Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-05-06, 13:32
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή να το σωσουμε το καιμενο

πρην μια εβδομαδα πηρα bacopa και σημερα μου εχουν μεινη μονο 2 φυλαρακια οπως την ειχα παρει ειχε βγει ολη εξω απο το σακουλακη και σκεφτομαι οτι εκανα βλακια ου πληρωσα 4 ευρο για ενα καταστραμενο φυτο.. απο λιπασματα χρησιμοποοω τησ tetra το plantmin
απο φυτα εχω λιγα και αυτα φενονται αδυναμα τη τελευταια δε τους βαζω φως γιατι με τετοια ζεστη θα τα ψυσω τα ζωντανα


την ανουμπια μου την εχω δεσει πανω σε ενα ξυλο καλα εχω κανει ???
και το java moss δε μεγαλωνει με τυποτα
να βαλω co2 στο pet shop μου ειπαν οτι εχω πολυ μικρο ενυδρειο για co2 και εχουν δικαιο αν και σκεφτομουν ενα 0,5λιτρο μπουκαλακι πειτε μου γιατι στο μελλον θα συνεχισω με φυτεμενο......
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-05-06, 14:09
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

είδα οτι έχεις 10 λίτρα ενυδρείο, οπότε μπορείς να είσαι άψογος εάν αγοράσεις όλη την σειρά λιπασμάτων της seachem (κυρίως flourish, iron και potassium) και το seachem excel για co2. θα κρατήσουν κοντά στο χρόνο φαντάζομαι για τα λίτρα σου (είναι τα καλύτερα και τα πιο οικονομικά!!!). επίσης θα βάλεις και τον σωστό φωτισμό (μία λαμπίτσα 5-8 watt) και θα είσαι τζετ!!! για να μην ψηθούν τα ψάρια θα βάλεις ένα ανεμιστηράκι για υπολογιστές (ψάξε εδώ μέσα για αντίστοιχα ποστ) και θα συμπληρώνεις το νερό που εξατμίζεται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-05-06, 17:22
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ναι το κολπο με τα ανεμηστερακαι τι ξερω καιρω αν και νομιζω οτι δε τη χριαζομαι ακομα
για λαμπα εχω μια που ειναι ειδικη για φυτα βεβαια ειναι 100w αλλα απεχει αο το νερο 50 εκατοστα και τισ τελευταιες εβδομαδες ουτε που την αναβω.
κανα λινκ με τα λιπασματα που μου ειπεσ
αν και τησ tetra λεει οτι εχει νατριο σιδερο μαγνησιο και αλλα προσθετω 2,5 ml το μηνα που κανω και 50% αλλαγη νερου,
στο pet shop ρωτησα αν μπορω να βαλω στο φιλτρο ανθρακα και μου ειπε οτι για τα λιτρα μου ειναι απαγορευτικο και μου συνετισε να βαλω ενα υλικο σαν ασπρες μπιλητσες που βοηθαει και τα φυτα.
και πλαι ευχαρηστω για την απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-05-06, 21:34
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

λινκ για τα λιπάσματα δεν έχω κανένα να σου δώσω εγώ τα αγοράζω από τον azores εδώ θεσσαλονίκη, νομίζω οτι στέλνει και εκτός θεσσαλονίκης όμως κοίτα το www.azores.gr . Η λάμπα σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΤΑΤΗ για το ενυδρείο σου καλά είναι να πάρεις μία κατάλληλη γιατί είναι απαραίτητο να να έχει φως το ενυδρείο σου. Της tetra το λίπασμα είναι νεροζούμι και τζάμπα λεφτά, ψάξε της seachem και δεν θα ξαναγοράσεις άλλο θα δεις. επίσης μία φορά το μήνα αλλαγή στο 50% για τα λίτρα σου είναι πάρα πολύ λίγο! κάνε τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα στο 70% ακολουθώντας την σωστή διαδικασία αλλιώς θα πνίγεται το ενυδρείο στα νιτρικά (όπως σίγουρα συμβαίνει τώρα) και φυτάκια τέλος!
ο άνθρακας δεν σου χρειάζεται
αν θες πες μας λίγο τι ψάρια έχεις στο 10λιτρο και τι φίλτρο (και το περιεχόμενό του)

ελπίζω να μην σε αγχώνω, είναι κάποια λάθη που πιστεύω όλοι κάναμε πριν βρούμε αυτό το φόρουμ, το ενυδρείο σου γίνεται τέλειο εύκολα και με λίγα χρήματα αν ακολουθήσεις τις συμβουλές του φόρουμ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-05-06, 00:14
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

