Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-13, 12:04
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή Γέννα Cory

Καλήμερα!

Πριν κάνα 2ωρο είδα ένα από τα cory μου να γεννά αυγά πάνω στο τζάμι! Φυσικά διάβασα αμέσως ότι βρήκα εδώ μαζί και αυτό το καταπληκτικό thread του Despot.

Όμως θα ήθελα κάποιες συμβουλές!

Το ενυδρείο που γεννήθηκαν είναι ~150 λίτρα και έχει μέσα Tetra, Ancistrus, Corydoras, Red Cherry και Helena.

Το πρόβλημα που βλέπω είναι σίγουρα τα Helena! Έχουν μ@μηθει! Κάθε 2 λεπτά τα σπρώχνω από τα αυγά με ένα ξυλάκι!

Διάβασα στο παραπάνω thread ότι μπορώ να τα μεταφέρω 8 ώρες μετά μέχρι τότε φαντάζομαι θα τα σπρώχνω με το ξυλάκι ε?

Επίσης αυτό το ενυδρείο έχει, λόγο του controller θερμοκρασίας, 26 βαθμούς Μπορώ να τα μεταφέρω σε ένα άλλο ενυδρείο που έχω και τρέχει (~25λιτρα ) με μωρά red cherry? Σε αυτό μεγαλώνω τα μωρά πριν τα ρίξω στο κυρίως ενυδρείο. Το πρόβλημα είναι ότι σε αυτό η θερμοκρασία είναι ~28-29 βαθμοί.... Έχει ένα αεροφιλτρο μόνο για να μην μου ρουφάει τα γαριδάκια.

Η μια λύση είναι αυτή η άλλη είναι σε ένα 10λιτρο μόνα τους με μια αεροπετρα ή ένα μικρο φίλτρο σαν αυτό.

Επίσης έχει κάνα 2ωρο+ που κάνει αυτή τη δουλειά... "Παίζει" με το αρσενικό, γεννάει αυγά στα πτερύγια και τα κολλάει στο τζάμι. Λογικό?

Βάζω φωτο + video να πάρετε μια ιδέα τι γίνεται μέσα στο ενυδρείο...





Εδώ σκέφτομαι να τα βάλω.

Δυστυχως είναι χάλια η ποιότητα του βίντεο άλλα μπορείτε να διακρίνεται τη μαμά που κρατάει τα αυγά με τα κάτω πτερύγια μέχρι να τα κολλήσει στο τζάμι.

http://www.youtube.com/watch?v=VK_tHIgVVU8
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-13, 12:33
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

καλως τα δεχτικες.συγχαρητηρια.σου ευχομαι ολα μα ολα τα αυγα να τα δεις ψαρακια.

δες εδω το δικο μου θεμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67441

η βαζεις αυτοματος την αποχη εαν εχεις μεγαλη στο ιδιο ενυδρειο που σου γεννησαν,η περνης την μικρη φωλια αυτη την πρασινη που ειναι για μεσα στο ενυδρειο,η βαζεις συνθικες ενυδρειου στο εφεδρικο που εχεις με καλο εξαερισμο και φυσικα στρωμενο παντα το φιλτρο.
εαν τα αφησεις ετσι αυριο δεν θα υπαρχη σταγονα.θα σου τα φανε.ειδικα το βραδυ που εσυ θα κοιμασε.

εχει και αλλα θεματα για κορυ.κανε αναζητηση και δες.δεν ειναι ομως κατι δυσκολο μιας και εγω τοτε πρωτη φορα σαν και εσενα ειδα μικρα στο ενυδρειο μου που τωρα ειναι μεγαλα και περιμενω και εγω σε λιγο να κανουν παλη αυγα.
καλη επιτυχια φιλε και να γεμιση το ενυδρειο σου απο αυτα τα ψαρακια σου ευχομαι και παλη.
οτι χρειαστης ειμαι στην διαθεση σου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-13, 14:48
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Οσες φορες προσπαθησα να παρω ειτε τα αυγα ειτε το ζευγαρι δεν ειδα μικρα ποτε(οταν ειχα το δισκαδικο και σε καθε αλλαγη που ειχε αποκλιση πανω απο 3-4 βαθμους αυτα γεννουσαν)!Καποια στιμγη μετεφερα ολα τα υλικα απο το ενυδρειο μου στο ενυδρειο του φιλου Xristos1978 χωρις να παρει κανεις χαμπαρι τιποτα και μετα απο 2 μηνες ειδαμε ενα μικρο 2-2,5 ποντους να κανει βολτες στο ενυδρειο!Οποτε ασε την φυση να κανει την δουλεια της
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-08-13, 15:39
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Αποφάσισα να ακούσω και τους 2! Έβαλα όλα τα αυγά που ήταν στο μπροστινό τζάμι μέσα στη γεννηστρα μαζί με μια αεροπετρα και άφησα στο πλαϊνό και ότι ήταν πάνω στα φύλλα των φυτόν απείραχτα! Τώρα βλέπουμε! Μέσα στην γεννηστρα καλά δεν είναι? Να κάνω κάτι άλλο?


