Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή τεράστιο πρόβλημα άλγης

Γεια σας και από εμένα,

Χρειαστηκε να λείψω για 4 μέρες. Πριν φύγω παρατήρησα λίγο άλγη στο μπροστινό μέρος του ενυδρίου πάνω στο χαλίκι αλλα δεν έδωσα σημασία γιατι ήταν λιγο και ειπα να ασχοληθώ μετα το 4ημερο μου. Επεστρεψα σήμερα το πρωί και πριν πάω στη δουλειά μου ειπα να περάσω να ταίσω τα ψάρια μου αφου ήταν κ 4 μερες νυστικά. Μόλις μπήκα μεσα στο σπίτι ειδα οτι η άλγη κόντευε να φτάσει στην επιφάνεια του νερού ενώ ενα cardinal tetra ειχε μπλεχτεί μέσα σε αυτή και είχε ψωφίσει. Αμέσως άρχισα να βγαζω με την απόχη όσο μπορούσα την άλγη η οποία συνεχίζει να υπάρχει πλέον σε διάφορα μέρη το ενυδρίου. Έκανα και αλλαγή 30% του νερού και έσωσα λίγο την κατάσταση.

Έχει κανεις καμια ιδέα γιατι σχηματίστηκε τόσο πολυ άλγη και τόσο γρήγορα μετά απο 4 μήνες λειτουργίας του ενυδρίου? Και πώς μπορεί να αντιμετωπιστεί?

Επίσης:

PH: 6.5
ΚΗ: 5
GH: 7
NO2: 0
NO3: 0?
Nh3: 0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-08, 11:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δώσε μας περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-08, 11:29
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Ενυδρίο - Juwel Rio 180
Φίλτρο εσωτερικό - Juwel 600 l/h
Φίλτρο εξωτερικό - Eheim 2224
Αντίσταση - Juwel 200w
Λίπανση - CO2 της Dennerle
A/O 130 l/24h Tης dennerle
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-08, 11:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Διάρκεια φωτισμού....ψάρια....λίπανση...αλλαγές νερού...τάισμα ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-08, 11:48
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Sorry,

Διάρκεια φωτισμού 10 ώρες απο 4 το απ'ογευμα με 2 το πρωί
Ψαρια: Μολις τελείωσα με τα φυτέματα οπότε έχει μονο 10 cardinal tetra εδώ και 10 μέρες! (τωρα πλέον 9)
Αλλαγές νερού 1 φορά την εβδομάδα αλλα τωρα ειχε μέινει 10 μέρες χωρις αλλαγή
Τάισμα flakes της Dennerle 1 φορά την μέρα
Λίπανση: Χρησιμοποιώ προιόντα της Dennerle όπως Ε15, V30 complete, Α1Daily (αυτο σήμερα το ξεκίνησα γιατι το προμιθεύτικα το σαββάτο) και S7 vitamix. Επίσης από τα φίλτρα εχω βγάλει το φίτρο άνθρακα (αν παίζει κάποιο ρόλο αυτό)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-08, 12:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλημέρα..

Δύο πιθανές αιτίες είναι ίσως οι εξής:
1. Ρίχνεις πολλά λιπάσματα, τα οποία όμως τα φυτά δε μπορούν να απορροφήσουν, γιατί έχεις μηδενικά νιτρικά (πιθανότατα και μηδενικά φωσφορικά), κάτι το οποίο είναι σύνηθες σε πυκνοφυτεμένα ενυδρεία με μικρή ιχθυοφόρτιση.. Αν συμβαίνει αυτό, πιθανώς να βλέπεις και σημάδια (σάπισμα φύλλων) σε φυτά αργής ανάπτυξης (π.χ. ανούπιες).. Θα πρέπει λοιπόν να προσθέσεις νιτρικά και φωσφορικά: είτε με DIY (ΚΝΟ3 και Fleet Enema), είτε με προϊόντα της Seachem (Nitrogen & Phosphorus), είτε, μιας και είσαι fan της Dennerle με το A1 NPK (το οποίο βέβαια δεν ξέρω ακριβώς τι κάνει, αλλά λέει ότι είναι για πυκνοφυτεμένα ενυδρεία και περιέχει νιτρικά και φωσφορικά)..

