Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-06-08, 15:57
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι εδω να πω πως ολοι οσοι εχουμε ενυδρεια και περιλαμβανει τον σαρκαστικ..εσενα μακη....εμενα ..και ολους τους αλλους ...αν το προχωρησουμε τοσο...το χομπυ υποστηριζει ενα εμποριο ζωντανων που κανει κακο στη φυση....δεν ειναι ολα τα ψαρια απο αναπαραγωγες....σε πολλα ειδη συμφερει περισσοτερο η συλλογη τους απο τη φυση και λιγοτερο η αναπαραγωγη τους...συλλεγονται λοιπον και στην ολη διαδικασια αποδεκατιζονται αμετρητα ατομα για να επιβιωσουν λιγοτερα....
μη μου πεις οτι δεν γινονται ζημιες σε κορραλιογενεις υφαλους και θαλασσια ειδη για τα θαλασσινα ενυδρεια.....τα εχουν δειξει σε ντοκυμαντερ πολλες φορες....και αυτη η μοδα παλι για αγρια ειδη?? αγριους δισκους αγρια γατοψαρα....οτοκυκλους....πιστευεις οτι τα συλλεγουν με την προσοχη και την ευαισθησια που μαζεψα εγω τα ψαρακια που εχω σκοπο να επιστρεψω??
η θεωρεις οτι εγω και αυτοι οι εμποροι κανουμε το ιδιο κακο κι ενεργουμε με τον ιδιο τροπο??
μηπως πιστευεις οτι αν αυτοι θεωρησουν καποιο ειδος ακαταλληλο πανε και το επιστρεφουν??
θεωρεις δηλαδη οτι η ευαισθητοποιηση μου στο θεμα μεσα απο την εμπειρια μου ειναι μικροτερη απο την ευαισθητοποιηση των αλλων που απλα δινουν λινκς??
δεν εχει κανενα νοημα να συνεχισω την κουβεντα οταν τα ψαρια αυτα αλιευονται νομιμα στην ελλαδα...κι εγω τα επιασα...τα μελετησα...εμαθα το βιοτοπο τους και θα τα επιστρεψω...
αν αυτο δε μπορειτε να το καταλαβετε δεν εχω τι αλλο να πω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 21-06-08, 16:05
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

έχεις απόλυτο δίκιο και το έχω πει επανειλημμένως ότι δεν τρέφω ιδιαίτερα αισθήματα για τα ψάρια που εγώ αγοράζω και κρατάω στα ενυδρεία μου. και τα αλλάζω σαν τα πουκάμισα γιατί απλά θέλω να βλέπω κάτι διαφορετικό "διακοσμητικό" ή όταν έχω βαρεθεί τη συμπεριφορά τους και θέλω να δοκιμάσω κάτι άλλο. αυτό για τα αγριοπιασμένα...μην το πιστεύεις τόσο εύκολα πια.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 21-06-08, 16:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό για τα αγριοπιασμένα...μην το πιστεύεις τόσο εύκολα πια.
δεν ειναι θεμα να το πιστεψω...τα εχω δει ....και τους τροπους αλιειας...σηνυθως με νευροπαραλυτικα χημικα σε πολλα ντοκυμαντερ και πιστευω σιγουρα κι εσυ...αν οχι λιγο ετ3 και λιγο σκαι θα σου τα δειξει....
-------------------------
μιας και ισως οι προθεσεις σου ειναι καλες αλλα εγω δεχομαι ειρωνικο υφος κατα την γνωμη μου απο τα λεγομενα σου (συγνωμη αν κανω λαθος) θα παραθεσω αφου μου εδωσες την αδεια το προσωπικο σου μηνυμα... με τις απαντησεις μου...

