Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-08-07, 10:01
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Το θέμα επιλογής «ράτσα» η «αδέσποτο» έχει να κάνει με το τι ζητάει ο καθένας. Δεν μπορώ να πω ότι είμαι υπέρ του ενός ή του άλλου.
Αν θελήσω ένα σκύλο απλά για παρέα χωρίς να με ενδιαφέρει τίποτε άλλο είναι σίγουρο ότι θα επιλέξω ένα αδέσποτο. Στην πορεία είναι σίγουρο ότι το αδέσποτο αυτό θα εμφανίσει κάποιες ικανότητες άλλες καλές άλλες κακές. Ποτέ όμως δεν θα ξέρω από πριν ποιες θα είναι αυτές.
Όταν όμως θέλω από το σκύλο μου κάτι συγκεκριμένο και ειδικά αν έχω μικρά παιδιά όπου θέλω να ξέρω ότι ο σκύλος μου θα είναι καλός μαζί τους τότε θα επιλέξω την καταλληλότερη ράτσα.
Εγώ έχω ένα θηλυκό γερμανικό ποιμενικό και είναι μεγάλη ανακούφιση για μένα να βλέπω ότι η κόρη μου 1 ½ έτους και ο γιος μου 3 ½ μπορούν να παίζουν μαζί της και εγώ να μην είμαι στην τσίτα μήπως και συμβεί κάτι.
Άρα το σημαντικότερο πράγμα για μένα είναι πριν επιλέξουμε ένα σκύλο να ψαχτούμε λίγο και να δούμε γιατί θέλουμε ένα σκύλο. Αφού βρούμε γιατί τον θέλουμε σίγουρα θα καταλήξουμε σε κάποιες επιλογές.
Το επόμενο βήμα είναι να δούμε τι απαιτήσεις έχει η κάθε επιλογή γιατί είναι σίγουρο ότι δεν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε σε όλες. Αφού κάνουμε και αυτό τότε σίγουρα θα έχουμε καταλήξει στην καταλληλότερη επιλογή.
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι γιατί έχουν ως κριτήριο επιλογής σκύλου την εμφάνισή του.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-08-07, 11:26
Το avatar του χρήστη maniac
maniac Ο χρήστης maniac δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2007
Περιοχή: Πεντέλη Αθηνα
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι γιατί έχουν ως κριτήριο επιλογής σκύλου την εμφάνισή του.
Να προσθεσω
Το μεγαλύτερο λάθος που κάνουν οι περισσότεροι είναι οτι αγοραζουν σκυλο επειδη εχει και ο γειτονας.

Επι του προκειμενου τωρα, απο την στιγμη που υπαρχουν παιδια στο σπιτι θα ηταν ανευθυνο να υιοθετηθει ενα αδεσποτο που κανεις δεν ξερει πως θα συμπεριφερθει. Αυτο δεν σημαινει πως δεν υπαρχουν αδεσποτα καλυτερα και απο ρατσας, απλως το αναφερω επειδη μου εχει συμβει. Η αποκτηση σκυλου ρατσας με συγκεκριμενα χαρακτηριστικα ειναι σωστη προσεγγιση και αν η εμφανιση ικανοποιει, η ευχαριστηση ειναι μαγαλυτερη για τον ιδιοκτητη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-08-07, 01:31
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από KwstasV Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστώ για το σχόλιο... Να είσαι σίγουρος ότι η παρουσία μου καθώς και η παρουσία πολλών ακόμα θα είναι εντονότατη. Βλέπεις έχω τρία μικρά παιδιά που περιμένουν πως και πως ένα τέτοιο δώρο... Έχουν μεγαλώσει μέσα στα ζώα (κότες, κουνέλια, γάτες, αλλά και βατράχια, σαμιαμίδια κλπ), αλλά ο μοναδικός σκύλος που είχαμε (δυστυχώς πέθανε πριν μήνες από δηλητηρίαση... ) ήταν ένα ημίαιμο τσοπανόσκυλο που δεν ήθελε και πολλές πολλές φιλίες. Οπότε τώρα σκέφτηκα ένα κόλευ και γιατί μου αρέσει πολύ σα ράτσα και γιατί είναι φιλικό με τα παιδιά και γιατί με την κατάλληλη φροντίδα και καθαριότητα θα μπορεί να μπαίνει και μέσα στο σπίτι και να μας κάνει ή να του κάνουμε παρέα αν το θέλει....
και τα κολευ τσοπανοσκυλα ειναι.θελει πολυ χρονο στην περιποιηση ειδικα το μαλλι του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-08-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Steve
Steve Ο χρήστης Steve δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-04-2007
Περιοχή: Chania
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

