Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-12, 21:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Εheim 2028 Rattling θορυβος

Γεια σας, εχω ενα μικρο θεματακι με το 2028. Το πηρα μεταχειρισμενο, δουλευει κανονικα, αλλα εχει καποια θεματακια. Οταν παταω το κουμπι αutoprime πρωτον ειναι πολυ δυσκολο να το πατησω, φερει ΜΕΓΑΛΗ αντισταση δηλαδη, δευτερον συνηθως οταν το παταω εν λειτουργια (τωρα ας πουμε) κοβεται η ροη και αρχιζει και κανει θορυβο το impeller σαν να μην ειναι κεντραρισμενο, δεν μπαλανσαρει. Kαι το κουμπι prime ΔΕΝ ΕΠΑΝΑΦΕΡΕΙ ΠΑΝΩ. Μηπως του λειπει καποιο στεγανο? Γενικα το 99% του αερα τον εχω βγαλει (ταρακουνοντας το χιλιες φορες, μουγβαλε την πιστη),ο θορυβος που κανει δειχνει να μην εχει αερα μεσα. ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ 1 φορα σημερα ....ξεμπαλανσαριστικε () για λιγο και ξαναπηρε μονο του μπρος.

Δειτε αυτο το βιντεο...στο 0:21, πως το παταει? Ε καμια σχεση... http://www.youtube.com/watch?v=cN2V0...feature=relmfu

Αυτη τη στιγμη δουλευει διπλα διπλα με ενα JBL e1500 με το οποιο εχω παθει πλακα, ειναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο ησυχο και χωρις κραδασμους, απτο 2028 που μεχρι τωρα το θεωρουσα αθορυβο...δεν εχουν τιποτα μεσα απο υλικα εκτος απο ενα χοντροτρυπο σφουγγαρι το καθενα, συν λιγο filterwool στο 2028. Δουλευουν δοκιμαστικα-καθαριστικα σε διαλυμα χλωρινης για να καθαρισουν σωληνες, να δω τυχον προβληματα (καλως τα) και μετα θα τα καθαρισω πολλες φορες.

Το jbl εχει πολυ παραπανω αερα μεσα, που και που το κουναω και αυτο και βγαζει πολλες φυσαλιδες αλλα το impeller του δεν μασαει μια.

Για πειτε γνωμες....παω για καινουργιο impeller? Και οι κραδασμοι αλλα και η ευαισθησια του στον αερα εκει με οδηγουν. Τι αλλο ναχω υποψην μου? Βαζελινη σκεφτηκα αλλα φοβαμαι μηπως δεν πρεπει. Να κοιταξω μηπως θαπρεπε ναχει καποιο λαστιχακι που δεν εχει?

ΥΓ να σημειωσω οτι το impeller τοχω βγαλει, τοχω καθαρισει απο την βρωμια, και τοχω ξαναβαλει.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-12, 21:29
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Eγω που εχω το 2026 οταν θελω να το ξεκινησω το βαζω στην μπριζα και μετα παταω το κουμπι.Και στο δικο μου θελει καποια πιεση το κουμπι για να κατεβει και επανερχεται αργα στην θεση του(κατα την επαναφορα ρουφαει νερο και γεμιζει το φιλτρο).Το δικο μου ειναι τελειως αθορυβο σε σημειο που για να βεβαιωθω οτι δουλευει κοιταω το spraybar.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-12, 21:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ετσι θαπρεπε να δουλευει....μισο να βγαλω ενα βιντεο και να το ανεβασω....επανερχομαι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Το εχεις πιο κατω απο το νερο το φιλτρο;Μηπως τραβα αερα απο πουθενα;Τον μαγνητη απο το ιμπελερ το τσεκαρες μηπως ειναι σπασμενος;Για το κουμπι παντως απο οσο θυμαμαι θελει καμια φορα το λιπαντικο της eheim για να πιεζεται ευκολα.(πολλες ερωτησεις...)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-12, 21:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=oME2t...ature=youtu.be

