Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-07, 16:08
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Μειωστε την φωτοπεριοδο. 7-8 ωρες προσωρινα. Λιγοτερες λαμπες, λιγοτερη ζεστη.
.
Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα γιατι λειτουργουν ως εξης:Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια.Αυτη η ακτινοβολια αποροφαται απο το χρωμα που ειναι βαμενη η λαμπα(δεν θυμαμαι το υλικο)και διαχεεται." Αμεσως μετα τον ρωτησα αν η συγκρουση των μοριων παραγει θερμοτητα και μου ειπε παλι οχι και οτι μπορει να τα διδαχτω στη φυσικη προς το τελος της χρονιας αν φτασει η υλη ως εκει.Τελικα παραγει η δεν παραγει θερμοτητα η λαμπα??Αφου τ8 ειναι φθοριου λογικα οχι ε?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-07, 16:11
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα γιατι λειτουργουν ως εξης:Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια.Αυτη η ακτινοβολια αποροφαται απο το χρωμα που ειναι βαμενη η λαμπα(δεν θυμαμαι το υλικο)και διαχεεται." Αμεσως μετα τον ρωτησα αν η συγκρουση των μοριων παραγει θερμοτητα και μου ειπε παλι οχι και οτι μπορει να τα διδαχτω στη φυσικη προς το τελος της χρονιας αν φτασει η υλη ως εκει.Τελικα παραγει η δεν παραγει θερμοτητα η λαμπα??Αφου τ8 ειναι φθοριου λογικα οχι ε?
Ε αφου δεν παραγει θερμοτητα πες του να πιασει καμια....

Υ.γ Με στεγνα χερια ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-07, 16:13
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Τη λαμπα τη πιανω και ειναι ζεστη το ξερω!Αλλα ο φυσικος μου δεν ειναι και κανας τυχαιος.Οπως εμεις με τα ενυδρεια αλλο τοσο πορωμενος ειναι και αυτος με τη δουλεια του.Α!Επισης ειπε οτι αν δεν ειχε το χρωμα η λαμπα δεν θα φαινοταν το φως.Α!Και επισης οι φθωριου στο φροντηστηριο ειναι οντως χλιαρες
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-07, 16:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η θεωρια απο την πραξη εχει καποιες διαφορες. Τυχαιος μπορει να μην ειναι, αλλα επισης μπορει να μην εχει καμμια επαφη με την πρακτική μερια του θεματος. Απλα προσπαθει να τα απλοποιησει για να τα καταλαβεις.
Γιατι ειμαι σιγουρος οτι δεν σου ειπε οτι η λαμπα ειναι βαμμενη επισης...
Και οπως και να χει, διαβασε το το ρημαδι το βιβλιο...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-07, 16:30
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν το εχω ακομα!Θερινα κανω για την 3λυκειου αλλα δεν το βρισκω στα βιβλιοπωλεια τα χουν επιστρεψει.Ναι βαμενη δεν ειπε καπως αλλιως το πε αλλα δεν θυμαμαι.Τουλαχιστον καταλαβα πως δουλευει περιπου!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-07, 16:37
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Δεν γίνεται εξ'ορισμού να έχεις 100% απόδοση σε φως από ηλεκτρισμό...Οπότε και είναι φυσικώς αδύνατον να μην παράγει θερμότητα... Απλά παράγεται σαφώς λιγότερη θερμότητα απότι με πυρακτώσεως...
Όσο για το πως δουλεύουν οι λάμπες αυτές,διεγείρουν τα άτομα μιας σταγόνας υδραργύρου που περιέχουν με ηλεκτρισμό και τα άτομα αυτά καθώς αποδιεγείρονται εκπέμπουν φωτόνιο,σε μη ορατό φως όμως...Το γυαλί των λαμπών φθορισμού έχει επίστρωση από φθορίζον υλικό,δηλαδή υλικό που όταν προσπέσει πάνω του υπεριώδης ακτινοβολία,εκπέμπει ορατό φως,και ανάλογα με το υλικό επίστρωσης έχουμε και το χρώμα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-07, 18:16
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γίνεται εξ'ορισμού να έχεις 100% απόδοση σε φως από ηλεκτρισμό...Οπότε και είναι φυσικώς αδύνατον να μην παράγει θερμότητα... Απλά παράγεται σαφώς λιγότερη θερμότητα απότι με πυρακτώσεως...
Όσο για το πως δουλεύουν οι λάμπες αυτές,διεγείρουν τα άτομα μιας σταγόνας υδραργύρου που περιέχουν με ηλεκτρισμό και τα άτομα αυτά καθώς αποδιεγείρονται εκπέμπουν φωτόνιο,σε μη ορατό φως όμως...Το γυαλί των λαμπών φθορισμού έχει επίστρωση από φθορίζον υλικό,δηλαδή υλικό που όταν προσπέσει πάνω του υπεριώδης ακτινοβολία,εκπέμπει ορατό φως,και ανάλογα με το υλικό επίστρωσης έχουμε και το χρώμα...

