Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 30-05-17, 15:05
kostascb Ο χρήστης kostascb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2017
Περιοχή: Βύρωνας
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Εφεδρικός κυκλοφορητής - πολυτέλεια ή ανάγκη;

Εδώ και πολύ καιρό σκέφτομαι τον κυκλοφορητή ως αδύναμο κρίκο, ειδικά όταν τον είδα να ζορίζεται λόγω μπουκώματος στο φίλτρο. Σκεφτόμουν αν πρέπει να πάρω έναν εφεδρικό να υπάρχει και μάλιστα με απασχόλησε η περίπτωση να πάρω μεγαλύτερο από τα 300l/h. Η κατασκευάστρια juwel δίνει και τον επόμενο δυνατότερο (500l/h) σαν συμβατό με το ενυδρείο μου αλλά η ροή που θα προκαλούσε θα ήταν μάλλον πολύ δυνατή. Με αυτές τις σκέψεις όλο και το άφηνα, που να μπαίνω και σε άλλα έξοδα τώρα...

Προχθές όμως που έκανα αλλαγή, όταν τελείωσα και πήγα να τον ξαναβάλω στην πρίζα δεν έπαιρνε μπρος! Ξαναπροσπάθησα 2-3 φορές και δεν έπαιρνε. Μου κόπηκε η χολή μέχρι που τον έλυσα, τον ξαναέδεσα και πήρε μπρος

Σε κάθε αλλαγή τον έλυνα και καθάριζα τη φτερωτή κι ας μην ήταν τόσο πολύ λερωμένη, αυτή τη φορά άδειασα και ξαναγέμισα το ενυδρείο χωρίς να τον κουνήσω. Υποθέτω ότι έτσι εγκλωβίστηκε αέρας και προκάλεσε το πρόβλημα.
Επιπλέον έχει αρχίσει τελευταία να δείχνει χαλάρωση στο σημείο που μπαίνει το καλώδιο μέσα στο καπάκι του και όταν το πιέσω και είναι κάτω από το νερό βγαίνουν από εκεί φυσαλίδες.

Μετά από όλα αυτά όμως μου φαίνεται απαραίτητη η επένδυση σε έναν κυκλοφορητή που θα κάθεται στο κουτί του μέχρι να χρειαστεί. Έχει άλλος τέτοιες ανησυχίες;
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05730 seconds with 13 queries