Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-10-11, 11:21   #1
προβλημα με 60αρι ενυδρειο
 
Το avatar του χρήστη kostass
kostass
Junior Member
Εγγραφή: 21-08-2010
Περιοχή: κηφισσια
Μηνύματα: 20

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostass Ο χρήστης kostass δεν είναι συνδεδεμένος 09-10-11, 11:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλημερα εχω ενα προβληματακι με το ενυδρειο μου (JUWEL RECORD 600 63 λιτρα) ειναι φυτεμενο και μεχρι στιγμης φιλοξενει 4 ροδοστομους 4 corridoras και αλλα 4 ψαρακια που δεν θυμαμε το ονομα τους αν και νομιζω οτι λεγοντε ακτινογραφιες.Το προβλημα που εχω ειναι οτι πολλες φορες μαζευονται σε μια γωνια του ενυδριου και στεκονται ακινητα για αρκετη ωρα δεν μου το εχουν ξανακανει στο παρελθον τι να κανω???
Εμφανίσεις: 2278
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-10-11, 11:26
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.442
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι μετρησεις αμμωνιας ΝΟ2 και ΝΟ3!

Αν μπορεις συμπληρωσε αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14298
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-10-11, 16:56
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostass Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα εχω ενα προβληματακι με το ενυδρειο μου (JUWEL RECORD 600 63 λιτρα) ειναι φυτεμενο και μεχρι στιγμης φιλοξενει 4 ροδοστομους 4 corridoras και αλλα 4 ψαρακια που δεν θυμαμε το ονομα τους αν και νομιζω οτι λεγοντε ακτινογραφιες.Το προβλημα που εχω ειναι οτι πολλες φορες μαζευονται σε μια γωνια του ενυδριου και στεκονται ακινητα για αρκετη ωρα δεν μου το εχουν ξανακανει στο παρελθον τι να κανω???
Μια ερωτησουλα..Μιλαμε για ολα σου τα ψαρακια η μονο για τις ακτινογραφιες? (glass catfish). Aν αναφερεσαι μονο στα τελευταια,μην ανησυχεις κα8ολου (αν βεβαια οι μετρησεις σου ειναι κομπλε). Το συνη8ιζουν αυτο... παρεπιτοντως,ποσο καιρο τα εχεις?
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-10-11, 17:22
Το avatar του χρήστη kostass
kostass Ο χρήστης kostass δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2010
Περιοχή: κηφισσια
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

και οι ροδοστομοι μου το κανουν που και που τα coridoras δεν εχουν προβλημα μετρησεις θα κανω αυριο παντως προχθες ολα ηταν μια χαρα το ενυδριο λειτουργει με τα ψαρια 2 εβδομαδες το στρωσιμο (χωρις ψαρια κρατησε 20 μερες) οποτε λειτουργει κατι παραπανω απο μηνα
-------------------------
παιδια νομιζω οτι ανακαλυψα το προβλημα και πρεπει να ειναι η λαμπα μολις ανοιγει τα ψαρια στρεσαρονται και κριβονται ενω οταν κλεινει κολυμπανε μια χαρα να αλλαξω λαμπα και αμα αλλαξω πια να βαλω???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostass : 09-10-11 στις 17:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-10-11, 17:45
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostass Εμφάνιση μηνυμάτων
και οι ροδοστομοι μου το κανουν που και που τα coridoras δεν εχουν προβλημα μετρησεις θα κανω αυριο παντως προχθες ολα ηταν μια χαρα το ενυδριο λειτουργει με τα ψαρια 2 εβδομαδες το στρωσιμο (χωρις ψαρια κρατησε 20 μερες) οποτε λειτουργει κατι παραπανω απο μηνα
-------------------------
παιδια νομιζω οτι ανακαλυψα το προβλημα και πρεπει να ειναι η λαμπα μολις ανοιγει τα ψαρια στρεσαρονται και κριβονται ενω οταν κλεινει κολυμπανε μια χαρα να αλλαξω λαμπα και αμα αλλαξω πια να βαλω???
τι λαμπα εχεις? και ποσα watt..
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-10-11, 17:52
Το avatar του χρήστη kostass
kostass Ο χρήστης kostass δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2010
Περιοχή: κηφισσια
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

απο οτι διαβαζω στο site της Juwel ειναι 15 watt η λαμπα ειναι λευκου χρωματος και την ειχε πανω απο την μανα του εδω σου παραθετω και το link http://www.juwel-aquarium.de/en/arti...tm?matnr=31060
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-10-11, 18:14
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostass Εμφάνιση μηνυμάτων
απο οτι διαβαζω στο site της Juwel ειναι 15 watt η λαμπα ειναι λευκου χρωματος και την ειχε πανω απο την μανα του εδω σου παραθετω και το link http://www.juwel-aquarium.de/en/arti...tm?matnr=31060
Δεν εχω ασχολη8ει κα8ολου με την εταιρια Juwel και δεν γνωριζω τιποτα, αλλα απο προσωπικη μου αποψη και μονο,ειδικα για φυτεμενο, μια απο τις καλυτερες ειναι οι Gro-Lux με εναν απαλο ροζ φωτισμο που δεν ενοχλει κα8ολου τα ψαρακια..(τον λατρευω ^^ ) http://saurama.aqua-web.org/ εδω μπορεις να δεις στο περιπου και πως ειναι (αρι8μος 12)
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-10-11, 18:26
Το avatar του χρήστη kostass
kostass Ο χρήστης kostass δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2010
Περιοχή: κηφισσια
Μηνύματα: 20
Προεπιλογή

