Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-11, 19:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή γεμισμα (αλλαγη) ενυδρειου με αντλια

θελω να βρω ενα τροπο με τοn οποιο να γινεται πιο ευκολα το γεμισμα του ενυδριου μου.με το αδειασμα δεν εχω προβλημα γιατι το κανω με τη σκουπα και μια λεκανη.το γεμισμα ομως επειδη το ενυδριο βρισκεται σε υψος 1.6 μετρα περιπου απτο πατωμα ειναι πιο δυσκολο.πρεπει να κραταω τη λεκανη ακομα πιο ψηλα ωστε να μπορω να ριξω το νερο με το σωληνακι της σκουπας.και το να κρατας 20λτ νερο σε υψος 1.80 με 1.90 δεν ειναι και οτι πιο ευκολο.τη λεκανη δε μπορω να την ακουμπησω πανω απτο καπακι φυσικα γιατι θα σπασει,ραφι δεν υπαρχει πιο χαμηλα ωστε να την ακουμπαω οποτε να το προβλημα.δοκιμασα να συνδεσω το σωληνα της σκουπας που εχω με τη αντλιουλα απτο παλιο εσωτερικο φιλτρο μου αλλα δυστηχως δεν ειναι πολυ δυνατη και δε μπορει να τραβηξει το νερο τοσο ψηλα.η αποσταση που δοκιμασα απτη λεκανη μεχρι το χειλος του ενυδερειου ειναι γυρω στα 80 με 90 εκατοστα.τι αντλια πρεπει να βαλω ξερεις κανεις?υπαρχει κατι ειδικο γιαυτη τη δουλεια η κανει μια οποιαδηποτε αντλια αρκει ναναι δυνατη?
σκεφτομαι να παρω ενα απτα μεγαλα πλαστικα μπουκαλια νερου που βαζουν σε γραφεια κλπ και να συνδεσω σωληνα εκει και αντλια ωστε να γινεται η δουλεια πιο ευκολα και να μπορει να την κανει και καποιος αλλος εκτος απο μενα.οποιαδηποτε ιδεα,καλοδεχουμενη
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-11, 19:34
Το avatar του χρήστη PAVLOS79
PAVLOS79 Ο χρήστης PAVLOS79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2010
Περιοχή: ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

βρυση δεν εχεις κοντα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-11, 19:35
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Ενα τετοιο θελεις και εισαι αρχηγος
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2274
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-03-11, 19:41
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgis4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα τετοιο θελεις και εισαι αρχηγος
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2274
για 20 λιτρα? σκαλα δεν εχεις στο σπιτι σου φιλε μου? βαλε εναν κουβα στη σκαλα και καθαρισες. αν τυχον δεν εχεις παρε αυτην η αλλη ειναι παρα πολυ μεγαλη http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2272
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-03-11, 19:48
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σκαλα υπαρχει αλλα δυστηχως ο χωρος εδω δε βοηθαει.ασε που αν λειπω εγω και χρειαζεται να γινει αλλαγη τι θα πω σε οποιον ειναι στο σπιτι?παρε τη σκαλα γεμισε τη λεκανη ρουφα και κατσε εκει μεχρι να γεμισει?ενω με μια αντλιουλα κιενα δοχειο απλα θα γεμιζει με σωστη θερμοκρασια,θα ριχνει αντιχλωριο,θα βαζει στην πριζα την αντλια και καθαριζει.

σωστος!ειδα τα λινκ τωρα,αυτο θελω,σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-03-11, 19:51
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή

παρε τη μικρη που σου εγραψα τοτε. 3 ευρω μεταφορικα
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-03-11, 19:57
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από irongud Εμφάνιση μηνυμάτων
παρε τη μικρη που σου εγραψα τοτε. 3 ευρω μεταφορικα
Tην μεσαια να παρει γιατι με 1.5 μετρο μανομετρικο πιθανον να μη φτασει στο 1.60 υψος που θελει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-03-11, 20:00
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Πιο καλα να παρει την μεγαλη για να κανει την δουλεια του πιο γρηγορα και πιο ανετα.Εγω εχω ενα κυκλοφορητη με 4000 λιτρα/ωρα και μανομετρικο 3 μετρα αλλαζω το νερο πολυ γρηγορα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-03-11, 21:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τη μεγαλη θα παρω ναι.και μολις την παρω θα δω πως θα γινει να την εφαρμοσω στο δοχειο ωστε να πηγαινει ολο μαζι σαν συσκευη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-03-11, 22:02
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

