Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-08-11, 16:18   #1
Βοήθεια!!!!
stellabetta
Junior Member
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος 17-08-11, 16:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
είμαι εντελώς αρχάρια κ έχω ένα betta και ένα γλύφτη μικρό σε ένα 25λιτρο ενυδρείο, στρωμένο, με φυτά και με φίλτρο. από μετρήσεις μου είχα πάντα υψηλό ph και το έριχνα με ένα φάρμακο που μου είχε δώσει το μαγαζί από όπου πήρα τα ψαράκια (ph down API). Τα τεστ ΝΗ4 και ΝΗ3 μου βγάζουν 0, που αν έχω καταλάβει σωστά είναι καλό. το πρόβλημα είναι:
δεν είχα προσέξει τη θερμοκρασία του ενυδρείου μου κ είχε φτάσει τυς 30 βαθμούς.έβαλα μπουκαλάκι με πάγο κ τώρα το έχω κρατήσει στους 26. επιπλέον, το ενυδρείο είναι γεμάτο σαλιγκάρια (δεν ξέρω αν είναι καλό) κ το νερό αν κ αλλάζω τα 2/3 του πλέον είναι συνεχώς ελαφρά κίτρινο. τις τελευταίες 3 μέρες έκανα μέτρηση ph και ήταν για πρώτη φορά χαμηλό (6.5), οπότε έριξα νερό βρύσης και άλατα.
το θέμα είναι ότι το betta μου δυο μέρες τώρα κάθεται όρθιο είτε στην επιφάνεια είτε στον πάτο του εβυδρείου, έχει ασπρίσει γύρω από τα βράγχια και έχει ξεθωριάσει το χρώμα του κ σήμερα είναι όλη τη μέρα ξαπλωμένο. σήμερα και χτες δεν έφαγε καθόλου. το έβαλα σε μπωλ με νερό όπου λιγότερο από το ένα τρίτο είναι του ενυδρείου κ έχω διαβάσει στα διάφορα σάιτ για αρρώστειες κ έχω πανικοβληθεί. τα μαγαζιά χθες κ προχθες ήταν κλειστά κ σήμερα δεν πρόλαβα να πάω. μέχρι να πάω μπορείτε να βοηθήσετε. δε θέλω να μου πεθάνει κ δεν έχω καταλάβει τι έχω κάνει λάθος. επίσης μπορεί να έχει αρρωστήσει κ ο γλύφτης μου? ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!
Εμφανίσεις: 2232
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-08-11, 16:35
Το avatar του χρήστη lans
lans Ο χρήστης lans δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2010
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 649
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην lans Send a message via Skype™ to lans
Προεπιλογή

Απο που να αρχισω.
Καταρχας μην πας σε μαγαζι γιατι κατα πασα πιθανότητα θα σου πουν χαζομαρες και θα σου πουλήσουν άχρηστα πραγματα.
1) Κακος εβαλες μπουκαλι με παγο για να κρυώσει
2) Κακος κανεις τοσο μεγαλη αλλαγη του νερο (κανονικα πρεπει 30% καθε εβδομαδα)

Ο μονομαχος σου ειναι αρρωστος και βαρια. Αφου καθοταν πρωτα στην επιφανεια και υποθέτω οτι ανασανε πολυ γρηγορα, ειναι λογο κακης ποιοτητας νερου.
Και τωρα ειναι στην επιφανεια λογο οτι τον εχει καταβάλει η αρρωστια.

Αυτο μπου μπορεις να κανεις ειναι...
Βαλε σκετο νερο βρίσεις κατα 3/4 χωρις τπτ αλλο και ριξε 20% περίπου περισσοτερο αντιχλωριο απ οτι θα εριχνες κανονικα.
__________________
-----------------------------------------------------------------------------------------
Να είχα και μια λιμνούλα...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-11, 16:42
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ωραία θα αλλάξω το νερό , όπως είπες κ θα τα βάλω κ τα δύο μέσα.πιστεύεις ότι μπορεί να φταίει το φίλτρο μου, γιατί γεινικά μπουκώνει κ πρέπει να ξεβουλώνω τις τρυπούλες του... σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον κ για το χρόνο σου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 17:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες!!

