Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-07, 17:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Για να καταλάβω καλύτερα για πες μου πως θα τα κάνω να σταματήσουν ... π.χ. να τρώνε τα παπούτσια;
Για να καταλάβω και το λάθος που κάνω!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-07, 18:38
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

παρτους περισσοτερα παιχνιδια,κοκκαλα κλπ.και περνα περισσοτερο χρονο μαζι τους!και βαλε τα παπουτσια σε μερος που δεν θα μπορουν να τα παρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-07, 05:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

-Φιλε, πριν παρεις σκυλο, 1ον φροντισε να βρεις καποιον ή καλυτερα καποιους που εχουν αυτη τη ρατσα (λυκοσκυλο π.χ.) και ρωτα τους τα παντα, ασε να σου πουν και αυτοι πραγματα που δεν εχεις σκεφτει 2ον παρε και ενα βιβλιο σχετικο με τη ρατσα.
BTW τα λυκοσκυλα ειναι για μενα η καλυτερη επιλογη (πανεξυπνα κλπ)
ΟΜΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ.
ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΣΟΥ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ
και προς θεου ποτε παιδια να μη βγαζουν μονα τους βολτα τα σκυλια.
Εχω δει ασχημα πραγματα να γινονται μπροστα στα ματια μου.
-Βασικη συμβουλη για να αποφυγεις ζημιες κλπ. παρτο οσο γινεται μικροτερο (40 ημερων π.χ, μολις απογαλακτιστει) και φροντισε να καταλαβει το κουταβι οτι εσυ εισαι ο "αρχηγος της αγελης".
Δεν χρειαζεται κακομεταχειρηση, μια αυστηρη φωνη ενα αγριοκοιταγμα φτανει. Το χειροτερο που μπορεις να κανεις, τυλιξε ΕΝΑ φυλλο εφημεριδας και κανε οτι το κουνας απειλητικα απο πανω του.
Αν σου παρει τον αερα το κουταβι θα περασεις ασχημα ολη του τη ζωη.
Η δικια μου η "Νταιζυ" ειναι απο τη χειροτερη σε θεματα υπακοης ρατσα.
Δαλματιας.
Φημιζονται για την "τρελλα" τους.
Παρολα αυτα, δεν χρειαζεται να της πω τιποτα πλεον. Καταλαβαινει μονη της τα παντα.
Βολτα βγαινουμε χωρις λουρι, και περναμε τη λεωφορο διπλα διπλα αφου περιμενει να ακουσει "παμε".
Και πολλα πολλα αλλα.
Ολα αυτα τα εμαθε με 1.αγαπη 2. πολυωρη ενασχοληση οταν ηταν κουταβι
3. υπομονη και 4. λιγη αυστηροτητα οταν ηταν αναγκαιο.
Ο σκυλος ειναι οντος ο καλυτερος φιλος του ανθρωπου.
Δεν προκειται να σε προδοσει ΠΟΤΕ.
ΜΗΝ ΤΟΝ ΠΡΟΔΟΣΕΙς ΟΥΤΕ ΕΣΥ.
ΕΙΝΑΙ ΕΥΘΗΝΗ Η ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΕΝΟΣ ΖΩΟΥ.
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΟΣ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.

DAIZY 3 ημερων
Συνημμένο Αρχείο 10515
DAIZY 1,5 μηνων
Συνημμένο Αρχείο 10514

DAIZY 6 μηνων
Συνημμένο Αρχείο 10513

DAIZY 5 χρονων
Συνημμένο Αρχείο 10516


Υ.Γ τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα της καθε ρατσας ειναι σχετικο.
Αν δεν ασχοληθεις σοβαρα μην περιμενεις απο μονος του ο "σκυλος ρατσας" να εξελιχθει σε σκυλο ρατσας.
Το πιθανοτερο ειναι να αποκτησεις ενα ΚΟΠΡΟ ρατσας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-07, 11:38
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Έδεινα πάντα και δίνω αγάπη. Παρουσία καθημερινή και παιχνίδια μαζί μας αλλά και με αντικείμενα, ιδίως μπάλες, υφάσματα για την διελκιστίδα κ.α.
Υπάρχει πάντα αυστηρότητα χωρίς ξυλοδαρμούς. Υπομονή έκανα, και κάνω.
Τα περισσότερα τα πήρα από κουταβάκια όταν τα εβρισκα, συνήθως, να κλαίνε πεταμένα κάπου, από κάποιον ασυνήδητο. Μωρά πήρα και τα 3 ράτσας.

