Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φωτογραφία > Φωτογραφία - Τεχνικά θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-11, 16:39
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή Ερώτηση για φιλτρα ως προστασια φακού

Τελικά πηρα την D3100 με τον κιτ 18-55mm. Yay!

Τωρα θελω να παρω ενα UV ή clear φιλτρο για προστασια του φακου, και εχω καποιες απορίες. Η Tiffen είναι καλή μαρκα; Είμαι μεταξύ αυτού και αυτού, και δεν ξέρω ποια θα ήταν η ποιο σωστη επιλογη. Επίσης καποιοι προτείνουν τα skylight φιλτρα εφοσον οι συγχρονοι φακοί έχουν προστασία UV, διοτι τα skylight κανουν τα χρώματα να φαίνονται πιο ζεστα.

Επίσης, μπορείς να βάλεις ενα φίλτρο πανω στο αλλο; Μπορω να έχω ενα clear/skylight/uv και ενα πολωτικό απο πάνω;
Τέλος, το "καπακι" του φακού μπαίνει με τα φίλτρα ή όχι; Γιατί, ακόμα καλύτερα απο το αντι να χαλασει ο φακος, να χαλάσει το φίλτρο, είναι να μην χαλάσει τίποτα!


Και κάτι ασχετο: στο Bulb mode ακομα και με τον διακοπτη με το καλώδιο πρεπει να το κρατας πατημένο; Δεν είναι παταω μια, ξεκιναει, ξαναπατάω και σταματαει;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-11, 16:58
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πηρα την D3100 με τον κιτ 18-55mm. Yay!

Τωρα θελω να παρω ενα UV ή clear φιλτρο για προστασια του φακου, και εχω καποιες απορίες. Η Tiffen είναι καλή μαρκα; Είμαι μεταξύ αυτού και αυτού, και δεν ξέρω ποια θα ήταν η ποιο σωστη επιλογη. Επίσης καποιοι προτείνουν τα skylight φιλτρα εφοσον οι συγχρονοι φακοί έχουν προστασία UV, διοτι τα skylight κανουν τα χρώματα να φαίνονται πιο ζεστα.

Επίσης, μπορείς να βάλεις ενα φίλτρο πανω στο αλλο; Μπορω να έχω ενα clear/skylight/uv και ενα πολωτικό απο πάνω;
Τέλος, το "καπακι" του φακού μπαίνει με τα φίλτρα ή όχι; Γιατί, ακόμα καλύτερα απο το αντι να χαλασει ο φακος, να χαλάσει το φίλτρο, είναι να μην χαλάσει τίποτα!


Και κάτι ασχετο: στο Bulb mode ακομα και με τον διακοπτη με το καλώδιο πρεπει να το κρατας πατημένο; Δεν είναι παταω μια, ξεκιναει, ξαναπατάω και σταματαει;
To κάθε φίλτρο είναι για συγκεκριμένο λόγο...
Εσύ γιατί το θέλεις??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-11, 17:18
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Διαβασα πως είναι καλό να υπάρχουν για προστασία, απο φυσική βλαβη, του φακου (χτυπηματα, γρατσουνιες κτλπ). Εγω θα επερνα (περα απο τα αλλα) ενα πολωτικο, αλλα δεν ξερω αν αξίζει για τον 18-55...
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-11, 19:12
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αν θες να παρεις φιλτρο πρεπει να δωσεις τουλαχιστον 50. Με οτιδηποτε φθηνοτερο θα χανεις φως και οξυτητα. Εγω σου προτεινω να μην παρεις φιλτρο. Τον εξοπλισμο πρεπει να τον προσεχεις και ειδικα τους φακους. Αν σου πεσει ο φακος το πιο πιθανο ειναι οτι θα χαλασει ακομη και με φιλτρο. Μπορει να μην σπασει καποιο κρυσταλλο αλλα πλεον οι φακοι εχουν μεσα πολλα ηλεκτρονικα τα οποια χαλανε. Αν θες προστασια απο δαχτυλιες κλπ. απλα παρε απο το φαρμακειο ενα μπουκαλακι Isopropyl 70%. Για το bulb αυτο ισχυει με τη διαφορα οτι η 3100 παιρνει ασυρματο τηλεκοντρολ κι οχι ενσυρματο. Με'γεια και καλο shooting!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-11, 19:54
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ο καθαρισμός θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου!

