Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-11-05, 01:54
vassilios Ο χρήστης vassilios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2005
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Γεννηστρα για γκαπυ.

Εχω 2 γκαπινες που ειναι αρκετα φουσκωμενες και υποθετω οτι με το καλο απο μερα σε μερα θα αποκτησω τα πρωτα μου μωρα!Δυστυχως ομως δεν εχω πολλα φυτα και εχω δυνατο φιλτρο,που σημαινει οτι τα μικρα ειται θα φαγωθουν ειται θα τα παρει το φιλτρο!Σκεφτομαι να βαλω γεννηστρα αλλα δεν ξερω πως ειναι και πως λειτουργουν συν τοις αλλοις διαβασα οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για τα ψαρακια.Αυτο το διαπιστωσα σημερα οταν ειδα κατι πλαστικες στο πετ σοπ και κατι αλλες με τουλι.Θα ηθελα να ρωτησω ποια απο τις δυο να αγορασω για τις 2 γκαπινες μου?Πως χρησιμοποιουντα και ποτε να βαλω μεσα τις εγκυεςι.Εχω αγχωθει HELP!Εγω ποτε θα γινω πατερας!Ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-05, 16:36
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Αν είναι απαραίτητο να βάλεις γεννήστρα τότε θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις μια με τούλι. Απλώς την κρεμάς από το τζάμι με τα ελασματάκια που θα έχει στην συσκευασία. Όσο για το πότε τις θα βάλεις μέσα, θα είναι παραφουσκωμένες, θα φαίνονται κάτι μαύρα στίγματα στην κοιλιά τους (τα ματάκια από τα μικρά) και ίσως να κάνουν και κυκλικές κινήσεις κοντά στο τζάμι...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-05, 17:52
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Εγω χρησιμοποιω την πλαστικη που εχει και χωρισματα ωστε να αποφυγω η πεινασμενη μαμα να τσιμπολογησει απο τα μικρα της και παραλληλα να μπορω να βαλω νεα ετοιμογεννη μεσα χωρις να κινδινευουν τα μικρα της προηγουμενης γεννας, ευκολια που η γεννηστρα με τουλι δεν μου δινει.....Νομιζω και πως στα λεφτα δεν εχουν μεγαλη διαφορα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-05, 18:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οι γεννηστρες μονο μειονεκτηματα εχουν. Προτιμειται η με το τουλι, γιατι αν μη τι αλλο, εχει πολυ καλυτερη ροη νερου (σε σχεση με μηδενικη της πλαστικης) και δεν στρεσσαρει - κινδυνευει το ψαρι.
Τωρα για τα μωρα, και στην πλσστικη κινδυνευουν να φαγωθουν μιας και θα ανεβουν στην επιφανεια να παρουν αερα, και κανεις δεν τους απαγορευει να κολυμπανε μονο κατω απο την σχαρα. Και σε αυτην με το τουλι μπορεις παντα να βαλεις και μερικα επιπλεοντα φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-05, 01:07
vassilios Ο χρήστης vassilios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-09-2005
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω γιατη βοηθεια σας,αυριο παω επειγοντως για γεννηστρα γιατι η μια απο τις δυο εχει φουσκωσει πολυ.Η γεννηστρα με το τουλι μου φαινεται πιο καλη λογω της ροης του νερου,απορια:δεν κινδυνευουν να φαγωθουν τα μικρα απο τη μανα τους?Γιατι αν δεν κανω λαθος η με το τουλι δεν εχει χωρισμα ωστε να προστατευονται τα μικρα απο τη μανα ενω η πλαστικη εχει.Η μηπως ειναι καλυτερα να παρω πλαστικη και να κανω καθημερινες αλλαγες νερου?Τι λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-05, 09:04
akisG Ο χρήστης akisG δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Με το που θα γεννήσει... εννοείται ότι θα την βγάλεις από την γεννήστρα και
θα αφήσεις μέσα μόνο το μικρά. ¶ντε καλά γεννητούρια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γκαπυ και μολυ τεριαζουν? stel Ζωοτόκα 8 20-10-05 22:09
Γκαπυ νεκρα 2 εβδομαδων ? ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 29-06-05 16:29
προβλημα με γκαπυ Mariel Ζωοτόκα 0 08-02-05 00:19
Αγρια γκαπυ - Gambusia affinis sv2fpi Ζωοτόκα 4 11-08-03 17:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03676 seconds with 13 queries