Νατος!Εγραψες παλι!! Αυτο ακριβως μου πε και ο φυσικος!!Απλα δεν το θυμομουν και καλα..
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-12-09, 15:21
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τη λαμπα τη πιανω και ειναι ζεστη το ξερω!Αλλα ο φυσικος μου δεν ειναι και κανας τυχαιος.Οπως εμεις με τα ενυδρεια αλλο τοσο πορωμενος ειναι και αυτος με τη δουλεια του.Α!Επισης ειπε οτι αν δεν ειχε το χρωμα η λαμπα δεν θα φαινοταν το φως.Α!Και επισης οι φθωριου στο φροντηστηριο ειναι οντως χλιαρες
ο φυσικος αυτος μαλλον πρεπει να παρει συνταξη

ολες οι μορφες ενεργειας καταληγουν σε θερμικη

εκτως απο την θερμοκρασια που βγαζει ο λαμπτηρας ακομα και το φως μετατρεπεται σε θερμοτητα, (οσο πεφτει στο ενυδρειο και δεν αντανακλαται εξω)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-12-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από seleykos Εμφάνιση μηνυμάτων
ο φυσικος αυτος μαλλον πρεπει να παρει συνταξη
Μετα απο 2 χρονια που εχουν γραφτει ολα αυτα ... μπορει ηδη να εχει βγει σε συνταξη
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-12-09, 17:58
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο 2 χρονια που εχουν γραφτει ολα αυτα ... μπορει ηδη να εχει βγει σε συνταξη
γιαυτο μαρεσουν τα φορουμ

αν ειχαν εφευρεθει πριν 200 χρονια θα απαντουσαμε σημερα στον Κολοκοτρωνη
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-12-09, 19:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧαχαχαχΑΧΑχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-10, 07:08
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή fluorescent tube

