Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-11, 12:59
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Ενυδρεία εν σειρά !!!

Ας μπώ απευθείας στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το αν θα μπορούσε να δουλέψει, ένα φίλτρο με τρία ένυδρεία.

Παραθέτω foto για καταλάβεται τι εννοώ...

Το έχει ξαναδοκιμάσει κανείς έτσι;
Σκεφτόμαστε να βάλουμε ένα φίλτρο για κάθε τριάδα ενυδρείων, έτσι ώστε να μπορούμε εν μέρη να χωρίσουμε σκληρά νερά, μαλακά, κλπ !!!

Ελπίζω σε αναλυτικές απαντήσεις !!!
Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aquarium.GIF
Εμφανίσεις:  372
Μέγεθος:  8,0 KB  
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-05-11, 13:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με τα τεχνικα θεματα δεν ασχολουμαι ιδιαιτερα....δεν εχω την "ταση" που λενε..
αλλα αυτοματα μου ερχονται 2 πραγματα στο μυαλο.
1ο και λεπτομερεια: να εχεις βανακια σε καθε ενυδρειο χωριστα ωστε και για την εισροη και για την εκροη νερου να μπορεις να ρυθμισεις για να ειναι ιδια πανω κατω στα 3 ενυδρεια η διαφορετικη αν για αλλα ειδη η διαφορετικες ποσοτητες ψαριων θελεις να αυξησεις η να μειωσεις τη φιλτρανση.
2ο και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: κατι που φοβαμαι....αν για οποιοδηποτε λογο (σκουπιδακι, μουργα στο σωληνα κ.τ.λ.) βουλωσει η εισροη νερου απο το 1ο παραδειγμα ενυδρειο...δε θα παιρνει νερο απο εκει..και θα παιρνει απο τα αλλα 2. θα συνεχισει ομως να ριχνει και στα 3..ετσι στο "βουλωμενο" η σταθμη θα ανεβει και αν δεν εισαι εκει να δρασεις θα πλημμυρισεις ενω θα αδειασουν τα αλλα ενυδρεια.
αντιθετα αν βουλωσει η εκροη νερου σε καποιο ενυδρειο τοτε αυτο το ενυδρειο θα αδειασει και θα πλημμυρισουν τα αλλα 2....
γενικα το κοβω πολυ ριψοκινδυνο.
αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι ενα ενυδρειο μεγαλο να το χωρισω με χωρισματα (σφουγγαρι η οτιδηποτε αλλο σου κανει αλλα να επιτρεπει το νερο να περνα) σε 3 μερη. τοτε δε θα ειχες αυτο το φοβο.

υ.γ. για το 2ο θεμα μπορεις να "λυσεις" το προβλημα βαζοντας την εισροη και στα 3 ενυδρεια κοντα στην επιφανεια του νερου (ωστε να μη μπορει να αδειασει καποιο ενυδρειο εντελως)...και να κανεις τρυπα υπερχειλισης επισης και στα 3 (που καταληγει σε καποιο αδειο δοχειο) ωστε να μη πλημμυρισεις στα πατωματα..
αλλα πολυ μπελαλιδικο το κοβω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-05-11, 13:15
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

μαλον θα κανεις απ'οτι βλεπω πανω απο μια τριαδα ετσι???
εγω πιστευω πως θα μειωθει η αποδοση του φιλτρου κατα το 1/3 σε καθε ενα ενυδρειακι!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-11, 13:25
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

1ο και λεπτομερεια: να εχεις βανακια σε καθε ενυδρειο χωριστα ωστε και για την εισροη και για την εκροη νερου να μπορεις να ρυθμισεις για να ειναι ιδια πανω κατω στα 3 ενυδρεια η διαφορετικη αν για αλλα ειδη η διαφορετικες ποσοτητες ψαριων θελεις να αυξησεις η να μειωσεις τη φιλτρανση.