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ που με βοηθησες και ασχοληθηκες με το post μου το μονο που θελω να σε ρωτησω ειναι που θα μπορουσα να βρω μια τετοια λαμπα δηλαδη αν εχεις καποιο μαγαζι υποψην
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-10-11, 19:58
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostass Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ που με βοηθησες και ασχοληθηκες με το post μου το μονο που θελω να σε ρωτησω ειναι που θα μπορουσα να βρω μια τετοια λαμπα δηλαδη αν εχεις καποιο μαγαζι υποψην
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ghlight=grolux
καταρχην,πρεπει να δεις αν η λαμπα ειναι τ5 ή τ8... (το γραφει πανω λογικα) ουσιαστικα η διαφορα τους ειναι στο μεγε8ος (αυτο μονο 3ερω τουλαχιστον). γενικα,αν ψαχτεις λιγο, μπορει να βρεις και σε καταστηματα με ηλεκτρολογικα..κυριως για τ8. για τ5 δεν 3ερω κα8ως δεν εχω καποια στην κατοχη μου ωστε να με κανει να ψα3ω...
-------------------------
αν βρω και καποιο site καταστηματoς, 8α σε ενημερωσω αμεσα..
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liapakos : 09-10-11 στις 19:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-11, 12:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως τα glass Το κανουνε αυτο,ειναι δραστηρια κυριως στο σκοταδι και οταν ειναι κοπαδι 6-7 και πανω ειναι ακομα καλυτερα νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια.
με τα φωτα θα κανουνε αυτο που ειδες κιεσυ.θα βρουν ενα σημειο κατα προτιμηση κατω απο φυτα και θα καθονται ακινητα.τους αρεσει η java fern πολυ,και μαλιστα αποτι εχω διαβασει πιστευεται οτι το συγκεκριμενο φυτο εκρινει καποιες ουσιες που τα βοηθαει και οταν βρισκονται στη φυση ελευθερα.

για προβληματα και ασθενειες να ανησυχεις αν τα δεις να παιρνουνε λευκο χρωμα (σταματανε να ειναι τοσο διαφανα) η να κρατανε τα μουστακια τους προς τα πισω συνεχεια.

παντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια στο φυσικο τους χρωμα(διαφανο) και νομιζω ειναι και λιγο παρεξηγημενα απο χομπιστες.σιγουρα παντως ειναι ταλαιπωρημενο ειδος αφου οι καφροι τα παιρνουνε και τα βαφουνε...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-11, 13:15
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
παντως τα glass Το κανουνε αυτο,ειναι δραστηρια κυριως στο σκοταδι και οταν ειναι κοπαδι 6-7 και πανω ειναι ακομα καλυτερα νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια.
με τα φωτα θα κανουνε αυτο που ειδες κιεσυ.θα βρουν ενα σημειο κατα προτιμηση κατω απο φυτα και θα καθονται ακινητα.τους αρεσει η java fern πολυ,και μαλιστα αποτι εχω διαβασει πιστευεται οτι το συγκεκριμενο φυτο εκρινει καποιες ουσιες που τα βοηθαει και οταν βρισκονται στη φυση ελευθερα.

για προβληματα και ασθενειες να ανησυχεις αν τα δεις να παιρνουνε λευκο χρωμα (σταματανε να ειναι τοσο διαφανα) η να κρατανε τα μουστακια τους προς τα πισω συνεχεια.

παντως ειναι πολυ ομορφα ψαρια στο φυσικο τους χρωμα(διαφανο) και νομιζω ειναι και λιγο παρεξηγημενα απο χομπιστες.σιγουρα παντως ειναι ταλαιπωρημενο ειδος αφου οι καφροι τα παιρνουνε και τα βαφουνε...
+1000
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με το ενυδρειο μου antreas Αρχάριοι γλυκού νερού 5 24-09-11 19:39
προβλημα με ενυδρειο. paraliotis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 25-01-11 12:08
Φωτισμός για πυκνοφυτεμένο 60αρι manolis1976 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 19-01-09 15:05
Θοδωρης(60αρι φυτεμενο με γκαππυ) Teo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Κ. Αμερικής 13 16-07-08 17:27
Φιλτρο για 60αρι ενυδρειο hejo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 20-10-04 17:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05299 seconds with 13 queries