Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-13, 13:29
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή Γκαπυ Νεος

Εχω ενα 60λιτρο ενυδρειο και θελω να παρω 3 θυληκα και ενα αρσενικο γκαπυ για γενα,να δω το πως ειναι να γενανε τα ψαρια σου βρε παιδι μου :P ,εχω διαβασει χρειαζετε κερατοφυλο και γενικα φυτα για να κρυφτουν τα μικρα,εγω θελω να μαθω,εχω αεραντλια eheim100 να την χρησημοποιω η οχι?επισεις ποσους βαθμους να εχει το ενυδρειο?αλλαγες νερου να κανω μεχρι να γεννησουν?για υποστρωμα εχω αμμο ειναι στρωμενο το ενυδρειο,σε ποσο καιρο θα γεννησουν απο την στιγμη που τα βαλω μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-13, 20:44
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Καλησπέρα
Πρωταρχικοί σου στόχοι, θα πρέπει να είναι 1ον να περνάει καλά το χαρέμι που θα πάρεις και 2ον τι θα κάνεις με τις τόσες γεννήσεις

Για να καταφέρεις το 1ο, χρειάζεται αρκετό εώς πολύ διάβασμα
Είναι ευκολο να σου πω
1. Ναι στο κερατοφυλλο
2. Αλλαγές νερού 30% την εβδομάδα
3. Μια χαρά ειναι η αεραντλία σου κλπ
Ευτυχώς δεν αρκούν μόνο αυτά

Διάβασε τα υπομνήματα των αρχαρίων http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 , δες αν όντως έχεις στρωμένο ενυδρείο (κάνοντας μετρήσεις στο νερό) και μετά αρχίζεις να σκέφτεσαι τα περί γεννήσεων
Ακόμη κι αν είχες στρωμένο ενυδρείο, θα πρέπει να έχεις βρει τρόπο να συντηρείς τη βιολογία σου, χωρίς ψάρια...
Επιπλέον διάβασε το προφιλ των γκαπις http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...18&postcount=2


Σε όλους αρέσει να βλέπουν γεννήσεις και σε κανέναν δεν αρέσει να βλέπει άρρωστα ψάρια
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-13, 21:15
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Σωστος εισαι,θα κατσω να μελετισω,οσο για μετρησεις κλπ εχουν γινει και ειναι κομπλε,αρχαριος δεν ειμαι ακριβος στο hobby στις γεννες ειμαι ομως ..Οσο για το μετα,μπορουν να συμβιώσουν με black widow tetra??αν και απο οτι διαβαζω δεν πρεπει να ειναι μαζι αλλα εγω θα ρωτησω,

και εδω αυτο που διαβασα Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.π
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-13, 21:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστος εισαι,θα κατσω να μελετισω,οσο για μετρησεις κλπ εχουν γινει και ειναι κομπλε,αρχαριος δεν ειμαι ακριβος στο hobby στις γεννες ειμαι ομως ..Οσο για το μετα,μπορουν να συμβιώσουν με black widow tetra??αν και απο οτι διαβαζω δεν πρεπει να ειναι μαζι αλλα εγω θα ρωτησω,

και εδω αυτο που διαβασα Θα πρέπει να αποφύγουμε ψάρια που δεν πειράζουν τις ουρές των άλλων ψαριών όπως π.χ. tiger barbs, serpae tetra κ.λ.π
¶ρα γνωρίζεις πως αν δεν κρατήσεις τη βιολογία του φίλτρου ζωντανή...κάποια στιγμή "παπαλα"!
Πως την κρατάς τώρα, χωρίς ψάρια?

Για τα Gymnocorymbus ternetzi, δες εδώ
http://www.seriouslyfish.com/species...mbus-ternetzi/
Εγώ δεν θα τα έβαζα με ζωοτόκα, παρόλο που είναι ήρεμο είδος

Το 60λιτρο, αν αρχισουν τα γκαπακια να γεννάνε, σε λίγο καιρό θα σου φαίνεται 10λιτρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-12-13, 09:10
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-12-13, 12:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?
Τόσο περίπου, αλλά εξαρτάται και από τα νιτρικά που θα ανεβάζεις, ξεκινάς με το 1/3 τουλάχιστον και βλέπεις. Αν ταίζεις πολύ και έχεις λίγα φυτά ίσως να χρειαστεί να κάνεις και πιο μεγάλες αλλαγές, αυτό θα στο δείξουν οι μετρήσεις του νερού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-12-13, 21:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7
ευχαριστω και παλι,αν οντως παει τοσο καλα θα χαριζω :P μακαρι να πανε τοσο καλα,κατι ακομα με τις αλλαγες νερου?να αλλαζω μια φορα την εβδομαδα 20λ περιπου?
Για αρχη καλα ειναι το 1/3 ανα εβδομαδα, παντα παρακολουθωντας με μετρησεις τα νιτρικα. Αναλογα με τις αναγκες του καθε ενυδρειου γινονται οι αλλαγες, παντα.