"ΕΚΤΙΜΩ προσπάθεια σου να βρεις τι κατοικεί στα ελληνικά ποτάμια και τι είναι αυτός ο ελληνικός υδροβιότοπος τέλος πάντων.
ευχαριστω..
ΔΙΑΦΩΝΩ με την προσπάθεια σου να δικαιολογήσεις την πράξη σου (έσωσα 20 ψαράκια από σίγουρο θάνατο..τα ψαρακια αυτα καθως και αμετρητα ακομη απο το συνολο ειναι καταδικασμενα.....)
δεν ειναι δικαιολογια της πραξης μου....αν ηθελα να κανω κατι τετοιο δε θα επαιρνα δειγμα αλλα θα επιανα να σωσω ΟΛΑ τα εγκλωβισμενα ψαρια.....
Η φύση έχει ορίσει κάποιες διαδικασίες για την συνέχιση των ειδών της. Τα ψαράκια δεν τα πέταξε κάποιος εκεί. Έβρεξε, γονιμοποιήθηκαν, βγήκαν οι γόνοι, περίοδο ξηρασίας, οι γόνοι εγκλωβίστηκαν και κάποιοι από αυτούς είναι καταδικασμένοι. Το ίδιο γίνεται και με τους μονομάχους στη φύση αν θυμάσαι.
και τα σκουπιδια ...και αυτο που λες ξηρασια αλλα ειναι οι κλιματολογικες αλλαγες και η ακατασχετη αρδευση ..και ο δρομος που περασε μεσα απο το ρυακι...ολη αυτη την ανθρωοπινη παρεμβαση εσυ το ονομαζεις "φυση"???

Στην ταινία ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΝΕΜΟ ο γιατρός που έχει πιάσει το ΝΕΜΟ περηφανεύεται στους φίλους του ότι τον"εσωσε" από τον ύφαλο. Κάτι τέτοιο πας να κάνεις κι εσύ και γι αυτό είμαι τόσο εκνευρισμένος μαζί σου γιατί θεωρητικά είσαι άνθρωπος που σκέφτεσαι.
σου φανηκα πως το παιζω ο ρομπεν της τοπικης ιχθυοπανιδας?? τοτε "θεωρητικα" δε με ξερεις καθολου...εκτος αν πιστευεις πως οτι εκανα δεν επρεπε να το παρουσιασω και να το κρατησω κρυφο μη κατηγορηθω οτι "περηφανευομαι"...
Δέχομαι απόλυτα το ότι τα πήρες για να κάνεις το γούστο/βίτσιο ή οτιδήποτε άλλο γουστάρεις (ξέρεις ότι σε πειραματισμούς είμαι γενικά ανοικτός και πολύ περισσότερο ότι τα ψάρια ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ). ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ να μου πουλάς τρέλα ότι ΕΣΩΣΕΣ καταδικασμένα είδη σε θάνατο. Αν εξακολουθείς να το πιστεύεις ΣΥΧΑΡΗΤΗΡΙΑ είσαι η ελπίδα μας για τη σωτηρία του πλανήτη."
την τελευταια προταση σου την αφηνω ασχολιαστη αν αυτο εξελαβες...ειμαι περιεργος αν ολοι οι αλλοι καταλαβαν κατι αντιστοιχο...(και εδω ειναι που δεχομαι ειρωνια κατ'εμε..)

την τελευταια παραγραφο την παρελειψα μιας και αφορα τριτα προσωπα...για τους οποιους οι γνωμες μας ειναι διαφορετικες...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα

το λινκ λεει και τους λογους που χρειαζεται προστασια που ειναι ολο το ζουμι κι εσυ το περασες στο ντουκου...αυτο μου λεει πολλα....
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα
Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....
θα μπορουσες να με κατηγορησεις γιαυτο αν η φυση ηταν ανεπαφη κι εγω πηγαινα να μαζεψω ψαρια απο νερολακους...
αλλα με οσα περιγραφω για σκουπιδια..μολυνση ..ασυστολη αρδευση...ποια "μεσογειακα τελματα" βλεπεις εσυ στις σκουπιδολακουβες???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-06-08 στις 16:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 21-06-08, 16:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εφόσον θέλεις η προσωπική μας συζήτηση να συνεχιστεί εδώ μέσα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αν σε ειρωνεύομαι ή όχι το γνωρίζεις πολύ καλά (ειδικά μετά την τηλεφωνική μας επικοινωνία ανάμεσα σε γέλια και άλλες φιλικές χαζομαρίτσες) αλλά προφανώς θέλεις να το κρίνουν και οι υπόλοιποι από δυο τυχαίες φράσεις. Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν σε ξέρω, δηλαδή κυριολεκτικά μιλώντας δεν ξέρουμε ο ένας τον άλλο. Έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο πολλές φορές, σε έχω βοηθήσει με τα λιπάσματα και τον φωτισμό, σου έχω δώσει ψαράκια, μου έδωσες φυτά, ήπιαμε μια μπύρα παρέα αλλά μέχρι εκεί. Δεν γνωριζόμαστε στην πραγματικότητα. Ενώ λοιπόν έχεις λάβει 4 μηνύματα σήμερα όπου σου εξηγώ ακριβώς το τι συμβαίνει, τι εννοώ, δέχομαι τις απαντήσεις σου και σου απαντώ με αντίστοιχα επιχειρήματα, εσύ ξανα-απαντάς, κάνωντας πως δήθεν δεν καταλαβαίνεις.
Όταν λοιπόν έρθω ξανά στην Αλεξανδρούπολη, θα τηλεφωνήσω να βρεθούμε για μπύρες ή φαγητό ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο θέμα για μένα τελειώνει εδώ.
Ας θριαμβεύσει η βλακεία από δω και πέρα (και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα)
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 21-06-08, 16:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από serifios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το "βιασαμε" το θεμα και στην αρχη ξεκινησε αν μια ωραια προσπαθεια,μηπως τα υπολοιπα να μεταφερθουν σε αλλο ποστ. Εχει μπερδευτει πολυ και ειναι δυσαναγνωστο.
φιλε σεριφε δεν ξερω και πολλα ποστ που δεν "βιαστηκαν"...προσωπικα αν εχει βαρος η γνωμη μου επειδη ανοιξα το θεμα θα ηθελα να μεινει ως εχει για να μην αλλοιωθουν τα λεγομενα κατα τη μεταφορα ποστς....και θα ξανακανω παρουσιαση αλλου....ισως με τιτλο.."οικολογικο ελληνικο βιοτοπικο"..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφόσον θέλεις η προσωπική μας συζήτηση να συνεχιστεί εδώ μέσα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Το αν σε ειρωνεύομαι ή όχι το γνωρίζεις πολύ καλά (ειδικά μετά την τηλεφωνική μας επικοινωνία ανάμεσα σε γέλια και άλλες φιλικές χαζομαρίτσες)
μακη τα τηλεφωνα προηγηθηκαν...δεν με στεναχωρεσε η αποψη σου χθες και προχθες αλλα το πρωτο σου σημερινο μηνυμα δεν το περιμενα και σου το ειπα εξ'αρχης
αλλά προφανώς θέλεις να το κρίνουν και οι υπόλοιποι από δυο τυχαίες φράσεις.
μακη εσυ ισως τις λες τυχαιες φρασεις...αλλα εγω θιχτηκα...
Η αλήθεια είναι ότι πραγματικά δεν σε ξέρω, δηλαδή κυριολεκτικά μιλώντας δεν ξέρουμε ο ένας τον άλλο. Έχουμε μιλήσει στο τηλέφωνο πολλές φορές, σε έχω βοηθήσει με τα λιπάσματα και τον φωτισμό, σου έχω δώσει ψαράκια, μου έδωσες φυτά, ήπιαμε μια μπύρα παρέα αλλά μέχρι εκεί.
ολα αυτα δεν παραγραφονται...εκτιμουνται και συνεχιζουν να υφιστανται...
Δεν γνωριζόμαστε στην πραγματικότητα. Ενώ λοιπόν έχεις λάβει 4 μηνύματα σήμερα όπου σου εξηγώ ακριβώς το τι συμβαίνει, τι εννοώ, δέχομαι τις απαντήσεις σου και σου απαντώ με αντίστοιχα επιχειρήματα, εσύ ξανα-απαντάς, κάνωντας πως δήθεν δεν καταλαβαίνεις.
δεν κανω οτι δεν καταλαβαινω...απαντω με επιχειρηματα κι εγω...ετσι φαινεσαι κι εσυ σε μενα εξαλλου...οτι δεν καταλαβαινεις....ετσι ειναι οταν 2 ατομα εχουν αντιθετη αποψη...
Όταν λοιπόν έρθω ξανά στην Αλεξανδρούπολη, θα τηλεφωνήσω να βρεθούμε για μπύρες ή φαγητό ΑΛΛΑ το συγκεκριμένο θέμα για μένα τελειώνει εδώ.
και για μενα εδω θα τελειωσει και θα σε περιμενω οποτε θες...η ειλικρινεια δε θελω να θεωρηθει κακια...
Ας θριαμβεύσει η βλακεία από δω και πέρα (και ξέρεις πολύ καλά ότι δεν αναφέρομαι σε σένα)
και σε μενα που δεν αναφερεσαι τι το θελες το τελευταιο??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-06-08 στις 16:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 21-06-08, 16:58
Το avatar του χρήστη serifios
serifios Ο χρήστης serifios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2006
Περιοχή: Περισσός,Ν.Ιωνία
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Πρωσοπικα μου αρεσε και μακαρι να κανεις και νεα προσπαθεια. ξερουμε πολλα οι περισσοτεροι για την Ταγκανικα και τον Αμαζονιο και ελαχιστα για τα ελληνικα υδατινα οικοσυστηματα.
__________________
ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ

120l φυτεμένο 2 χρυσόψαρα
60l φυτεμένο corys panda,cherry shrimps
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 21-06-08, 17:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από serifios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωσοπικα μου αρεσε και μακαρι να κανεις και νεα προσπαθεια. ξερουμε πολλα οι περισσοτεροι για την Ταγκανικα και τον Αμαζονιο και ελαχιστα για τα ελληνικα υδατινα οικοσυστηματα.
ευχαριστω! το ελληνικο βιοτοπικο θα προσπαθησω να το κρατησω με νυχια ανεμιστηρες και με δοντια..ισως με τοσο σθενος οσο δεν προσπαθησα ποτε να διατηρησω ενυδρειο...και να το πλουτισω (και να το μεγαλωσω σε λιτρα..) με ειδη κοινα που δεν φθινουν (βλεπε κουνουποψαρα και αλλα ψαρια..με μια αναζητηση θα βρεις αρκετα..)
οσοι ενδιαφερονται θα εχουν νεοτερα..
---------------------------------------------------------
μου δωσατε κι εμπνευση για την υπογραφη μου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 21-06-08, 17:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Νομιζω οτι τα υπονοουμενα οι υπογραφες και τα διαφορα σχολια στο τσατ και σε αλλα ποστ (κι απο τις δυο πλευρες γενικως) ειναι αναρμοστα και δεν αφηνουν το κλιμα να εκτονωθει.

Τα κουνουποψαρα με τιποτα δεν μπορει να θεωρηθουν ενδημικο ειδος, ειναι ψαρια Κ. Αμερικης.