Θα σε στεναχωρησω με τα παρακατω αλλα δεν υπαρχει αλλος τροπος!
Εχεις στρεσσαρει τα ψαρια με τις διακυμανσεις του ph ... και τις "μετακομισεις" αλλα και με τη διαφορα θερμοκρασιας!!

Τα τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 τι τιμες σου δινουν??

Δεν υπαρχει ειδος ψαριου να λεγεται γλυφτης! Ειναι καποιο ειδος πλεκο λογικα ... και ειναι ακαταλληλο για το ενυδρειο σου! Θα πρεπει να το δωσεις!

Μη χρησιμοποιεις ph down και αναλογα σκευασματα ... Το ph το ριχνεις ετσι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909

Παράθεση:
τις τελευταίες 3 μέρες έκανα μέτρηση ph και ήταν για πρώτη φορά χαμηλό (6.5), οπότε έριξα νερό βρύσης και άλατα.
Τι αλατα εβαλες?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 18:35
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

έχω δύο ειδών τεστ, ένα ΝΟ3+ΝΟ4 που είναι για αμμωνία από ό,τι βλέπω στο κουτί, και για ΡΗ, γιατί μου είχαν πει ότι δεν είναι μεγάλη ανάγκη τα άλλα. τώρα είχα πάρει στην αρχή αρχή κ τα τεστ στα χαρτάκια αλλά μου είπε αυτός που μου έδωσε τα υγρά τεστ ότι δεν είναι αξιόπιστα.οπότε δεν ξέρω τι να σου πω.
εγώ έκανα αλλαγή του νερού, έχω αγχωθεί κ στενοχωρηθεί πάρα πολύ.
το άλλο ψάρι είναι από αυτά που τρώνε την άλγη, κ είναι στο μέγεθος του μονομάχου.γλύφτη τον έλεγε ο άνθρωπος στο μαγαζί.
το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω ό,τι μπορώ να σώσω το ψάρι μου, αλλά δεν έχω καταλάβει τι έκανα λάθος κ κατέληξα έτσι, αφού κάνω ό,τι μου είχαν υποδείξει: άλλαζα το ένα τρίτο του νερού, έβαζα 5 ml αντιχλώριο Procell και μισό κουτάλάκι του γλυκού άλατα Ektozon της Hobbi, λίπασμα Kent 2 φορές την εβδομάδα κ έκανα αλλαγή νερού 2 φορές το μήνα. αν κάτι από αυτά είναι λάθος παρακαλώ πείτε μου, αν δεν καταφέρω να βοηθήσω το μονομάχο, έστω να σώσω το άλλο μου ψαράκι. ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 18:44
5varkakia Ο χρήστης 5varkakia δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Πεντέλη
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Στέλλα όντας εντελώς αρχάριος το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να ευχηθώ να καταφέρεις τελικά να σώσεις το ψάρι σου! Και για να αστειευτώ λιγάκι ετσι να σου ανεβάσω την διάθεση να προτείνω κάτι. Πάρε και εναν ακομη μονομαχο διοτι απο οτι ξερω αν βαλεις δυο μαζι τσακώνονται. Αυτο θα δωσει κίνητρο στο μοναμαχο που εχεις τωρα και ισως ξαναπάρει τα πάνω του. Αστειεύομαι ετσι? Μην με παρεξηγήσεις! Επλιζω να πανε ολα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 19:01
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Ότι σου είπαν τα παιδιά.
Καλό είναι να ετοιμάζεις το νερό της αλλαγής απο βραδύς σε ένα μπουκάλι-ταπερ-λεκάνη. Δηλαδή νερό βρύσης με αντιχλώριο , όποιο έχεις.
PHdown ,άλατα , παγάκια ,αλλαγές κάθε μέρα , ξεβούλωμα φίλτρου κάθε βδομάδα μόνο κακό κάνουν στην παρούσα φάση και σύνθεση-σύσταση του ενυδρείου σου.
Όλα τα ψάρια θέλουν σταθερές συνθήκες κατα κύριο λόγο , και αν μπορείς να κάνεις και το νερό σου κοντά σε αυτό που ζούν ακόμα καλύτερα.

