Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-17, 12:01
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Yo13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απλα κανω τις ερωτησεις μηπως καταφερω να βρω καποια λυση χωρις να σπαταλησω χρηματα, αλλα απο οτι βλεπω ειναι μονοδρομος και πρεπει αναγκαστικα να το κανω...εεε το σπιτι που μενω ειναι αρκετα μεγαλο, αλλα οταν θα το κατεβαζω θα το πηγαινω σε ενα γηπεδακι μπασκετ που εχει εδω διπλα απο το σπιτι μου....αλλα ετσι κι αλλιως πηγαινω κι εγω για τρεξιμο το βραδυ, οποτε μπορω να την περνω κι εκει μαζι μου, απλα η μετακομιση μου ηταν εκτος προγραμματος και ειναι κατι που εχει ταραξει τις ισσοροπιες και δεν ειμαι διατεθειμενος να την δωσω καπου αλλου, οπως βλεπω πολλους να δινουν τα σκυλια τους.
Ειναι η ηλικια της "βλακειας" οπως τη λεω εγω. Για κανα χρονο θα δοκιμαζει τα παντα. Θα δει τι την παιρνει, τι οχι, θα αμφισβητει. Ξερεις ποσοι στον 1,5 χρονο λενε τα ιδια? "Μα μεχρι χθες ειχα ενα αρνακι, επαιζε με σκυλια, εκανε χαρα σε ανθρωπους και τωρα αγριευει και σε μενα" . Κλασικο dogo argentino... Ξερεις ενας εκτροφεας στην Ιταλια εχει την πιο ωραια επωνυμια - Angelo o Demonio

Eπειδη δεν εχεις εμπειρια (ειναι το δευτερο θεμα μου ανοιγεις σε λιγους μηνες )και εχεις απεναντι σου μια πολυ ιδιαιτερη φυλη, ειναι πραγματι μονοδρομος η εκπαιδευση στη βασικη υπακοη. Να εχεις στο μυαλο σου ομως κατι .. Οχι βια στα dogo και εναλλαγη σεναριων γιατι βαριουνται πολυ ευκολα. Να εισαι διπλα στον εκπαιδευστη και οτιδηποτε σε προβληματιζει να το λες. Να θυμασαι οτι η σκυλα ειναι δικια ΣΟΥ και εσυ θα ζησεις με τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης της.
Το γεγονος οτι αγριευει οταν περνας διπλα απο το φαγητο της δειχνει ενα και μοναδικο σημαδι.. η σκυλα ΔΕ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ. Δουλεψε μαζι της απο το μηδεν με εναν εκπαιδευτη που γνωριζει τη φυλη. Δεν ειναι σπαταλη οπως λες, ειναι αναγκαιοτητα! Υπαρχουν εκπαιδευτες που πληρωνονται με την επισκεψη.. βρες τα χρηματα, μαζεψε τα και δεξου καποιες συμβουλες επαγγελματια.

Το να τη βγαζεις βολτα αργα τη νυχτα για να μη βλεπει κοσμο ή σκυλια δεν ειναι λυση. Τι θα κανεις οταν παει 6 ή 7 ετων? Tα dogo και γενικα τα μαστιφοειδη κορυφωνουν τον αισθημα της φυλαξης γυρω στα 4 που ολοκληρωνονται συναισθηματικα και εγκεφαλικα. Και μιλαμε για ενα κυνηγοσκυλο μεγαλου θηραματος με πολλες φυλες στο dna του. Εχω ζησει με πολλα ντογκο τα τελευταια 10 χρονια θα σου πω οτι ενα ενηλικο ισορροπημενο argentino ειναι ο καλυτερος συντροφος που μπορει να σου συμβει. Ειναι μεγαλη τυχη
  #2  
Παλιά 03-03-17, 12:30
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από amalia Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι η ηλικια της "βλακειας" οπως τη λεω εγω. Για κανα χρονο θα δοκιμαζει τα παντα. Θα δει τι την παιρνει, τι οχι, θα αμφισβητει. Ξερεις ποσοι στον 1,5 χρονο λενε τα ιδια? "Μα μεχρι χθες ειχα ενα αρνακι, επαιζε με σκυλια, εκανε χαρα σε ανθρωπους και τωρα αγριευει και σε μενα" . Κλασικο dogo argentino... Ξερεις ενας εκτροφεας στην Ιταλια εχει την πιο ωραια επωνυμια - Angelo o Demonio