Ξαναλεω οτι το να πιασεις μερικες δεκαδες ψαρια ειναι αμελητεα ποσοτητα, κι ας υπαρχουν "νομοι και οδηγιες" (εμενα μ αρεσε ο νομος που δεν επετρεπε να παρεις ζωντανο ψαρι απο θαλασσιες παραλιες αλλά επετρεπε να το ψαρεψεις και να το παρεις νεκρο προς καταναλωση). Οι νομοι ερμηνευονται (ιδιως απο τα ελληνικα ασχετα σαινια) περιεργα. Διεθνως το πιασιμο και η διατηρηση και αναπαραγωγη απειλουμενων ψαριων γινεται σε συνεργασια με "επισημους" κρατικους φορεις και ζωολογικους κηπους, και με συλλογους ενυδρειοφιλων, μιας και οι μεν εχουν το επιστημονικο δυναμικο, οι δε την εμπειρια και την πολυ καλυτερη παρατηρηση. Δεν λεω οτι στο συγκεκριμενο παραδειγμα γινεται το ιδιο, αλλά ας ειμαστε λιγο χαλαροι.
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 21-06-08, 17:42
Το avatar του χρήστη tina
tina Ο χρήστης tina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, συγνώμη, αλλά να κάνω κ εγώ μια ερώτηση?? Όλα καλά περί της προστασίας.. Ο Πάνος μάζεψε τα ψαράκια απο λακούβες που πολύ σύντομα θα ξερενόταν.. ¶ρα επόμενο είναι τα ψαράκια να πέθαιναν.. Αυτό είναι μέρος του κύκλου της ζωής τους.. Είναι τόσο μεγάλο έγκλημα αν 20 ψαράκια από όλα αυτά που θα πεθάνουν, σωθούν???? Ας μην είμαιστε τόσο απόλυτοι.. Έλεος δλδ.. Πάνο συνέχισε την προσπάθεια σου!! Καλή επιτυχεία!!
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 21-06-08, 17:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με δυο καλες βροχες μπορει οι λακουβες να ενωνοντουσαν ξανα - δεν ξερω το μερος - αλλα ετσι κι αλλιως δεν ειναι εκει το θεμα μας.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 21-06-08, 17:51
Το avatar του χρήστη tina
tina Ο χρήστης tina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-04-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Για να μη πω καμιά χαζομάρα..απο το ποτάμι της Μαϊστρου δεν είπε οτι τα μάζεψε? Αν τα μέζεψε από εκεί να είσαι σίγουρος οτι θα πέθαιναν.. Είμαι κ εγώ από Αλεξ/πολη κ το ξέρω αυτό το ποτάμι..Αλλά ακόμη κ έτσι να είναι αν έβρεχε θα ζούσαν..Τώρα που τα πήρε πάλι θα ζήσουν κ μάλιστα σύντομα θα επιστρέψουν στο φυσικό τους περιβάλλον.. Τόσος ντόρος για ένα τετοιο θέμα?? Είναι κρίμα..
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-06-08, 19:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετα απο εναν υπνο και ξεκουραση απο τη δουλεια ειδα τα πραγματα πιο αντικειμενικα...τα πραγματα εχουν ως εξης...

καποτε υπηρχε ενας βιοτοπος..ενα οικοσυστημα στη μαιστρο...
το στρερεψαν και τα νερα χαμηλωσαν επικινδυνα...το φουλαραν στα σκουπιδια και περασε δρομος απο μεσα....
τα οικοσυστημα χανεται...
κι εγω που πηρα 20 ψαρακια -οχι για να τα σωσω..αλλα δε μπορω να μην αναφερω οτι θα πεθαιναν ετσι κι αλλιως- και με σκοπο να εεπιστραφουν...μου κατεβασαν τις συνθηκες της βερνης και μου ειπαν "δες ως τωρα τι κακο εχεις κανει!!!"

*************************
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tina Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο συνέχισε την προσπάθεια σου!! Καλή επιτυχεία!!
ευχαριστω τινα..εχω γραψει ποιες θα ειναι οι επομενες κινησεις μου...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κουνουποψαρα με τιποτα δεν μπορει να θεωρηθουν ενδημικο ειδος, ειναι ψαρια Κ. Αμερικης.
δεν παυουν ομως οπως και τα ηλιοψαρα να ζουν εδω και δεκαετιες στα νερα μας και να απαρτιζουν πλεον τους βιοτοπους μας....
σε ολα τα επισημα σαιτ (δελτα του εβρου..νεστου και αλλα) αναφερονται σαν κατοικοι τωννερων μας πλεον...κι εγω θελω να αναπαραστησω ενα ελληνικο ποταμι...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tolis : 22-06-08 στις 01:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 21-06-08, 19:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω φιλε...θα προχωρησω με αλλα ειδη...και δε το κανω με σκοπο να αναπαραγω και να σωσω ειδη προς εξαφανιση...προς Θεου....αλλα θελω να στησω μια προσομοιωση ελληνικου ποταμου..ετσι γιατι γουσταρω την ελληνικη φυση..κι ελπιζω αν γινει κατι ομορφο να αγαπησουν κι αλλοι το ελληνικο βιοτοπικο....και μονο αυτο να καταφερω θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 21-06-08, 23:08
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