Αλλά όλα αυτά είναι αόριστα, θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο στο παράδειγμα που είπα. Μου είπαν για καφτερή πιπεριά στα παπούτσια. Το θεώρησα βάρβαρο και δεν το έκανα.

Και να πω ακόμα ότι δεν είμαι ο άνθρωπος που πέρνει ένα σκυλί, το πετάει στην αυλή με μια κονσέρβα και έχει απαιτήσεις. Χωρίς κανενα δισταγμό λέω άνετα ότι έδωσα στα ζώα μου πολύ ψυχή, όχι απλά χρόνο και φροντίδα, και όταν θυμάμαι πως κλαίγαμε οικογενειακώς για τα σκυλιά που χάσαμε, δεν μου αρέσει να με αντιμετωπίζουν σαν αδιάφορη και ανίδεη από σκυλιά, την στιγμή μάλιστα που η άποψή μου για τα αδέσποτα είναι αποτέλεσμα εμπειρίας που έχω από παιδί. Το ότι τα τελευταία 3 σκυλιά μου, είναι ράτσας δεν ήταν δική μου επιλογή. Το πρώτο μου το χάρισαν, τα άλλα ήταν επιλογή του αδερφού μου. Κι όταν αυτά θα πεθάνουν, (μετά από 10-16 χρόνια; ) αν κάποιος δεν μου χαρίσει κάποιο, θα πάρω ένα αδέσποτο πάλι, γιατί τότε τα παιδιά μου θα είναι μεγάλα και δεν θα με νοιάζει αν θα βγει κοπρόσκυλο. Τώρα όμως που έχω μικρά παιδιά, αν ο αδερφός μου δεν αγόραζε αυτά, θα διάλεγα ένα μεγαλόσωμο με κύριο χαρακτηρηστικό της ράτσας του τον ήπιο χαρακτήρα.
Το ότι υπάρχει περίπτωση να μην έχει τον χαρακτήρα που συνήθως χαρακτηρίζει την ράτσα αυτό δεν σημαίνει ότι θα βάλω στην ίδια αυλή με τα παιδιά μου ένα ροτβάιλερ, με την ελπίδα ότι θα είναι καλό, αλλά ούτε κι ένα αδέσποτο ή από σπίτι, που όμως είναι ... διασταύρωση από άγνωστες ράτσες, με την ελπίδα πάλι ότι θα είναι καλό, και με την πεποίθηση ότι τα αδέσποτα δείχνουν ευγνωμοσύνη.
Όταν έχω παιδιά θα προσέξω τι ζώο θα βάλω στην αυλή και πως θα του φέρονται τα παιδιά, για να υπάρξει η κάλύτερη κατα το δυνατό συμβίωση.
.........
Αυτά!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-07, 06:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ερωτηση:
εδωσες οδοντιατρικο κοκαλο να μασαει?
Αν οχι δωσε και κρυψε τα παπουτσια.
φιλικα
Σπυρος Δελτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-07, 20:45
Το avatar του χρήστη Minakki
Minakki Ο χρήστης Minakki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 159
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Minakki Send a message via Skype™ to Minakki
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβω καλύτερα για πες μου πως θα τα κάνω να σταματήσουν ... π.χ. να τρώνε τα παπούτσια;
Για να καταλάβω και το λάθος που κάνω!
Καλησπέρα. Συγνώμη για την παρέμβαση. Δεν νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος, και μην το βλέπεις έτσι.
Διάβασα για το πρόβλημα που έχεις με το δάγκωμα και μασούλημα των παπουτσιών. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα μικρά σκυλάκια και μέχρι τα 3 τους χρόνια μασουλάνε αβέρτα και ειδικά οτιδήποτε παπουτσοειδές. Η καλύτερη σου λύση είναι να εξαφανίζεις τα παπούτσια από την μέση για να μην μπορεί να τα βρεί. Ολα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες. Μην ξεχνάς, είναι σαν τα μικρά παιδιά.... όλο σκανδαλιές και τους τρώνε τα δόντια αφάνταστα.
__________________
Aν δεν πάθεις...... δεν θα μάθεις ....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-07, 09:54
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Minakki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα. Συγνώμη για την παρέμβαση. Δεν νομίζω ότι κάνεις κάποιο λάθος, και μην το βλέπεις έτσι.
Διάβασα για το πρόβλημα που έχεις με το δάγκωμα και μασούλημα των παπουτσιών. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η εμπειρία μου έχει δείξει ότι τα μικρά σκυλάκια και μέχρι τα 3 τους χρόνια μασουλάνε αβέρτα και ειδικά οτιδήποτε παπουτσοειδές. Η καλύτερη σου λύση είναι να εξαφανίζεις τα παπούτσια από την μέση για να μην μπορεί να τα βρεί. Ολα τα άλλα είναι απλές οδοντόκρεμες. Μην ξεχνάς, είναι σαν τα μικρά παιδιά.... όλο σκανδαλιές και τους τρώνε τα δόντια αφάνταστα.
Το ξέρω, αυτό μου έμαθε η εμπειρία μου. Τα παπούτσια τα εξαφανίζουμε -μόνο έτσι τα σώζουμε - αλλά καμιά φορά κάτι ξεχνιέτε έξω και δεν το βρίσκει το πρωί. Τους έδωσα κι ένα ζευγάρι παλιά παπούτσια τονίζοντας τις λέξεις "παπούτσι σου" και "παπούτσι μου". Λένε ότι τα σκυλιά ξεχωρίζουν τέτοιες λεπτομέριες. Αυτά το βιολί τους.
Το μόνο που κάνω, εκτός από το να λέω συνέχεια, είναι υπομονή να γίνουν 3 ετών.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-07, 12:28
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

