Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-12, 20:07
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Exclamation Νέο ενυδρείο σε στρώσιμο με μπόλι - ΠΡΟΒΛΗΜΑ με φυτά που χάσανε το χρώμα τους

Πολύκαλησπέρα σε όλους!

Ονομάζομαι Πάνος, είμαι πολύ νέος+αρχάριος στο χόμπυ και αυτό είναι το πρώτο μου θέμα!

Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος ένος ενυδρείου Juwel 125 (80x35x50), απόκτημα το οποίο περίμενα πως και πως..
Το ενυδρείο διαθέτει:
- Το μαμίσιο φίλτρο του της Juwel (600L/h) με σφουγγάρια, βιολογικό υλικό Eheim Ehfimech κ υαλοβάμβακα
- 3 λάμπες (η μια επιπλέον με πατέντα) T5 28W (σύνολο 84W: 1 High-Lite Day 9000K, 1 High-Lite Colour 6500K, 1 High-Lite Nature 4100K) ομοίως της Juwel.
Η φωτοπερίοδος είναι 17:30-00:30 (7 ώρες) High-Lite Day κ High-Lite Colour και 16:00-02:00 (10 ώρες) High-Lite Nature
- Θερμαντικό 100W της Juwel
- 4 ανεμιστηράκια στο καπάκι για ψύξη
- Controller που συνδέονται θερμοστάτης+ανεμιστηράκια

Το ενυδρείο στήθηκε προχθές, Κυριακή 11 Νοεμβρίου!
Χθες, Δευτέρα 12 Νοεμβρίου, μπολιάστηκε (με χρήση υαλοβάμβακα και με προσθήκη νερού αλλαγής) από συμφορουμίτη, έμπειρο χομπύστα και κάτοχο 4 ενυδρείων σε άριστη κατάσταση
(ας μου επιτραπεί ο χαρακτηρισμός "για έκθεση!")
Σήμερα το μεσημεράκι κατά τις 12, πρόσθεσα ένα μπουκαλάκι 100ml καθαρή αμμωνία από φαρμακείο (δεν άφρισε το μπουκαλάκι όταν το ανακίνησα), περιεκτικότητας 23%

Μετρήσεις (με υγρά τεστ της Sera) και θερμοκρασία ενυδρείου 26 βαθμοί και Ph 7,2:
12/11 μεσημεράκι (νεοστημένο πριν το μπόλιασμα)= NH3:0 - NO2:0 - NO3:0
12/11 μεσάνυχτα (λίγες ώρες μετά το μπόλιασμα)= NH3:0,5 - NO2:οριακό 0,2 - NO3:5
13/11 απόγευμα (μετά τη χορήγηση 100ml αμμωνίας)= NH3:1 - NO2:0 - NO3:5

Το πρόβλημά μου είναι ότι σήμερα στις 16:00 που άναψαν τα φώτα στο ενυδρείο (2 ώρες μετά την προσθήκη της αμμωνίας), παρατήρησα ότι τα κόκκινα, καφετιά και γενικά τα χρωματιστά φυτά μου, είχαν χάσει τα χρώματά τους και πρασινήσαν όλα!!!! σε μερικά από τα χαμηλότερα φύλλα ορισμένων φυτών του κέντρου, φαίνονται αμυδρά κάτι καφέ πολύ μικρές κυλίδες (μερικές υπήρχαν και από την πρώτη μέρα) δείτε και συγκρίνετε φώτος.
Χθες, μέχρι τις 6 τα ξημερώματα που κοιμήθηκα τα φυτά ήταν σε άριστη κατάσταση με τα χρώματά τους !!


Έχει ξανασυμβεί ή παρατηρθεί σε κανέναν από εσάς?? γιατί κοντεύω να τρελαθώ!! τι μπορεί να έχει συμβεί?...

Η λίστα φυτών μου:
* Hygrophila Corymbosa Siamensis
* Ludwigia Repens Rubin (κατακόκκινο)
* Hygrophila Polysperma Rosanervig (απαλό ροζ στις κορυφές)
* Cryptocoryne Wendtii Brown (καφεπράσινο)
* Myriophyllum Sessiliflora
* Echinodorus Kleiner Bar, υβρίδιο του Echinodorus Barthii (σκούρο βιολετί)
* Hygrophila Difformis
* Anubias Var. Nana
* Stargrass
* Microsorum Pteropus
* Vesicularia Dubyana / Java Moss
(όλα τα χρωματιστά έχουν γίνει πλέον πράσινα)


Υ.Γ. Οι γκρι πέτρες πάνω στο ξύλο έχουν τοποθετηθεί προσωρινά για να βαρύνει το ξύλο και να μείνει στον πυθμένα (είχα πρόβλημα μου επέπλεε...)