θα μπορουσες αν εχεις τον χρονο,το χωρο και την διαθεση να φτιαξεις μια στερνα 2χ2 (μαλλον ειναι αρκετο) σε εξωτερικο χωρο και να τα βαλεις εκει λογικα αφου θα περνουν τις εποχες κανονικα οπως και στην φυση θα αναπαραχθουν ευκολοτερα την ανοιξη.

ειναι κατι σχετικα ευκολο να γινει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-06-08, 01:54
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οσα επιμαχα ποστ μπορεσα να δω τα διεγραψα.
Ειπα παραπανω κατι:
Παράθεση:
Νομιζω οτι τα υπονοουμενα οι υπογραφες και τα διαφορα σχολια στο τσατ και σε αλλα ποστ (κι απο τις δυο πλευρες γενικως) ειναι αναρμοστα και δεν αφηνουν το κλιμα να εκτονωθει.
Και ακομα πιο πανω οτι τα ποστ με κοντρες θα διαγραφονται.
Αν με εχετε γραμμενο δικαιωμα σας, το ιδιο ομως κι εγω, και μην ακουσω κανεναν να παραπονεθει για διαγραφες μηνυματων και μπαν και διαγραφες εξ ολοκληρου μετα...
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-06-08, 09:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα μπορουσες αν εχεις τον χρονο,το χωρο και την διαθεση να φτιαξεις μια στερνα 2χ2 (μαλλον ειναι αρκετο) σε εξωτερικο χωρο και να τα βαλεις εκει λογικα αφου θα περνουν τις εποχες κανονικα οπως και στην φυση θα αναπαραχθουν ευκολοτερα την ανοιξη.
ειναι κατι σχετικα ευκολο να γινει
δεν εχω διαθεσιμο χωρο δυστυχως...δεν ειμαι σε δικο μου σπιτι..αν μπορεσω να αποκτησω δικη μου αυλη καποια στιγμη πιστεψε με η λιμνη ειναι δεδομενη....ευχαριστω...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν με εχετε γραμμενο δικαιωμα σας, το ιδιο ομως κι εγω, και μην ακουσω κανεναν να παραπονεθει για διαγραφες μηνυματων και μπαν και διαγραφες εξ ολοκληρου μετα...
δεν υπηρξε καμια διαθεση για εκτονωση του κλιματος ..ισα-ισα οι μπηχτες συνεχιστηκαν.....και απορω αν τελικα αυτο που ενοχλησε ειναι η υπογραφη μου...
οπως και να εχει ο ευγενικος τροπος που το ζητησατε μου επιβαλλει να την αλλαξω...

εδω θα ηθελα να ζητησω και την πληρη διαγραφη του ποστ μιας και δεν εχει κανενα νοημα να υφισταται....πληροφοριες για την εξελιξη του ελληνικου βιοτοπικου μου μπορει να εχει οποιος ενδιαφερεται με προσωπικα μηνυματα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 22-06-08 στις 09:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-06-08, 11:32
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν τίθεται θέμα διαγραφής όλου του thread γιατί είναι ενδιαφέρον, αρκεί να κρατάμε ένα επίπεδο. Ακόμα και η αντιπαράθεση μπορεί να γίνεται με σεβασμό, δεν είναι πια τόσο δύσκολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 22-06-08, 14:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Blanch Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τίθεται θέμα διαγραφής όλου του thread γιατί είναι ενδιαφέρον, αρκεί να κρατάμε ένα επίπεδο. Ακόμα και η αντιπαράθεση μπορεί να γίνεται με σεβασμό, δεν είναι πια τόσο δύσκολο...
αγαπητη Αργυρω αποδειχθηκε ομως οτι ειναι πολυ δυσκολο και ισως και ακατορθωτο...οχι μονο σε αυτο αλλα και σε πολλα αλλα threads....

