Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-08, 17:22
gargas
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ερωτησεις πρωταρη

Γεια σας.ειμαι καινουριος στο φορουμ,αλλα και στα φυτα.αποφασισα για πρωτη να δοκιμασω και γω την ιρεμια και αρμονια των φυτων.εχω δει σε φοτο γραφιες πολλα φυτεμενα που πραγματικα με μαγεψαν.το προβλημα μου ειναι το οτι ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα,και ισος σας κουρασω με τις απορειες μου.το ενυδρειο που ιδη εχω,αδειο,ειναι περιπου 400 λιτρα.πολυ πιθανον να βαλω εκει 16 σκαλαρακια μικρα που εχω,και καποια απ αυτα που εχω σε αλλα ενυδρεια,για να τα ελαφρηνω.θα μου πειτε αργοτερα ποια μου πρωτεινετε,αναλογα με τα φυτα που θα βαλω,(υποθετω).(αυτα που σας ρωταω τα εχω διαβασει κατα καιρους,αλλα θελω την επαληθευση και τις παρατηρισεις σας).......Και αρχιζω με το υποστρωμα:διαβασα για πεσμενα φυλα βελανιδιας.(ευτυχος νομιζω ειμαι στην εποχη τους).να προσθεσω και τιποτε αλλο?κατοπιν,ακουσα βαζουμε λατεριτη.τι ειναι αυτο?καποια σκονη υποθετο?και που τον βρισκουμε?μετα χαλικακι και μετα αμμο.(για να μην δημιουργουντε αναεροβιες περιχες,λενε).Καλα,αμα βαλουμε αμο πανω απο το χαλικι λογικα μετα απο λιγο δεν θα μπερδευτουν ,ετσι οστε η αμος να γεμισει τα κενα που διμιουργει το χαλικι?θελω να αποφυγω οσο το δυνατον περισοτερο τα πετ σοπ,και ολα τα προσθετα χαπια,λιπασματα και τετοια.ψαχνω για πρακτικες λυσεις.μετα,γινεται να μην χρισημοποιησω καθολου σηστημα co2 ? αν βαλω μεσα φυτα αργης αναπτυξης ,και αρκετα(σχετικα) ψαρακια?τις αποριες για φωτισμο και τετοια θα σας τις πω αργοτερα οταν φτασω σε εκεινο το σταδιο.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα για τις απαντησεις σας.Α! και οσα σχετικα θεματα βρηκα εδω μεσα,για να μη σας κουραζω,ηταν ολα στα αγγλικα,οπου και εκει ειμαι ασχετος.....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-08, 18:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gargas Εμφάνιση μηνυμάτων
αποφασισα για πρωτη να δοκιμασω και γω την ιρεμια και αρμονια των φυτων..

χα χα χα χα χα....ηρεμια????????? ...αρμονια???????......ξερεις που πας να μπλεξεις???? θα χασεις τον υπνο σου!!!!! χα χα χα

αστειευομαι......εναν μικρο μπελα τον εχουν και τα φυτα αλλα το αποτελεσμα σε ανταμοιβει με το παραπανω.....

φυσικα και μπορεις να μη χρησημοποιησεις διοξειδιο....υπαρχουν πολλα ειδη φυτων που θα πανε μια χαρα και χωρις αυτο...(ασχετα που θα γινοταν τουρμπο με το διοξειδιο)...διαβασε σχετικα αυτο το υπομνημα.. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

τα διαφορα υλικα στο υποστρωμα φυσικα και ανακατευονται και καλο θα ηταν να το αποφυγεις να χρησιμοποιησεις διαφορετικα....
στην καλυτερη απλα βαλε καποιο υποστρωμα και απο πανω καποιο ψιλο χαλικακι της επλογης σου...αν κινηθεις σε φυτα του υπομνηματος μπορεις να αποφυγεις το υποστρωμα εντελως και να βαλεις απλα το χαλικι οπου σου αρεσει (παντα σε συνδυασμο με το τι ψαρια θα φιλοξενησεις) και απλα να εισχυσεις τα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες με καμια ταμπλετα του εμποριου....

τα πετ σοπ δυσκολο να τα αποφυγεις....

υ.γ. καλως ηρθες!!!! για ελληνικη και πολυ περιεκτικη ενημερωση... www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100λιτρτα ενος πρωταρη. HERBI Φωτογραφίες μελών 2 21-06-08 09:37
Ερωτησεις??? akillis Δίσκοι 2 31-12-07 19:09
Ερωτησεις HoG Αρχάριοι γλυκού νερού 31 12-12-07 14:44
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ KOKOBAS Αρχάριοι γλυκού νερού 11 04-05-07 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03633 seconds with 13 queries