Περιμένω τα φώτα σας κατεπειγόντως!....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  166,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  531
Μέγεθος:  164,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  174,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.JPG
Εμφανίσεις:  464
Μέγεθος:  195,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.JPG
Εμφανίσεις:  470
Μέγεθος:  244,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.JPG
Εμφανίσεις:  445
Μέγεθος:  210,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.JPG
Εμφανίσεις:  547
Μέγεθος:  255,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.JPG
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  262,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.JPG
Εμφανίσεις:  401
Μέγεθος:  200,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1problem.JPG
Εμφανίσεις:  435
Μέγεθος:  144,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2problem.JPG
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  164,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3problem.JPG
Εμφανίσεις:  381
Μέγεθος:  171,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4problem.JPG
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  236,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-12, 20:55
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

βιαστηκες λιγο να βαλεις τα φυτα σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-12, 20:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
βιαστηκες λιγο να βαλεις τα φυτα σου.
Καλησπέρα!

Γιατί το λες αυτό, έπρεπε να φυτευθούν μετά το μπόλι και την αμμωνία??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-12, 21:01
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ακριβως φιλε μου λιγα φυτα την αντεχουν την αμμωνια .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

100ml αμμωνιας δεν αποκλειεται να καψει τα φυτα...
Εχω κανει στρωσιμο με αυτο τον τροπο και δεν επαθαν τιποτα, αλλα οπως δειχνει αρκετοι ειχαν προβλημα με καποια φυτα οποτε καλυτερα πρωτα να στρωνει και μετα να μπαινουν τα φυτα, τουλαχιστο οπως δειχνει το οτι ειναι τελικα πολλες οι περιπτωσεις που τα φυτα δεν την παλευουν.
Απο την αλλη λες πηρες μπολι, αρα δε χρειαζοταν κατι επι πλεον, η αν ηθελες να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις τουρμπο βιολογια μπορουσες να κρατησεις 3-4 ppm οχι να ριξεις 100 ml μαζεμενα.
Τεσπα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι, και υπαχει και η θετικη οψη οτι καλυτερα οι αρχαριοι να κανουν λαθη με τα φυτα παρα με τα ψαρια
ΙΣΩΣ βεβαια με μια γενναια αλλαγη να τα σωσεις αφου εκανες τοσο κοπο να τα στησεις.
Μολι υπαρχει, αρα εχεις βιολογια, υπαρχει σιγουρα και αμμωνια για να το συντηρησει, οποτε και ολικη αλλαγη να κανεις δεν θα ειναι κακο
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως φιλε μου λιγα φυτα την αντεχουν την αμμωνια .

μωρε πολλα φυτα την αντεχουν, και ειναι και τροφη τους, αλλα το θεμα ειναι στην ποσοτητα της αμμωνιας.
Μεγαλες ποσοτητες οπως δειχνει οντως λιγα τις αντεχουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 13-11-12 στις 21:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-12, 21:07
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως φιλε μου λιγα φυτα την αντεχουν την αμμωνια .
Τόσα θέματα έχω ξεφυλλίσει από εδώ κι από εκεί τον τελευταίο ενάμιση μήνα δεν βρήκα ούτε μια επείγουσα ενημέρωση για αποφυγή αμμωνίας στα φυτά (μόνο τα ψάρια βλάπτει ως γνωστόν), και μάλιστα είχα διαβάσει σε αρκετά articles ότι η αμμωνία δεν επηρεάζει τα φυτά.. δεν ξέρω τι να πω έχω πέσει σε όλες τις ατυχίες