Υποθέτω ότι η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη μετά θα τα φέρω σε μία ισορροπία


2ο και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ: κατι που φοβαμαι....αν για οποιοδηποτε λογο (σκουπιδακι, μουργα στο σωληνα κ.τ.λ.) βουλωσει η εισροη νερου απο το 1ο παραδειγμα ενυδρειο...δε θα παιρνει νερο απο εκει..και θα παιρνει απο τα αλλα 2. θα συνεχισει ομως να ριχνει και στα 3..ετσι στο "βουλωμενο" η σταθμη θα ανεβει και αν δεν εισαι εκει να δρασεις θα πλημμυρισεις ενω θα αδειασουν τα αλλα ενυδρεια.
αντιθετα αν βουλωσει η εκροη νερου σε καποιο ενυδρειο τοτε αυτο το ενυδρειο θα αδειασει και θα πλημμυρισουν τα αλλα 2....
γενικα το κοβω πολυ ριψοκινδυνο.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί, αλλά υποθετικά αν εξασφαλσουμε την ροή θα είμαστε οκ !!!

αυτο που θα εκανα στη θεση σου ειναι ενα ενυδρειο μεγαλο να το χωρισω με χωρισματα (σφουγγαρι η οτιδηποτε αλλο σου κανει αλλα να επιτρεπει το νερο να περνα) σε 3 μερη. τοτε δε θα ειχες αυτο το φοβο.

υ.γ. για το 2ο θεμα μπορεις να "λυσεις" το προβλημα βαζοντας την εισροη και στα 3 ενυδρεια κοντα στην επιφανεια του νερου (ωστε να μη μπορει να αδειασει καποιο ενυδρειο εντελως)...και να κανεις τρυπα υπερχειλισης επισης και στα 3 (που καταληγει σε καποιο αδειο δοχειο) ωστε να μη πλημμυρισεις στα πατωματα..

Αυτό θα ήταν το καλύτερο και το έχω σκεφτεί, αλλά έχει αρκετό κόστος να ξαναφτιάξω ενυδρεία στις διαστάσεις που θέλω.

αλλα πολυ μπελαλιδικο το κοβω...[/QUOTE]
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαλον θα κανεις απ'οτι βλεπω πανω απο μια τριαδα ετσι???
εγω πιστευω πως θα μειωθει η αποδοση του φιλτρου κατα το 1/3 σε καθε ενα ενυδρειακι!!!
3 Τριάδες, με 3 διαφορετικά φίλτρα. Επειδή τα ενυδρειάκια είναι μικρά, θα κοιτάξω το φίλτρο να είναι αρκετά δυνατό έτσι ώστε να αντισταθμίσω την μείωση της απόδοσης που στάνταρ θα έχει
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naias : 10-05-11 στις 13:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-11, 13:31
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

αν ομως αρρωστισει κατι η κατι παει στραβα στο ενα χαλανε ολα... σκεψου το...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-05-11, 13:37
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ομως αρρωστισει κατι η κατι παει στραβα στο ενα χαλανε ολα... σκεψου το...
Με αυτό παίζει ρώσσικη ρουλέτα αλλά...
Τα ενυδρεία είναι πολλά και το κόστος πρέπει να κατέβει πολύ πιο κάτω για να μπορέσω να τα συντηρήσω.

Δες την foto για να καταλάβεις τι έχω και τι προσπαθώ να κάνω.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a1.jpg
Εμφανίσεις:  316
Μέγεθος:  44,2 KB  
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-05-11, 13:46
Το avatar του χρήστη Cornellius
Cornellius Ο χρήστης Cornellius δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2010
Περιοχή: ekali
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

ε??? τι ειπεσ τωρα μαν?
γιατι τα εχεισ ολα αυτα?

μη μου βαζεισ ιδεεσ!!!
__________________
Η ζωή είναι το ομορφότερο ταξίδι.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-05-11, 13:49
Το avatar του χρήστη kostas_pana
kostas_pana Ο χρήστης kostas_pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: koridallos
Μηνύματα: 224
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτό παίζει ρώσσικη ρουλέτα αλλά...
Τα ενυδρεία είναι πολλά και το κόστος πρέπει να κατέβει πολύ πιο κάτω για να μπορέσω να τα συντηρήσω.

