεις. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
"Λιμνούλα" -1000 λίτρων απο πλαστική δεξαμενή. ANDREASOMAGEIRAS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 80 12-06-18 07:44
Προσωρινή Δεξαμενή για Black moor Artemisia Ενυδρεία με χρυσόψαρα 44 08-05-16 23:39
Ξύλινη δεξαμενή antricos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 12 05-07-14 19:20
ερώτηση για δεξαμενή... aristomenis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-03-08 21:45
Δεξαμενή στο μπαλκόνι... Maverick Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 13 16-06-05 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05780 seconds with 15 queries