Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-08-05, 15:46
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Question Θέλω τη γνώμη σας !!!



Είμαι σίγουρος ότι αυτά που θα σας πω τα έχετε ακούσει από διάφορους αλλά πολύ θα ήθελα να άκουγα τις απόψεις σας και τις προτάσεις σας γι αυτό που θέλω και σκέφτομαι να κάνω.



Κατ΄ αρχήν να σας πω ότι ασχολιόμουν πριν από κάποια χρόνια με τα ενυδρεία αλλά για πολλούς λόγους (στρατός, δουλειά κτλ) σταμάτησα όμως πάντα περίμενα το πότε θα επανέλθω στο άθλημα

Θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο, τα πάντα θα αγοραστούν από την αρχή αλλά διαβάζω πολύ γενικά και είμαι αποφασισμένος να διαβάσω και για το χόμπυ μας.



Η ουσία είναι ότι θέλω θαλασσινό ενυδρείο…λατρεύω τη θάλασσα, είμαι αυτοδύτης, ταξιδεύω σε Ερυθρα κτλ οπότε θέλω reef…αν όχι άμεσα αυτός είναι ο βασικός σκοπός μου.



Λαμβάνοντας αυτό υπόψη σκέφτομαι να αποφύγω την εμπειρία του γλυκού νερού και να πάω απ’ ευθείας σε θαλασσινό αγοράζοντας τον ανάλογο εξοπλισμό με δυνατότητα να εξελιχθεί το ενυδρείο σε reef χωρίς ξήλωμα. Αυτό που σκέφτομαι λοιπόν είναι η δημιουργία αρχικά ενός fish only ενυδρείου με live rock που σιγά σιγά θα γίνει reef…λογικά με Sump από την αρχή κτλ



Ακούω ιδέες…να το ξεχάσω και να πάω για γλυκό ? να το κάνω ? τι να προσέξω ? και αν κάποιος έχει πραγματικό οίστρο ας μου κάνει μια ανάλυση αρχικού κόστους για ζωντανό βράχο και αραγωνίτη. Αυτό που θέλω βασικά είναι ότι μπαίνει μέσα ή ότι αγοράζω να μην χρειάζεται να αλλαχτεί για να γίνει reef…







Ευχαριστώ!!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05125 seconds with 13 queries