Προστασια, δεν εννοουσα απο πεσιμο. Εννοουσα π.χ. αν εχει κατι αλλο στην θήκη (π.χ. καποιο νόμισμα ή κλειδι) να μην χαραχθει ο φακός, αλλα το φίλτρο. Οπως επισης, και αν κοπανηθεί καπου η καμερα οπως την εχεις κρεμασμενη στον ωμο, να παθει την ζημια το φιλτρο που κοστίζει πολύ λίγο.

Ευχαριστώ πολυ! Οταν βγάλω τίποτα καλό θα ανεβάσω! (αλλο και αυτο- πολυ ξεφτιλα να μην βάζουν mini-usb καλωδιο μαζι με την μηχανή....)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-11, 21:11
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Τσάκο για αρχή έναν πολωτικό
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-07-11, 23:05
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Στην θηκη θα εχεις το καπακι. Οπως επθσηα και στον ομο αφου δεν θα την χρησημοποεις. Το καλωδιο ειναι αχρηστο. Απλα μεταφερεις τις φωτο κατευθειαν απο την καρτα και με μεγαλυτερη ταχυτητα και χωρις να κουβαλας τη μηχανη δεξια κι αριστερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-07-11, 00:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσάκο για αρχή έναν πολωτικό
Ναι αλλα αξίζει για τον 18-55; Ενα καλουτσικο τετοιο φιλτρο ξενικαει απο 35-40¤ απ'οτι εχω δει.

Γενικότερα τι μαρκες είναι οι καλες; B+W, Hoya και...;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην θηκη θα εχεις το καπακι. Οπως επθσηα και στον ομο αφου δεν θα την χρησημοποεις. Το καλωδιο ειναι αχρηστο. Απλα μεταφερεις τις φωτο κατευθειαν απο την καρτα και με μεγαλυτερη ταχυτητα και χωρις να κουβαλας τη μηχανη δεξια κι αριστερα.
Με card reader εννοείς;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-07-11, 09:25
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά πηρα την D3100 με τον κιτ 18-55mm. Yay!

Τωρα θελω να παρω ενα UV ή clear φιλτρο για προστασια του φακου, και εχω καποιες απορίες. Η Tiffen είναι καλή μαρκα; Είμαι μεταξύ αυτού και αυτού, και δεν ξέρω ποια θα ήταν η ποιο σωστη επιλογη. Επίσης καποιοι προτείνουν τα skylight φιλτρα εφοσον οι συγχρονοι φακοί έχουν προστασία UV, διοτι τα skylight κανουν τα χρώματα να φαίνονται πιο ζεστα.
Γιατί δεν παίρνεις φίλτρο της Nikon μια που πήρες και μηχανή Nikon?
Ένα κακό φίλτρο μπορεί να χαλάσει το όλο αποτέλεσμα.
Εγώ χρησιμοποιώ για προστασία τα NC της Nikon. Τα έχω ξεχάσει επάνω..

Επίσης, μπορείς να βάλεις ενα φίλτρο πανω στο αλλο; Μπορω να έχω ενα clear/skylight/uv και ενα πολωτικό απο πάνω; Ναι, μπορείς, το κάθε φίλτρο έχει σπύρωμα πάνω στο οποίο μπορείς να βιδώσεις το επόμενο. Όσο περισσότερα φίλτρα όμως τόσο μεγαλύτερη παραμόρφωση θα πάρεις στο φως. Πολλά φίλτρα, κατά τη γνώμη μου, μόνο αν είναι τα μεγεθυντικά φίλτρα σε περίπτωση που δεν θες να τα χώσεις σε φακό macro. Ο συνδιασμός που γράφεις πιο πάνω είναι άτοπος. Για πολοτικά ή γραμμικά κοίτα το manual τγου φακού σου ποιά μπορεί να υποστηρίξει,..
Τέλος, το "καπακι" του φακού μπαίνει με τα φίλτρα ή όχι; Γιατί, ακόμα καλύτερα απο το αντι να χαλασει ο φακος, να χαλάσει το φίλτρο, είναι να μην χαλάσει τίποτα! Ναι, τα καπάκι του φακού, μπαίνει κανονικά αν έχεις φίλτρο επάνω στο φακό.