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-08-13, 16:17
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

ετσι ωραιος.καλα εκανες.γιατι αλλιως ολα θα στα ετρωγαν τα υπολοιπα ψαρια-γαριδες-σαλιγκαρια-ειχες και εχεις στο ενυδρειο σου.

απλα τωρα να ξερεις οτι η σιτα αυτη απο την γεννηστρα σου θα μαζευει ελαφρως ποιο ευκολα βρωμια.εγω την ειχα βαλη ελαφρως στην μεση του ενυδρειου μου μηκους 1 μετρο και 10 εκατοστα κοντα δηλαδη στην ροη του φιλτρου μου fluval fx5.η δικια μου ροη εκανε πολυ καλη δουλεια στην γενηστρα.εσυ εαν εχεις ελαφρως ποιο χαμιλη ροη τοτε ποιο κοντα στην εξοδο του φιλτρου, γιαυτο λενε να αεριζονται τα αυγα.για να μην πιασουν φουνκους.
εσυ μπορεις την μερα 2-3 φορες ελαφρως να κουνας την σιτα(γενιστρα) τα αυγα δεν παθενουν τιποτα και απλα εαν εχεις σαλιγκαρια να τα διωχνεις πανε απο κατω οταν ειναι αυγα ακομη και δαγκωνουν(σχημα λογου)την σιτα.ετσι εκαμνα εγω τουλαχιστον.

τωρα οταν θα αρχισουν να βγαινουν τα μικρα τα πρωτα παρε ακομη μια τετοια γενιστρα και οτι κινηται απο τα αυγα σε μωρα βαζετα στην δευτερη.ο λογος τα πρωτα μωρα που θα βγουνε μεν τρωνε απο τον δικο τους σακο(λεκιανθο πως λεγεται ακριβως)αλλα τρωνε και τα ιδια τα αυγα εαν βρουνε διπλα τους σιγα σιγα.
ο στοχος σου ειναι οσο ποιο πολλα μπορεσεις να βγαλεις μικρα.
την τροφη την ειδες πανω θελη να ειναι σκονη.προσεχτικα θα ριχνεις απο πανω απο την γενιστρα μολις βγουνε τα μικρα.αυτη η σιτα θα γινει χαλια(βρωμια)και απο την τροφη αλλα και απο την κυκλοφορια γενικα του νερου.κουνιμα σιγα σιγα εγω εβαζα τα χερια και την ετριβα ελαφρως(τα χερια πλημενα καλα πρωτα και αυτα τα γαντια των φαρμακιων)για να μην φερω καμια αρωστεια στα μικρα.θα δεις μερα με την μερα τα μικρα θα γινονται μεγαλα και θα αρχισουν να βολταρουν.εγω τα εβγαλα μετα απο 2 βδομαδες.εαν εχεις μεγαλα ψαρια θα στα φανε παλη εαν τα αφησης νωρις στο ενυδρειο σου.μεσα στην γενιστρα ειναι τζαμι.θερμοκρασια οπως ειναι τωρα στο ενυδρειο σου και ταιζμα σε σκονη.και να τα προσεχης απο αυγα σε μωρα μην σου φανε ολα τα υπολοιπα αυγα γιατι βλεπω οτι σου εκαναν παρα πολλα.

αιντε καλωριζικος να τα χαιρεσαι και να αρχισεις να μοιραζεις οταν δεν θα χωρανε στο ενυδρειο σου ........

οτι αλλο χρειαστης γραφε να σου απανταμε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-08-13, 16:43
antricos Ο χρήστης antricos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2012
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 222
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!
Αυτά που βλέπεις είναι τα μισά! Υπάρχουν άλλα τόσα κολλημένα διάσπαρτα + μόλις τα πήρα αυτά από το τζάμι γέννησε και άλλα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα cory panda Pitsiovic Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 11-03-12 12:14
Γέννα cory... Έγινα πατέρας...!!! Belafode Αρχάριοι γλυκού νερού 51 03-07-11 23:33
Γέννα Cory Albino. Xapns Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 26-04-10 11:58
TI CORY? stelios_ant Γατόψαρα Ν. Αμερικής 8 24-03-10 13:59
Cory & Fry a$wto$ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 15-11-04 22:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04417 seconds with 13 queries