2. Τα λιπάσματά σου περιέχουν αρκετό σίδηρο, και αν έχεις και υπόστρωμα, συνήθως τα υποστρώματα έχουν και αυτά υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο, τον οποίο απελευθερώνουν στη στήλη νερού.. Και η υπερσυγκέντρωση σε σίδηρο είναι συχνά αιτία άλγης.. Αν χρησιμοποιούσες Seachem, θα μπορούσες πιθανώς να μή ρίχνεις Flourish Iron (η seachem τα έχει χωριστά).. Τώρα, κοιτάζοντας λίγο το site της dennerle, ίσως το πρόβλημα το προκαλεί το E15.. Εξ'άλλου, σίδηρο περιέχει ούτως ή άλλως και το V30.. Ένα τεστάκι για Fe θα μπορεί να σου δώσει την απάντηση αν όντως φταίει αυτό..

Γενικά πάντως, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να σταματήσεις προσωρινά τη λίπανση και να κάνεις ένα καλό reset με 2-3 γενναίες αλλαγές νερού.. Στη συνέχεια, μείωσε το iron (και μήν το χρησιμοποιείς αν δε δεις σημάδια έλλειψης σιδήρου), και άρχισε να προσθέτεις NO3 και PO4.. Αν η άλγη είναι τριχοειδής (που από την περιγραφή μάλλον κάτι τέτοιο είναι), μπορείς να την καθαρίσεις εύκολα και με υπερδοσολογία Flourish Excel..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-08, 13:03
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Οκ!!! Η πιο ολοκληρωμένη απάντηση μεχρι στιγμης (ευχαριστώ φιλε χοντρος). Απο όσα μου λες πιστεύω οτι είναι συνδιασμός και των 2! Δηλαδή και υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο πρέπει να έχω (αφού και το υπόστρωμα το είχα εμπλουτίσει με ενισχυτικα που περιέχουν και σίδηρο) +το Ε15 + το V30, αλλα και μηδενικές τιμές σε φωσφορικά κ νιτρικα! τωρα για τα νιτρικά είμαι σίγουρος γιατι χρησιμοποιώ τεστακι τις Tropic Marin στο οποίο δεν κιτρινίζει καν το δείγμα μένει δηλαδη αχρωμο οπως το νερό. Τωρα για σίδηρο και φωσφορικα θα παρω τεστακια το σηντομότερο δυνατό. Το A1 NPK ούτε και γω ξέρω ακριβώς τι κάνει ξέρω βέβαια οτι περιέχει φωσφορικα και νιτρικά που μάλλον είναι το ζητούμενό μου αλλα δεν ξέρω κατά ποσο θα κάνω δουλεια με αυτό. Πάντως σήμερα που πηρα τηλ στο ενυδριακό κατάστημα και αυτός που μίλησα για το πρόβλημα το Α1 ΝΡΚ μου είπε να χρησιμοποιήσω. (αλλα ξέρεις τωρα τους περιγράφεις το πρόβλημα και σου δίνουν απάντηση χωρίς πολλές πολλές εξηγήσεις) Πρέπει επίσης να βρώ την διαφορά απο Α1 με Α1 ΝΡΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-08, 13:30
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ!!! Η πιο ολοκληρωμένη απάντηση μεχρι στιγμης (ευχαριστώ φιλε χοντρος).
Εγώ σ'ευχαριστώ για τα καλά λόγια! Να'σαι καλά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως σήμερα που πηρα τηλ στο ενυδριακό κατάστημα και αυτός που μίλησα για το πρόβλημα το Α1 ΝΡΚ μου είπε να χρησιμοποιήσω.
Δεδομένης της Dennerle, μάλλον φαίνεται και με ποιο κατάστημα μιλάς, αφού είναι και ο αποκλειστικός εισαγωγέας.. Μην τους πολυεμπιστεύεσαι με τα λιπάσματα, μου είχαν δώσει πληροφορίες, όταν ξεκινούσα να ψάχνω για να ξεκινήσω λίπανση, που από την αρχή δε μου πολυκαθόντουσαν και στη συνέχεια όντως αποδείχθηκαν λάθος.. (π.χ. χρήση Flourish Trace ως πιο γενικό από το Flourish, ή ότι η έλλειψη ΝΟ3 & ΡΟ4 δε μπορεί να αποτελέσει αιτία άλγης).. Προτίμησε καλύτερα το forum εδώ, την αναζήτηση στα άρθρα που κυκλοφορούν στο internet (π.χ. http://www.csd.net/~cgadd/aqua/articles.htm και http://www.brainyday.com/jared/aquarium/info.htm) και για τα διάφορα προϊόντα, τα site των εκάστοτε εταιρειών..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-10-08, 13:49
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