το να τοθς δινεις παλια παπουτσια τα εκπαιδευεις να περνουν ολλα τα παπουτσια για παιχνιδι.σιγα το σκυλι μην ξεχωριση το παπουτσι του με το πασπουτσι σου.ολλα την ιδια μυρωδια εχουν.......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-07, 18:12
Το avatar του χρήστη JONNY
JONNY Ο χρήστης JONNY δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

Kαι εγώ από τα σκούπιδια τον μάζεψα τον κοπράκο του avatar από 2μηνών,τώρα ειναι 18μηνών.Ελπίζω να σε βοηθήσει ο "τρόπος μου"(και εμένα μου τον προτεινάν).

Απο την πρώτη μέρα ο Γκέκας περιορίστηκε σε πάρκο για σκύλους,μια απλή περίφραξη που χωράει το κρεβάτι του,την πάνα(αν δεν την σκίζει) του και το νερό, για τις ώρες που λείπουμε από το διαμέρισμα για τις δουλειές μας και για τον βραδυνό ύπνο του,όλες τις αλλές ώρες η πορτά ήταν ανοιχτή.
Βέβαια η εισοδός του στο πάρκο εγίνε σιγά,σιγά να φανταστείς τις πρώτες μέρες και έγω εκεί μέσα την πέρναγα αρκετές ώρες μαζί του παίζοντας ή απλά καθόμουνα μαζί του.
Αυτό έγινε για να καταλάβει ότι όταν λείπουμε ή όταν κοιμόμαστε δεν πειράζει τίποτα έκτος από τα παιχνιδιά του και βέβαια ότι δεν τα κάνουμε παντού παρά μόνο στην πάνα.Για έξι μήνες μέτα παραλλήλα με εκπαίδευση υπακοής ήταν μέσα στο πάρκο,όταν τώρα μάσαγε κάτι που δεν έπρεπε δυνατή φώνη μαλώμα και πάντα του έδινα κάτι δίκο του να σκισεί,να το κανεί ότι θέλει και τον επιβραβευά μετά με χάδια ή λιχούδιες.
Μέτα από τους 6 μήνες τον τέσταρα με ανοιχτή πόρτα και μόνο στο σαλόνι ελευθερό(τα άλλα δωμάτια κλειστά),αν έβρησκα ζημιά όταν επέστρεφα το έκλεινα πάλι μέσα,οπότε σε κανένα μήνα του αφήσα σταδιακά όλα τα δώμάτια ανοιχτά και τα πράγματα μου σαν να μην έχω σκύλο,δεν κρύβω τίποτα και ο Γκέκας δεν πείραζει τίποτα,έχω να δώ ζημιά από όταν ήταν 7 μηνών.
Όσο για τα παλιά παπουτσιά που λές σε εμένα δουλέψε το σύστημα σου αλλά με μαξιλάρι(ήταν του υφάσματος ο δικός μου).Εχω ένα μαξιλάρη που το θεώρησε από την πρώτη στιγμή δικό του,αυτό του το άφησα να το σκιζεί και να το πιπιλάει πριν κοιμηθεί,με το που πλησίαζε αλλό έπεφτε κραξιμό όποτε ασχολήθηκε μόνο με αυτό και ακόμα το έχει πάντα μαζί του!