εγω (χωρις να θελω να σου αλαξω γνωμη) θα σου προτεινα ενα ικροσωμο ειδος π.χ. γκριφον-κανις , γιορκσαιρ κ.τ.λ.
βεβαια θελουν πολυ περιποιηση απο τα μεγαλα ειδη , αλλα ειναι πανεμορφα....
εγω εχω ενα γκριφον κανις και το μονο προβλημα που αντιμετοπησα ηταν οτι καποτε δαγκοσε τον θειο μου (η επιθετηκοτητα του ειδους) ....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-08-07, 10:44
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

βρε παιδια, το ονειρο του ανθρωπου ειναι να αποκτησει ενα κολλευ..

μια χαρα ζωα ειναι και για παιδια οτι πρεπει..

σαφως και ολοι μας θα ηταν προτιμοτερο να διαλεγουμε αδεσποτα ή ημιαιμα, αλλα το οτι εχε παιδια και θελει να ξερει απο πριν με τι ζωο θα εχει να κανει είναι οντως καταλυτικος παραγοντας στην επιλογη του σκυλου..

Εγω δε νομιζω οτι πρεπει να συμβιβαστει με κατι αλλο, και θεωρω οτι πρεπει να παρει το σκυλι που παντα του αρεσε, ηθελε, γουσταρε...!! ετσι θα το χαρει και παραπανω..!

και γω μια ζωη ειχα αδεσποτα και για πρωτη φορα στη ζωη μου απεκτησα τα σκυλια που παντα θαυμαζα... αυτο δε μειωνει ουτε τα προηγουμενα, γιατι και εκεινα μου εδωσαν απιστευτα συναισθηματα, αγαπη και ολη τους τη ζωη..
ΑΛΛΑ, το να εκπληρωνεις τα ονειρα σου, ειναι σπουδαια υποθεση...


