Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-02-16, 07:10
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ΑΙΩΡΟΥΜΕΝΑ ΣΩΜΑΤΙΔΙΑ :/

Kαλημερα,

Όπως λέει και ο τίτλος εδώ έχω αιωρούμενα σωματίδια στο ενυδρείο.

Δεν είναι αμμωνία, δεν είναι άλγη ούτε τροφή είναι όμως σαν σκόνη. Μέχρι και πάνω στα τζάμια κάθεται και μοιάζει πραγματικά με σκόνη!

Υπάρχει περίπτωση να είναι το κεραμικό μακαρόνι;

Τα υλικά στο φίλτρο μου από την είσοδο προς την έξοδο είναι τα εξής:

Βαμβάκι, μπλε σφουγγάρι, βιολογικό υλικό aquaclay και τελευταίο πριν την έξοδο του νερού το κεραμικό μακαρόνι.
Μήπως πρέπει να βάλω και βαμβάκι μετά το μακαρόνι δηλαδή ακριβώς πριν τη έξοδο του νερού;
Σας ευχαριστώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-02-16, 09:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αν το μακαρόνι το είχες πλύνει ελαφρα πριν το βάλεις , είναι λίγο δυσκολο να βγαζει σκόνη. Το aquaclay το φοβάμαι πιο πολύ, είδα πως είναι διογκωμένη άργιλος αυτο το υλικό, αυτο μου είχε βγάλει λίγη καφετίλα στην αρχή που το έβαλα στο ενυδρείο σε μια γλάστρα με φυτά. Δεν το έχω ακούσει άλλη φορα να το χρησιμοποιούν για βιολογικό υλικό, όχι ότι θα έχει πρόβλημα, η άργιλος είναι ουδέτερη και αυτο το σχήμα έχει πόρους
Ποιο φίλτρο έχεις ; Και ποιο μακαρόνι έχεις ;
Βγάλε τα υλικά και πλύνετα ελαφρα σε νερό ενυδρείου, τα ξαναβάζεις πάλι αλλά δεν θα βάλεις 1ο το βαμβακι, βάλτο μετα το σφουγγάρι
-------------------------
Το aquaclay αυτό είναι ;
https://www.google.gr/search?q=aquac...w=1280&bih=647
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 07-02-16 στις 09:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-02-16, 15:47
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Το φίλτρο λέγεται biobox2 είναι της aquatlantis το μεγάλο.

Επισυνάπτω και φωτογραφία να δεις πως είναι από τη μαμά του. Εγώ του έβγαλα τον άνθρακα και του έβαλα μακαρόνι. Το aquaclay που είχε σε κουτάκι το κράτησα.

Στην φωτό βλέπεις που έχει το βαμβάκι. Μήπως να πάει στο τέλος;

Σημείωση. Στη θέση του άνθρακα έχω ανεβάσει το μπλε σφουγγάρι και μετά ακολουθούν τα βιολογικά υλικά. Το μακαρόνι όμως είναι πριν την έξοδο και μετά δεν υπάρχει μηχανική φίλτρανση.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  biobox_2_in_action_16.png
Εμφανίσεις:  227
Μέγεθος:  144,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-02-16, 20:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι θα έκανα εγω στη θέση σου
Στο 1ο διαμερισμα (το άσπρο) θα έβαζα το 1/2 ή το 1/3 απο το μπλε σφουγγάρι που βλεπω πως έχει στο διαμέρισμα 3, κάτω απο το σφουγγάρι μια στρώση ενυδριεακο βαμβάκι , και οτι περισέψει το μακαρόνι, που αργότερα θα το αντικαταστούσα με ελαφροπετρα.
Στο 2ο (μαυρο) ελαφρόπετρα
στο 3ο (μπλε) ελαφρόπετρα
στο 4ο (καφε) το aquaclay (που κάποια στιγμή θα το αντικαταστουσα με ελαφοπετρα)
Ολα αυτα όμως επειδή το φίλτρο ειναι φρέσκο-στρωμένο δεν θα αφαιρούσα βιολογικό υλικο αλλά θα το εκανα σταδιακά
πες μου εσυ πως έχεις τα υλικά και σε ποια διαμερισματα εχεις τι για να σου πω τι θα εκανα με τα υλικά που ήδη υπαρχουν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-16, 10:02
Το avatar του χρήστη isidor
isidor Ο χρήστης isidor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2015
Περιοχή: Μαρουσι
Μηνύματα: 757
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Έχω ακριβώς το ίδιο φίλτρο και δεν έχω αλλάξει τίποτα από αυτά που είχε.
Το μόνο που έκανα ήταν να σπάσω το πάνω πλαστικό για να μπορώ να αλλάζω το ενυδρειακό βαμβάκι γιατί για να αγοράζεις άλλο μαζί με το πλαστικό δεν συμφέρει.
Πιστεύω πως αν το αφήσεις και κάθε εβδομάδα αλλάζεις μόνο το βαμβάκι θα είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-02-16, 04:51
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή ευχαριστω