και τώρα δηλαδή τι θα συμβεί? κινδυνεύουν να αφανιστούν και να σαπίσουν τα φυτά μου??
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-11-12, 21:09
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εμενα νικολα σε ποσοτητες αμμωνιας μονο η βαλισνερια αντεχε ολα το αλλα καιγοντουσαν .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-11-12, 21:10
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
100ml αμμωνιας δεν αποκλειεται να καψει τα φυτα...
Εχω κανει στρωσιμο με αυτο τον τροπο και δεν επαθαν τιποτα, αλλα οπως δειχνει αρκετοι ειχαν προβλημα με καποια φυτα οποτε καλυτερα πρωτα να στρωνει και μετα να μπαινουν τα φυτα, τουλαχιστο οπως δειχνει το οτι ειναι τελικα πολλες οι περιπτωσεις που τα φυτα δεν την παλευουν.
Απο την αλλη λες πηρες μπολι, αρα δε χρειαζοταν κατι επι πλεον, η αν ηθελες να εισαι σιγουρος οτι θα εχεις τουρμπο βιολογια μπορουσες να κρατησεις 3-4 ppm οχι να ριξεις 100 ml μαζεμενα.
Τεσπα ολα μεσα στο προγραμμα ειναι, και υπαχει και η θετικη οψη οτι καλυτερα οι αρχαριοι να κανουν λαθη με τα φυτα παρα με τα ψαρια
ΙΣΩΣ βεβαια με μια γενναια αλλαγη να τα σωσεις αφου εκανες τοσο κοπο να τα στησεις.
Μολι υπαρχει, αρα εχεις βιολογια, υπαρχει σιγουρα και αμμωνια για να το συντηρησει, οποτε και ολικη αλλαγη να κανεις δεν θα ειναι κακο
-------------------------
μωρε πολλα φυτα την αντεχουν, και ειναι και τροφη τους, αλλα το θεμα ειναι στην ποσοτητα της αμμωνιας.
Μεγαλες ποσοτητες οπως δειχνει οντως λιγα τις αντεχουν

Δηλαδή τώρα πρέπει να κάνω αλλαγή νερού και πόσο τοις εκατό ??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-11-12, 21:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κοιτα, κανε μια αλλαγουλα 60% αν οι μετρησεις σου ειναι σωστες, και δε νομιζω να θελει κατι περισσοτερο.
σε 2-3 μερες παρε παλι μετρησεις και προφανως το ενυδρειο θα ειναι ετοιμο για τη μεγαλλη αλλαγη (80-90% αναλογα τα νιτρικα)
Προσωπικα εχω στρωσει αρκετες φορες με αμμωνια και με τον κλασσικο αργο τροπο και με τον γρηγορο και παντα με φυτα μεσα, δεν ειχα ομως καποιο προβλημα.
Επισεις παρα πολλοι συγχομπυστες μπορουν να πουν το ιδιο.
Υπηρξαν ομως και καποιες αναφορες για συγκεκριμενα ειδη φυτων που δεν αντεχουν την αμμωνια (τωρα αν εχεις αυτα τα ειδη μαλλον ειναι ατυχια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-11-12, 04:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Έκανα την αλλαγή νερού όπως μου είπατε...
Επίσης έκοψα τα κλωναράκια των κατεστραμένων φύλλων της μπροστά κρυπτοκορίνας μπας και ανακάμψει και μου "εξέπνευσε" ένα κλάδεμα πολύσπερμα που το βρήκα να επιπλέει στην επιφάνεια καθώς αδυνάτησε πολύ ο "κορμός" του...

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή με χρήση κάποιου σκευάσματος που να μπορώ να σώσω τα υπόλοιπα ή να τα βελτιώσω κάπως ??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-11-12, 06:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Μην αρχισεις με σκευασματα, μαλλον δεν υπαρχει ετσι κι αλλιως.
Ενα νεοστημενο ενυδρειο πολλες φορες χανει καποια φυτα, ειδικα αν ειναι αγορασμενα απο το εμποριο (συνηθως εχουν καλλιεργηθει emerced και αν οι συνθηκες δεν ειναι φτιαγμενες ειδικα για φυτα μπορει να μην "ποιασουν").
Το προβλημα ηταν οτι ετσι κι αλλιως τα φυτα σου ειχαν το σοκ της μεταφυτευσης (το οποιο αλα το ξεπερναναι, κι αλλα οχι) και τους εριξες και την αμμωνια απο πανω οποτε καποια ισως χαλασουν.
btw αν η αμμωνια σου ειναι 1ppm οπως γραφεις (με 100 ml μαζεμενα δε νομιζω να ειναι μονο τοσο αλλα τεσπα) και τα νιτρικα σου 5 δεν δειχνουν να ειναι κακες συνθηκες για τα φυτα. Δωστους το χρονο τους και καλο φωτισμο και σε μερικες βδομαδες θα δεις ποια στεκονται στο ενυδρειο σου και ποια οχι και θα πραξεις αναλογα (γιατι και να μην ειχες αλλαξει αποτομα συνθηκες παλι πιθανων καποια να χαλαγαν, ισως οχι αμεσα αλλα σε μερικες μερες)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-11-12, 11:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