Eπειδη δεν εχεις εμπειρια (ειναι το δευτερο θεμα μου ανοιγεις σε λιγους μηνες )και εχεις απεναντι σου μια πολυ ιδιαιτερη φυλη, ειναι πραγματι μονοδρομος η εκπαιδευση στη βασικη υπακοη. Να εχεις στο μυαλο σου ομως κατι .. Οχι βια στα dogo και εναλλαγη σεναριων γιατι βαριουνται πολυ ευκολα. Να εισαι διπλα στον εκπαιδευστη και οτιδηποτε σε προβληματιζει να το λες. Να θυμασαι οτι η σκυλα ειναι δικια ΣΟΥ και εσυ θα ζησεις με τα αποτελεσματα της εκπαιδευσης της.
Το γεγονος οτι αγριευει οταν περνας διπλα απο το φαγητο της δειχνει ενα και μοναδικο σημαδι.. η σκυλα ΔΕ ΣΕ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ. Δουλεψε μαζι της απο το μηδεν με εναν εκπαιδευτη που γνωριζει τη φυλη. Δεν ειναι σπαταλη οπως λες, ειναι αναγκαιοτητα! Υπαρχουν εκπαιδευτες που πληρωνονται με την επισκεψη.. βρες τα χρηματα, μαζεψε τα και δεξου καποιες συμβουλες επαγγελματια.

Το να τη βγαζεις βολτα αργα τη νυχτα για να μη βλεπει κοσμο ή σκυλια δεν ειναι λυση. Τι θα κανεις οταν παει 6 ή 7 ετων? Tα dogo και γενικα τα μαστιφοειδη κορυφωνουν τον αισθημα της φυλαξης γυρω στα 4 που ολοκληρωνονται συναισθηματικα και εγκεφαλικα. Και μιλαμε για ενα κυνηγοσκυλο μεγαλου θηραματος με πολλες φυλες στο dna του. Εχω ζησει με πολλα ντογκο τα τελευταια 10 χρονια θα σου πω οτι ενα ενηλικο ισορροπημενο argentino ειναι ο καλυτερος συντροφος που μπορει να σου συμβει. Ειναι μεγαλη τυχη
Δεν τα θεωρω σπαταλη τα χρηματα, απλα αυτη την περιοδο ειναι λιγο δυσκολα...οσο για το φαγητο παρατηρησα κατι απο οταν ηρθε παλι σε εμενα, δεν μπορει να φαει χωρις να ειμαι διπλα της, κανει καποια αγριεματα αλλα οταν την χαιδευω την ωρα που τρωει, αλλα το μεγαλυτερο μερος του φαγητου το τρωει οταν ειμαι διπλα της και αν κραταω το μπολ της στα χερια μου, επισης δεν ειπα την βγαζω αργα για να μην βλεπει σκυλια, για να μην υπαρχουν παρα πολλα σκυλια το λεω και το παω βημα βημα για να γινει οπως ηταν πριν, γτ προφανως και θελω να εχει σχεσεις με αλλους σκυλους.
  #3  
Παλιά 03-03-17, 16:02
Το avatar του χρήστη arklaga2525
arklaga2525 Ο χρήστης arklaga2525 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-08-2016
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 111
Wink

Kαλυτερα να το πας για εκπαιδευση για την γενικοτερη αφσαλεια (ολων)
__________________
LAKI
  #4  
Παλιά 12-03-17, 16:24
Το avatar του χρήστη Yo13
Yo13 Ο χρήστης Yo13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2013
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Από Τρίτη ξεκιναει μαθημα το σκυλι, ελπιζω να πανε ολα καλα!!!!!
  #5  
Παλιά 12-03-17, 18:32
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Θα δεις την συμπεριφορα του να αλαζει πολυ προς το καλυτερο.
Θα ηρεμησεις μια και καλη τωρα.
Επρεπε να το ειχες ξεκινησει απο την αρχη αλλα ποτε δεν ειναι αργα.
Τα σκυλια μαθαινουν παντα απλα οσο πιο μεγαλα τοσο περισοτερο χρονο θελουν. Μην φανταστεις πολυ.
Καλα μαθηματα λοιπον.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Spot pee σκύλου gkontos Άλλα ζώα 13 12-01-15 00:08
Ο σκύλος και το δελφίνι peristerigeo Ιστοσελίδες στο Internet 3 10-03-14 13:23
Τι ράτσα σκύλου έχετε; giannis vih Άλλα ζώα 169 02-02-14 15:10
Επιλογή σκύλου tzimakos Άλλα ζώα 127 12-01-07 17:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04634 seconds with 14 queries