Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές

Συστήματα - Εξοπλισμός και DIY κατασκευές Το σύνολο του τεχνητού εξοπλισμού και υλικών που θα υποστηρίξουν τη δεξαμενή μας, μετατρέποντας την σε ένα υγειές κύκλωμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-07-10, 23:42
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 χιλιάδες λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Yiannis59 : 24-07-10 στις 12:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-07-10, 12:50
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξανα δηλώνω άσχετος με λίμνες αλλά απο την πείρα μου σε δισκοενυδρεια για αρκετα χρονια η UV 18 W σε μολις 180 λιτρα απλα τρώει ρεύμα δεν σκοτώνει τίποτε για να κάνει δουλειά θέλει πολλά watt πόσο μαλλον σε μια λιμνη πολλων λίτρων
Μιλάμε για βακτηρια κλπ παθογόνους οργανισμούς ,
αντίθετα στην 10000 λιτρων λιμνη μου που εγινε πράσινο το νερό με 18 W και μια ροή 3,5 λιτρα την ωρα εγινε κρυσταλλο σε μολις 2-3 μερες.
Γιατι μιλαμε για UV και ξεχνάμε οτι η λειτουργία και αποτελεσματικότητα της εξαρτάτε και απο τα watt και απο την ροή

Συμφωνώ !
Τυχόν μεγαλύτερη uv σίγουρα θα είναι πιο αποδοτική .
-------------------------
Αντρο σε μια ωριμη λιμνη δεχομαι ότι είναι υπερβολικο το οτι επηρεαζει την βιολογια .Σε μια νεα λιμνη πουαρχιζει να γινετε η διαδικασία του κυκλου του αζώτου τα πραγματα μάλλον είναι διαφορετικά.

Οσο για την uv 100/100 θα την εχω αναμμενη σιγουρα ως το φθινοπωρο .Απο εκει και περα βλέπουμε .Θα κανω καποιο πείραμα να δουμε τι θα προκύψει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπως και να εχει ομως Μιχαλη μου ο καθενας πραττει οπως νομιζει και αντιλαμβανεται καποια πραματα.....εμεις απλα εκφραζουμε αποψεις..

Συμφωνώ και επαυξάνω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
MIXALIS CYPRUS Όπως θα έλεγε και ο Hamlet uv or not uv. that is the question


Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα βαλτά όλα να δουλεύουν, πάρε και των ποιο ακριβό εξοπλισμόχρειαζούμενο η όχι) να είσαι ‘ήσυχος’

Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 24-07-10 στις 12:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-07-10, 16:18
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη ενας απο τους λογους που ηθελα να ειπωθούν και κάποια αλλα σημεια για το θεμα ειναι γιατισιγουρα υπαρχουν ατομα που σκοπευουν να ασχοληθούν με αυτο το χομπι που δεν εχουν την οικονομική δυνατότητα να δωσουν χρηματα σε αντικειμενα που ενδεχομένως να μπορούν να αποφύγουν .
Φτου και πάλι απ' την αρχή...
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. ¶ρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-07-10, 17:09
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτου και πάλι απ' την αρχή...
Είναι αυτό που λέω και ξαναλέω αγαπητέ Μιχάλη....μπορείς να κάνεις λίμνη που να σου στοιχίσει ελάχιστα και να έχεις μόνο μια αντλία να δουλεύει...Χρυσόψαρα και κοι όμως, τα ξεχνάς!!! Πας ολοταχώς για μια λίμνη άγριας ζωής (Wild life pond), με μπόλικα φυτά και μικρόψαρα, όπως τα αφίνις...

Είναι κάπως όπως τα ενυδρεία...και εγώ θέλω τροπικού υφάλου, αλλά στοιχίζει πολύ ακριβά ο εξοπλισμός του, αλλά ανάλογα ψηλό είναι και το κόστος διατήρησης ενός θαλασσινού. ¶ρα παραμένω στις αφρικάνες μου όπου τις σηκώνει και η τζέπη μου.