Και κάτι ασχετο: στο Bulb mode ακομα και με τον διακοπτη με το καλώδιο πρεπει να το κρατας πατημένο; Δεν είναι παταω μια, ξεκιναει, ξαναπατάω και σταματαει;
Έτσι είναι στο Bulb, πατάω ξεκινάει, πατάω σταματάει. Αυτή είναι η λογική του, να καθορίσεις επακριβώς το χρόνο που θα μείνει το κλείστρο ανοιχτό. Μήπως έχεις ενεργοποιήσει και τη χρονοκαθυστέρηση; (Θα βλέπεις στην οθόνη ελένχου --- αντί για Bulb). Τι ακριβώς σου κάνει, γιατί μάλλον κάποιο χειρισμό κάνεις λάθος.

Λάθος: πατάω ανοίγει και πατάω σταματάει ισχύει μόνο για το κουμπί από το ασύρματο τηλεχειριστήριο.
Για το κουμπί λήψης ή το καλώδιο τηλεχειρισμού ισχύει πατάω και κρατάω πατημένο μέχρι να ολοκληρωθεί η λήψη
.

Για τη μεταφορά φωτογραφιών, μπορείς και με καλώδιο Usb (ποιό αργή μεταφορά αλλά ποιό σύγουρη) και με card reader.
Μου έχει τύχει (αρκετές φορές) το card reader να μου λέει ότι η κάρτα μνήμης θέλει format και από τη μηχανή τις πήρα κανονικά.
Επίσης κάποια card reader δεν είναι συμβατά και δεν βλέπουν καθόλου κάποιες από τις κάρτες μου (δεν έχω καταλάβει γιατί).
Κατά τη γνώμη μου, κάνε μεταφορά με card reader και αν σου βγάλει το PC κάποιο μήνυμα λάθους, πάρε το καλώδιό του και βάλτο στη φωτογραφική για να "τραβήξεις" τις φωτογραφίες.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-07-11, 10:02
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Tι εννοεις αν αξιζει? Το πολοτικο συνηθως χρησιμοποιειται σε φωτογραφιες τοπιων(αν παρεις παρε circular polarizer). Αυτο που κανει ειναι να κοβει φως ωστε να φαινονται πιο εντονα τα χρωματα (αυξανει την αντιθεση). Ετσι το ο ουρανος θα εχει πιο εντονο μπλε, τα δεντρα πιο εντονο πρασινο κλπ. Εγω το θεωρω αχρηστο γιατι αν τραβας σε RAW format (.NEF αρχεια στιν Nikon) τοτε μπορεις να τα φτιαξεις ολα οπως θελεις αργοτερα, στην επεξεργασια. Μπορει να μην το καταλαβαινεις τωρα (ουτε εγω το καταλαβαινα στην αρχη) αλλα η επεξεργασια ειναι οσο σημαντικο ειναι και το καδραρισμα σε μια φωτογραφια. Αν τραβας σε JPEG ουσιαστικα αφηνεις την καμερα να τραβηξει μια φωτογραφια σε RAW να την επεξεργαστει οπως εκεινη θελει και υστερα να την συμπιεσει. Μετα εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα. Αντιθετως αν τραβας σε RAW παιρνεις ενα ασυμπιεστο αρχειο το οποιο μπορεις να το επεξεργαστεις αργοτερα στον υπολογιστη οπως εσυ θελεις και με μεγαλυτερη υπολογιστικη δυναμη. Το καλυτερο και σχετικα οικονομικο προγραμμα για επεξεργασια φωτογραφιων ειναι το Lightroom της Adobe, του οποιου η μαθητικη εκδοση θα σου κοστισει τοσο. Almost τι καρτες/card reader εχεις? Εγω με card readers sandisk, griffin και το ενσωματομενο στο laptop και με καρτες sandisk, kingston, tanscent και verbatim δεν εχω αντιμετωπισει ποτε προβλημα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-07-11, 10:45
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Κάρτες:SanDisk 4Gb στα 15MB/s ή 30MB/s ,

