Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-10, 13:03
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Talking Γέννα Microgeophagus ramirezi!

Γειά σας! Σήμερα το πρωί αντιλήφθηκα οτι τα ραμιρεζάκια μου που μπήκαν στο ενυδρείο μου μόλις πριν 6 μέρες (και είχα ανοίξει και σχετική συζήτηση στο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42050 ) είχαν γεννήσει ένα σωρό αυγουλάκια πάνω σε ένα ξύλο. Είναι η πρώτη φορά που μου συμβαίνει αυτό με αυτά τα υπέροχα ψαράκαι οπότε θέλησα να μοιραστώ τη χαρά μου...
Φωτογραφίες:
1. Η μαμά με τα αυγά
2. Η μαμά φυλάει έχοντας στο νου της τον ancistrus ενώ στο φόντο ο μπαμπάς βαρά την αρσενική keyhole cichlid που πλησίασε
3. Και οι δυο γονείς προσπαθούν να απομακρύνουν τον ancistrus
4. Η μαμά με τα αυγά κι ο μπαμπάς περιπολεί στο βάθος

Τώρα για όσους επίσης ασχολούνται με την αναπαραγωγή των ψαρακίων αυτών να δώσω μερικές πληροφορίες για τις συνθήκες:
Θερμοκρασία: 26
pH: 6.5
GH: 3
KH: 2
Χωρίς αμμωνία-νιτρώδη
ΝΟ3: 5

Γεωγραφικό πλάτος: 57.206 βόρειο!

Τα rams μοιράζονται 260L με 5 σκαλάρια, 6 Corydoras sterbai, 4 ancistrus gold, 1 ζευγάρι Cleithracara maronii (keyhole cichlid) και 4 guppies (που είναι άκυρα με το setup αλλά μου έχουν μείνει αμανάτι και ψάχνω να τα δώσω!). Το ενυδρείο είναι φυτεμένο, με πολλές κρυψώνες κι έχει και μερικα catappa leaves.
Στις 6 μέρες που είναι στο ενυδρείο οι γονείς ταϊζονται κυρίως με κατεψυγμένα bloodworms. Τη μέρα που γεννήσανε ο καιρός είχε χαλάσει μετά απο 2 μέρες ηλιφάνειας και μιας και ήταν να κάνω αλλαγή νερού την έκανα με πιο δροσερό νερό, πειραματιζόμενος μιας και είχα διαβάσει οτι όταν χαλάει ο καιρός με αλλαγή νερού πιο δροσερού επάγεται η αναπαραγωγή των Corydoras sterbai - τελικά απο αλλού μου ήρθε! Επίσης με την αλλαγή νερού φύτεψα και μερικά φυτά ακόμα (τι μερικα δηλαδη... πρασίνισε ο τόπος). 2-3 ώρες μετά απο αυτή την ιστορία είδα το ζεύγος να καθαρίζει ένα ξύλο και το πρωί είδα τα αυγουλάκια!
Η γέννα με έπιασε εντελώς απροετοίμαστο! Είχα κατα νου να ασχοληθώ με την αναπαραγωγή τους απο Σεπτέμβρη μιας και Αύγουστο θα λείπω συνολικα 3 βδομάδες. Ξέρω οτι στο μεγάλο ενυδρείο τα άλλα ψάρια δε θα αφήσουν τίποτα απο το γόνο κι έχω διαθέσιμο ένα ακόμη ενυδρείο που φιλοξενεί αυτή τη στιγμή 4 hatchetfish. Τα hatchetfish δεν ξεκολλάνε απο την επιφάνεια του νερού οπότε δε νομίζω να ασχοληθούν (ή τουλάχιστον έτσι ελπίζω!) με το γόνο αν μεταφερθεί εκεί. Δεν ξέρω όμως αν αξίζει τον κόπο να ανοίξω ιστορίες με αρτέμιες με δεδομένη την καλοκαιρινή απουσία μου... Θα αποφασίσω βλέποντας αν και πόσα αυγά θα εκκολαφθούν.

