Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-06, 19:39
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Και τα Φυτα τρελαθηκαν!!!

Καλησπερα σε όλους. Εχω βαλει αρκετα posts σχετικα με την εμφανιση BBA στο ενυδρειο μου. Οι απαντησεις που ειχα παρει ηταν πολλες και διαφορες. Τελικα χρησιμοποιησα το AlgeaFix. Συγχρόνως σταματησα την παροχή CO2 και εκοψα το λιπασμα. Αυτο που παρατηρησα δεν το πίστευα. Η ΒΒΑ εξαφανιστηκε απο το 90% των φυτών μου. Αλλα αυτό που μου εκανε μεγαλη εντύπωση είναι πως τα φυτά μου ζωντανεψαν και αναπτύχθηκαν με τρομερό ρυθμό. Τόσο καιρό παλευα με διοξειδιο και λιπασματα και η αναπτυξη ηταν περιορισμενη. Από τότε που τα έκοψα, μέχρι και ένα κοκκινο φυτό που έχω, ζωντανεψε. Τι λενε οι ειδικοι?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-06, 19:49
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

αν και δεν ειμαι ειδικος η δικη μου ερμηνεια ειναι :
η Bba ηταν πανω στα φυτα ετσι εμπωδηζε τα φυτα να φωτοσυνθεσουν γιατι δεν ειχαν προσβαζη στο φως ετσι μολις εφυγε αρχησαν να φωτοσυνθετουν να φτιαχνουν την τρφη τους και να μεγαλωνουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη deMetrIs : 19-08-06 στις 19:57
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-08-06, 20:37
epistimon Ο χρήστης epistimon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-12-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή

Το ΒΒΑ βγαινει κυρίως κατω από τα φύλλα. Επίσης δεν ειχαν ολα τα φυτά ΒΒΑ. Κυρίως με εντυπωσίασε η αναζωογόνηση του κόκκινου φυτού. Πάντως ίσως να έπαιξε κάποιο μικρό ρόλο. Εντύπωση μου κάνει επίσης ότι έκοψα το διοξείδιο και αντί να μαραθούν, μεγαλωσαν!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-08-06, 23:05
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Όπως είναι σε όλους μας γνωστό, η άλγη δεν εξαφανίζετε ποτέ.
Πάντα υπάρχει μέσα στο ενυδρείο μας, και περιμένει περισσεύματα θρεπτικών συστατικών και κατάλληλες συνθήκες για να φουντώσει.
Δεν τα λέω όλα αυτά για να σε απογοητεύσω, αλλά απλά για σου εξηγήσω ότι:

1ον) Για να αναπτυχθεί η άλγη χρειάζεται τροφή, Προφανώς το διοξείδιο και το λίπασμα που έριχνες ήταν πολύ περισσότερο από ότι μπορούσαν τα φυτά σου να απορροφήσουν, με αποτέλεσμα να το χρησιμοποίηση η άλγη για την δικιά της ανάπτυξη.

2ον) Η άλγη είναι ένα παράσιτο για το φυτό. Η άλγη, εκμεταλλευόμενη τα περίσσια συστατικά που είχε το ενυδρείο σου, μεγάλωνε στερώντας τα από τα φυτά σου. Μόλις εσύ τάραξες την ισσοροποία που είχαν, και κόβοντας το διοξείδιο, τους έκλεισες το στόμα. Μην μπορώντας λοιπών η άλγη να τραφεί, αποδυναμώνεται έως ότου εξαφανιστεί.

3ον) Τα φυτά εκτός από το νερό, τραβάνε θρεπτικά συστατικά και από το έδαφος (εν αντιθέσει με την άλγη που τραβάει μόνο μέσα από το νερό). Για αυτό και πήραν τα πάνω τους τα φυτά σου. Χωρίς την άλγη πάνω τους (είτε πάνω από τα φύλλα, είτε κάτω από τα φύλλα την ίδια ζημιά κάνουν περίπου) μπόρεσαν να δεσμεύσουν περισσότερες ποσότητες διοξειδίου, και να καταναλώσουν καλύτερα και μεγαλύτερη ποσότητα θρεπτικών συστατικών.

4ον) Το αποτέλεσμα αυτό δεν θα είναι μόνιμο. Κάποια στιγμή τα φυτά σου θα αρχίσουν να υστερούν σε ανάπτυξη. Τότε είναι που θα χρειαστούνε προσεχτικά βήμα, για να μην ξαναφουντώσει η άλγη. Θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στο ενυδρείο σου και να βρεις την σωστή αναλογία Co2 και λιπάσματος που χρειάζονται τα φυτά σου ώστε και να μεγαλώνουν, αλλά και να μην αφήνουν περισσεύματα, ικανά να θρέψουν την άλγη που καραδοκεί πάντα.


ΥΓ Παρακαλώ τους εμπειρότερους, να με διορθώσουν όπου έχω λάθος.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-08-06, 23:39
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Το αποτέλεσμα αυτό δεν θα είναι μόνιμο. Κάποια στιγμή τα φυτά σου θα αρχίσουν να υστερούν σε ανάπτυξη. Τότε είναι που θα χρειαστούνε προσεχτικά βήμα, για να μην ξαναφουντώσει η άλγη. Θα πρέπει να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο στο ενυδρείο σου και να βρεις την σωστή αναλογία Co2 και λιπάσματος που χρειάζονται τα φυτά σου ώστε και να μεγαλώνουν, αλλά και να μην αφήνουν περισσεύματα, ικανά να θρέψουν την άλγη που καραδοκεί πάντα.


ΥΓ Παρακαλώ τους εμπειρότερους, να με διορθώσουν όπου έχω λάθος.
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός απο ενα λεπτό σημείο.
Το co2 πρέπει να παραμείνει κοντά στα 30 ppm.
Τώρα........ η αναλογία που θα πρέπει να βρεις επιστήμων είναι ανάμεσα στο λίπασμα και τον φωτισμό.
Σίγουρα μεγαλύτερο βάρος φέρει το λίπασμα.
Μπορεί να υπάρχει και κάποια έλλειψη σε κάποιο ιχνοστοιχείο που απαγορεύει στα φυτά να προσλάβουν άλλα ιχνοστοιχεία.
Αυτό το ανακαλύπτουμε οταν μετά απο μια αλλαγή νερού ολα πάνε καλά, (άσχετα αν εχει μειωθεί η ποσότητα του λιπάσματος) γιατι να μην ξεχνάμε οτι και το νερό περιέχει ήδη κάποια ιχνοστοιχεία.
Αυτό φυσικά δεν ισχύει οταν το νερό ειναι απο αντίστροφη όσμωση όπου τον πλήρη έλεγχο τον έχουμε εμείς.
Αν και πήγαν ολα καλά για αρχή αυτό δεν σημαίνει οτι μπορούν να πάνε όλα καλά στην συνέχεια.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από newfish
Το αποτέλεσμα αυτό δεν θα είναι μόνιμο.
Ακριβώς έτσι
Το αποτέλεσμα δεν θα είναι μόνιμο αν δεν βρεθεί η ισορροπία.
Αν θέλεις ρίξε και εδώ μια ματιά μήπως και ανακαλύψεις κάτι περισσότερο
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=8327
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρειο καραντινας με φυτα...γινεται? mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-05-03 18:36
Αυξηση Νιτρικων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 28-12-02 04:08
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΤΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:34
ΦΥΤΑ ΠΑΝΩ ΣΕ ΞΥΛΑ newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 17:03
Algae, algae prevention, algae eaters, Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 15-12-02 05:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05803 seconds with 13 queries