οφτοπικ, αλλα να κοιταξεις το φιλτρο λιγο.
Δεν εχει βιολογικο υλικο.
Το ehfimech ειναι μηχανικο μακαρονι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-11-12, 11:40
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

[QUOTE=Nick74;711504]Μην αρχισεις με σκευασματα, μαλλον δεν υπαρχει ετσι κι αλλιως.
Ενα νεοστημενο ενυδρειο πολλες φορες χανει καποια φυτα, ειδικα αν ειναι αγορασμενα απο το εμποριο (συνηθως εχουν καλλιεργηθει emerced και αν οι συνθηκες δεν ειναι φτιαγμενες ειδικα για φυτα μπορει να μην "ποιασουν").
Το προβλημα ηταν οτι ετσι κι αλλιως τα φυτα σου ειχαν το σοκ της μεταφυτευσης (το οποιο αλα το ξεπερναναι, κι αλλα οχι) και τους εριξες και την αμμωνια απο πανω οποτε καποια ισως χα%
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-11-12, 11:55
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Of topic κι εγω αλλα ισως χρειαστεις λιγο μεγαλυτερο θερμοστατη . 100W ειναι μαλλον λιγα για 125 λιτρα , εξαρταται βεβαια και απο τη θερμοκρασια του χωρου σου αλλα με τα πολλα κρυα μαλλον θα ζοριζεται... καλη αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-11-12, 18:46
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eχω 200 w και 150w σε 450 λιτρα και αναβει σπανια o 200w, ο 150 ποτε γιατι δεν τον εχω ρυθμισει σωστα ακομα, και κανει παγωνια μεσα στο σπιτι εκτος αν ανοιξω τζακι (πετρελαιο δεν ) μια χαρα ειναι 1w/λιτρο. Η αμμωνια απο οσο εχω διαβασει, οτι λεει και ο νικος, μπορει να καψει φυτα, ειδικα αν γινει αποτομα η μεταβολη, καθοτι ναι μεν ειναι "φαγητο" για τα φυτα, αλλα οταν ειναι προσανατολισμενα στα No3, πρωτον περνει μερες να "αλλαξουν" σε αμμωνια τη διατροφη τους και δευτερον θελει μεγαλη συγκεντρωση. Εσυ ριχνοντας 100ml, 23% δηλαδη 23ml αμμωνια σε 125L.....
1000ml=1l
1000mg=1g
1000g=1kg
στο νερο η στον ορο που ειναι διαλυμενη συνηθως η αμμωνια, ειδικο βαρος 1l=1kg.
Αρα 1ml=1g=1000mg. Aρα 23ml=23000mg αμμωνια/125L...εισαι καπου στα 184mg/l τη στιγμη που θαπρεπε ναναι 3mg/l, αντε 5.

ΥΓ επειδη εχω πονοκεφαλο, αν καπου το εχασα διορθωστε με. Αν δεν ειμαι λαθος.....εχει ξεφυγει η αμμωνια....ΠΑΡΑ πολυ
Εγω στα 450λιτρα, 100cc (100ml) μπουκαλακι με 10% διαλυμα και δεν το τελειωσα, εριχνα 15ml την μερα.
Και αν δεν ειμαι λαθος, και αν το φιλτρο σου ειναι στρωμενο τοτε τα νιτρικα σου επρεπε ναχαν φυγει "στο Απειρο και ακομα παραπερα" (buzz lightyear)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-11-12, 19:40
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
οφτοπικ, αλλα να κοιταξεις το φιλτρο λιγο.
Δεν εχει βιολογικο υλικο.
Το ehfimech ειναι μηχανικο μακαρονι.
Sorry παιδιά αλλά μου κάνανε λάθος διάγνωση για το υλικό του φίλτρου μου..

