Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 08-07-14, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή DIY Ξύλινο ενυδρείο σε ταρατσόκηπο

Παιδιά έβαλε ο Θεός το χέρι του να ξεκινήσω αυτό που θέλω εδώ και μήνες. Προχθές τη Κυριακή ξεκίνησα τη κατασκευή της βάσης που θα μπει το ενυδρείο. Ξεκίνησα λίγο ανορθόδοξα φτιάχνοντας πρώτα τη βάση γιατί από αυτήν θα εξαρτηθεί το μήκος και το πλάτος του ενυδρείου. Ο αρχικός σχεδιασμός είναι μήκος 1.20, πλάτος 57-58 και ύψος 55+, όλα αυτά εξωτερικές διαστάσεις. Η βάση θα είναι ξύλινη και αυτή, με ξύλα από παλέτες. Τα καδρονάκια είναι πολύ σκληρά και είναι από παλέτες για πλακάκια. Είναι τόσο σκληρά που 2 φορές το δισκοπρίονο κόλλησε όταν τα έκοβα..Κόπηκαν , τρίφτηκαν (έφαγα πολύ πριονίδι) και έχουν περαστεί έως τώρα 2 χέρια συντηρητικό εμποτισμού και θα περαστούν άλλα 2 μετά τη συναρμολόγηση της βάσης.

Ο χώρος που θα μπεί το ενυδρείο είναι αυτός


Τα ξύλα πριν τη προεργασία και από πίσω φαίνονται τα πλεξιγκλας που περιμένουν τη σειρά τους


και εδώ μετά το συντηρητικό, φαίνονται επίσης οι τρύπες στα πόδια που θα προσαρμόσω ποδαράκια να ρυθμίζω το ύψος και να αλφαδιάσω όλη τη κατασκευή, έτσι και το ξύλο δεν θα ακουμπάει στο πάτωμα και θα γλυτώσω φθορά ή σάπισμα των ξύλων από υγρασία. Μη ξεχνάμε πως όλη η κατασκευή θα τρώει χειμώνες και καλοκαίρια, βροχές κρύα και ζέστες, και γενικά θα είναι έρμαιο όλων των καιρικών φαινομένων


Ελπίζω το Σαββατοκύριακο να ξεκινήσω και με τα κόντρα πλακέ. Το ενυδρείο θα γίνει με κόντρα πλακέ θαλάσσης 18αρι, και για υγρομόνωση θα ντυθεί από μέσα με πλεξιγκλάς 5αρι. Τζάμι θα έχει μόνο μπροστά και θα βάλω 10αρι. Τα κόντρα πλακέ θα περαστούν με πολλά χέρια συντηρητικό εμποτισμού. Εξωτερικά όλα τα σόκορα θα ντυθούν με γωνιές αλουμινίου.
Εσωτερικά, πλάτη και πλαϊνά σκέφτομαι να φτιάξω ένα backround με dow και D1, εδώ με απασχολεί λίγο το πάχος του DOW και δεν ξέρω αν μπορώ να βρω DOW όχι τόσο παχύ για να μη χάσω πολύ ωφέλιμο μήκος από το ενυδρείο. Αισθητικά πιστεύω πως θα γίνει όμορφο ειδικά όταν πιάσει και άλγη. Φίλτρο θα φτιαχτεί με πλεξιγκλάς, εσωτερικό στη πλάτη και υπολογίζω να χωράει πάνω από 12 λίτρα ελαφρόπετρα, σφουγγάρια κλπ.
Στο ενυδρείο θα υπάρχει υπερχείλιση που θα καταλήγει στην ανακύκλωση για πότισμα. Θα φέρω και σωλήνα με νερό και με ένα φίλτρο άνθρακα θα μπορώ να βάζω νερό στο ενυδρείο νερό κατευθείαν από τη βρύση. Ο στόχος είναι να υπάρχει καθημερινή προσθήκη νερού αυτόματα, με έναν ψηφιακό χρονοδιακόπτη και μια ηλεκτροβάνα, θα το προγραμματίσω να ρίχνει από 30 έως 50 λίτρα νερό την ημέρα. Αυτό βέβαια θα γίνει με δοκιμές για να μην έχω απότομες μεταβολές θερμοκρασίας του ενυδρείου. Τώρα το καλοκαίρι το πότισμα μου καταναλώνει πάνω από 80 λίτρα νερό την ημέρα, και έτσι σκέφτηκα γιατί να παίρνουν τα φυτά το φρέσκο νερό και να μη το παίρνουν τα ψάρια. Επίσης θα προσπαθήσω να το ρυθμίσω έτσι ώστε να έχω και μείωση της θερμοκρασίας τα μεσημέρια τώρα το καλοκαίρι. Που σημαίνει πως μπορεί να ανοίγει πολλές φόρες την ημέρα από λίγο. Το χειμώνα βέβαια θα ελαττωθεί αυτό και ίσως να καταλήξει στις τακτικές εβδομαδιαίες αλλαγές.

Την ηλεκτροβάνα την έχω πάρει ήδη και είναι αυτή
http://www.ebay.com/itm/371043815932...84.m1439.l2649


Έπεται συνέχεια


Edit :
Να ξαναπώ πάλι ένα μεγάλο ευχαριστώ στο Γιώργο (giorgosg) για τα κομμάτια πλεξιγκλάς που μου βρήκε, γιατί χάρη σε αυτά ξεκίνησα αυτό το project
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
D.I.Y Ξύλινο ενυδρείο Fish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 23 23-02-16 06:51
Ενυδρείο ή γλαστρολίμνη ή mini pond σε ταρατσόκηπο Τάκης Ενυδρεία με χρυσόψαρα 70 09-08-14 22:04
Ενυδρείο ξύλινο tkalamat DIY . Φτιάχτο μόνος σου 24 09-06-14 10:31
Κόντρες σε ξύλινο ενυδρείο;;; newfish DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-12-06 11:04
Ξύλινο Ενυδρείο johnny98130 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 16-10-04 15:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11020 seconds with 15 queries