Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων

Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων Αντιδραστήρες κλπ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #6  
Παλιά 05-03-04, 21:44
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αυτο για τα τεστ που λες πρωτη φορα το ακουω?, αλλα οχι δεν μετραω την αλκαλικοτητα κοντα στην προσθεση του νερου. Η αναπληρωση του νερου γινεται στο sump και τη μετρηση την παιρνω απο το ενυδρειο και μακρυα απο την επιστροφη του νερου. Πιστευω πως το κολπο ειναι να τηρησεις καποια πραγματα που ελεγε εκεινο το αρθρο που σου εστειλα. Κι εγω στην αρχη προσεθετα Kalk αλλα δεν εβλεπα σπουδαιες μεταβολες ουτε στην αλκαλικοτητα ουτε στο pH, ουτε στο ασβεστιο.
Τωρα ετοιμαζω περιπου 20 λιτρα kalk τη φορα σε δοχειο που ειναι σχεδον κλειστο (τουλαχιστον δεν μπαινοβγαινει σχεδον καθολου αερας), που ειναι καθαρο και δεν εχει καταλοιπα ασβεστιου και ο ρυθμος που πηγαινει στο ενυδρειο ειναι αυτος της εξατμισης του νερου, δηλαδη πολυ-πολυ αργα. Αυτο κραταει μια εβδομαδα και κατι συνυθως οποτε δεν ειναι πολυ μπελας. Ενα αλλο στοιχειο που πρεπει να προσεχεις στο kalk ειναι να μην προσθετεις το νερο απο την επιφανεια του νερου (την κρουστα που κανει) ή τον πατο (το "κατακαθι") του δοχειου. Προχθες εκανα μια μετρηση στην αλκαλικοτητα επειδη το εφερε η συζητηση με το θεμα που εβαλες και τη βρηκα 9,2 dKH ή αλλιως 3,3 meq/l. Α, και εχω να προσθεσω buffer εναμιση μηνα περιπου, αν και πιστευω οτι ειναι καλο σε συνδυασμο με το kalk. Δεν ξερω βεβαια τι ζητηση εχει το ενυδρειο σου τωρα σε ασβεστιο και ανθρακικα. (Αληθεια το tridacna τι κανει?)
Για το θεμα με τον υαλοβαμβακα θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις, εχω διαβασει οτι αν δεν τον αλλαζεις συχνα μαζευει υπολειμματα που αποσιτιθενται και δημιουργουν νιτρικα. Γενικα ειμαι της αποψης να αφησεις μονο το ζωντανο βραχο και τις διαφορες μακροαλγες να κανουν το φιλτραρισμα.
Φιλικα
Βλασσης
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Calcium Reactor accnt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 15-03-16 06:12
Kalkwasser & Calcium Προσωρινή αντικατάσταση mmbuna Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 5 10-11-06 06:45
Calcium dificiencey newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-11-03 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06055 seconds with 14 queries