Καλημέρα.
οι λάμπες αυτες παραγουν UV ακτινοβολια με τον ιονισμό σε χαμηλή πιέση ατμού υδραργύρου, ενα φωσφορίζον επίστρωμα στο εσωτερικό των σωλήνων απορροφά το UV και το μετατρέπει στο ορατό φως
Βασικα επειτα απο μελετες που εχουν γινει οι εν λογω λαμπες στον ανθρωπο κανουν αρκετη ζημια οπως πονοκεφαλοι, στρες, προβλημα στα ματια, και το πιο βασικο καρκινο του δερματος.
Εχει να κανει με τις UV.
αποδεδειγμένα οι λαμπες αυτες επειτα απο μελετες επηρεάζουν ακομα και τα τρόφιμα στα μάρκετ.
Επισης αξιο αναφορας ειναι οτι περιεχουν στο περιπου 5mg υδραργυρο, πολυ λιγο σε σχεση με ενα παλιο θερμομετρο που εχει 500mg .
Η συχνοτητα λειτουργειας ειναι στα 30000 - 40000 Hz, και χρησιμοποιουν το ballast για την σταθεροποιηση στο κύκλωμα μαγνητικα (παλαιοτερα ηταν ηλεκτρονικα) γι αυτο και καμια φορα τρεμοπαιζουν και αυτο εχει αποτελεσμα πονο στα ματια και πονοκεφαλο.
Και φυσικα αν σπασει η λαμπα πρεπει να γινει καλος καθαρισμος απο ατομο ειδικο με στολη κρανος και τετοια.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-06-10, 09:19
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλο ειναι να μη διαβαζουμε οτι μπουρδα κυκλοφορει στο internet και να την αναπαραγουμε. (υπαρχει και σχετικο βιβλιο σε free download με προλογο απο γνωστη τηλεπερσονα καναλιων τελεμαρκετινγ, σφραγιδα πρωην Δημοκριτου και ακρατης επιστημονικοφανειας...)
Οι λαμπες φθορισμου δεν εκπεμπουν UV (εχουν φιλτρο για αυτο το σκοπο)
και ουτε κατα διανοια ειναι αποδεδειγμενο οτι επηρεαζουν τα τροφιμα στο supermarket.
Οι χελωνες, σαυρες, φιδικα κλπ χρειαζονται UV για να ζησουν σωστα (και ειναι συνηθης πρακτικη στα τεραρια, ομως εκει βαζουμε ειδικες λαμπες.
Οπως και με τον υδραργυρο ετσι και με τη UV σημασια εχει η ποσοτητα.
Περα απο το γεγονος οτι η ποσοτητα υδραργυρου που περιεχεται ειναι απειροελαχιστη, επιπλεον με το καιρο δεσμευεται πανω στο γυαλι.
Η ζημια που κανει η μη χρηση χαμηλης καταναλωσης λαμπτηρων μεταφραζεται σε αυξηση των εκπομπων co2, με αποτελεσμα αυξηση του φαινομενου του θερμοκηπιου κλπ.
Οσο για τα μαγνητικα μπαλαστ που παλαιοτερα ηταν ηλεκτρονικα και δουλευουν και στα 30- 40Khz και μαλιστα τρεμοπαιζουν κιολλας ειναι απιστευτες ανακριβειες για να το πω κομψα....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-06-10, 07:40
ixtlilton Ο χρήστης ixtlilton δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2010
Περιοχή: Κατερινη
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή απαντηση

Πηγη δεν αναφερω και φυσικα δεν εχει καμια σχεση με περσονες η στο ιντερνετ, επισης δεν ειπα οτι δεν πρεπει να χρησιμοποιουμε λαμπες τετοιες, οι μελετες εχουν γινει σε πανεπιστημια οπως στο Cornell University.
Δεν δεχομαι οτι ειναι μπουρδες αυτα που λεω ουτε ειμαι τυχαιος να παιρνω κατι απο το διαδικτυο και να το αναπαραγω, ειδικα σαν ατομο δεν ειναι του στυλ μου.
μελετες σε πανεπιστημια εχουν γινει για το αν ο γαιδαρος πεταει η οχι ,και δεν πιστευω οτι αυτα ειναι λογια μια περσονας.
Και με την απαντηση σου δειχνεις επιθετικοτητα βασιζομενος σε ενα rank η παλαιοτητα και δεν ειναι καλο.
Και να κανω και ενα λινκ για καποια φιλτρα που πωλουνται http://www.naturalux.com/
Και να συμπληρωσω κατι ακομα σχετικα με τις εμπειριες εγινα μελος εδω γιατι εχω κανει ενα ενυδρειο και θελω συμβουλες και φυσικα να γνωρισω ατομα που εχουν ιδια ενδιαφεροντα, δεν το παιζω οτι τα γνωριζω ολα και αν δεις τα μυνηματα μου καταλαβαινεις οτι ειμαι αρχαριος, με αυτο το μυνημα σου ομως προσπαθεις οχι να με υποβιβασεις σαν ατομο αλλα να αγνοησεις 14 χρονια προσωπικης μελετης επανω στην ακτινοβολια και τα αποτελεσματα της.
συν οτι εργαζομουν σε αυτον τον τομεα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-06-11, 16:01
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή το κλιματιστικο κανει δουλεια?