διαβασε πολυ,εδω μεσα εχει ολες τις πληροφοριες για αρχαριους,και μετα δες και εδω http://www.tsamisaquarium.com/periechomena.htm
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-05-06, 00:19
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ναι αλλα τι λαμπα πρεπει να βαλω ?????
ενταξι θα με βρησετε και ηξερα τα λιτρα μου και ολα ενταξει μη βαρατε
για τα λιτρα μου το χω παραπαρακανει εχω 4 red eye tetra μια γαριδα(αλαξα και κελυφοσ) και δυο γατοψαρα δε θυμαμαι απεξω το ονομα τουσ αν και ξερω πια ειναι
το φιλτρο μου και αφτο ειναι βλακεια αγορα ειναι τησ elite mini και εχει ενα σφογκαρι πο οτι μπλε δεν ειναι σκεφτομαι να αφησω πολι λιγο σφουγκαρι και να βαλω και αλλα υλικα αλλα δεν εχω χρημα

το 70% την εβδομαδα δεν ειναι υπερβολικο δε θα τα παιξουν τα ψαρια μου εγο σκεφτομουν να πηγαινω 30%τισ δυο εβδομαδεσ και στησ επομενεσ δυο αλλα 50% που θα βαζω και τα λιπασματα μου που θα καθαριζω δε θα ειναι και καλο για το φιλτρο ο καδοσ τοθ φιλτρου απο τι καταλαβαινετε ειναι υπερεολαχιστος
τι υλικα θα μπορουσα να βαλω οστε να βοηθαει τα φθτα μου ???
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-05-06, 00:26
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ουτε θα σε βρισουμε καλε μου φιλε,ουτε θα σε μαλωσουμε...η λαμπα δεν ειναι αυτη τη στιγμη το σοβαρο σου προβλημα...αλλα ειναι,οπως τα πολλα ψαρια σε λιγα λιτρα,και το γεγονος οτι δεν κανεις τακτικες αλλαγες νερου....γιαυτο το λογο κατσε και διαβασε σε παρακαλω στο παραπανω λινκ που σου εδωσα....απλα διαβασε,και θα με καταλαβεις....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-05-06, 04:07
Το avatar του χρήστη DimmyF
DimmyF Ο χρήστης DimmyF δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Αγ. Δημήτριος - Αθήνα / ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

για το φίλτρο...απλά σφουγγάρι...
__________________
Εν αρχή ην το χάος...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-05-06, 09:24
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

μπορεις για βιολογια να βαλεις στον πυθμενα το υλικο σπασμενο μακαρονι η τιποτα αλλο...........το εκανα σε ενα φιλο που ειχε το ιδιο προβλημα και ηταν καλη λυση για τοσο μικρο ενυδρειο με τοσο μικρουλη φιλτρο.....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-05-06, 09:42
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

συγγνομη δεν ειδα ΚΛΑΖ το λινκ σου για αυτο απαντησα...
για τα πιπασαματα που μου ειπατε παραπανω τα ξερω τα χω βρει να διαβυθμιζονται σε πολλα site
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-05-06, 09:46
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

το site tsamisaquarium το χω διαβασει ολο εδω και καιρο τα μονο θεματα που δεν εχω διαβασει ειναι για τησ λιμνες
τα λιπασματα που μου ειπατε τα ξερω τα χω δει σε διαφημισεισ σε διαφορα site

για το φιλτρο δε θα ηταν καλυτερα να ταν μπροστα το σφουγκαρι και μετα οτι υλικο θα βαλω ??? το σφουγκαρι θα το κοψω λιγο απλος θα το χω για να κραταει τα πολλα φυλαρακια και τετοια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-05-06, 10:21
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Το πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσεις άμεσα είναι αυτό της σχέσης λίτρων με ψάρια και αλλαγές. Εχεις ΠΟΛΛΑ ψάρια, σε ΛΙΓΑ λίτρα και κάνεις ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΕΣ & ΑΡΑΙΕΣ αλλαγές νερού. Νομίζω ότι σύντομα θα αρχίσεις να έχεις προβλήματα σοβαρά...(φυσικά και ΔΕΝ σου το εύχομαι!). Και εσύ (με την αντιμετώπισή τους) και τα ζωντανά που φιλοξενείς...

- Κατ΄αρχήν, καθιέρωσε εβδομαδιαίες αλλαγές, το μισό νερό, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ!
- ΔΕΝ χρειάζεσαι λιπάσματα για το ενυδρείο αυτό και για τα φυτά που έχεις, ούτε Co2.
- Το φιλτράκι που έχεις δεν σηκώνει πρόσθεση υλικών - δουλεύω 3 από δαύτα, έχω δοκιμάσει τα πάντα και τελικά κατέληξα σε άλλα... - είναι χαμηλών απαιτήσεων και μάλλον δεν μπορείς να κάνεις κάτι σε αυτό. Επειδή είναι μικρό, μπουκώνει εύκολα, που σημαίνει ότι θέλει καθάρισμα κάθε 15 μέρες ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
- Αυτό που μπορείς να κάνεις άμεσα για το θέμα της υψηλής ιχθυοφόρτισης, είναι να ταϊζεις λίγο και προσεκτικά και να φροντίζεις να καθαρίζεις πολύ καλά τον πυθμένα σε κάθε αλλαγή.
- Πρέπει να βάλεις Κερατόφυλλο ή Elodea ή και τα δύο, για να καταναλώνεις τα νιτρικά. Είναι εύκολα φυτάκια και "τρέχουν" μόνα τους (ειδικά το Κερατόφυλλο).