οι sun sun ρε παιδια εχουν ροοστατη???κι αν οχι κανας αλλος φτηνος με ροοστατη υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-03-11, 22:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αλλαγη πρεπει να γινεται αργα αλλιως αλλαζουν αποτομα οι παραμετροι του νερου αν δεν ειναι ιδιο το νερο της αλλαγης με του ενυδρειου (σε θερμοκρασια, πεχα και σκληροτητα) και αυτο δεν ειναι ασφαλες και υγιεινο για ολα τα ζωντανα.
Η μεγαλη κινεζικη αντλια δεν εχει ρυθμιστη ροης και θα κανει αποτομη αλλαγη (αφου κανει μονο 20 λιτρα αλλαγη θα μιλαμε προφανως για μικρο ενυδρειο).
Οι πιο μικρες δεν φτανουν 1.6μ.
Μια αντλια με ρυθμιση ροης που ξερω και 2 μετρα μανομετρικο (1000 λ/ω) ειναι η eheim compact 1002 αλλα δεν εχει τιμη κινεζικη
H sicce nova (800 λ/ω 1.6μ μανομετρικο) εχει ρυθμιση ροης αλλα δεν ξερω αν σου φτασει το νερο οσο ψηλα θελεις, Ειναι οριακα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο καλα να παρει την μεγαλη για να κανει την δουλεια του πιο γρηγορα και πιο ανετα.Εγω εχω ενα κυκλοφορητη με 4000 λιτρα/ωρα και μανομετρικο 3 μετρα αλλαζω το νερο πολυ γρηγορα.
Τι ψαρια εχεις και αντεχουν?
Το νερο εχει ιδιες παραμετρους με του ενυδρειου?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-03-11 στις 22:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-11, 23:12
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω καν αν αντεχουν τα ψαρια,ενας μονομαχος.9 νεον και μια γαριδα.ψαχνω να βρω ενα πιο ευκολο τροπο να αλλαζω το νερο γιατι τωρα αναγκαζομαι να κανω ακροβατικα και δε λεει.εξηπακουεται οτι το νερο που θα μπαινει θαναι οσο το δυνατον πιο κοντα στα χαρακτηριστικα εκεινου που βγαινει.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-11, 23:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω στην περιπτωση σου ενα βαρελακι 20λιτρο πανω σε μια σκαλα και με ενα λαστιχακι μικρης διαμερου θα εκανε οικονομικα και ευκολα τη δουλεια σου.
Μετα πας σε αντλια με ρυθμιση ροης και βαρελακι και παλι, το οποιο αφου δεν θα το σηκωνεις μπορει να ειναι και λιγο μεγαλυτερο μηπως και χρειαστει (πχ 30-40 λιτρα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-03-11, 00:03
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Ειδικά η γαρίδα δεν θέλει απότομες αλλαγές στο νερό.
Πάρε ένα "ψεύτικο" και ψόφιο εσωτερικό κινέζικο φίλτρο γύρω στα 200λτ/ώρα (δεν νομίζω να βρείς μικρότερο). Στο σωληνακι της εξόδου προσάρμοσε ένα αλφαδολάστιχο και βάλτο μέσα στο ενυδρείο σε τέτοια θέση ώστε να μην χτυπάει η ροή του νερού το υπόστρωμα και σηκώνει μπίχλα.
Βάλε τον κουβά πάνω σε μία καρέκλα (γιατί αυτά τα φιλτράκια δεν έχουν μεγάλο μανομετρικό). Βάλε την αντλία μέσα στον κουβά και βάλε μπρός.
Ακόμη κι έτσι βέβαια η αλλαγή του νερού γίνεται περισσότερο γρήγορα από οτι πρέπει. Όταν κάνεις εσύ την αλλαγή καλύτερα κάνε το σύστημα που σου είπε ο delta.
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-03-11, 00:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παιδια το προβλημα μου αυτη τη στιγμη δεν ειναι οτι γινεται αποτομα η αλλαγη του νερου,ειναι οτι αναγκαζομαι να κραταω 20 λιτρα πανω απτο ενυδρειο με τα χερια μεχρι να αδειασει η λεκανη με το νερο μεσα!σκαλα δεν χωραει να μπει.ουτε θελω να τραβαω σκαλες καθε που θελω να αλλαξω νερο.ακομα και αν εβαζα καρεκλα θα πρεπει να ανεβαινω εγω ορθιος στην καρεκλα κ να κραταω τη λεκανη με τα χερια σα μ....ς θα μπει αντλια και αν ειναι πολυ δυνατη θα βρεθει τροπος να μειωθει η ροη της.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-03-11, 00:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι αναγκη να πας τη σκαλα διπλα στο ενυδρειο.
Το λαστιχακι πρεπει να φτανει μονο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-03-11, 08:22
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Wink