Και cardreader Transcend (σπάνια κολλάει), Bilora (το πήρα από το Amsterdam από μαγαζί με φωτογραφικά γιατί είχα ξεχάσει το δικό μου και αυτό συνήθως ζητάει format)..Ένα card reader της Typhoon το πέταξα, δεν τις έβλεπε καν..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-11, 13:19
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Tι εννοεις αν αξιζει? Το πολοτικο συνηθως χρησιμοποιειται σε φωτογραφιες τοπιων(αν παρεις παρε circular polarizer). Αυτο που κανει ειναι να κοβει φως ωστε να φαινονται πιο εντονα τα χρωματα (αυξανει την αντιθεση). Ετσι το ο ουρανος θα εχει πιο εντονο μπλε, τα δεντρα πιο εντονο πρασινο κλπ. Εγω το θεωρω αχρηστο γιατι αν τραβας σε RAW format (.NEF αρχεια στιν Nikon) τοτε μπορεις να τα φτιαξεις ολα οπως θελεις αργοτερα, στην επεξεργασια.
Το πολωτικό είναι ένα από τα φίλτρα που δεν μπορείς να προσομοιώσης (πλήρως) με επεξεργασία. Δεν μειώνει το φως, το πολώνει, και επίσης μειώνει και τις αντανακλάσεις.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-11, 13:27
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Με το Lightroom μπορεις να φτασεις το αποτελεσμα που θα επαιρνες απο ενα πολοτικο φιλτρο πειραζοντας colors,hue,saturation,luminance,blacks/darks,shadows,contrast κλπ. Για τις αντανακλασεις οντως δεν μπορεις να κανεις πολλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-11, 14:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εννοώ αν αξίζει το πολωτικό για τον φακό αυτό, με την εννοια του οτι δεν είναι σπουδαιος φακος, και ενα πολωτικό κανει απο 40+. Οπότε, αν το παρω, και μετα δεν κανει στην διαμετρο καποιου επόμενου φακου... Με αυτη την εννοια το λεω.

Για την επιδραση του πολωτικού εχω διαβασει και εγώ οτι δεν είναι τοσο ευκολο να προσομοιώσεις τα αποτελέσματά του στον υπολογιστη. Και απο το να τρως μισή ώρα σε καθε φωτογραφία, καλύτερα να παρεις ενα και να τελειώνεις.

Εγώ καρτα έχω μια SanDisk Ultra 4GB στα 15M/s και μαλλον θα παρω και δύο 8αρες.

Για το bulb υποτίθεται οτι τα ενσυρματα χειριστηρια εχουν ενα lock, ή ενα hold, που το "κρατάει πατημένο", για οσο θελεις. Σε ενα φωτο-φορουμ μου προτειναν και αυτό, το οποίο λεει μπορείς να το ρυθμίσεις για να βγάλει πολλες φωτογραφίες απο π.χ. 119 δευτερολεπτα η μια, με 1 δευτερολεπτο κενο. (αυτο γιατί ρωτούσα για star trail photography). Εχετε καμια αποψη για αυτό; Κυκλοφορουν τετοια οχι κινέζικα;

Επειδη αναφερθηκαν και τα μεγεθυντικά φίλτρα. Αξίζουν;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-11, 18:49
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Αυτο θα το δεις μονος σου αναλογα με το budget σου. Δεν χρειαζεται να σπαταλας μιση ωρα! Σιγα! 5 λεπτα το πολυ να σπαταλησεις στην πρωτη και χρησημοποιεις αυτο που εχεις κανει σαν preset ως βαση στις υπολοιπες. Ακομη κι αν παρεις φιλτρο θα πρεπει να επεξεργαζεσαι το RAW αρχειο. Ενσυρματα χειριστηρια για την 3100 μονο κινεζικα υπαρχουν. Στα φιλτρα δε θα αναφερθω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 11-07-11, 19:05
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Δεν ξέρω να σου πω για τα μεγεθυντικά φίλτρα (έχω macro φακό), σκοπεύω να πάρω να τα δοκιμάσω.

