Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-11-11, 17:09   #1
Παλιο Ενυδρειο..
LefthsKeratc
Junior Member
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Keratsini
Μηνύματα: 3

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
LefthsKeratc Ο χρήστης LefthsKeratc δεν είναι συνδεδεμένος 04-11-11, 17:09
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας παιδια!Ειμαι καινουριος στο forum...Με λενε Λευτερη και ειμαι 18!

Σημερα αποφασισα να στισω το παλιο ενυδρειο του πατερα μου..
Ειταν στο παταρι και ειταν σε αθλια κατασταση,το καθαρισα μεσα εξω με χλορινη και αυθονο νερο και εγεινε ΤΖΙΤΖΙ...ειναι μικρουλι λογικα στα 30 λιτρα αν δεν κανω λαθος...ειχε μαζι και κατι φιλτρα και ενα που βγαζει φισαλιδες αλλα αυτα λεω να τα πεταξω και να παρω καινουρια...θελω να μου πειτε τι να κανω σαν επομενο βημα!!(ασχετοοος)
Εμφανίσεις: 3572
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-11-11, 17:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην το ξεπλενεις πολυ καλα με νερο ωστε να μη μυριζει πλεον χλωρινη.καλο θα ητανε να το γεμιζες με νερο στο οποιο θα βαλεις αντιχλωριο και να το αφησεις μια δυο μερες ετσι.και η χλωρινη (οτι εχει μεινει)θα διαλυθει και θα τσεκαρεις για τυχων διαροες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-11-11, 17:24
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλώς όρισες
μέτρησε το ενυδρείο να δεις πόσα λίτρα είναι (μήκος*πλάτος*ύψος)
τσέκαρε αν δουλεύουν σωστά μη τα πετάξεις λεφτά κάνουν
το βιολογικό υλικό του φίλτρου (αν έχει) θα θέλει πέταμα σίγουρα. Η αεραντλία αν δουλεύει δε θέλει κάτι άλλο.
Κάνε του ένα ξέπλυμα όπως σου είπε και ο kgf12345 και δες αν χάνει και μετά σε περιμένει πολύ διάβασμα. Ούτε στις πανελλήνιες δεν είχα ρίξει εγώ τόσο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-11-11, 21:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!
εφοσον το χομπυ σου κινησε την "περιεργεια"...θα ηθελα να σου πω οτι ενα ενυδρειο 30 λιτρων μπορει να γινει πραγματικο στολιδι...αλλα αδιαμφισβητητα σε περιοριζει αρκετα. μιας και εχεις σκοπο να δαπανησεις χρηματα λοιπον για αγορα εξοπλισμου..σκεψου μηπως θελεις (και μπορεις?) να αναβαθμιστεις και σε λιτρα. στις αγγελιες υπαρχουν πολλα ενυδρεια σε πολυ χαμηλες τιμες πλεον λογω κρισης.

γιαυτο πριν προχωρησεις σε αγορα εξοπλισμου ..διαβασε τα υπομνηματα για να εξακριβωσεις καταρχην αν ενα 30 λιτρο με τις ελαχιστες επιλογες που προσφερει μπορει να σε καλυψει.
αν ναι...συνεχιζεις το διαβασμα και αγοραζεις τον καταλληλο εξοπλισμο. αν εχεις σκοπο να βαλεις τα ψαρακια που σου αρεσουν (εχεις επισκεφθει πετ σοπ να δεις διαφορα ειδη? η εδω στο ιντερνετ?) σκεψου πρωτα αν μπορουν να ζησουν στα λιτρα σου.