νατο. Το πριμε ισα ισα που το ακουμπησα και ξεκινησε το rattling. μετα κατεβασα το κινητο για να το τραβηξω πανω με το χερι αλλα ματαια, οποτε τοκλεισα, οταν το τραβηξα μετα (πολλη δυναμη) σταματησε κατευθειαν. Και μετα απο δυο λεπτα την ωρα που ανεβαινε το βιντεο ξανακανε θορυβο, το τραβηξα λιγο καλυτερα και εστρωσε....κατι παιζει εκει....οπως λες για αερα απο καπου, ισως καποιο στεγανο στο πριμε να ταχει φτυσει και να περνει αερα οταν το παταω...λεω εγω τωρα ξερωγω? Αερα παντως ΔΕΝ εχει ιχνος μεσα αφημενο. Το ιμπελερ το εκανα βιδες, ειναι σε τελεια κατασταση, και τα τοιχωματα του φιλτρο που γυρναει ο μαγνητης καθαρισα, μια χαρα ηταν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-12, 21:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Ρε συ κατεβασε τα φιλτρα κατω,πως να γεμισει...Ασε τα φιλτρα στο πατωμα και το ενυδρειο σε τραπεζι.
Καντο και πες.(να δεις πως θα πεταει το φιλτρο...)
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-12, 21:54
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μα γεμισε δεν εχει αερα μεσα....ηταν ζορι αλλα οκ. Λες να φταει αυτο? To jbl μουρθε με πολυ κοντους σωληνες δεν φτανουν, πρεπει να παω να παρω αλφαδολαστιχο καποια στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-09-12, 21:56
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Σιγουρα κανεις πλακα.....η κεφαλη του φιλτρου πρεπει να ειναι τουλαχιστον κατω απο την επιφανεια του νερου στο ενυδρειο.
Ετσι που πας θα σου βγει διπλο στα λεφτα το φιλτρο με τα ανταλακτικα που θα χρειαστεις....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-09-12, 21:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Newbie alert μη βαρατε. Μισο να δω τι να κανω μπορω να κανω τωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-09-12, 22:03
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω ακουω τη φτερωτή σου να χτυπάει πάντως..αν δεν την εχεις ''ξεσκίσει'' ίσως τα καταφέρεις τώρα..
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-09-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Μπα, μια χαρα ειναι η φτερωτη. Για να μην μπερδευομαστε. Το φιλτρο δουλευει ΜΙΑ ΧΑΡΑ μονο του, απλα οταν παταω το πριμε, κανει αυτον τον θορυβο, και το πριμε εχει μεγαλη αντισταση και δεν επαναφερει. Σε αντιστοιχια το jbl δεν παθαινει τιποτα οταν παταω το πριμε του. Και ας ειναι λαθος διπλα στο ενυδρειο. Κατεβασα το 2028 κατω, αυτουνου οι σωληνες φτανουνε. Πατησα το πριμε, παλι κανει αυτον τον θορυβο...αλλα αποτι βλεπω τωρα επαναφερει σχετικα πιο γρηγορα (παλι οχι οπως θαπρεπε) και μολις επανερχεται σταματαει μονος του ο θορυβος. Απλα δεν το πειραζω αν ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-09-12, 22:11
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Μην το πειραζεις καθολου,θα στρωσει σε ελαχιστο χρονο.Κανε το ιδιο και στο αλλο φιλτρο(αν δεν φτανουν οι σωληνες βγαλτο απο την μπριζα και συνεχισε οταν θα βαλεις σωστους σε μηκος σωληνες),αλλιως θα το καψεις....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-09-12, 22:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

α....οκ
-------------------------
χιλια ευχαριστω για την αμεση βοηθεια!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 13-09-12 στις 22:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
EHEIM 2028 θορυβος Vangelis21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 09-08-12 16:24
ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΕ ΕHEIM 2215 tzortzisj Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 37 08-10-10 22:09
ΕHEIM 2213 apolonistis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 18-10-09 17:53
ΕHEIM 2213-Πρόβλημα Σπύρος Μ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 11-10-09 22:37
μπαστουνια ΕHEIM 2028 ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 21-06-09 15:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06865 seconds with 15 queries