Να το παρεις το κολλευ, απλα προσεξε , απο που θα το παρεις..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-10-07, 11:12
Το avatar του χρήστη candus
candus Ο χρήστης candus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2007
Περιοχή: Θεσ/νίκη
Μηνύματα: 113
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ζήτημα για μένα δεν είναι αν θα σώσει κανείς ένα αδέσποτο (που στο κάτω κάτω όλα τα ζώα "αδέσποτα", δηλαδή ελεύθερα έπρεπε να είναι και όχι με σκλάβοι με ... αφεντικά)
Κώστα θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου. Πολλοί άνθρωποι κάνουν το λάθος να πιστεύουν ότι και ο σκύλος τους είναι άνθρωπος, με ανθρώπινες ανάγκες και σκέψη. Αυτό είναι τελείως λάθος και νομίζω ότι το κάνεις και εσύ. Ο σκύλος είναι ζώο που ζει σε αγέλη με αυστηρή ιεραρχία. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχει ο αρχηγός "αφεντικό", ο υπαρχηγός κλπ μέχρι τον τελευταίο. Ο σκύλος έχει ανάγκη αυτήν την ιεραρχία και δεν θα ήθελε να ζει χωρίς αφεντικά "ελεύθερος". Με απλά λόγια θέλει ή να είναι το αφεντικό ή να έχει αφεντικό, γιατί έτσι λειτουργεί η συνοχή της ομάδας και νιώθει ασφάλεια. Έτσι εξηγείται γιατί όταν είναι κουτάβια 6-7 μηνών, αντιδρούν στο ανθρώπινο αφεντικό τους, γιατί πιστεύουν ότι μπορεί να γίνουν αρχηγοί. Και η αλήθεια είναι ότι πολλά σκυλιά γίνονται τελικά αφεντικά της οικογένειας (βλέπε σκύλοι που γαβγίζουν στο αφεντικό τους ή δεν ακούνε εντολές κλπ). Πρέπει λοιπόν με υπομονή και διάφορες τεχνικές να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι εμείς είμαστε τα αφεντικά (παίρνει κάποιους μήνες αυτό). Έτσι νιώθουν ασφάλεια δίπλα μας και γι' αυτό μας έχουν ανάγκη. Τέλος θέλω να τονίσω ότι είναι σημαντικό ο σκύλος μας, να συνειδητοποιήσει ότι είναι τελευταίος στην ιεραρχία του σπιτιού (μετά από παιδιά, γιαγιάδες κλπ) ώστε να ζεί ήρεμα μαζί μας.
-------------------------
και νομίζω είναι πολύ ακραία η άποψη ότι όλοι οι σκύλοι θα έπρεπε να είναι αδέσποτοι ή ελεύθεροι. Ο σκύλος έχει εξημερωθεί και είναι δίπλα στον άνθρωπο από τα προϊστορικά χρόνια. Με λίγα λόγια ο άνθρωπος δημιούργησε αυτό το "είδος" από τον λύκο. Τώρα λοιπόν έχει την ευθύνη να του δώσει την προσοχή που του αξίζει. Αν ο σκύλος δεν μπορεί να ζήσει στην άγρια φύση, τότε ποια η χρησιμότητα να ζει ελεύθερος μέσα στις πόλεις???
-------------------------
Τα τελευταία χιλιάδες χρόνια ο σκύλος, ήταν δίπλα στον άνθρωπο. Ως φύλακας, ως βοηθός στο κυνήγι, ως σύντροφος. Σήμερα λοιπόν, με την εξέλιξη του πολιτισμού του, που δεν τον χρειάζεται πλέον όσο παλαιότερα, πρέπει να τον αμολήσει στους δρόμους της πόλης? Σε ποιον αρέσει αυτή η εικόνα με τα άρρωστα αδέσποτα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη candus : 01-10-07 στις 11:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-10-07, 12:56
Το avatar του χρήστη GAIA LYKAIA
GAIA LYKAIA Ο χρήστης GAIA LYKAIA δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή 2 post μετα (dimitri.fotini) χαρίζουν κόλεϋ...

dimitris21 - Συμφωνώ απολύτως, το πιό αναγκαίο πράγμα γιά έναν σκύλο είναι η ανθρώπινη παρουσία - τίποτα δεν είναι πιό σημαντικό

KwstasV - Αν κατάλαβες από το τίτλο υπάρχει ήδη post που χαρίζουν κόλεϋ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19816.
Σχετικά με το σχόλιο σου "Τα αδέσποτα που γεννιούνται αδέσποτα επιβιώνουν σε μεγάλο βαθμό..." είναι ολίγον τι άστοχο, αν αναλογιστεί κανείς ότι στα αδέσποτα δεν επιβιώνει τον 1ο χρόνο ούτε το 1 στα δέκα και η αναμενώμενη διάρκεια ζωής τους είναι τα 2½ χρόνια....

Όπως αναφέρει και ο accnt, η πιό σημαντική παράμετρος στο πρόβλημα των σκύλων (και των ζώων γενικότερα.... και της Φύσησς ειδικότερα στην Ελλάδα) είναι η έλλειψη βασικής παιδίας γύρω από το περιβάλον.