τωρα με τουσ καυσωνες που θα ξεκινησουν σκέφτηκα και εγω να γρπαψω για να ειμαι καλυμενος. Εχω στο δωματιο μου το ενυδρειο 60 λτ και κλιματιστικο.. εαν έξω έχει π.χ 35 βαθμους και μεσα στο δωματιο 32. να αναψω το κλιματιστικο και στους πόσους βαθμούς να το έχω για να κάνει δουλεια? επειση σε κανα μηνα θα φυγω διακοπες και θα αφηω την τυχη των ψαριων στα χερια του πατερα μου θα ήθεα τουλαχιστον να του δώσω σωστες οδηγίες έτσι ώστε γυρνώντας να δω όλα τα ψαρακια μου ζωντανα και υγιη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-06-11, 16:20
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε αφου δεν παραγει θερμοτητα πες του να πιασει καμια....

Υ.γ Με στεγνα χερια ....
φυσικός εδώ... πες του οτι στο φορουμ που διαβαζεις υπαρχει φυσικος που ψαχνει δουλεια και δε λεει κοτσανες...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-06-11, 16:32
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικός εδώ... πες του οτι στο φορουμ που διαβαζεις υπαρχει φυσικος που ψαχνει δουλεια και δε λεει κοτσανες...
Aπαντάς σε ποστ που δημοσιεύτηκε 28-06-07, δηλαδή πριν 4 χρόνια..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-06-11, 16:54
Το avatar του χρήστη Superpzarr
Superpzarr Ο χρήστης Superpzarr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-02-2011
Περιοχή: Ρεθυμνο
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Aπαντάς σε ποστ που δημοσιεύτηκε 28-06-07, δηλαδή πριν 4 χρόνια..
xaxaxaxa τωρα το ειδα αλλα δουλεια ψαχνω απο τοτε!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω, αν βάλω την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου προς τα επάνω και το νερό βρέχει τη λάμπα, υπάρχει πρόβλημα;
Έχω το Aquadream 80 της Aquatlantis με BioBox 2 μέσα...
επιταχυνεις τη φθορα της λαμπας και επισης ζεσταινεις και γρηγορα το νερο σου αν η ροη πεφτει πανω της. Ισως αν μπορεις με προεκταση γυρισε τη ροη προς τα πλαγια (δεξια η αριστερα) και πανω για να μην τη βρεχει (εχω το ιδιο ενυδρειο και το κανω ετσι) αν και ουτως η αλλως θα γινει χαμος απο το πιτσιλισμα εντος του καπακιου αλλα ειναι προβλημα που το εν λογω ενυδρειο το εχει!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Superpzarr : 10-06-11 στις 16:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-06-11, 16:58
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Superpzarr Εμφάνιση μηνυμάτων
επιταχυνεις τη φθορα της λαμπας και επισης ζεσταινεις και γρηγορα το νερο σου αν η ροη πεφτει πανω της. Ισως αν μπορεις με προεκταση γυρισε τη ροη προς τα πλαγια (δεξια η αριστερα) και πανω για να μην τη βρεχει (εχω το ιδιο ενυδρειο και το κανω ετσι) αν και ουτως η αλλως θα γινει χαμος απο το πιτσιλισμα εντος του καπακιου αλλα ειναι προβλημα που το εν λογω ενυδρειο το εχει!
ΟΚ, ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-12, 10:45
tzetzos Ο χρήστης tzetzos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-11-2011
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή Για να το ξανα-ξεθάψω...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι λάμπες δε λέγονται φθορίου αλλά ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ
αφού η λειτουργία τους βασίζεται στο ομόνυμο φαινομένο του φθορισμού.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-07-07, 14:58
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι λαμπες κενου χωρις αερα.Με την αγωγη του ηλεκτρικου ρευματος συγκρουονται ατομα υδραργυρου με τα ηλεκτρονια με αποτελεσμα να παραγεται υπεριωδης ακτινοβολια
Η λάμπες φθορίου δηλαδή με λίγο λόγια είναι λάμπες UVA-B..;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-07-07, 15:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε βλεπω να μοιραζεσαι το ιδιο βιβλιο με τον jimfytaki...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-08-07, 15:01
Το avatar του χρήστη MANOS74
MANOS74 Ο χρήστης MANOS74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