Βασιλη καταλαβαίνω τι θελεις να πεις . Ομως υπαρχουν και αλλα χρωματα εκτος απο το μαυρο και το ασπρο . Παιρνω το παράδειγμα που εδωσες και σου λεω οτι ενω τα ψαρια του θαλασσινου νερου οπως και ο ζωντανος βραχος δεν θα επιβιώσουν ποτε στο ενυδρειο σου με τις αφρικανες ,τα Κοι θα επιβιώσουν μια χαρα σε λιμνη στρωμενη αλλα χωρις uv .(οπως αλλωστε τοσα χρονια το εκαναν με επιτυχια οι φιλοι απο την Απω Ανατολη)

Πάντως, πουθενά στον κόσμο των κόι δεν χαιρετίζονται δεξαμένες για τα κοι, οι οποίες υπολοίπονται εξοπλισμού...! Πάντα απαντούν με το κομψό "θα ήταν πολύ καλύτερα αν...".
1. Ναι, ειδικά για τα κοι χρειάζεται η UV...
2. βάζω νερό στο κρασί μου για τα χρυσόψαρα...
3. και είμαι από εκείνους που αρνούνται τη χρήση uv στις δεξαμένες άγριας ζωής!
Τουλάχιστον από πλευράς μου, έχω μελετήσει για αρκετά το θέμα αυτό, είχα κατά διαστήματα αλλάξει άποψη, αλλά μετά από χρόνια μελέτης, έχω καταλήξει στις πιο πάνω μου απόψεις, που παραμένουν και πάλι προσωπικές (απόψεις).

Ισως η uv να ειναι απαραιτητη οταν εχουμε κοι σε λιμνη με αιωρουμενη αλγη και χωρις καποιον επιπλεον μηχανισμο για οξυγονωση . Δεν βρισκω καποιον αλλο σπουδαιο λογο υπαρξης της (εκτος του οτι μπορει να καθαρισει απιστευτα γρηγορα την αιωρουμενη αλγη) Αυτο το λενε στα φορουμ για τα κοι.


Όσο για όσα προαναφέρθηκαν για τα παράσιτα, ενδοπαράσιτα και εκτοπαράσιτα, πολύ απλά θα αναφέρω ότι και αυτά μέσω του νερού μεταφέρονται από ψάρι σε ψάρι. Όταν η ροή και η UV είναι ικανοποιητικές, τότε ναι, μπορούν να μειώσουν στο ελάχιστον τις αιωρούμενες προνύμφες κ.λ.π. Υπάρχουν βέβαια και λοιποί μικροοργανισμοί, οι οποίοι αναζητούν πληγές στα ψάρια για να τα προσβάλουν. Δεν έχουν πάντα την ευκαιρία αυτή...η UV μπορεί να βοηθήσει και σε αυτόν τον τομέα. Οι οργανισμοί αυτοί μεταφέρονται και αυτοί στο νερό, όπως και δεκάδες άλλοι, ωφέλημοι ή επικίνδυνοι.

Για τα εκτοπαρασιτα λιγο δυσκολο να γινει δουλεια ακομα και με πολυ δυνατη uv . Δεν πειθομαι σε αυτο το κομματι

Μιχάλη, διάβασε αν μπορείς για την πρόοδο και συχνότητα πολλαπλασιασμού των ωφέλημων βακτηριδίων. Θα εκπλαγείς και θα καταλάβεις οτι δεν μπορούν να επηρεαστούν από τη UV, από τη στιγμή που έχουν αναπτυχθεί σε ελεγχόμενο χώρο (φίλτρο). Αυτό είναι που λέω κάθε φορά για την ανάγκη ύπαρξης σταθερής βιολογίας που δεν θα διαταράσσεται από τη δράση των ψαριών...
Ναι ξερω τη διαδικασια χρονια τωρα απο την ενασχοληση μου με τα ενυδρεια .

Αν νομιζετε οτι σε μια νεα λιμνη δεν επηρεαζει καθολου η uv το κυκλο του αζωτου τοτε παω πασο σε αυτο και το δεχομαι .
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΑ ΛΑΜΠΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΑΜΠΑ? erling Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 18-09-09 22:52
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07009 seconds with 15 queries