Στο θέμα Pet Shop - Εκτροφέα έχω αναφερθεί σε προηγούμενο post.

Και φυσικά αφού υπάρχει οικογένεια που ήδη είχε το σκύλο θα ξέρεις και τις ιδιοτροπίες και τις συνήθειές του, κάτι που μπορεί να είναι πολύ θετικό.

Φυσικά, συμφωνώ απόλυτα με τη gwgw, πάρε το σκυλί που θέλεις για να είσαι ευτυχισμένος μαζί του και αυτός μαζί σου...

ΥΓ. Τι θα κάνω επιτέλους με το Echinodorus tenellus μου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-10-07, 13:28
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε παιδια, το ονειρο του ανθρωπου ειναι να αποκτησει ενα κολλευ..

μια χαρα ζωα ειναι και για παιδια οτι πρεπει..

σαφως και ολοι μας θα ηταν προτιμοτερο να διαλεγουμε αδεσποτα ή ημιαιμα, αλλα το οτι εχει παιδια και θελει να ξερει απο πριν με τι ζωο θα εχει να κανει είναι οντως καταλυτικος παραγοντας στην επιλογη του σκυλου..

...
Συμφωνώ απόλυτα! Τα κόλλευ έχουν πολύ καλό χαρακτήρα!

Εγώ πάντως που ήμουν πάντα της γνώμης να παίρνουμε αδέσποτο για να το σώσουμε, έχω αλλάξει γνώμη, γιατί όσα αδέσποτα (ουκ ολίγα) μάζεψα μου βγήκαν εντελώς σκάρτα. Δαγκώματα, ζημιές, επίθεση σε κοτέτσι και πνίξιμο ΟΛΕΣ τις κότες, πάπιες κτλ, τσαμπουκάδες σ' εμάς τους ίδιους που τα πήραμε από κουταβάκια, τα πήγαμε στο γιατρό όσα ήταν πληγωμένα ή άρρωστα, μέχρι και μέσα στην αποθήκη έμπαινε κάποιο για να τα κάνει εκεί!!!!! Και πάντα σε μεγάλες αυλές, με συνεχή παρουσία περιποίηση και αγάπη.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-07, 14:13
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Εγώ πάντως που ήμουν πάντα της γνώμης να παίρνουμε αδέσποτο για να το σώσουμε, έχω αλλάξει γνώμη, γιατί όσα αδέσποτα (ουκ ολίγα) μάζεψα μου βγήκαν εντελώς σκάρτα. Δαγκώματα, ζημιές, επίθεση σε κοτέτσι και πνίξιμο ΟΛΕΣ τις κότες, πάπιες κτλ, τσαμπουκάδες σ' εμάς τους ίδιους που τα πήραμε από κουταβάκια, τα πήγαμε στο γιατρό όσα ήταν πληγωμένα ή άρρωστα, μέχρι και μέσα στην αποθήκη έμπαινε κάποιο για να τα κάνει εκεί!!!!! Και πάντα σε μεγάλες αυλές, με συνεχή παρουσία περιποίηση και αγάπη.[/FONT][/COLOR]

διαφωνω απολυτα.εχω 6 σκυλια.τα 4 πρωην αδεσποτα και εχω σωση παρα πολλα απο τον δρομο και τους εχω βρει καλα σπιτια και εχουν γινει ολλα τους πολυ καλα σκυλια.το σκυλι ειναι οπως το μεγαλωσεις.τα δικα μου μεγαλωσαν μαζι με αλλα ζωα και δεν εχω προβλημα.και εξαλου ειναι λογικο να βλεπει τα αλλα ζωα σαν θυραμα αφου ειναι απο την φυση του ζωο κυνηγος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοιταξτε τι βρηκα:αδεσποτο γατακι!!! Mariel Άλλα ζώα 104 12-07-06 14:53
Τι ράτσα είναι ? asteris Γλυκό νερό - Γενικά 16 05-03-04 17:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07423 seconds with 14 queries