Δες την foto για να καταλάβεις τι έχω και τι προσπαθώ να κάνω.
φιλαρακι και γειτονα με καλυψες πληρως... μακαρι να σου δουλεψει οπως ακριβος το θες...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-05-11, 13:54
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Μέχρι τώρα το συντηρούσα με έναν φίλο αλλά πλέων θα το συνεχίσω μόνος οπότε το κόστος ανεβαίνει υπερβολικά.
Τόσα έχουμε γιατί θέλαμε διαφορετικά είδη, οπότε σε ένα μεγάλο δεν μπορούσαμε να το κάνουμε.
Στα dexion της φωτογραφίας έχουμε αφρικάνες, γαρίδες, ζωωτοκά, κλπ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas_pana Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλαρακι και γειτονα με καλυψες πληρως... μακαρι να σου δουλεψει οπως ακριβος το θες...
Δες το pm σου οπότε αν θες έλα να το δεις απο κοντά !!!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naias : 10-05-11 στις 13:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-05-11, 13:55
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

φιλτρα δεν υπαρχουν?γιατι αν υπαρχουν δεν πιστευω να κερδισει και κατι με το ρευμα.
το συστημα δεν πιστευω να δουλεψει γιατι στο τελευταιο ενυδρειο ουτε θα τραβαει αλλα ουτε θα στελνει αρκετο νερο...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-05-11, 13:56
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Μ'αρεσεις naias και βλεπω οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει ανακαληψει τα ευχρηστα πλαστικα κουτια ΙΚΕΑ!!....

Σιγουρα μερικες μεγαλες δεξαμενες τυπου sump ειναι η καλητερη λυση για σενα..
1 για μαλακά νερα, 1 για σκληρα κτλπ...
Υπερχηλισεις σε ολα τα ενυδρειακια και τα σχετικα...

Κατι πιο απλο, αλλα διαφορετικη και πιο ''φτωχη'' φιλτρανση, ειναι να παρεις μια μεγαλη αεραντλια λιμνης και να την ''σπασεις'' τοποθετωντας σε καθε ενυδρειακι απο ενα αεροφιλτρο.
Βλεπω ειναι και μικρα οποτε θα την παλεψουν...και κανεις το παραπανω για τα μεγαλητερα συστηματα που ισως εχεις αν θελεις.

Καλο κουραγιο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-05-11, 14:07
Το avatar του χρήστη rospy
rospy Ο χρήστης rospy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2010
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Στη θέση σου θα σκεφτόμουνα για ένα sump,
θα ζεσταίνεις ένα νερό,θα έχεις έλεγχο σ ένα φίλτρο,
φτιάχνεται εύκολα και αγοράζεις μια ή δυο καλές αντλίες.
Οικονομία και σε χρόνο (συντήρησης) και χρήμα


kwstas_original με πρόλαβες,συμφωνώ μαζί σου!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-05-11, 14:15
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original Εμφάνιση μηνυμάτων
Μ'αρεσεις naias και βλεπω οτι δεν ειμαι ο μονος που εχει ανακαληψει τα ευχρηστα πλαστικα κουτια ΙΚΕΑ!!....

Σιγουρα μερικες μεγαλες δεξαμενες τυπου sump ειναι η καλητερη λυση για σενα..
1 για μαλακά νερα, 1 για σκληρα κτλπ...
Υπερχηλισεις σε ολα τα ενυδρειακια και τα σχετικα...

Κατι πιο απλα, αλλα διαφορετικη και πιο ''φτωχη'' φιλτρανση, ειναι να παρεις μια μεγαλη αεραντλια λιμνης και να την ''σπασεις'' τοποθετωντας σε καθε ενυδρειακι απο ενα αεροφιλτρο.
Βλεπω ειναι και μικρα οποτε θα την παλεψουν...και κανεις το παραπανω για τα μεγαλητερα συστηματα που ισως εχεις.