Σε αύτο εχείς απόλυτο δίκιο! μου έχουν δώσει ένα κάρο πράγματα και στην αρχή του ενυδρείου μου που μάλλον τίποτα δεν έκαναν αφου όταν τα σταμμάτησα δεν είδα καμμία διαφορά πχ το fb7 bioactive για τα βακτήρια και τωρα με το Ε15 κτλ. Και ειναι γεγονός οτι κάθε φορά που πάω ακούω και διαφορετική γνώμη για το ενυδρείο μου. Μου έχουν προτείνει και άλλα πολλα οπως το StarterTabs της ίδιας εταιρείας που τα θεώρησα υπερβολή μιας και τα φυτά μου εχουν ίδη μεγαλώσει 15 πόντους απο τη στιγμη που τα φύτεψα! γενικότερα πιο καλά αποτελέσματα εχω δεί διαβάζοντας στο forum παρά απο τισ συμβουλες που μου έχουν δωσει εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-10-08, 14:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Όπως και το CO2 της Dennerle, που, δυστυχώς, το χρυσοπλήρωσες..

Επί τη ευκαιρία.. Οι απλές δίκιλες μπουκάλες CO2 πριν από κανα-δυο εβδομάδες, μετά από συζήτηση με κάποιο πωλητή (που υποτίθεται τα ήξερε καλά), είχαν γύρω στα 45 ευρώ (δεν τις είχε εκεί, αλλά θα έφερνε είπε εντός των ημερών).. Και μαζί με κάποια μανόμετρα που είχε το συγκεκριμένο κατάστημα (για όσους δεν κατάλαβαν αναφέρομαι στο Water Inn, και ελάχιστα με ενδιαφέρει αν έχει ή όχι δυνατότητα για αντίλογο στο forum), έβγαινε σε καλή τιμή το όλο σύστημα, οπότε παραλίγο να ακυρώσω την αντίστοιχη παραγγελία από το aquaristic.. Το Σάββατο το πρωί, οι μπουκάλες είχαν 60κάτι.. 35% έξω έπεσε ο κύριος.. Κατά λάθος?

Γιατί το ίδιο ακριβώς λάθος τυχαίνει να συμβαίνει και με αρκετές περιπτώσεις διαφορετικών τιμών στο internet και το κατάστημα.. Βλέπεις χαμηλές τιμές σε κάποια προϊόντα, και ξεκινάς να πας, για να τα βρεις στην πράξη ακριβότερα.. Και μην πει κανείς ότι έγινε λάθος, γιατί καθ'ομολογίαν του ίδου, γίνεται αυτόματα.. Αυτό τουλάχιστον έλεγε όταν έβγαζε λίστες παραλαβών με φυτά και ψάρια (ότι δηλαδή τις έβγαζε το σύστημα), και στην πράξη πήγαινες και τα μισά δεν υπήρχαν!