Κάτι άλλο που με απασχολεί και θα θελα την γνώμη συνχομπιστών με ανάλογη εμπειρία είναι η επιθετικότητα των γονιών. Και δεν ανησυχώ για τα άλλα ψάρια αλλά για τους ίδιους τους γονείς που είναι τα μικρότερα ψάρια του ενυδρείου! Καλά οι ancistrus τις τρώνε και φεύγουν αλλά με την αρσενικιά keyhole που είναι 3 φορές μεγαλύτερη και περιτριγυρίζει την περιοχή (δεν ξέρω αν έχει αντιλήφθεί τα αυγά) έχουν ομηρικούς καβγάδες και φοβάμαι μην τους τραυματίσει! Αν δε αποφασίσουν να ασχοληθούν και τα σκαλάρια που για την ώρα δε δίνουν σημασία και ειναι 6 φορές μεγαλύτερα φοβάμαι μην έχουμε αίματα...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220051.jpg
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  64,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220032.jpg
Εμφανίσεις:  368
Μέγεθος:  65,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220036.jpg
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  73,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220043.jpg
Εμφανίσεις:  388
Μέγεθος:  62,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-10, 13:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Μην ανησυχεις καθολου για τα ραμιρεζι. Παρολο το μικρο τους μεγεθος, εχουν πολυ τσαγανο και δε σηκωνουν μυφα στο σπαθι τους, ειδικα κατα την αναπαραγωγη!

Εχω ομως μια διαπιστωση να κανω. Παρολο που δεν φαινεται καθαρα το ζευγαρι, εχω την αισθηση οτι εχεις δυο θηλυκα. Θα ηθελα να βγαλεις απο 1-2 καθαρες πλευρικες φωτογραφιες το καθε ψαρι για να δουμε αν πεφτω μεσα.
(Ακομα και οταν υπαρχουν δυο θηλυκα στο ενυδρειο, μπορουν να γεννησουν αυγα και να το "παιζουν" ζευγαρακι. Δεν ειναι σπανιο.)
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ωχ λες? Εντάξει θα το κάνω το απόγευμα που γυρίζω σπίτι! Η βασική διαφορά που βλέπω εγώ πάντως είναι οτι το ένα (αρσενικό; ) έχει σαφώς ψηλότερη δεύτερη ραχιαία ακτίνα απο το άλλο (θηλυκο; ) γι αυτό υπέθεσα οτι έχω και τα δύο φύλα. Θα βγάλω καλύτερες φώτο το απόγευμα οπωσδήποτε να το διασταυρώσουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-10, 21:47
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αν ειν ο φωτογράφος αστα και η μηχανή βράστα αντε να βγάλεις φωτο της προκοπης! Αυτές ειναι οι καλύτερες που κατάφερα, ελπιζω να βοηθάνε! Έβγαλα μόνο αυτό για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. Το άλλο κανει κρα οτι είναι θηλυκό, ροζ κοιλίτσα, ιριδίζοντα λέπια μέσα στη μαύρη του βουλίτσα και μικρότερο δευτερο ραχιαίο. Αλλα ετούτο είναι κύριος ή κυρία;; Έχει μακριά δεύτερη ραχιαία ακτίνα, το πισω μέρος του ραχιαίου είναι ψηλό και μυτερό και η μαύρη πλευρική βούλα είναι καθαρή. Ελπίζω να ναι αρσενικός!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220052.jpg
Εμφανίσεις:  300
Μέγεθος:  58,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220066.jpg
Εμφανίσεις:  321
Μέγεθος:  55,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7220083.JPG
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  55,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-07-10, 23:36
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