θα ηταν κριμα να αγορασεις εξοπλισμο κι επειτα να θελησεις ψαρια που δε μπαινουν σε 30λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-11-11, 15:40
LefthsKeratc Ο χρήστης LefthsKeratc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Keratsini
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Δεν εχω τοσα αρκετα χρηματα για αγορα νεου...σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ και ειχε πολυ οραια ψαρακια και πολυ φθηνα κατω απο 10ευρο και με μεγαλη πικιλια...εμενα η τυπισα μου υπε να αγωρασω εναν θερμοστατη(25ε) και καποια βακτιρια και χλωρια αξιας 2-3 ευρο(?)και μου υπε να τα βαλω στο νερο και να το αφησω 3 μερες και μετα να βαλω ψαρακια καλα μ λεει η βλακειες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-11-11, 16:45
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefthsKeratc Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχω τοσα αρκετα χρηματα για αγορα νεου...σημερα πηγα σε ενα πετ σοπ και ειχε πολυ οραια ψαρακια και πολυ φθηνα κατω απο 10ευρο και με μεγαλη πικιλια...εμενα η τυπισα μου υπε να αγωρασω εναν θερμοστατη(25ε) και καποια βακτιρια και χλωρια αξιας 2-3 ευρο(?)και μου υπε να τα βαλω στο νερο και να το αφησω 3 μερες και μετα να βαλω ψαρακια καλα μ λεει η βλακειες?
λοιπόν αν θες τη γνώμη μου παρε ένα θερμοστάτη απο το ebay (5-10 ευρω max θα σου βγει). Ζήτα από κάποιον να σου δώσει μπόλι για να στρώσεις το φίλτρο, πάρε και κανένα κλάδεμα (σίγουρα πιο φτηνά θα το πάρεις από συνχομπιστα) και μόλις σου έρθει ο θερμοστάτης (θα έχει στρώση και το φίλτρο) αγόρασε ένα μονομάχο και είσαι κομπλέ
Τα 30 λίτρα είναι λίγα για πολλά πολλά ψαράκια. Θα σε κάνει να δώσεις 30-40 ευρώ η "τύπισα" και το πολύ σε ένα μήνα θα αποδημήσουν εις κύριων (αντιχλώριο πάρε)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-11-11, 22:56
LefthsKeratc Ο χρήστης LefthsKeratc δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Keratsini
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Εμενα μου υπε αυτη γιατι πηγα πριν και ρωτισα 45ευρο θερμοστατης-φιλτρο-αυτο για τ οξυγονο και αντιχλωριο και βακτιρια!μια καλη τιμη πιστευω ειναι..τωρα για διακοσμιση και αμμο θα παρει γυρο στα 20-25 ευρο...εμενα μου υπε να βαλω καμια 10αρια ψαρια μεσα η ηλιθεια και κατι αλλο αυτο το μπολι τι ειναι??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-11-11, 00:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefthsKeratc Εμφάνιση μηνυμάτων
και κατι αλλο αυτο το μπολι τι ειναι??
Εδω στα υπομνηματα των αρχαριων γραφει και για το μπολι και οτι αλλο χρειαζεσαι για να ξεκινησεις σωστα και χωρις προβληματα.
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34
Μη βιαστεις.
Ρωτα παλι στο φορουμ για οποια απορια σου μεινει μετα το διαβασμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-11-11, 03:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οι τιμές είναι υπερβολικές... Θερμοστάτη και φίλτρο μπορείς να βρείς με λιγότερο απο 15-20¤ στο ebay.

Αεραντλία δεν είναι απαραιτητο να βάλεις, αλλα είναι καλό να εχεις μια σε περιπτωση αναγκης. (τσεκαρε αν λειτουργεί αυτη που έχεις).

Για διακοσμηση μπορεις να βρείς χαλικι-αμμο και πετρες απο τα Praktiker ή Leroy-Merlin πολυ φθηνα. Μονο ζήτα να ειναι Μη-Ασβεστολιθικά. Τωρα μπορεις να αγοράσεις καποιο ξύλο απο το πετ σοπ αν σου αρέσει.

Για φυτά μπορείς να βρεις αληθινά φυτά δωρεαν απο κλαδεματα χομπυστων. Με μια αγγελία σιγουρα καποιος θα σου προσφερει οταν εχει!

Γενικότερα να ξερεις οτι ενα πολυ ομορφο χομπυ, το εχουν κανει για λίγους, με την συμπεριφορά και τιμές τους σε ορισμένα πετ-σοπ. ΠΑΝΤΑ να ψάχνεις την εναλλακτική στο internet και να είσαι ενημερωμένος πριν κανεις καμια αγορά γιατι μπορει να διαπιστώσεις οτι πλήρωσες ασκοπα τοσα λεφτά για κάτι που βρίσκεις πολύ πιο φθηνα αλλου.

Ευτυχώς που μπήκες και έψαξες πρώτα πρίν την αγορά! Οι περισσοτεροι νεοι χομπυστες ζητουν βοηθεια για να διορθώσουν τα λάθη που προκληθηκαν απο αγνοια απο την μια πλευρα και ανευθηνότητα απο την άλλη!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παλιο ψυγειο klipitiklopos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 30 28-12-11 11:54
μπολι απο παλιο ενυδρειο στο καινουργιο platy Αρχάριοι γλυκού νερού 4 10-11-09 11:49
ΠΑΛΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ erling Αρχάριοι γλυκού νερού 49 15-10-07 21:57

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04854 seconds with 13 queries