Ουσιαστικά είναι ένας μεγεθυντικός φακός μπροστά από το φακό σου, δηλαδή είναι σα να βλέπει ο φακός σου μέσα από ένα μεγεθυντικό φακό που αντί να τον κρατάς στο χέρι, είναι βιδωμένος στο φακό της μηχανής.

Νομίζω ότι για κάτι πρόχειρο/γρήγορο και όταν δεν θες να κουβαλάς (ή δεν έχεις macro) είναι καλά.
Εξάλου αν δεν θες να τα σπρώξεις σε macro, δεν έχεις άλλη επιλογή.

Θέλω να δοκιμάσω γιατί λέει ότι συνεργάζονται και με τον macro φακό που έχω και είμαι περίεργος να δω τα αποτελέσματα.

Τηλεχειρισμό με καλώδιο επίσης στα επόμενα πλάνα, γιατί τώρα δουλεύω με το ασύρματο.
Αλλά δεν θα έπαιρνα κάτι μη Nikon.
Και αν η Nikon δεν το έβγαζε, απλά δεν θα έπερνα καθόλου.
(Αυτό το κάνω γενικώς με τις μάρκες, θεωρώ ότι οι ίδιες ξέρουν πολύ καλύτερα τα αδυνατα/δυνατά σημεία τους και προτιμώ να πληρώσω λίγο υπερτιμημένη αξία αλλά να είμαι σύγουρος για την τέλεια συνεργασία των εξαρτημάτων).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-07-11, 17:08
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το πήρα. Πως ακριβώς λειτουργεί;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-07-11, 19:32
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Μπαινει αναμεσα απο το φακο και το σωμα. Χειροκινητη εστιαση και τερμα κλειστο διαφραγμα (f/36 στα 55mm). (για το διαφραγμα δεν ειμαι σιγουρος)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-07-11, 21:14
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Αν και φαίνεται με το μάτι ότι δεν έχει επαφές CPU:

There are no electrical contacts in the extension tubes. Exposure has to be adjusted manually. Aperture control is not available if you use a lens which does not allow you to manually adjust the aperture (without an aperture ring).

Δηλαδή: δεν μπορείς να ρυθμίσεις το διάφραγμα (γιατί ο φακός σου δεν έχει δαχτυλίδι για να ρυθμίζεις το διάφραγμα χειροκίνητα) και δεν μπορείς να ρυθμίζεις την έκθεση φωτός. Δηλαδή ο φακός σου είναι άχρειστος.

Καλορίζικο (βρες χώρο σε ένα ράφι να το βάλεις).
Τουλάχιστον δεν ήταν ακριβό..

Prospathw, τι εννοείς διάφραγμα f/36 αφού πάει μέχρι 5,6 ο φακός του..
(Και άμα βρεις φακό που να πηγαίνει f/36 πες το μου. Μέχρι 5,6 πάνε οι Nikor)..
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-07-11, 21:23
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

5.6 ειναι το πιο ανοικτο. Ολοι οι φακοι κλεινουν τουλαχιστον μεχρι f/16. Ο 18-55 στα 55 κλεινει μεχρι 36.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-07-11, 23:58
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλορίζικο (βρες χώρο σε ένα ράφι να το βάλεις).
Τουλάχιστον δεν ήταν ακριβό..
Ε ναι! Το είδα έτσι φτηνό, λεω "macro? aaaaa, ouaou!" και το πήρα! Ενταξει, είμαι λίγο εξοικειωμενος με το manual και για κατι για το οποίο θα έχω χρόνο να φωτογραφίσω (καποιο λολουδι π.χ.) στο τελος θα το καταφέρω!