απο εκει και περα ζητησα διαγραφη γιατι δεν ανοιξα το thread με σκοπο να δειξω τα "κατορθωματα" μου και να περηφανευτω (πως θα μπορουσα αλλωστε για ενα πιλοτικο ενυδρειο με διαρκεια ζωης μερικων ημερων μονο) αλλα για να ακουσω γνωμες..να δεχθω συμβουλες και υποδειξεις...και κατευθυντηριες οδηγιες απο εμπειροτερους που ασχοληθηκαν με το θεμα..
ισως δεν ασχοληθηκε καποιος αλλος για να ξερει να πει γνωμη...δεν γνωριζω....παντως απ'οτι φανηκε θα πρεπει να πορευθω μονος....
τα ειδη που θα φιλοξενησω και την πορεια τους ..τις δυσκολιες που θα πρεπει να προσπερασω..θα τα αναφερω σε οποιον δειξει ενδιαφερον να μαθει...
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 01-07-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....
Προς αποφυγη παραξηγησεων να αναφερω εδώ ότι στο δευτερο λινκ το αρθρο 15 αναφερεται στα ειδη του αντιστοιχου παραρτηματος…..
Στην κατηγορια κυπρινομορφα του παραρτηματος αυτου λοιπον συγκαταλεγονται και ψαρια του γενους alburnus και barbus…αλλα όχι τα ειδη alburnusalburnus=σιρκο και barbuscyclolepis=μπριανα..

Προκειται για ειδη κοινα στην ελλαδα και αλιευσιμα…
Απαντωνται σε πολλες άλλες χωρες της ευρωπης..( http://www.fishbase.gr/Country/CountryList.cfm?ID=4730&genusname=Alburnus&species name=alburnus&lang=Greek ) και είναι χαρακτηρισμενα «τρωτα» (τωρα αναφερομαι στο πρωτο λινκ) λογω καταστροφης των βιοτοπων τους…αιτια:ρυπανση δομηση αποξηρανση…
δεν χαρακτηριζεται «σπανιο» ουτε «κινδυνευον» και διεθνως χαρακτηρισμενα «lowerrisk/leastconcern»..

http://www.iucnredlist.org/search/details.php/789/summ
http://www.iucnredlist.org/search/details.php/2585/summ

οσον αφορα την κοκκινη λιστα..


αυτα μετα απο πολυ ψαξιμο αυτες τις μερες για τα συγκεκριμενα ειδη για να μην αιωρειται καμια αμφιβολια ...και να μη βγαινουμε φαουλ..
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 02-07-08, 09:49
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 08-08-08, 09:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....093#post284093
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 13-10-08, 20:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μετα απο μια περιοδο 4 μηνων η υποσχεση τηρηθηκε...
τα σιρκα και οι μπριανες πολλαπλασιασαν το μεγεθος τους και ηρθε η ωρα να επιστρεψουν στο ποταμι τους...
στην πρωτη φωτο βλεπετε τα ψαρια μολις βγηκαν απο το ενυδρειο....
στη δευτερη το μερος απο τα οποια πιαστηκαν..οι μικρες λιμνες εδωσαν τη θεση τους σε πετρινη εκταση και οτι ζωντανο υπηρχε σε αυτες χαθηκε..
ο βιοτοπος τωρα ειναι με πολυ χαμηλοτερη σταθμη υδατων και πολλα πολλα πεσμενα φυλλα (φωτο 3)
φωτο 4-5-6 τα ψαρια ελευθερωνονται.....ο φοντας συνεργος στο "εγκλημα"..(ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΦΟΝΤΑ!)
7η φωτο:τα ψαρια ελευθερα εξερευνουν το "νεο" τους σπιτι..