Καλημέρα,

Θα κάνω ένα update στα παραπάνω καθώς εδώ και μερικές μέρες έχω εξωτερικό φίλτρο, ένα φλούβαλ 206. Τούμπανο πράγματι και αν και του φοράω καλσόν :P λόγω γέννας πάλι ανταποκρίνεται καλά.

Η θολούρα μου όμως δεν λέει να φύγει και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζει.
Το ενυδρείο γέμισε πριν 1 μήνα και 7 μέρες. Από την 5η ημέρα είχα αυτή τη θολόυρα.

Και τώρα σκέφτομαι..

Αμμωνία δεν έχω και ποτέ δεν είχα.

Να είναι αιωρούμενη άλγη; Η μόνη άλγη που έχω είναι καφέ διατομική λόγω του ότι είναι νέο το ενυδρείο. Αιωρείται και αυτή;

Να έχω αυξημένα οργανικά ειδικά τώρα που ταίζω και τα μικρά; Να το δεχτώ αλλά θολούρα είχα από την 5η μέρα.

Να είναι η άμμος μου η λευκή που είναι ψιλόκοκκη λίγο πουδρέξ; Και πάλι μου φαίνεται δύσκολο γιατί η θολούρα είναι καθολική και όσο ψιλόκοκη και να ναι η άμμος θα κάτσει δεν θα την γυρνάει γύρω γύρω.


Πραγματικά είναι μέρες τώρα που ψάχνομαι να κάνω κρύσταλο το νερό και δεν μπορώ.

Δεν θέλω να πάω σε υγρά στυλ clarity αν και στο τέλος θα καταφύγω εκεί γιατί μου την έχει λίγο βαρέσει.

Αν βρω όμώς την πηγή , θα το λύσω με φυσικό τρόπο.
Αν ξέρετε κάτι ή έχετε ιδέες να μου πείτε τι μπορεί να είναι και τρόπους καταπολέμησης παρακαλώ μοιραστείτε τις μαζί μου.

Μπορεί να ναι και bakterial bloom για να σας προλάβω ναι. Και θέλω να διευκρινίσω πως η θολούρα είναι καραμπινάτη κοιτώντας από το πλαϊνό τζάμι. Από μπροστά τα πράγματα είναι καλύτερα.

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ασπρα σωματιδια στο νερο κατα την επανεκκινηση του εξωτερικου της eheim ecco pro 300 ilias13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 26-08-11 12:50
Αιωρουμενα κερατοφυλλα faceck Αρχάριοι γλυκού νερού 4 06-06-11 12:49
αιωρουμενα σωματιδια Teo Αρχάριοι γλυκού νερού 8 20-08-08 15:51
Αιωρουμενα σωματιδια GFON Γλυκό νερό - Γενικά 9 19-10-06 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04209 seconds with 14 queries