Καλο κουραγιο!
Τα κουτιά των Ικέα δεν παλεύονται !!! Κάνουν για τα πάντα, απο καραντίνα μέχρι κανονικό ενυδρείο !!!
-------------------------
Αρχίζω να το σκέφτομαι για sump...
Αυτό που με προβληματίζει είναι το ύψος των πάνω - πάνω ενυδρείων που είναι στα 2 μέτρα σχεδόν ... Βασικά στο τί θα καίει η αντλία για να ανεβάσει νερό στα δύο μέτρα !!!
-------------------------
Κατι πιο απλο, αλλα διαφορετικη και πιο ''φτωχη'' φιλτρανση, ειναι να παρεις μια μεγαλη αεραντλια λιμνης και να την ''σπασεις'' τοποθετωντας σε καθε ενυδρειακι απο ενα αεροφιλτρο.
Βλεπω ειναι και μικρα οποτε θα την παλεψουν...και κανεις το παραπανω για τα μεγαλητερα συστηματα που ισως εχεις αν θελεις.


Το αερόφιλτρο στις γαρίδες θα είναι μια χαρά, το φοβάμαι εκεί που θα υπάρχουν ψαράκια, μιας και έχω αρκετές γέννες. Φοβάμε δηλ για μεγάλη φόρτιση του συστήματος !!!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naias : 10-05-11 στις 14:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-05-11, 14:57
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

κοιτα μπορεις να κανεις και το αλλο!!!!παιρνεις ενα φιλτρο ή τελος παντων χρησιμοποιεις ενα που εχεις το προσαρμοζεις οπως λες....και παρατηρεις αν δουλευει σωστα!αν ναι προχωρας ακαθεκτος και στα υπολοιπα.αν οχι η πας στη λυση sump η στη λυση φιλτρο για το καθενα!αν και δεν νομιζω να ειναι ακριβη λυση το φιλτρο για το καθενα γιατι απ'οτι βλεπω τιμες, ενα 2211 ή ενα 2213 της eheim με καταναλωσεις 5 και 8 watt αντιστοιχα σου βγενουν πιο οικονομικα απο ενα μεγαλο!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-05-11, 15:45
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα μπορεις να κανεις και το αλλο!!!!παιρνεις ενα φιλτρο ή τελος παντων χρησιμοποιεις ενα που εχεις το προσαρμοζεις οπως λες....και παρατηρεις αν δουλευει σωστα!αν ναι προχωρας ακαθεκτος και στα υπολοιπα.αν οχι η πας στη λυση sump η στη λυση φιλτρο για το καθενα!αν και δεν νομιζω να ειναι ακριβη λυση το φιλτρο για το καθενα γιατι απ'οτι βλεπω τιμες, ενα 2211 ή ενα 2213 της eheim με καταναλωσεις 5 και 8 watt αντιστοιχα σου βγενουν πιο οικονομικα απο ενα μεγαλο!!!!
Έχω είδη φιλτράκια για το καθένα. Η βασική αιτία της ομαδοποίησης είναι μήπως χρησιμοποιούσα κάποιο chiller για το Καλοκαίρι !!!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-05-11, 16:12
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω είδη φιλτράκια για το καθένα. Η βασική αιτία της ομαδοποίησης είναι μήπως χρησιμοποιούσα κάποιο chiller για το Καλοκαίρι !!!
Την παλευεις?!

Δυνατο air condition στο χωρο και μαλιστα inverter χαμηλης καταναλωσης...

Για ποσα λιτρα νερο συνολο μιλαμε πλακα-πλακα??
Πες και λιγα πραγματα για τον εξοπλισμο συνολικα, αντλιες, θερμανση, φωτα κτλπ...