Για τώρα κάνε μια καλή αλλαγή νερού με αντιχλώριο , τίποτα άλλο (ούτε άλατα , phdown , λιπάσματα) μην καθαρίζεις το φίλτρο (ειδικά μέσα στο ενυδρείο), μην ταίσεις 2-3 μέρες και γενικά άστον όσο μπορείς ύσηχο. Αν είναι δυνατός θα πάρει τα πάνω του σύντομα.
Αν θες να τον απομονώσεις μπορείς να τον βάλεις σε κανα τάπερ ή λεκάνη πάνω απο 4 λίτρα (που να μην έχουν πέσει χλωρίνες και χημικά μέσα).
Άσπρα στα βράγχια μπορεί να είναι ασθένεια οπότε αν μπορείς να βάλεις και μια φωτογραφία θα βοηθούσε.(Αν είναι αυτό το κύριο σύμπτωμα πιθανόν να μπλέξεις με αλάτια για κάποιες μέρες)
Ακόμα καλήτερα γράψε στις ασθένεις συμπληρώνοντας τη φόρμα.

Ελπίζω να μας ενημερώνεις για την πορεία σου και να πάνε όλα καλά.

Φιλικά και με εκτίμηση.
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-11, 19:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellabetta Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα,
είμαι εντελώς αρχάρια κ έχω ένα betta και ένα γλύφτη μικρό σε ένα 25λιτρο ενυδρείο, στρωμένο, με φυτά και με φίλτρο. από μετρήσεις μου είχα πάντα υψηλό ph και το έριχνα με ένα φάρμακο που μου είχε δώσει το μαγαζί από όπου πήρα τα ψαράκια (ph down API). Τα τεστ ΝΗ4 και ΝΗ3 μου βγάζουν 0, που αν έχω καταλάβει σωστά είναι καλό. το πρόβλημα είναι:
δεν είχα προσέξει τη θερμοκρασία του ενυδρείου μου κ είχε φτάσει τυς 30 βαθμούς.έβαλα μπουκαλάκι με πάγο κ τώρα το έχω κρατήσει στους 26. επιπλέον, το ενυδρείο είναι γεμάτο σαλιγκάρια (δεν ξέρω αν είναι καλό) κ το νερό αν κ αλλάζω τα 2/3 του πλέον είναι συνεχώς ελαφρά κίτρινο. τις τελευταίες 3 μέρες έκανα μέτρηση ph και ήταν για πρώτη φορά χαμηλό (6.5), οπότε έριξα νερό βρύσης και άλατα.
το θέμα είναι ότι το betta μου δυο μέρες τώρα κάθεται όρθιο είτε στην επιφάνεια είτε στον πάτο του εβυδρείου, έχει ασπρίσει γύρω από τα βράγχια και έχει ξεθωριάσει το χρώμα του κ σήμερα είναι όλη τη μέρα ξαπλωμένο. σήμερα και χτες δεν έφαγε καθόλου. το έβαλα σε μπωλ με νερό όπου λιγότερο από το ένα τρίτο είναι του ενυδρείου κ έχω διαβάσει στα διάφορα σάιτ για αρρώστειες κ έχω πανικοβληθεί. τα μαγαζιά χθες κ προχθες ήταν κλειστά κ σήμερα δεν πρόλαβα να πάω. μέχρι να πάω μπορείτε να βοηθήσετε. δε θέλω να μου πεθάνει κ δεν έχω καταλάβει τι έχω κάνει λάθος. επίσης μπορεί να έχει αρρωστήσει κ ο γλύφτης μου? ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ!
1. ph down το κοβεις. Αυτο που κανεις ειναι να ανεβοκατεβαζεις το πεχα. Καλυτερα να ειναι λαθος και σταθερο παρα σωστο για λιγο και μετα παλι λαθος.
Το νερο μπορεις να το μαλακωνεις και με ξερα φυλλα (πχ Catappa απο ebay). Εχουν και ουσιες για προληψη ασθενειων.
2. οι 30 για αυτο το ψαρι δεν ειναι προβλημα, Προβλημα ειναι το πανω κατω και το αποτομα.(πχ με παγους κλπ), Αν θες να πεσει λιγο βαλε ενα ανεμιστηρακι να χτυπαει λιγο, αλλα με προσοχη στις διακυμανσεις. Ρυθμισε το να χτυπαει ελαφρα το νερο. Καλυτερα 12βολτο. Δεν παιζουμε με 220 και νερο κοντα.
3. Τα πολλα σαλιγκαρια τα πολεμας με σωστο ταισμα χωρις περισσεματα στο βυθο και μ λιγη βοηθεια απο anentome helena (2-5 στο 25λιτρο ειναι OK).
4. Ο πλεκο δινεται.
5. Το κιτρινο χρωμα ειναι κακο σημαδι (αν δεν προερχεται απο καποιο ξυλο ή τυρφη ή ξερα φυλλα, δλδ απο χουμικα και ταννινες). Συνηθως με ενεργο ανθρακα καθαριζει αλλιως με τις αλλαγες νερου.
6. Παλευες να ριξεις το πεχα και τωρα που επεσε εριξες αλατα? Παλι πανω κατω?
Το νερo της αλλαγης πρεπει να ειναι κοντινων παραμετρων (ph gh kh θερμοκρασια) και να εισαγεται αργα. Οσο πιο διαφορετικο σε τιμες τοσο πιο αργα. Αν και η αργη εισαγωγη ειναι προλητπικα σωστη για ολες τις περιπτωσεις.