Είναι αυτό (σας παραθέτω φωτογραφία) να μου πείτε πιο είναι?..

Οι φωτογραφίες που σας επισυνάπτω είναι του ενός από τα δύο διαμερίσματα του φίλτρου μου (μαμίσιο της Juwel), του πάνω.
Το κάτω διαμέρισμα έχει δυο λεπτόκοκκα σφουγγάρια και το ίδιο υλικό που δεν ξέρω πιο είναι...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07281.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  38,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07282.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  41,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07283.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  47,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC07284.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  63,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-11-12, 19:43
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Όσον αφορά τις μετρήσεις μου που είχα σήμερα πριν από μια ώρα περίπου:

NH3= 8mg/l
NO2= 0mg/l
NO3= 5mg/l

(υγρά τεστ Sera / 27 βαθμοί κελσίου / Ph 7,2)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-11-12, 19:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

απο φωτο δυσκολα αναγνωριζεται, καλυτερα πεσ μας αν ειναι πορωδες ή καπως γλυστερο (οχι ακριβως αλλα τεσπα μη τραχυ).

Αν το υλικο ειναι πορωδες και τραχυ κανει για βιολογικο φιλτρο, αν οχι ειναι απλα για μηχανικο φιλτραρισμα.
Επισεις παρα πολυ καλο βιολογικο υλικο (παιζει να ειναι καλυτερο απο πολλα πανακριβα υλικα) ειναι η απλη παμφθηνη ελαφροπετρα (2-3 ευρω τα 25 κιλα στο πρακτικερ, φτανει να ειναι πολυ χαμηλης κοκομετριας)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσον αφορά τις μετρήσεις μου που είχα σήμερα πριν από μια ώρα περίπου:

NH3= 8mg/l
NO2= 0mg/l
NO3= 5mg/l

(υγρά τεστ Sera / 27 βαθμοί κελσίου / Ph 7,2)

Α γεια σου, αυτες ειναι μετρησεις, οχι αυτες που μας εγραφες

το ενυδρειο ειναι αστρωτο (το μπολι δεν ηταν πολυ δυνατο φαινεται)
Δωστου χρονο -και αμμωνια, αλλα με ρεγουλα οχι παλι ολο το μπουκαλι... 2-3 καπακια τη μερα ειναι σουπερ για γρηγορο στρωσιμο- να στρωσει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 14-11-12 στις 19:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-11-12, 19:51
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Of topic κι εγω αλλα ισως χρειαστεις λιγο μεγαλυτερο θερμοστατη . 100W ειναι μαλλον λιγα για 125 λιτρα , εξαρταται βεβαια και απο τη θερμοκρασια του χωρου σου αλλα με τα πολλα κρυα μαλλον θα ζοριζεται... καλη αρχη.
Είχα βρει πριν κάμποσες μέρες ένα άρθρο σχετικά με τα Watt που πρέπει να έχει ο θερμοστάτης ανά μέγεθος ενυδρείου...
Σύμφωνα με αυτό είμαι μια χαρά γιατί 125 λίτρα είναι τα μικτά του ενυδρείου μου, τα καθαρά μου λίτρα είναι γύρω στα 96, και ο χώρος που βρίσκεται το ενυδρείο μου δεν είναι πολύ κρύος το χειμώνα.
Χρησιμοποιώ τον μαμίσιο θερμοστάτη που είναι πακέτο με το ενυδρείο, δεν είναι ξεχωριστά αγορασμένος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-11-12, 19:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν δεις οτι δουλευει συνεχεια καλο θα ηταν να τον ενισχυσεις λιγακι.
Δε χρειαζεται να τον αντικαταστησεις με μεγαλυτερο, 2 ειναι καλυτερα απο 1 οποτε μπορεις να τον υποστηριξεις με ενα ιδιο η λιγο μικροτερο.
Αν παλι δε δουλευει και πολυ τοτε εισαι οκ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-11-12, 20:01
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
απο φωτο δυσκολα αναγνωριζεται, καλυτερα πεσ μας αν ειναι πορωδες ή καπως γλυστερο (οχι ακριβως αλλα τεσπα μη τραχυ).
Αν το υλικο ειναι πορωδες και τραχυ κανει για βιολογικο φιλτρο, αν οχι ειναι απλα για μηχανικο φιλτραρισμα.
Επειδή είναι κλεισμένο στο πλαστικό και οι τρυπούλες είναι πολύ μικρές, δε μπορώ να το ακουμπήσω.
Είναι σαν μικρά πετραδάκια και κάνουν τον ανάλογο ήχο όταν τα κουνάς.
Πάνω σε αυτά τα "πετραδάκια" διακρίνω "βρωμιά" (φαίνεται και στις φωτογραφίες) και δεν υπήρχε όταν έβαλα σε λειτουργία το φίλτρο για πρώτη φορά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Α γεια σου, αυτες ειναι μετρησεις, οχι αυτες που μας εγραφες
το ενυδρειο ειναι αστρωτο (το μπολι δεν ηταν πολυ δυνατο φαινεται)
Δωστου χρονο -και αμμωνια, αλλα με ρεγουλα οχι παλι ολο το μπουκαλι... 2-3 καπακια τη μερα ειναι σουπερ για γρηγορο στρωσιμο- να στρωσει
Σας έχω γράψει αναλυτικά τις μετρήσεις της κάθε μέρας. Πάντως κι εμένα μου έκανε πολύ εντύπωση που τη μια μέρα (χθες) ήταν 1mg και σήμερα είναι 8mg.
Δεν έκανα κάτι λάθος στις οδηγίες της μέτρησης..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεις οτι δουλευει συνεχεια καλο θα ηταν να τον ενισχυσεις λιγακι.
Δε χρειαζεται να τον αντικαταστησεις με μεγαλυτερο, 2 ειναι καλυτερα απο 1 οποτε μπορεις να τον υποστηριξεις με ενα ιδιο η λιγο μικροτερο.
Αν παλι δε δουλευει και πολυ τοτε εισαι οκ
Ακριβώς, δε δουλεύει και πάρα πολύ συχνά και έχω παρατηρήσει ότι κάνει σχετικά γρήγορη άνοδο της θερμοκρασίας όταν ήταν χαμηλή (αυτό συνέβη στην πρώτη μέρα του ενυδρείου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 14-11-12 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-11-12, 20:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν νομιζω ναναι σιποραξ...δεν φαινεται και ουτε ενα με την τρυπα στη μεση. Εχει τρυπα ετσι?