Αν κανεις το συστημα sump που σου ειπα θα εχεις και πολυ ευκολοτερες αλλαγες νερου πλεων...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-05-11, 16:21
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

οντως,πρεπει να κανεις μια μαζικη παρουσιαση
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-05-11, 16:45
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μπώ απευθείας στο θέμα θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη σας για το αν θα μπορούσε να δουλέψει, ένα φίλτρο με τρία ένυδρεία.

Παραθέτω foto για καταλάβεται τι εννοώ...

Το έχει ξαναδοκιμάσει κανείς έτσι;
Σκεφτόμαστε να βάλουμε ένα φίλτρο για κάθε τριάδα ενυδρείων, έτσι ώστε να μπορούμε εν μέρη να χωρίσουμε σκληρά νερά, μαλακά, κλπ !!!

Ελπίζω σε αναλυτικές απαντήσεις !!!
Ευχαριστώ!
Δεν θα λειτουργήσει αυτό που σκέφτεσαι το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Η εισροή και εκροή θα είναι ανόμοιες στα ενυδρεία όπως ανέφερε και ο Πάνος πιο πάνω.

Έτσι όπως τα έχεις (κάτι ανάλογο έχω κι εγώ) θα πρέπει να έχεις αναγκαστικά ξεχωριστά φίλτρα δε κάθε ενυδρείο-κουτί.

Το σημαντικότερο πρόβλημα θα υπάρξει το καλοκαίρι με την αύξηση της θερμοκρασίας και την μείωση του οξυγόνου. Ένα κλιματιστικό στο χώρο είναι απαραίτητο(το inverter στην ψύξη δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση) και οπωσδήποτε αερόφιλτρα που θα μπορείς με μια κεντρική αεραντλία και 12άρι διανεμητή να μοιράζεις τον αέρα σε όλα τα ενυδρεία. Τα δικά μου τα είχα πάρει από ebay και αν θυμάμαι καλά το κόστος για αεραντλία(με πιστόνι και όχι μεμβράνη) και διανεμητή ήταν στα 80 ευρώ.

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο και ουσιαστικά σε βάθος χρόνου οικονομικότερο να φτιάξεις καινούρια ενυδρεία στο μήκος που θέλεις με φίλτρα αμβούργου ή σαμπ.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-05-11, 16:58
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα λειτουργήσει αυτό που σκέφτεσαι το είχα δοκιμάσει κι εγώ. Η εισροή και εκροή θα είναι ανόμοιες στα ενυδρεία όπως ανέφερε και ο Πάνος πιο πάνω.

Έτσι όπως τα έχεις (κάτι ανάλογο έχω κι εγώ) θα πρέπει να έχεις αναγκαστικά ξεχωριστά φίλτρα δε κάθε ενυδρείο-κουτί.

Το σημαντικότερο πρόβλημα θα υπάρξει το καλοκαίρι με την αύξηση της θερμοκρασίας και την μείωση του οξυγόνου. Ένα κλιματιστικό στο χώρο είναι απαραίτητο(το inverter στην ψύξη δεν έχει και μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση) και οπωσδήποτε αερόφιλτρα που θα μπορείς με μια κεντρική αεραντλία και 12άρι διανεμητή να μοιράζεις τον αέρα σε όλα τα ενυδρεία. Τα δικά μου τα είχα πάρει από ebay και αν θυμάμαι καλά το κόστος για αεραντλία(με πιστόνι και όχι μεμβράνη) και διανεμητή ήταν στα 80 ευρώ.