το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν υπηρξε ουτε μια απωλεια..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  754
Μέγεθος:  78,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  667
Μέγεθος:  140,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  683
Μέγεθος:  102,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  129,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  711
Μέγεθος:  126,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.JPG
Εμφανίσεις:  724
Μέγεθος:  103,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.JPG
Εμφανίσεις:  718
Μέγεθος:  67,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 13-10-08, 20:46
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Προσαρμογή τα έκανες ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 13-10-08, 20:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι γιατι οι παραμεροι νερου ειναι ιδιες οσον αφορα σκληροτητες και πεχα...η θερμοκρασια επισης ηταν περιβαλλοντος..(στο ποταμι με την πτωση των υδατων απλα ανεβηκε λιγο η σκληροτητα...)
και επρεπε να προλαβουμε πριν νυχτωσει να παμε και σε παραλια να μαζεψουμε πετρες....

σκυλια ειναι αυτα τα ψαρια στρατηγε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 13-10-08, 21:05
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Εγώ πάντως θα έλεγα να άφηνες τις πέτρες κατα μέρος και να έκανες προσαρμογή τα καιμένα τα ψαράκια ,γιατί δεν φτάνει που τα απομάκρυνες τόσο καιρό απο το φυσικό τους περιβάλλον τώρα τα ξαναπροσάρμωσες βιαίως .Αδεια για να πάρεις πέτρες απο την παραλία έβγαλες γιατι προχθες εδώ στην Θάλασσα πιάσανε κάποιους με σακιά αμμου και πέτρες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 13-10-08, 21:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή


το αλλο με τον τοτο το ξερεις??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
οι μικρες λιμνες εδωσαν τη θεση τους σε πετρινη εκταση και οτι ζωντανο υπηρχε σε αυτες χαθηκε..
η απομακρυνση απο το φυσικο τους περιβαλλον...

αδεια που βγαζω στρατηγε μου να ειμαι νομιμος??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 13-10-08 στις 21:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 13-10-08, 21:23
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

φωτό από το ενυδρείο όπως είναι τώρα έχουμε???? πωωω θα ξενέρωσαν τα ψαράκια. από τη σουίτα στην καλύβα
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 13-10-08, 21:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

σαν τη σουιτα της φυσης δεν υπαρχει...τωρα το αν θα τη βγαλουν καθαρη και του χρονου ειναι δικο τους θεμα πλεον....

επειδη το ελληνικο μεταφερθηκε σε μικροτερο ενυδρειο (μιας και πλεον εχουν μεινει μονο κουνουποψαρα..) ανεβαζω φωτο σε λιγο...οσο για τις αναπαραγωγες τους δεν υπαρχει προβλημα...μεχρι στιγμης μονο ενα μικρο καταφερε να επιβιωσει...ειναι φονιαδες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 13-10-08, 21:28
Μικρος Ο χρήστης Μικρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2007
Περιοχή: Αγ.Μαρινα-Κορωπιου
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ Πανο για ολη την προσπαθεια συλλογης και συντηρησης καθως και για την επανενταξη.Σιγουρα τα Ελληνικα ψαρια-φυτα αξιζουν να βρουν μια θεση στο χομπυ μας.Εξαλλου πολλα απο αυτα ειναι ενδημικα με κινδυνο εξαφανισης.
...και παλι ΜΠΡΑΒΟ απ'την αρχη μεχρι το τελος
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 13-10-08, 21:33
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για εταιρες αναγκες το 60αρι εγινε ασιατικο..οποτε το ελληνικο μεταφερθηκε σε ενα 30αρι....τα φυτα εβγαλαν το καλοκαιρι με τη βοηθεια των ανεμιστηρων....το willow μοσσ εχει τη μεγαλυτερη αναπτυξη.....κατοικοι πλεον μερικα κουνοποψαρα "δραμας"...και τα ελληνικα σαλιγκαρακια που φαινονται στην 3η φωτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  483
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  490
Μέγεθος:  104,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  98,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  480
Μέγεθος:  100,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  470
Μέγεθος:  87,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11229 seconds with 14 queries