Επειδη εχω το rio 300 και εχει 1.37 υψος μαζι με το επιπλο η αποδοση της αντλιας μειωνετε αρκετα και το λαστιχο ειναι 6 μετρα επειδη το χρησιμοποιω για την αλλαγη του νερου για να φτασει στην αποχετευση οποτε η αντλια βγαζει λιγα λιτρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-03-11, 09:44
Το avatar του χρήστη faniskriti
faniskriti Ο χρήστης faniskriti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2010
Περιοχή: ηρακλειο κρητης
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

συγνωμη που ανακατευομαι αλλα εγω εδω και δυο χρονια κανω αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση ριχνωντας αρκετο αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο 5 λεπτα πριν βαλω νερο της βρυσης.εχω ενα 300αρι με κιχλιδες αφρικης και συνδεω το αλφαδολαστιχο απο την βρυση στο ενυδρειο πραγματικα ειχα αυτην την απορεια αν ειναι λαθος να κανεις αλλαγες κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.αυτο το ειδα απο καποιους πιο παλιους στο χομπυ...ας μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του.πιστευω οτι εχει να κανει και με τα λιτρα αν ειναι λιγα πιστευω οτι ειναι απαγορευτικο να κανεις αλλαγες κατευθειαν.
ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-03-11, 10:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faniskriti Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη που ανακατευομαι αλλα εγω εδω και δυο χρονια κανω αλλαγες κατευθειαν απο την βρυση ριχνωντας αρκετο αντιχλωριο μεσα στο ενυδρειο 5 λεπτα πριν βαλω νερο της βρυσης.εχω ενα 300αρι με κιχλιδες αφρικης και συνδεω το αλφαδολαστιχο απο την βρυση στο ενυδρειο πραγματικα ειχα αυτην την απορεια αν ειναι λαθος να κανεις αλλαγες κατευθειαν μεσα στο ενυδρειο.αυτο το ειδα απο καποιους πιο παλιους στο χομπυ...ας μας πει και καποιος αλλος την γνωμη του.πιστευω οτι εχει να κανει και με τα λιτρα αν ειναι λιγα πιστευω οτι ειναι απαγορευτικο να κανεις αλλαγες κατευθειαν.
ευχαριστω...
Η απαντηση στο ερωτημα σου δεν μπορει να ειναι ναι ή οχι.
Οπως εχει γραφτει πολλες φορες και θα ξαναγραφτει αλλη μια, το καθε ενυδρειο ειναι ξεχωριστο και με τις δικες του απαιτησεις.

Η κοινη συνισταμενη σε ολα τα ενυδρεια ειναι οτι οσο πιο κοντινο σε παραμετρους ειναι το νερο της αλλαγης με του ενυδρειου, τοσο το καλυτερο για τα ζωντανα (οποια κι αν ειναι).