η τελευταία δείχνει κύριο, οι άλλες δύο είναι που μπερδευουν το πράγμα.
σε λίγο θα καταλάβεις από τα αυγά, τα έχουν ακόμα?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-07-10, 23:41
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Είναι και οι τρεις το ίδιο ψάρι, σε διαβεβαιώ! Απλά προσπαθούσα να παίξω με εστιάσεις-φωτισμούς! Ναι τα αυγά στη θέση τους, κλεισαμε 24 ώρες, θα αφήσω κι ένα φως στο δωμάτιο ανοιχτό το βράδυ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-07-10, 23:48
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Aπο την πρωτη φωτο που φαινεται λιγο καλυτερα δειχνει αρσενικο...Με καθε επιφυλαξη.
Ο Γιωργος θα μας πει καλυτερα αν και οι φωτος δεν βοηθανε και τοσο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-07-10, 13:05
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το ξέρω οτι οι φοτο δεν ειναι πολυ καλές... Ευχαριστώ για την προσπάθειά σας πάντως! Ίσως κάνω καμμιά προσπάθεια και σήμερα για καλύτερες. Εντωμεταξύ διαπίστωσα ένα λαθάκι στο πρώτο post του thread αφού η πρώτη φότο εκεί είναι το (θεωρητικό και όχι σίγουρο ) αρσενικό και όχι η μαμά.

Τέλοσπάντων τα αυγά έχουν μπεί στη δεύτερη μέρα τους, οι γονείς τα φυλάνε με ζήλο και πρόγραμμα που έρχει αρκετή πλάκα. Οι γονείς εναλάσσονται στη φύλαξη των αυγών συνεχώς! Σχεδόν κάθε 15-30 δευτερόλεπτα. Όταν ο ένας είναι πάνω απο τα αυγά ο άλλος περιπολεί και τούμπαλιν. Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις το ενδιαφέρον τους! Επίσης αν και τα ραμ είναι τα μικρότερα ψάρια στο ενυδρείο έχουν κάταστήσει σαφές οτι αυτά κάνουν κουμάντο στη γωνίτσα τους τώρα και τα υπόλοιπα ψάρια περιέργως το αποδέχονται! Μέχρι και τα - εντελώς αδιάφορα για τα αυγά - σκαλάρια όταν περνούν κοντά απο την περιοχή δέχονται επιθέσεις απο τις μικροσκοπικές πολύχρωμες τορπίλλες που μάλλον τα ξαφνιάζουν και απομακρύνονται.
Τέλοσπαντων, ελπίζω να καταφέρω να δω μωράκια ώστε να βεβαιωθώ οτι έχω άτομα 2 φύλων και στην επόμενη γέννα να είμαι καλύτερα προετοιμασμένος!

Και μερικές ερωτήσεις ακόμα! Κάπου πήρε το μάτι μου οτι είναι καλό να ανεβεί η θερμοκρασία όταν εκκολαφθούν τα αυγά (τώρα είναι στους 26), ισχύει? Επίσης να κάνω πιο συχνές αλλαγές νερού για να εξασφαλίσω καλύτερη ποιότητα νερού ή θα τα ξαφνιάσω και θα είναι χειρότερα; Τέλος, με τι συχνότητα γεννούν τα ραμ? Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-07-10, 14:22
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

26-27 C ειναι μια χαρα.Να προσεχεις να μην ξεπερασει τους 28 διοτι γινεται προωρη εκολλαψη και χανεις τα περισσοτερα η και ολα τα μικρα.
Αλλαγες νερου καθημερινες οταν αρχισεις να ταιζεις τα μωρα.Προς το παρον φροντιζεις να εχεις σταθερες παραμετρους και καθαρο νερο και να ενοχλεις οσο τον δυνατον λιγοτερο του γονεις.
Δεν υπαρχει καποια σταθερη συχνοτητα ζευγαρωματος,οποτε νιωσουν ανετα,απο ποτε η και καθε 20 ημερες.
Ομως...Ολες αυτες οι πληροφοριες σου ειναι αχρηστες αν παραμεινει το ενυδρειο με αυτη την συνθεση ψαριων.Αδυνατον να επιβιωσουν ψαρακια με αυτους τους συγκατοικους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-07-10, 14:58
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