Το ίδιο και στις τηλεφωνικές συνεννοήσεις! Παίρνεις, ρωτάς, υπάρχει το τάδε? Βεβαίως, ελάτε.. Αρκετές φορές μου συνέβη με φυτά που έψαχνα.. Μήπως τα πρόλαβε άλλος μέσα σε μία ώρα, από το τηλεφώνημα μέχρι την επίσκεψη? Ή μήπως, σου λέει, θα σου ανοίξει η όρεξη πηγαίνοντας, και όλο και κάτι θα βρεις να ψωνίσεις..

Πολύ καλή η ποικιλία του καταστήματος, έχει πράγματα που δεν τα βρίσκεις εύκολα αλλού, και πηγαίνω συχνά, και ψωνίζω συχνά, αλλά κάποιες συμπεριφορές είναι υποτίμηση της νοημοσύνης μας..

Συγνώμη για το off-topic και για το κράξιμο, αλλά εκνευρίστικα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-08, 15:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο και στις τηλεφωνικές συνεννοήσεις! Παίρνεις, ρωτάς, υπάρχει το τάδε? Βεβαίως, ελάτε.. Αρκετές φορές μου συνέβη με φυτά που έψαχνα.. Μήπως τα πρόλαβε άλλος μέσα σε μία ώρα, από το τηλεφώνημα μέχρι την επίσκεψη? Ή μήπως, σου λέει, θα σου ανοίξει η όρεξη πηγαίνοντας, και όλο και κάτι θα βρεις να ψωνίσεις..
Ωχ μωρέ αδερφέ μου και εσύ (ωχαδερφισμός)
Πάρε ένα τηλέφωνο από το κινητό σου και μόλις σου πουν υπάρχει μπες και αγορασέ το!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-10-08, 15:40
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

ksanapes ta! sorry gia to greeklish alla alaksa computer pou den exei ellinika!!

160 euro pou les gia to co2 poy akoma ta klew giati tha mporousa na exw 2o enydreio!! episis epeidi exw epixeirhsh me eswteriko xhmeio kai xhmikous pou eksetazoune ta proionta mas exw diafora ph metra kai agwgimometra sto xhmeio mou metaksu twn opoiwn kai to phmetro mazi me agwgimometro ths hanna pou to water inn to exei 240 i 250 euro den thimamai akrivws kai egw to agorasa gia tin douleia mou 133 euro xwris eidiki ekptwsh. timh emporiou (ta lew auta giati prospathise mia fora enas pwlhths ekei na mou to poulisei)! 110-120 euro diafora pou les kai fantazomao\i oti ginetai se polla proionta tous auto to pragma
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-10-08, 15:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλό είναι να λέμε τιμές που αγοράζουμε φθηνότερα προϊόντα αλλά νομίζω οτι δεν
χρειάζετε να συνεχίσουμε το θέμα που αφορά κάποιον που δεν έχει την δυνατότητα
του αντίλογου.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-10-08, 15:57
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

ok sorry an paraferthikame alla kapoia pragmata pou ginontai einai eis varos kathe xompista eidika gia kapoion san k mena pou prin kati mines ksekinisa kai exw ksodepsei POLLA euro idi!! kai stin ousia den exw oloklirwmeno enydreio!! episis pisteuw oti exoun tin dinatotita tou antilogou giati grafoun kanonika arthra se diafora forum
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-08, 22:41
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

To WATER INN δεν είναι πια μέλος του GAB μετά από απόφαση του διαχειριστή του άρα δεν μπορεί να απαντήσει σε αυτά που λες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Είδος άλγης; theodor72 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 10-07-08 00:01
Τεράστιο έντομο στο ενυδρείο !!! Tomy Γλυκό νερό - Γενικά 9 11-02-08 00:05
Πρόβλημα άλγης MiziGr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 18-01-07 15:57
Πρόβλημα άλγης στο στρωσιμο ΒΑΣΙΛΗΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 06-12-05 10:24
Πρόβλημα άλγης και ανάπτυξης φυτών NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 11-12-03 16:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06126 seconds with 13 queries