Κατά τη γνώμη μου θα ήταν καλύτερο και ουσιαστικά σε βάθος χρόνου οικονομικότερο να φτιάξεις καινούρια ενυδρεία στο μήκος που θέλεις με φίλτρα αμβούργου ή σαμπ.
Το βασικότερο που δε σας είπα είναι ότι το προορίζω για το μπαλκόνι όλο αυτό. Σκέφτομαι να το επενδύσω όλο γύρο γύρο με ξύλο και να το μονώσω με dow. Το μπαλκόνι δεν μπορούμε να το αποφύγουμε ...
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-05-11, 17:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Αν δεν μπορείς να αποφύγεις το μπαλκόνι νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις τα ..ενυδρεία. καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-05-11, 17:05
georgios3772 Ο χρήστης georgios3772 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-01-2010
Περιοχή: Ναυπλιο-Γαλατσι
Μηνύματα: 23
Send a message via Skype™ to georgios3772
Προεπιλογή

μπορειτε να μα πειτε ποσο εχουν τα πλαστικα κουτια απο ικεα σε τι διασταση ειναι, η ποσα λιτρα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-05-11, 17:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ φοβάμαι ότι ο Alex_Salonica έχει δίκιο και είναι δύσκολο να λειτουργήσει το σύστημα, δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά το νερό θα "πέφτει" από το κάθε
ενυδρείο προς το φίλτρο απλά με την βαρύτητα (δεν το τραβάει η αντλία) και θα επιστρέφει από το φίλτρο στο κάθε ενυδρείο με διαφορετική δύναμη
και σε διαφορετική ποσότητα, ανάλογα με το μήκος του σωλήνα, το ύψος κλπ. Αν το δοκιμάσεις, φρόντισε τουλάχιστον τα μήκη και οι διατομές των
σωλήνων να είναι ίδια από το σημείο που θα χωρίζονται στα 3 μέχρι το κάθε ενυδρείο και βέβαια να μην είναι τα ενυδρεία σε διαφορετικό ύψος.
Κι αφού το προορίζεις για το μπαλκόνι, καλά σφουγγαρίσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-05-11, 17:43
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Μόνο με ένα κοινό sump για όλα, μπορείς να τα ενώσεις σύγουρα.

Θα κατεβαίνει από την κάθε υπερχείληση όσο πρέπει να κατεβαίνει. Το να ρουφάει μηχανή νερό από ενυδρείο, είναι ζήτημα χρόνου να σου χαλάσει τις ισοροπίες.

Συμφωνώ και εγώ με τον Alex Salonica, φτιάξε καινούργιο ενυδρείο με χωρίσματα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-05-11, 22:58
Το avatar του χρήστη naias
naias Ο χρήστης naias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgios3772 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορειτε να μα πειτε ποσο εχουν τα πλαστικα κουτια απο ικεα σε τι διασταση ειναι, η ποσα λιτρα
Αυτά που έχω εγώ είναι 54 λίτρα, τώρα πλέων υπάρχουν και σε 60 λίτρα.
Αν θυμάμε καλά κάνουν περίπου 8 ευρώ χωρίς το καπάκι που κάνει 2 ευρώ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν μπορείς να αποφύγεις το μπαλκόνι νομίζω ότι μπορείς να αποφύγεις τα ..ενυδρεία. καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ.
Το έχω ξανα παίξει στο μπαλκόνι με 2 κατοστάρια, η κατασκευή με την μόνωση δουλεύει άψογα. Βέβαι εκεί το chiller ήταν μονόδρομος !!!

Κάτω υπο σκέψη όλες οι ιδέες, το μόνο σίγουρο ότι η ιδέα με το φίλτρο την έθαψα!

Δουλέυω στο μυαλό μου τις υπόλοιπες.
Ωστώσο εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου; Δεν θέλω να τα αποχωριστώ αφου τα έχω φέρει σε σημείο που έχω γέννες... Εσεις πια λύση θα χρησιμοποιούσατε;

Ευχαριστώ!
__________________
Ελεύθερος δεν είναι αυτός που κάνει ότι θέλει, αλλά αυτός που ξέρει τι θέλει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη naias : 10-05-11 στις 22:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ήρθε και η σειρά μου... RIO 300 theok1200s Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 10-01-10 12:43
Με ποια σειρά μπαίνουν τα υλικά; akis07 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 09-08-05 10:43
Σύνδεση φίλτρων σε σειρά grtasos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 05-03-05 08:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08412 seconds with 14 queries