``Ρωτησα στο φροντηστηριο το φυσικο μου για της λαμπες φθοριου και μου ειπε" δεν παραγουνε θερμοτητα``



Φίλε μου ο φυσικός σου μπορει να ειναι θεος κατά τα άλλα, αλλά εσύ θα εμπιστευθεις στο θέμα αυτό τις αισθήσεις σου.

Αν πιασεις μια λάμπα τετοια που αναβει κάποιες ωρες καιει? Καιει, άρα παραγει θερμοτητα και στο σημειο που ειναι διοχετευεται στο νερο και σου αυξάνει τη θερμοκρασια και μαλιστα σημαντικα θα έλεγα.

Εγω κατα τη διάρκεια των διακοπών φώτιζα μονο 2 ωρες και πάλι οταν επεστρεψα βρήκα 32 βαθμους και τα ψαρια στα ορια τους. ειναι μπελας το καλοκαιρι για το χομπι μας.

φιλικα


MANOS74
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-08-07, 16:25
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε καμμια περιπτωση δεν ειπε κανεις οτι αρκει μονο να σβυσουμε τα φωτα.
Τα ανεμιστηρακια ειναι παντοτε απαραιτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-03-08, 16:48
Το avatar του χρήστη Emp
Emp Ο χρήστης Emp δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-02-2008
Περιοχή: Kalithea
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Αν δουμε πολυ ανεβασμενη την θερμοκρασια δεν γινετε να πεταξουμε κανα παγακι?

λεω εγω τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-03-08, 03:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι γιατί το παγάκι (άσε που θα πρέπει να το έχεις κάνει με νερό και αντιχλώριο αν το αφήσεις να λιώσει μέσα) θα κατεβάσει την θερμοκρασία πολύ και τοπικά όχι σε όλο το ενυδρείο και φυσικά δεν θα την κρατήσει σταθερή!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-03-08, 08:01
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επειδη το εκανα στο 120 λιτρων που ειχα
σας βεβαιωνω οτι τα παγακια δεν κατεβασαν την θερμοκρασια καθολου
δοκιμασα να βαλω να επιπλεει και παγωμενο πλαστικο μπουκαλι αλλα παλι δεν ειδα διαφορα


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι γιατί το παγάκι (άσε που θα πρέπει να το έχεις κάνει με νερό και αντιχλώριο αν το αφήσεις να λιώσει μέσα) θα κατεβάσει την θερμοκρασία πολύ και τοπικά όχι σε όλο το ενυδρείο και φυσικά δεν θα την κρατήσει σταθερή!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-03-08, 11:37
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι' αυτό λέω τοπικά δηλαδή στο σημείο γύρω από το παγάκι
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-06-17, 18:51
Bchris Ο χρήστης Bchris δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-06-2017
Περιοχή: Drama
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Φυσικά και οι λάμπες φθορισμού παράγουν θερμότητα. Όχι τόσο πολύ όσο οι κανονικές βέβαια. Αλλά δεν υπάρχει συσκευή που λειτουργεί με ρεύμα και έχει αντιστάσεις που να μην θερμαίνεται. Είναι απλό...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειδικα μετρα αντιμετωπισης καυσωνα netblues Γλυκό νερό - Γενικά 8 29-08-06 00:08
Αντιμετώπιση Καυσωνα.... με Νερο dialpistis Αρχάριοι γλυκού νερού 46 30-06-06 21:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09108 seconds with 14 queries