Κι αλλη ερώτηση: Ο ανταπτορας του φορτιστή πως σκ**** βγαίνει; Μου έχει σπασει τα νευρα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-07-11, 08:25
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Τι θα βγαλεις στο f/36 ? Επισης οπως προαναφερθηκε, δεν εχεις φωτομετρο οποτε μαντευεις την εκθεση στα τυφλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-07-11, 13:19
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

¶σε που το λουλούδι πρέπει να είναι σε άπνοια για να το βγάλεις.
Δηλαδή το κόβεις και το πας στο σπίτι..

Prospathw.. έχεις δίκιο, πάει μέχρι f/38, θα κοίταγα κάτι άλλο χθες και είπα λαλακία.. Συγνώμη.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-07-11, 15:00
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
¶σε που το λουλούδι πρέπει να είναι σε άπνοια για να το βγάλεις.
Δηλαδή το κόβεις και το πας στο σπίτι..

Prospathw.. έχεις δίκιο, πάει μέχρι f/38, θα κοίταγα κάτι άλλο χθες και είπα λαλακία.. Συγνώμη.
Ακομη χειροτερα. Ολοκληρο στουντιο θα πρεπει να στησεις για να εχεις αρκετο φως! Ασε που η φωτογραφια θα ειναι σα να εχει πιει 50 διπλους εσπρεσσο! Ξερεις τι ωραιο bokeh θα εχεις στο f/38? LOL
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-07-11, 15:15
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οταν με το καλό το παρω, θα σας ενημερώσω!

-Το ταχυδρομείο κλείνει δεκαπενταυγουστο; Αν ναι... θα αργησει η ενημερωση...

Αυτά τα f38 που λετε τι είναι, δεν καταλαβα. Γιατί να πέσει σε τετοιες τιμές;

Παράθεση:
Δηλαδή: δεν μπορείς να ρυθμίσεις το διάφραγμα (γιατί ο φακός σου δεν έχει δαχτυλίδι για να ρυθμίζεις το διάφραγμα χειροκίνητα) και δεν μπορείς να ρυθμίζεις την έκθεση φωτός. Δηλαδή ο φακός σου είναι άχρειστος.
Τωρα το επιασα....
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-07-11, 16:08
BAGELIS Ο χρήστης BAGELIS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2009
Περιοχή: ΘΕΣΠΡΩΤΙΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

υπαρχει F38? αν ναι σε τη φακο . η μηπως f3.8
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-07-11, 16:35
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Όταν ο φακός λέει π.χ. f/3-5.6 αναφέρετε στο μεγαλύτερο διάφραγμα.

Αν διαβάσεις τα χαρακτηριστικά του εδώ θα δεις και το ελάχιστο διάφραγμα.
πχ του 18-55 είναι f/22 στα 18mm και f/38 στα 55

Αλλά έτσι και αλλοιώς δε σε αφήνει η μηχανή να επιλέξεις f εκτός ορίου (τουλάχιστον με φακό με CPU, δεν γνωρίζω για τους πιο παλιούς).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-07-11, 15:07
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή: δεν μπορείς να ρυθμίσεις το διάφραγμα (γιατί ο φακός σου δεν έχει δαχτυλίδι για να ρυθμίζεις το διάφραγμα χειροκίνητα) και δεν μπορείς να ρυθμίζεις την έκθεση φωτός. Δηλαδή ο φακός σου είναι άχρειστος.
Δεν θα είναι εντελώς άχρηστα, απλά το διάφραγμα θα είναι πάντα 5.6 όταν έχεις τον φακό στα 55mm (όπου έχει και νόημα να χρησιμοποιήσεις τα tubes) και θα παίζεις με την ταχύτητα μόνο για να ρυθμίσεις την έκθεση.
Αυτό σημαίνει οτι το βάθος πεδίου βέβαια θα είναι ελάχιστο αλλά θα είναι ό,τι πρέπει για πιο καλλιτεχνικές macro..
Ο ιδανικός φακός για τα tubes είναι ο 50άρης 1.8 που έχει και χειροκίνητο διάφραγμα, αλλά αν σκοπεύεις κάποια στιγμή να πάρεις macro τότε καλύτερα κράτα τα λεφτά σου γιατί όλα τα άλλα είναι ημίμετρα..