Συγνώμη αν κούρασα αλλά λίγο ελπίζω να βοήθησα.Με σωστές κινήσεις από κουτάβι δεν χρειάζεται να περιμένεις να γίνει 3χρονών για να χαλαρώσεις!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-10-07, 08:29
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Με μια τσατίλα που τράβηξα, άλλαξα τα φώτα στο θέμα του Δημήτρη, και το έκανα "πως να εκπαιδεύσετε τη Λούσυ να εκπαιδεύσει τα σκυλιά της".

Δημήτρη συγνώμη!

JONNY ευχαριστώ για τις συμβουλές, κάνεις πολύ καλή δουλειά με το κουτάβι σου! Τα δικά μου αλωνίζουν σε 7 στρέμματα και το μόνο που με νοιάζει να τους μάθω είναι να μην τρώνε τα πράγματά μας.

Χθες "ξεχάσαμε" 4 ζευγάρια παπούτσια κι ένα ζευγάρι γάντια εργατικά, αυτά με δέρμα. Τα πήρανε όλα, αλλά δεν τα καταστρέψανε, ούτε τα ψάχναμε, ήταν όλα στην αγαπημένη τους γωνιά.
Βελτιονόμαστε!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-07, 09:36
Το avatar του χρήστη GAIA LYKAIA
GAIA LYKAIA Ο χρήστης GAIA LYKAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
JONNY ευχαριστώ για τις συμβουλές, κάνεις πολύ καλή δουλειά με το κουτάβι σου! Τα δικά μου αλωνίζουν σε 7 στρέμματα και το μόνο που με νοιάζει να τους μάθω είναι να μην τρώνε τα πράγματά μας...
Η εκπαίδευση για σωστή συμπεριφορά είναι ένα ολοκληρωμένο πακέτο. Δεν μπορούμε να το φιλετοποιήσουμε.... Ή μαθαίνει να συμπεριφέρεται σωστά ή δε μαθαίνει. Η αγέλη δεν έχει ιδιόκτητα στοιχεία. Είναι μια μεγάλη communa... Οπότε δεν έχει "δεν πειράζεις τα δικά μου"... Έχει "δεν πειράζεις"... Η ιδιοκτησία είναι ανθρώπινη εφεύρεση. Δεν υφίσταται στο ζωϊκό βασίλειο (μιλάμε για συνθήκες αγέλης ή κοπαδιών ή σμηνών). Ακόμα και ένα σκυλί που έχει μάθει να μην πειράζει, αν δει τον ιδιοκτήτη του να μασάει ξαφνικά το πόδι από το τραπέζι, σε δεύτερο χρόνο θα πάει και αυτό να το δοκιμάσει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοιταξτε τι βρηκα:αδεσποτο γατακι!!! Mariel Άλλα ζώα 104 12-07-06 14:53
Τι ράτσα είναι ? asteris Γλυκό νερό - Γενικά 16 05-03-04 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08935 seconds with 15 queries