Siporax σαγρε και πιο μεγαλη τρυπα στη μεση
http://www.nimmervoll.org/aquarium/a...s/P1020639.jpg

Ehfimech λειο, πιο ατσαλα κομμενο και πιο μικρη τρυπα.
http://www.charterhouse-aquatics.co....unboxed%29.jpg

ΥΓ μου κανει εντυπωση που ενω δεν εχεις στρωμενο φιλτρο, εχεις NO3 και NH3 αλλα οχι NO2. Αποσο εχω καταλαβει θαπρεπε ναχεις με NH3 8, ΝΟ2 ψηλα η τεσπα να ηταν μετρησιμα (αν μολις ειχαν εμφανιστει nitrosomonas) και ΝΟ3 μηδεν, αφου εχεις ΝΟ3 πρεπει ναχει στρωσει το φιλτρο, κατα τη γνωμη μου, απλα εχεις βαλει ΤΟΣΗ αμμωνια που τερματισε το φιλτρο απο χωρητικοτητα βιολογιας, και δεν μπορει να διαχειριστει τοση αμμωνια(εδω κολαει και το οτι δεν ειναι σιποραξ το υλικο σου, και επισης κολαει το πιο πανω ποστ μου που αν ειμαι σωστος στις μετρησεις τοτε η αμμωνια ειναι σε τρελα επιπεδα)....και αφου εκανες αλλαγη 60% οπως σουπε ο Νικος γιαυτο εχεις Νο3 5 και οχι παραπανω, θαπρεπε ναταν παραπανω, αν ειναι στρωμενο. Απλα μια σκεψη ειναι, μπορει ναμαι και λαθος βεβαια. Νικο τι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-11-12, 20:52
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν νομιζω ναναι σιποραξ...δεν φαινεται και ουτε ενα με την τρυπα στη μεση. Εχει τρυπα ετσι?
όχι φίλε μου.. τρύπες δεν έχουν καθόλου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-11-12, 21:21
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Δεν έχει τρούπα στη μέση; χαχαχαχα
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-11-12, 21:44
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

