Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-12-04, 12:48
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Πρόβλημα με το Ceratofyllum

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάποιο πρόβλημα με το Ceratofyllum το οποίο στην αρχή μου ήταν μια χαρά. Μετά την πάροδο 20 ημερών έχει αρχίσει και χάνει το πράσινο χρώμα του και γίνεται καφέ. Οι μετρήσεις των νιτρωδών αλάτων είναι 10 mg/l.Η αλλαγή νερού γίνεται κάθε εβδομάδα αλλάζοντας το 30% του νερού. Το Ph 7.5, NO2 0, NH3/NH4 0, GH 5 αυτές είναι οι υπόλοιπες μετρήσεις. Παρατηρώ ότι τα σκαλάρια που έχω τσιμπολογούν το φυτό και του κόβουν που και που τα κλωνάρια.
Μπορεί αυτό το πρόβλημα να οφείλεται σε έλλειψη νιτρωδών αλάτων ? Από την πλευρά του φωτισμού έχω μία λάμπα φθορισμού 15 watt η οποία λειτουργεί για 10 ώρες. Το φυτό δεν είναι φωτίζεται πολύ. Θα έλεγα ότι φωτίζεται μέτρια. Το περισσότερο φυτό επιπλέει.Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι τα κλωναράκια τους έχουν φύγει από τον κορμό τους και επιπλέουν στο νερό.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-04, 23:01
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Cristos κατ'αρχην για να μην μπερδευομαστε "νιτρωδη" ειναι τα ΝΟ2, προφανως εννοεις νιτρικα (ΝΟ3). Το ceratophyllum ειναι απο τα πιο δυσκολα για να 'σκοτωσεις' φυτα. Αφου μαλιστα το'χεις και επιπλεει δεν θα'πρεπε (θεωρητικα) να'χει προβληματα. Tα κομματακια μην τα φοβασαι και αστα και αυτα. Ειναι ικανα να γινουν καινουρια φυτα απο μονα τους. Ισως να ειναι και ενα σοκ εγκληματισμου (απο τι ειδους ενυδρειο το πηρες??), ισως το φυτο να καταναλωσε τις 'ρεζερβες' του απο θρεπτικα, ισως....Τα αλλα φυτα πως πανε???
Για κοιταξε λιγο και εδω http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1076
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-04, 23:36
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Η ανούμπια και οι κρυπτοκορίνες πάνε θαυμάσια. Ο echinodorus Bleheri έχει πρόβλημα όπου έχω παρουσία κίτρινων κηλίδων καθώς και σάπισμα των φύλλων ( σε ένα μόνο φύλλο έχω σάπισμα όπου και το έκοψα ). Τα νέα φύλλα που πετάει φαίνονται καλά προς το παρών. Δεν έχω υπόστρωμα και κάθε εβδομάδα βάζω χάπι κοντά στις ρίζες του οι οποίες είναι φυτεμένες στο χαλίκι διαμέτρου περίπου 3-4 χιλιοστά. Το έβγαλα το ceratofylum γιατί δυστυχώς έμεινε μόνο ο κορμός και 2-3 φουντίτσες όπου είχαν γίνει και αυτές καφέ. Το είχα πάρει από μαγαζί όπου το είχε και επέπλεε σε ένα μεγάλο ενυδρείο. Φαινόταν να είναι καλά. Το έχω περίπου 10 μέρες.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-04, 01:06
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Ο φωτισμος που εχεις ειναι λιγος (απο τη μια λες 15w αλλα στην υπογραφη σου γραφεις 25w - ετσι κι αλλιως ειναι λιγος). Ταμπλετα μια φορα την εβδομαδα στον εχινοδορο ειναι υπερβολη (μια φορα το μηνα ειναι οκ). Τωρα ειναι και φυσιολογικο καποια φυλλα να τα χανει το φυτο (εχινοδορος), αλλα αμα βλεπεις κιτρινιλες σημαινει καποια ελλειψη (ριχνεις καποιο λιπασμα?). Αλλη μια λυση και εφ'οσον δεν φαινεται να'χεις πολλα φυτα ειναι να αυξησεις τις ποσοτητες του φαγητου (αλλα οχι υπερβολες).
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03831 seconds with 12 queries