Πληροφοριακά, αν η d3100 είχε dof preview (όπως πχ οι canon), θα μπορούσες να το κρατάς πατημένο όταν βγάζεις τον φακό για να βάλεις τα tubes, κι έτσι θα μπορούσες να κλειδώσεις το διάφραγμα σε όποια τιμή θέλεις.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι θα βγαλεις στο f/36 ? Επισης οπως προαναφερθηκε, δεν εχεις φωτομετρο οποτε μαντευεις την εκθεση στα τυφλα.
Τώρα είδα το post σου φίλε prospathw.
Το διάφραγμα γενικά, ακόμα και όταν έχουμε την μηχανή στο manual και το βάζουμε στο πχ στο 36 ή οπουδήποτε, παραμένει στην ανοιχτότερη τιμή εκτός απο την στιγμή που τραβάμε την φωτογραφία.
Αυτό γίνεται επειδή όταν κοιτάμε απ'το viewfinder, βλέπουμε στην ουσία μέσα από το διάφραγμα. Έτσι, αν όντως έκλεινε, το viewfinder θα σκοτείνιαζε.
Γι αυτό και το βάθος πεδίου που βλέπουμε από το viewfinder δεν μεταβάλλεται όσο και αν πειράξουμε το διάφραγμα. Και γι αυτό επίσης υπάρχει το dof preview κουμπί σε κάποιες μηχανές, το οποίο είναι λειτουργικό μόνο σε περιπτώσεις με αρκετό φως για τον λόγο που μόλις ανέφερα.
¶ρα λοιπόν το διάφραγμα που έχει ο φακός όταν θα βάλει τα tubes θα είναι 5.6 (στα 55mm) και όχι 36 και το φωτόμετρο θα λειτουργεί κανονικά φυσικά.

Επειδή ο γραπτός λόγος είναι περίεργος, να διευκρινήσω οτι δεν σου κάνω παρατήρηση, κουβέντα κάνω γιατί κι εγώ αρχάριος είμαι..
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη N4505 : 14-07-11 στις 15:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-07-11, 15:13
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από N4505 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πληροφοριακά, αν η d3100 είχε dof preview (όπως πχ οι canon), θα μπορούσες να το κρατάς πατημένο όταν βγάζεις τον φακό για να βάλεις τα tubes, κι έτσι θα μπορούσες να κλειδώσεις το διάφραγμα σε όποια τιμή θέλεις.
Για πες λίγο παραπάνω για αυτό: Τι κρατάς πατημένο;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-07-11, 15:28
Το avatar του χρήστη N4505
N4505 Ο χρήστης N4505 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2008
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Για πες λίγο παραπάνω για αυτό: Τι κρατάς πατημένο;
Προφανώς δεν πρόλαβες να δεις και το προηγούμενο post..

Η βασική λειτουργία του, είναι να κλείνει το διάφραγμα στην τιμή που του έχουμε ορίσει, για να δούμε το πραγματικό βάθος πεδίου που θα βγει στην φωτογραφία. Για τους λόγους που ανέφερα στο προηγούμενο post.
Όμως χρησιμεύει και για να κλειδώσουμε το διάφραγμα όπου θέλουμε, κρατώντας το πατημένο την ώρα που βγάζουμε τον φακό. Κι αυτό σε περιπτώσεις σαν την δική σου ή για καμιά φυσσούνα κτλ, που δεν δουλεύει το αυτόματο διάφραγμα και δεν υπάρχει χειροκίνητο διάφραγμα στον φακό.
__________________

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δυο φιλτρα σε μια εξαγωγη nivadventure DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 25-12-10 21:48
φιλτρα kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 14-02-08 22:35
φιλτρα vassilis34 Γλυκό νερό - Γενικά 7 19-12-05 14:06
ΦΙΛΤΡΑ Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 19:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09336 seconds with 13 queries