cirax....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-11-12, 21:47
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο τι λες?
οτι ακολουθει τη σωστη μεθοδο: http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/
εχει εισαγωγη βακτηριων απο μπολι, αλλα η αποικεια ειναι αδυναμη.
Με την παροχη αμμωνιας θα μεγαλωσει και πολυ γρηγορα θα φτιαξει ιολογια τουμπανο.
Φυσικα συνηθως οταν προτεινουμε μπολι λεμε βαλε και ψαρι, αλλα και αυτοι στο seriuslyfish (τους οποιους εχω σε ιδιετερη εκτιμηση οπως φανταζομαι και ολοι οσοι ασχολουνται σοβαρα με το χομπυ) κατι παραπανω θα ξερουν που προτεινουν αυτο τον τροπο ως ιδανικοτερο. (αν δεις δε σου λεει βαλε μπολι και ψαρι, αλλα βαλε μπολι και στρωσε με αμμωνια).
Εχουμε συνηθισει το μπολι ως emergency "στρωσιμο" ως συμβουλη σε καποιον που εχει ηδη ψαρια σε αστρωτο ενυδρειο, ομως αν το δουμε ως απλη χαλαρη μεθοδο στρωσιματος ισως ετσι ειναι η ασφαλεστερη και η γρηγοροτερη μεθοδος (αμφιβαλω αν θελει πανω απο 2-3 μερες να αποκτησει τελεια βιολογια με αυτο τον τροπο)
btw τελευταια ειμαι λιγο πηγμενος με τη δουλεια αλλα κλασσικα -ως φανατικος πειραματιστης με τα κουβαδακια- θα κανω μια δοκιμη σε ενα κουβα με αποστειρωμενο βιολογικο + μπολι+αμμωνια να δουμε τι παιζει και
με αυτη τη μεθοδο.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-11-12, 00:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
cirax....
Να ζήσεις φίλε μου, επιτέλους βρέθηκε το τι υλικό έχω!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-11-12, 09:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ το μαμισιο υλικο της juwel ειναι, που δινει για βιολογικο.
Σαν χαλικακι ειναι.
Δεν ειναι ασχημο.
Το δουλεψα πολυ καιρο στο 120 με δυο χρυσοψαρα φανσι μεν, αλλα μεγαλουτσικα.
Μια χαρα τα πηγε.
Μετα απο 3 χρονια το αλλαξα με σιποραξ σε διχτυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-11-12, 14:36
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ το μαμισιο υλικο της juwel ειναι, που δινει για βιολογικο.
Σαν χαλικακι ειναι.
Δεν ειναι ασχημο.
Το δουλεψα πολυ καιρο στο 120 με δυο χρυσοψαρα φανσι μεν, αλλα μεγαλουτσικα.
Μια χαρα τα πηγε.
Μετα απο 3 χρονια το αλλαξα με σιποραξ σε διχτυ.
Καλημέρα!
Κι εγώ άκουσα καλές κριτικές (ότι είναι το καλύτερο βιολογικό υλικό για αρχάριους) και πιστεύω μου είναι μια χαρά κι εμένα..
Ναι ακριβώς σαν χαλικάκι, σαν πετρούλες είναι..
Όταν το είχα ανοίξει για να σας το βγάλω φωτογραφία, είδα και λίγη "βρωμιά" πάνω τους ενώ στην αρχή ήταν κατάλευκα, την ίδια "βρωμιά" που είχει και σε μερικές περιοχές στο βυθό..
Να υποθέσω ότι είναι σημάδια ότι βρίσκομαι σε καλό δρόμο έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-11-12, 12:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτη η βρωμια ειναι η βιολογια σου.(οση εχεις τεσπα)τη θες εκει που ειναι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρώσιμο με μπόλι - Τι κάνω λάθος; greeknick Αρχάριοι γλυκού νερού 15 23-09-12 15:49
Στρώσιμο Ενυδρείου με μπόλι OlgaM Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 01-02-11 22:23
Πρόβλημα στο στρώσιμο-μπόλι pagos4 Αρχάριοι γλυκού νερού 19 05-02-10 17:55
Μπόλι για νέο ενυδρείο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-03-08 18:14
Φυτά/Στρώσιμο <---- Βοήθεια!!!!! Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 18 08-03-07 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,69202 seconds with 14 queries