Προτεινω να μην κανεις τιποτα εκτος απο μια προσευχη και μετρησεις NH3 NO2 NO3.
Αστο ησυχο μεχρι pH GH KH θερμοκρασια να σταθεροποιηθουν, να δουμε αν ισιωσει το ψαρι.
Θα ελεγα μετα θεραπεια με pimafix + melafix που ειναι φυτικα φαρμακα ή API Bettafix
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-11, 19:36
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 25 λίτρα
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 6 μήνες
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 19/3
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): συνήθως 26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ) : 2
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 2 φορές το μήνα, το ένα τρίτο του ενυδρείου (με το μάτι)
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 17/8
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: στο μονομάχο κάθε πρωί τρία φύλλα από το Omega One Betta Buffet και στον αλγοφάγο μία ταμπλέτα κάθε βράδυ Omega One Veggie Rounds
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Πολύ μεγάλος αριθμός σαλιγκαριών

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Αυτές ήταν οι μετρήσεις μου πριν την αλλαγή του νερού(όσα είναι κενά δεν έχω τεστ)
1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:6,50
KH:
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια): 0
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: το ph + NH3
ΣΤΙΚΣ: δεν τα χρησιμοποιώ πλέον
Ηλεκτρονική:

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: betta
2. ΔΕΡΜΑ: τα χρώματά του δεν είναι τόσο έντονα (κυρίως το μπλε), χθες είχε άσπρα βράγχια κ σήμερα έχει κιτρινίσει στο κάτω μέρος του σώματος, ενώ παραμένει άσπρο το σημείο κάτω από το στόμα του, τα βράγχια του.
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: είτε όρθιος στην επιφάνεια του νερού με το στόμα έξω, είτε ξαπλωμένος (συνήθως κοντά στα φυτά)
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν έχω παρατηρήσει αλλαγή, ανέκαθεν ήταν διαφανή προς κίτρινο (δεν ξέρω το φυσιολογικό)
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αναπνέει γρήγορα
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : χθες κ σήμερα δεν έφαγε καθόλου
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: από το Σάββατο παρατήρησα έλλειψη της κινητικότητας (ήταν απίστευτα ενεργητικός πριν ) κ από χθες άλλαξε χρώμα κ υιοθέτησε την όρθια ή ξαπλωτή στάση
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: εάν τον πλησιάσω με το δάχτυλο κουνιέται, πέρα από δύο φορές που με άφησε να τον αγγίξω