OK, ευχαριστώ! Ναι έχεις δίκιο για τους συγκατοίκους. Το πλάνο μου είναι να σιφωνάρω τα μικρα σε ξεχωριστό 55λιτρο που έχω μονο 4 hatchetfish (τα μεγαλώνω για να μπουν στο κυρίως ενυδρείο κάποια στιγμή) και να τα μεγαλώσω εκει. Απο την επόμενη γέννα όμως μάλλον γιατι θα λείπω μεγάλα διαστήματα τον Αύγουστο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-07-10, 22:45
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Απο τις (οχι και τοσο καλες) φωτογραφιες ειμαι σχεδον βεβαιος οτι το ψαρι ειναι αρσενικο. Οποτε μια χαρα σου εχει κατσει. Παρακολουθησε τα ψαρια γιατι αν τα αυγα τους ειναι γονιμα, κατα πασα πιθανοτητα αυριο θα εχουν μεταφερει οι γονεις το γονο σε καποιο αλλο σημειο του ενυδρειου οπου θα εχει σκαψει καποιο μικρο λακκο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-10, 20:17
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δυστυχώς η πρώτη γέννα δεν είχε αίσια κατάληξη. Την δεύτερη μέρα τα αυγα είχαν μειωθεί στο μισό και την τρίτη στο μισό του μισού. Έβλεπα οτι κάποια ήταν άσπρα ενώ τα υπόλοιπα διάφανα και υπέθεσα οτι οι γονείς τα ξεσκαρτάρανε... Την τρίτη μέρα με πολύ λίγα αυγά να έχουν μείνει πάνω στο ξύλο, οι γονείς όντως ξεκίνησαν να σκάβουν λάκκο. Αλλά μέχρι το απόγευμα δεν υπήρχαν πλέον αυγά στο ξύλο και οι γονείς επέστρεψαν στην προ ωοτοκίας συμπεριφορά τους.

Τι να πω, δεν ξέρω αν τα αυγά φαγώθηκαν απο τους γονείς ή τα άλλα ψάρια, ή αν οι γονείς στρεσσαρίστηκαν απο την παρουσία των υπόλοιπων ψαριών και το συνεχή εκφοβισμό που έπρεπε να κάνουν και αμελησαν τις γονικές τους υποχρεώσεις (για παράδειγμα δεν τους έβλεπα να πολυαερίζουν-καθαρίζουν τα αυγά). Πάντως την επόμενη φορά θα απομονώσω γονείς και αυγά και θα τους δώσω την ευκαιρία να μείνουν απερίσπαστοι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-10, 23:22
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Ειναι πολυ πιθανο οι γονεις να ειναι απλα ακομα απειροι και να χρειαστουν μερικες ακομα προσπαθειες. Αληθεια, γνωριζεις την ηλικια τους;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-10, 19:48
Το avatar του χρήστη Ippokampos
Ippokampos Ο χρήστης Ippokampos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Περιοχή: Καισαριανή - Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Οχι δυστυχώς δεν τη γνωρίζω! Τέλοσπάντων στην επόμενη γέννα θα μαι καλύτερα προετοιμασμένος και θα απομονώσω γονείς και αυγά... Μια ερώτηση μόνο, αν τους απομονώσω για το διάστημμα της εκκόλαψης πρέπει να ναι σε ενυδρείο με φυτά άμμους και ίστορίες, ή θα αρκούσε κι ένα πιο λιτό setup?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-10, 21:56
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οσο πιο λιτο, τοσο το καλυτερο. Μια επιπεδη πετρουλα για να κανει τα αυγα της η θηλυκια αρκει.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
54lit-Microgeophagus ramirezi Raven Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 111 11-10-10 09:25
Γέννα Ramirezi nsi Γλυκό νερό - Γενικά 1 01-12-08 19:15
Αναγνώριση Ψαριού [Microgeophagus ramirezi - golden] Archon Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 27-05-05 21:00
Tι να βάλω ακόμα; Microgeophagus ramirezi? qstavrosq Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 11-02-05 00:32
Γέννα microgeophagus ramirezi tasos Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 18 16-04-03 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06510 seconds with 16 queries