Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-11, 22:21
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Eυχαριστω για τα ποστ ειλικρινα κερδιζω πολλα πραγματα

Τελικα φωναξα εκπαιδευτη ξεκινησαμε βασικη υπακοη και καθισε δυο ωρες να μου εξηγησει οσα αναφερει η αγγελικη και οι υπολοιποι,νομιζω ημουν ασχετος

Μου ειπε οτι ειδε μια χαρα το σκυλι,εχει καταλαβει οτι με το να γρυλισει και να δαγκωσει θα παρει αυτο που θελει(θα μεινει στον καναπε πχ).κατα τ αλλα εμεινα εκπληκτος που υπακουε την εντολη ''κατσε'' λες και την ηξερε χρονια.
Ηταν πολυ δεκτικος και πραγματικα στον εκπαιδευτη εβγαζε μια απιστευτη συμπεριφορα.
Δεν ξερω ρε γαμωτο σημερα παλι πηγα για χαδια.ηταν οκ και δεκτικος και μολίσ πλησιασα το κεφαλι του στην κοιλιτσα του με αρπαξε.μολις απομακρηνθηκα ηρεμησε

I am confused
Μη φανταστειτε οτι οταν λεω δαγκωνει εχουμε τραυματα.το πολυ γρατζουνιες
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-11, 22:39
Αγγελική Ο χρήστης Αγγελική δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-07-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Θα παρει λιγο χρονο και θελει υπομονη.Φαντασου οτι για λιγο καιρο θα δοκιμαζει τα ορια σου οπως ακριβως κανουν τα παιδια, που μεχρι προτινος καναν οτι θελανε και ξαφνικα τους βαζεις ορια. Ετσι και ο σκυλος για λιγο καιρο θα δοκιμαζει να δει αν πραγματικα εισαι σταθερος και δεν αλλαζεις τους κανονες. Με υπομονη, επιμονη και τη βοηθεια του ειδικου ολα θα γινουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-11-11, 12:51
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Φίλε μου ο σκυλάκος κατάλαβε ότι στον εκαπιδευτή δεν περνάνε οι μαγκιές! Αντιθέτως σε σένα περνάνε, οπότε κάνει ακριβώς αυτό που λέέι η Αγγελική! Σε δοκιμαζει! Και πίστεψέ με θα το κάνει για καιρό ακόμα! Εξαρτάται από το πόσο σταθερός θα είσαι εσύ, πόσο θα κάνει να στρώσει ο σκύλος σου.
Και όπως έλεγε και κάποιος φίλος: Τα σκυλιά εκπαιδεύονται, οι ιδιοκτήτες τους είναι το πρόβλημα!
Εν ολίγοις, δείξε σταθερότητα σε αυτά που σου μαθαίνει ο εκπαιδευτής και όλα θα πάνε καλά.
Και μην ξεχνάς (ειμαι σιγουρη ότι θα στο είπε και ο εκπαιδευτής) ότι ακόμα και αν τελειώσει κάποια στιγμή η εκπαίδευση, μη θεωρήσεις ότι το σκυλί έμαθε και τέλος. Κάθε μερα θα πρέπει να κάνεις επαναλήψεις των εντολών και ποτέ να μην αφήσεις το σκυλί να παρεκτραπεί ούτε για κατι απλό... γιατί μετα εύκολα θα σε παρει πάλι από κάτω..

Σημ: Η εντολή κάτσε είναι η πιο απλή εντολή αλλά και η πλέον χρήσιμη. Τη μαθαίνουν κουτάβια από 2 μηνών και είναι κάτι που εύκολα μπορείς να το κάνεις καθημερινά στο σκύλο σου, πριν του βάλεις φαγητό, πριν του περάσεις το λουρί για τη βόλτα κλπ.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-11-11, 13:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αυτο ακριβως που λεει η φιλη μπουμπουλα το σκυλι εκπαιδευεται ευκολα το αφεντικο ειναι το δυσκολο...

τα βασικα ειναι ευκολα να τα μαθει το σκυλι αρκει να αφιερωσεις λιγο χρονο...

εγω εχω ενα γιορκσαιρ σπιτι τωρα ειναι 7 χρονων ο οποιος εηταν απιστευτα κακομαθημενος χαιδεμενος και στην συμπεριφορα ηταν ολοιδιος με το σκυλακι του φιλου βαζελου

πριν απο ενα χρονο περιπου ξεκινησα να διαβαζω για τα σκυλια συμπεριφορες πως να τον μαθαινεις τα βασικα κτλ...

μετα απο ενα χρονο ο φοιβος μ εχει μαθει τα βασικα πολυ πιο ευκολα απο οτι νομιζα(τον ειχα για πολυ χαζουλη τον καημενο)

αυτη την στιγμη μπορω να πω οτι ειναι ενα σκυλι πολυ ισοροπημενο και το κυριοτερο κατα την γνωμη μ εχει γινει απο ενα συνηθησμενο σκυλι σε ενα σκυλι με χαρακτηρα που μου δινει να καταλαβω τι θελει και εκεινο καταλαβαινει τι του ζηταω...

στην μαμα μ που τον εχει ακομα χαιδεμενο και κακομαθημενο εξακολουθει να κανει τα δικα του και χειροτερα μπορω να πω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το σκυλακι μου!! ErnieBall Άλλα ζώα 9 23-10-09 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04233 seconds with 14 queries