Αν το ενυδρειο καποιου εχει υποστει αλλαγες στις παραμετρους (μετα απο επεξεργασια πχ με τυρφη στο φιλτρο) ή με αυξηση της θερμοκρασιας σε υψηλα επιπεδα (πχ λογω απαιτησεων των ψαριων), και βαλει νερο απο τη βρυση ανεπεξεργαστο και κρυο, αναλογα το ποσοστο της αλλαγης θα επελθουν και οι αναλογες αλλαγες στις παραμετρους.

Τωρα αναλογα το ειδος των ψαριων θα εχουμε και διαφορετικη ανταποκριση.
Αλλα θα στρεσαριστουν απλα (με οτι αυτο συνεπαγεται στο ανοσοποιητικο τους συστημα), αλλα μπορει και να τους κανει καλο σε καποιο τομεα (πχ αρκετα πιο δροσερο νερο πχ 4-5C "ξυπναει" καποια ψαρια για να αναπαραχθουν και οχι να παθουν θερμικο σοκ)
Η μεγαλη διαφοροποιηση στο πεχα ή στη σκληροτητα ομως, δεν κανει καλο γενικα, καθως μπορει να επερθει οσμωτικο σοκ.
σελ 45 http://www.sera.de/fileadmin/guidebo...LMITTEL_GR.pdf

Ακομα κι αν δεν βλεπουμε οπτικα και αμεσα καποιο "προβλημα", οι διαδικασιες αυτες μπορει να λειτουργουν "υπογεια" και να δουμε ασχημα αποτελεσματα πιο μακροχρονα ή και μπορει να μην μας παει καν το μυαλο στην αιτια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-11, 10:12
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από HLIASKR Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη εχω το rio 300 και εχει 1.37 υψος μαζι με το επιπλο η αποδοση της αντλιας μειωνετε αρκετα και το λαστιχο ειναι 6 μετρα επειδη το χρησιμοποιω για την αλλαγη του νερου για να φτασει στην αποχετευση οποτε η αντλια βγαζει λιγα λιτρα.
συναδελφε κι εγω το rio 300 εχω και τωρα που το στηνω σκευτομουνα τι αντλια νερου να παρω.εσυ πια εχεις ειπαμε?? η αποσταση μου ειναι 1.49 οποτε μανομετρικο σιγουρα 2 και πανω.λαστιχο παντος δεν εξιζει τον κοπο να φερνεις ολη αυτη την κουμουψα (6μ που λες).παρε ενα 2 μετρο να κανεις τη δουλεια σου.60 λεπτα το μετρο εχει(αλφαδολαστικο διαφανες μισης ιντσας...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-11, 10:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
συναδελφε κι εγω το rio 300 εχω και τωρα που το στηνω σκευτομουνα τι αντλια νερου να παρω.εσυ πια εχεις ειπαμε?? η αποσταση μου ειναι 1.49 οποτε μανομετρικο σιγουρα 2 και πανω.λαστιχο παντος δεν εξιζει τον κοπο να φερνεις ολη αυτη την κουμουψα (6μ που λες).παρε ενα 2 μετρο να κανεις τη δουλεια σου.60 λεπτα το μετρο εχει(αλφαδολαστικο διαφανες μισης ιντσας...!!!
Η αποσταση δεν επηραζει το μανομετρικο.
Το μανομετρικο παιζει ρολο στο υψος που ανεβαινει το νερο και τα τυχων εμποδια που θα βρει (πχ εαν περναει το νερο μεσα απο πυκνα υλικα φιλτρανσης).
Αν βαλεις σε μια αντλια με μανομετρικο 1μ ενα λαστιχο και το τραβηξεις 10 μετρα μακρυα χωρις να το σηκωσεις ψηλα, δεν θα δεις σημαντικη μειωση στη ροη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-03-11, 10:23
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποσταση δεν επηραζει το μανομετρικο.
Το μανομετρικο παιζει ρολο στο υψος που ανεβαινει το νερο και τα τυχων εμποδια που θα βρει (πχ εαν περναει το νερο μεσα απο πυκνα υλικα φιλτρανσης).
Αν βαλεις σε μια αντλια με μανομετρικο 1μ ενα λαστιχο και το τραβηξεις 10 μετρα μακρυα χωρις να το σηκωσεις ψηλα, δεν θα δεις σημαντικη μειωση στη ροη.
συμφωνω κι επαυξανω!!!εγω για να μην μπλεκει με τα λαστιχα το ειπα.χθες γεμισα πρωτη φορα το ενυδρειο(καναμε ενα στησιμο εδω με τον Σταυρο,να'ναι καλα) με ενα 10μετρο λαστιχο και ειδα κι επαθα.ασε που εχανε κι απο τη βρυση