Επειδή βλέπω ότι είσαι στο Παγκράτι - είμαστε κοντά δηλαδή - αν θέλεις, έλα μια μέρα από μένα, να πάρεις φυτάκια, να δεις τα ενυδρεία και διάφορους τρόπους αντιμετώπισης αντίστοιχων προβλημάτων σε μικρά ενυδρειάκια κλπ κλπ. Αν θέλεις στείλε μου μήνυμα να σου δώσω τηλέφωνο να συννενοηθούμε.
Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα ακόμα και με μικρό ενυδρείο, αλλά θέλει προσοχή, λόγω περιορισμένων λίτρων.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-05-06, 12:20
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

για τα φυτά που έχεις δεν χρειάζεσαι και πολλά λιπάσματα όντως, απλά επειδή μίλησες για bacopa πρότεινα τα λιπάσματα και γενικά για οποιδήποτε πιο δύσκολο φυτό αποφασίσεις αργότερα να βάλεις
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-05-06, 14:33
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

ειχα μεσα και τρισ γαριδουλεσ πιο παλια στην αρχη που δεν ειχα τα ψαρια και τα γατοψαρα και αποβιοσαν βασικα τισ εβαλα μετα απο τρισ μερες αφου εβαλα το φιλτρο ειχα νερο απο στρωμενο ενυδρειο εδω και ενα χρονο και μετα απο 3 εβδομαδεσ παιθαναν μπορω να πω οτι αφου αρχησε το ενυδρειο μετα απο μια εβδομαδα εβαλα τα ψαρια τισ πρωτε μερεσ δε τρωγανε και ειχε γεμισει το ενυδρειο με τροφη μετα αποφασισα να μη τα ταισω για 3-4 μερε και απο τοτε βαζω παρα πολυ λιγα flakes
εχω και egeria densa που ξερω οτι αποροφα τα νιτρικα τελοσπαντον
ουτε να δοκιμασω να βαλω αλλο υλικο υπο δοκιμη

κερατοφυλλο τι ειναι δε μπορω να καταλαβω μπορει να ξερω ποσ ειναι αλλα δε το καταλαβαινω με την ελλενηκη μεταφραση ποιο ειναι ???

επισης εχω σκεφτει για το εδαφοσ riccia fluitans αλλα δε βρισκω πουθενα δε θυμαμαι αν ειναι μετριο η ευκολο τελοσπαντον
και αν θελετε δε μου προτεινετε κανα φυτο τορα το ξερω απο την troppica ειναι πολυ καλα τα φτα αλλα και ακριβα πειτε μου που βρισκετε φυτα οχι τησ τροππικα το ξερω δε πρεπει να κανουμε διαφημισει για αυτο αν θελετε στειλτε μου μυνημα αν εχετε κεφι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΟΠΟ : 28-05-06 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-05-06, 15:12
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
κερατοφυλλο τι ειναι δε μπορω να καταλαβω μπορει να ξερω ποσ ειναι αλλα δε το καταλαβαινω με την ελλενηκη μεταφραση ποιο ειναι ???
Ceratophyllum demersum

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
επισης εχω σκεφτει για το εδαφοσ riccia fluitans αλλα δε βρισκω πουθενα δε θυμαμαι αν ειναι μετριο η ευκολο τελοσπαντον
Πολύ δύσκολο, θέλει φώτα, co2, λιπάσματα, ευχέλαια κλπ κλπ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΠΟΠΟ
και αν θελετε δε μου προτεινετε κανα φυτο τορα το ξερω απο την troppica ειναι πολυ καλα τα φτα αλλα και ακριβα πειτε μου που βρισκετε φυτα οχι τησ τροππικα το ξερω δε πρεπει να κανουμε διαφημισει για αυτο αν θελετε στειλτε μου μυνημα αν εχετε κεφι
ΓΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ...!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filoxenos
...Επειδή βλέπω ότι είσαι στο Παγκράτι - είμαστε κοντά δηλαδή - αν θέλεις, έλα μια μέρα από μένα, να πάρεις φυτάκια, να δεις τα ενυδρεία...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-05-06, 15:36
ΠΟΠΟ Ο χρήστης ΠΟΠΟ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2006
Περιοχή: παγκρατι
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

το γκρρρ που κολαει
φιλοξενε σου σ τειλα μυνημα ελεξε το
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07288 seconds with 15 queries