Στο μελλον, ομως, να εισαι προετοιμασμενος για συχνοτερες αλλαγες, αν θελεις να εχεις ζωοτοκα σε αυτα τα λιτρα. Οι συνεχεις αναπαραγωγες θα φερουν πολλα μικρα στο ενυδρειο, τα οποια εχουν τεραστια ορεξη. Η τεραστια ορεξη σημαινει πολλα και μικρα γευματα (3-4 τη μερα τουλαχιστον), γιατι δεν μπορουν να καταναλωσουν μεγαλη ποσοτητα και επιπλεον εκκενωνουν συχνα. Αυτος ο ρυθμος ταϊσματος, ομως, σημαινει αυξηση των νιτρικων. Η αυξηση των νιτρικων, ομως, θα επηρεασει αρνητικα τα ευαισθητα νεαρα ψαρακια. Οποτε, θα χρειαζεσαι μικρες αλλαγες νερου ανα 2-3 μερες, για να ειναι ολα καλα. Αυτο, φυσικα, παλι θα το παρατηρησεις με μετρησεις, μεχρι να βρεις τη σωστη ρουτινα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-12-13, 08:58
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Ωραια δεν τα ηξερα αυτα,εχει 3 μερες που εχω μεσα τα ψαρακια,οποτε ισως και εαν ολα πανε καλα να γεννησουν σε κανενα μηνα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-13, 23:18
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?
Kανεις?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stavros7 : 26-12-13 στις 23:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-12-13, 23:27
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δεν θα το θεωρουσα καθολου καλη ιδεα. Τα Black Widow Tetra ειναι γνωστοι fin nippers και οχι ιδιαιτερα ηρεμο ειδος.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-12-13, 23:27
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι ακομα,μπορω να βαλω με τα γκαπυ black widow tetra?
-------------------------


Kανεις?
Δες τα προφιλ των δυο ειδών και θα καταλάβεις γιατί δεν μπορείς να τα έχεις μαζί

Τα γκαπάκια θέλουν σκληρό νερό, τα tetra θέλουν μαλακό
Γενικά τα ζωοτόκα είναι καλό να κρατιούνται με ζωοτόκα, χωρίς αυτό να αποτελεί κανόνα
Αν οι συνθήκες τα ευνοούν, μπορείς να βάλεις και ωοτόκα, αλλά οχι τα συγκεκριμένα (tetra)

Επιπλέον το 60λιτρο, αν αρχίσουν να γεννάνε τα γκαπάκια...θα "τιγκάρει"!
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-14, 16:29
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

εβαλα στα γκαπακια cabomba caroliniana και τα τρωνε νομιζω γιατι κανουν πολυ συχνα κοπρανα,ειναι κακο?δεν κανει να εχω αυτο το φυτο μεσα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-01-14, 11:39
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλα στα γκαπακια cabomba caroliniana και τα τρωνε νομιζω γιατι κανουν πολυ συχνα κοπρανα,ειναι κακο?δεν κανει να εχω αυτο το φυτο μεσα?
Τι τροφές ταϊζεις και με τι συχνότητα?

Το φυτό δεν δημιουργεί πρόβλημα στα ψάρια και γενικά στο ενυδρείο
Οταν λες "εβαλες", εννοείς φύτεψες ή το αφησες να επιπλέει?
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-01-14, 18:09
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Φυτεψα,ναι μαλλον ηταν η ιδεα μου τελικα και απλα το πειραζουν :P
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-03-14, 12:36
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

καλησπερα και παλι,εχω πλεον 100λ με γκαπυ και αρκετο κερατοφυλλο,εχω 2 αρσενικα 4 θυληκα και ειδα εδω και μια εβδομαδα 3 νεα ψαρακια προστεθηκαν στην παρεα,εχω επισεις γαριδες και σαλιγκαρια..ερωτηση μου ειναι μπορω μεσα στα γκαπυ να βαλω και πλατυ?η θα μου τρωνε τον γονο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-03-14, 18:09
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros7 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα και παλι,εχω πλεον 100λ με γκαπυ και αρκετο κερατοφυλλο,εχω 2 αρσενικα 4 θυληκα και ειδα εδω και μια εβδομαδα 3 νεα ψαρακια προστεθηκαν στην παρεα,εχω επισεις γαριδες και σαλιγκαρια..ερωτηση μου ειναι μπορω μεσα στα γκαπυ να βαλω και πλατυ?η θα μου τρωνε τον γονο?
Καλησπέρα και πάλι
Τα ζωοτόκα γεννάνε σαν παλαβά και στις περιπτώσεις εκείνες που δεν ρυθμίζουν τον πλυθυσμό (τρώγοντας τον γόνο), κινδυνεύει η ισορροπία του ενυδρείου λόγω υπερπλυθυσμού

Με 2 διαφορετικά είδη ζωοτόκων, θα τρελαθείς στις γέννες και πρέπει εκ των προτέρων να είσαι σε θέση να χαρίζεις ψάρια σε άλλους

Με λίγα λόγια, με 2 διαφορετικά είδη ζωοτόκων, άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της, αλλιως άρχισε να κοιτάς για 300λιτρο
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-03-14, 23:24
Stavros7 Ο χρήστης Stavros7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-11-2013
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 354
Προεπιλογή

Οποτε λετε να το δοκιμασω ε?115λ εχω βασικα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-03-14, 02:01
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ολα τα ζωοτοκα εχουν αυτο το θεμα με τις γεννες...
Αν βρισκεις να τα δινεις σε σωστο ενυδρειο μπορεις να βαλεις..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γκαπυ ale__kos Ζωοτόκα 8 09-11-10 13:12
ΓΚαπυ με cpd aNe Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 13 30-09-10 08:28
Απορια για γκαπυ (νεος στο χομπυ) Giorgos Vrasna Ζωοτόκα 5 19-06-10 05:54
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05952 seconds with 15 queries