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ
Πριν από 3 μήνες είχε θολώσει το ένα ματάκι του. Πίστευα ότι οφειλόταν στην άλγη (δεν είχα πάρει τον αλγοφάγο τότε), αλλά μου είπαν στο μαγαζί ότι οφειλόταν σε βακτήρια. Δεν είχε χάσει ούτε την όρεξή του, ούτε την ενέργειά του.
1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Microbe lift (Herbal Actives) Artemiss
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: 3 ml + 3 ml
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ: 3 ml την πρώτη μέρα κ μετά από τρεις μέρες άλλα 3 ml
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: μια μέρα μετά τη δεύτερη δόση το ψάρι ήταν όπως πριν
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? : όχι
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: δεν άλλαξα μετά τη θεραπεία, άλλαξα κανονικά τέλος του μήνα, μια βδομάδα μετά (είχα αλλάξει όμως όλα τα φυτά)
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? : μόνο σήμερα στις 17/8
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? : όχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:
-------------------------
ευχαριστώ για τις συμβουλές , μια απορία όμως: γιατί πρέπει να δώσω το άλλο ψαράκι? αν είναι το θέμα η σχέση των ψαριών, δεν τα έχω δει να τσακώνονται κ ενώ αρχικά ο μονομάχος ήταν ανήσυχος εδώ κ δύο μήνες δεν υπάρχει κάποια ύποπτη συμπεριφορά.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stellabetta : 17-08-11 στις 19:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-08-11, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellabetta Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ για τις συμβουλές , μια απορία όμως: γιατί πρέπει να δώσω το άλλο ψαράκι? αν είναι το θέμα η σχέση των ψαριών, δεν τα έχω δει να τσακώνονται κ ενώ αρχικά ο μονομάχος ήταν ανήσυχος εδώ κ δύο μήνες δεν υπάρχει κάποια ύποπτη συμπεριφορά.
Γιατι επιβαρυνει το νερο χωρις λογο και ταλαιπωρειται.
Τι ειδος (αν ειναι πλεκο) ειναι?