α και κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα.αν παρεις ενα sun sun (1800L/h) και βαλεις μια κανουλιτσα στην εξοδο και ρυθμιζεις εσυ τη ροη....υπαρχει περιπτωση να'χουμε κανα προβλημα???(να καει ας πουμε)???
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-03-11, 11:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
α και κατι αλλο που σκεφτηκα τωρα.αν παρεις ενα sun sun (1800L/h) και βαλεις μια κανουλιτσα στην εξοδο και ρυθμιζεις εσυ τη ροη....υπαρχει περιπτωση να'χουμε κανα προβλημα???(να καει ας πουμε)???
Σιγουρα θεωρητικα η απροσκοπτη λειτουργια της αντλιας ειναι η καλυτερη μεθοδος, αλλα πιστευω (βαση της δικη μου εμπειριας σε παρομοιες διαδικασιες αλλα και απο οδηγιες που εχω διαβασει σε eheim αντλιες) οτι δεν θα δημιουργηθει προβλημα.
Τα μονα μειονεκτηματα που μπορω να διακρινω ειναι η αυξηση του κοστους (λογω αγορας βανας) και η αυξηση καποιου επιπλεον ρισκου διαρροης (λογω αυξησης υδραυλικων ενωσεων).
Αν αντεχει η τσεπη ειναι προτιμοτερη μια αντλια ρυθμιζομενης ροης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-03-11, 13:40
Το avatar του χρήστη HLIASKR
HLIASKR Ο χρήστης HLIASKR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2010
Περιοχή: ΛΗΜΝΟΣ
Μηνύματα: 607
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georod7 Εμφάνιση μηνυμάτων
συναδελφε κι εγω το rio 300 εχω και τωρα που το στηνω σκευτομουνα τι αντλια νερου να παρω.εσυ πια εχεις ειπαμε?? η αποσταση μου ειναι 1.49 οποτε μανομετρικο σιγουρα 2 και πανω.λαστιχο παντος δεν εξιζει τον κοπο να φερνεις ολη αυτη την κουμουψα (6μ που λες).παρε ενα 2 μετρο να κανεις τη δουλεια σου.60 λεπτα το μετρο εχει(αλφαδολαστικο διαφανες μισης ιντσας...!!!
Την αντλια την εχω παρει απο το μαγαζι μου ειναι ακριβη γιατι ειναι επωνυμη και την εχω 7 χρονια.Επισης εχω και αλφαδολαστιχο στο μαγαζι και γνωριζω την τιμη το εχω και για το αδεισμα και για το γεμισμα γιατι δεν θελω να βαζω το νερο με πιεση μεσα στο ενυδρειο για τους λογους που ειπαμε παραπανω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αλλαγη διαμορφωσης ενυδρειου theodor72 Γλυκό νερό - Γενικά 104 12-06-11 11:26
γεμισμα ενυδρειου mao Γλυκό νερό - Γενικά 2 14-10-10 11:28
Αλλαγη ενυδρειου(σε μεγαλυτερο) bill Reef 10 17-05-08 07:22
Aλλαγη στο aquascaping του ενυδρειου μου george Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 10 04-12-06 17:51
Αλλαγη Ενυδρειου cathyki Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-01-06 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08761 seconds with 13 queries