Πιστευω οτι οι αλλαγες καθε 15 ειναι η αιτια και οι αποτομες μεταβολες.
Ισως αν εβγαζες το ψαρι σε αλλο δοχειο θα του εκανε καλο αλλα φοβαμαι πως θα το κανεις. Πρεπει να γινει με τροπο. Δεν θελει μπλουμ.
Εγω θα εβαζα σε μια γυαλα νερο μεχρι τη μεση απο το ενυδρειο θα εβαζα το ψαρι μεσα και μετα θα συμπληρωνα σταγονα σταγονα με φρεσκο νερο αποχλωριωμενο ηδη και σε ιδια θερμοκρασια.
Θα εκανα καθημερινα αλλαγη (στη γυαλα) 30% με νερο παλι προετοιμασμενο σωστα και με αργη εισαγωγη, μεχρι να ερθει στα ισα του το 25αρι ενυδρειο (αφου εχεις δωσει το αλλο ψαρι). Θα εκανα σκουπα βυθου να φυγουν τα σκουπιδια, θα καθαριζα το φιλτρο με νερο απο το ενυδρειο, θα εκανα μια καλη αλλαγη 50-60% με αποχλωριωμενο νερο σε σωστη θερμοκρασια (γιατι και τα νιτροποιητικα βακτηρια του φιλτρου θελουν σωστες συνθηκες για να ζουν). Αν ειχε χωρο το φιλτρο θα εβαζα και ενεργο ανθρακα για 3 μερες.
Στη γυαλα θα εβαζα και catappa ή/και melafix
-------------------------
Δεν αποκλειεται να φταινε και τα πολλα σαλιγκαρια,
Αν τραβανε ολα τα αλατα για το κελυφος τους, μπορει μεσα στο 15νθημερο χωρις αλλαγη, το νερο στο ενυδρειο να εχει αλλαξει δραματικα και πέφτοντας το φρεσκο νερο με αλλες παραμετρους να δημιουργει εντονο στρες.
Χρειαζεται ισορροπια σε ενα ενυδρειο. Γιαυτο λεμε για σωστη ιχθυοφορτωση ποιοτικα και ποσοτικα. Ακομα και τα σαλιγκαρια μπορουν να δημιουργησουν ανισορροπια σε μικρο αναλογικα χωρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 17-08-11 στις 19:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-08-11, 20:04
stellabetta Ο χρήστης stellabetta δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-08-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Δεν έχω ιδέα τι είναι!κ δεν μπορώ να βγάλω καλή φωτογραφία. Ομολογώ όμως πως δε θέλω να το δώσω, μόνο αν βασανίζονται κ τα δύο, κ δεν ξέρω αν θα το πάρει κ το μαγαζί πίσω.
Δυστυχώς η μεταφορά δεν έγινε με όση χάρη περιέγραψες, έβαλα 2 τρίτα του μπωλ φρέσκο νερό κ το ένα τρίτο από το παλιό, αλλά τώρα είναι κ πάλι μέσα στο ενυδρείο, με 2/3 καθαρό νερό κ 1/3 παλιό, το φίλτρο δεν το πείραξα, αλλά καθάρισα κ το ξύλο κ ό,τι άλλα αντικείμενα έχω μέσα. πολύ φοβάμαι ότι δεν το βοήθησα πάρα πολύ αν κ όση ώρα ήταν στο μπωλ άρχισε να κινείται λίγο παραπάνω από ότι όταν ήταν στο ενυδρείο. τώρα είναι κ πάλι στην επιφάνεια του νερού, όρθιο. κ μάλλον εγώ είμαι τύραννος που το μόνο που καταφέρνω είναι να τα βασανίζω κ τα δύο ψαράκια μου πολύ! αυτό που σκοπεύω να κάνω είναι να προσευχηθώ κ να δω πώς θα μας βρει το πρωί.
έχω πάρα πολύ άγχος κ τα έχω εντελώς χαμένα γιατί μου λέτε όλοι πράγματα που δε γνώριζα κ τώρα μου φαίνονται πάρα πολλά. εγώ μόνο το μονομάχο είχα σκοπό να κρατήσω, με τον καλύτερο τρόπο που μπορούσα, χωρίς όμως να το πάρω σοβαρά κ να το ζευγαρώσω, ή να προσθέσω κ άλλα είδη. το άλλο ψαράκι μου είπαν στο μαγαζί ότι ήταν αναγκαίο γι αυτό κ το αγόρασα. εύχομαι να ήξερα ήδη όλα αυτά τα πράγματα για να μην ερχόταν σε αυτή την άσχημη θέση ούτε εγώ, ούτε κανένα από τα ψαράκια μου κ να είχαν καλύτερη τύχη με κάποιον πιο ικανό.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-08-11, 20:21
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

μην ανχονεσαι φιλε ολοι κανουμε λαθη... τωρα που προσπαθεις να μαθεις απλα ακολουθα τις συμβουλες των παιδιων εδω. οι μονομαχοι ειναι πολυ δυνατα ψαρια και με λιγες σωστες κινησεις θα επανελθει.. και εγω ειχα ετοιμοθανατο μονομαχο... τι εκανα??μικρες αλλαγες νερου ανα 4-5 μερες..αντιχλωριο.. σωστη θερμοκρασια στο νερο αλλαγης και το κυριοτερο...μοναξια.. στρεσαρεται για πλακα...
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια Please!!! saxo_29 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 07-08-08 20:46
Βοήθεια για CO2 panagiotis265 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 06-08-08 11:34
βοήθεια roti Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 22-03-08 00:32
βοήθεια !!! Axairontas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 04-02-08 04:34
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07227 seconds with 15 queries