Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-06-08, 19:00
Το avatar του χρήστη capetanakis
capetanakis Ο χρήστης capetanakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2007
Περιοχή: Στοκχολμη
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

εμενα μου αρεσαν παρα πολυ τα φυτα που βρηκε ο φιλος,παλια στο ποταμι(Γαλλικος) που περναει απο το χωριο μου(Κεντρικο),ειχα βρει μεγαλες ποσοτητες ενος ειδους κερατοφυλλου.Το ποταμι εδω κ 4 χρονια εχει στερεψει κ δεν βλεπω τιποτα να κολυμπα μεσα στα ρηχα πλεον νερα του.Μακαρι ν ειχα κ τοτε ενυδρειο κ να ειχα κρατησει μερικα απο τα μικροσωμα ειδη που επιανα τοτε.
Η ιδεα μου αρεσει πολυ,ελπιζω ν πετυχει κ ν μαθαινουμε τις εξελιξεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-06-08, 19:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από capetanakis Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου αρεσαν παρα πολυ τα φυτα που βρηκε ο φιλος,παλια στο ποταμι(Γαλλικος) που περναει απο το χωριο μου(Κεντρικο),ειχα βρει μεγαλες ποσοτητες ενος ειδους κερατοφυλλου.Το ποταμι εδω κ 4 χρονια εχει στερεψει κ δεν βλεπω τιποτα να κολυμπα μεσα στα ρηχα πλεον νερα του.Μακαρι ν ειχα κ τοτε ενυδρειο κ να ειχα κρατησει μερικα απο τα μικροσωμα ειδη που επιανα τοτε.
Η ιδεα μου αρεσει πολυ,ελπιζω ν πετυχει κ ν μαθαινουμε τις εξελιξεις!!!
ακριβως αυτο σκεφτομουν...συντομα ολα αυτα ισως δεν υπαρχουν....ασχετα απο τις εξυπναδες μερικων...οποτε θελω αυτο να δουλεψει (και αν τα καταφερω να στησω πιο μεγαλο ενυδρειο) ωστε να μαθουμε και να αγαπησουμε την ελληνικη φυση...
να κρατησω ενα κομματι της...ο φιλος χοντρος τα λεει πιο καλα...γραψε δημητρη οσα σκεφτεσαι..μακαρι να σκεφτονταν κι αλλοι ετσι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-06-08, 19:24
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καταγγέλω τη δημοσίευση προσωπικής μου συζήτησης με τον Πάνο, χωρίς τη συγκατάθεσή μου!
(καλά, ούτως ή άλλως, την είχε και σε DVD ο Μάκης.. χαχαχαχαχα! )
(όχι, νόμιζες ότι θα τη γλίτωνες, επειδή στην εκδρομή στη Δράμα δεν έβαλες ροζ μπλουζάκι, εε? )

Τέλος πάντων.. Είναι ενδιαφέρον αυτό που λέγαμε και θα το μεταφέρω και εδώ, γιατί το οφείλω σε όλους εσάς και στο forum..

Ξεκίνησα εντελώς τυχαία με τα ενυδρεία τα τελευταία Χριστούγεννα, είμαι δηλαδή εντελώς καινούριος.. Πάντα μου άρεσε η φύση και οι εκδρομές (είμαι φανατικός εκδρομάκιας γενικά), αλλά ποτέ δεν έμπαινα στη διαδικασία να παρατηρώ πράγματα συγκεκριμένα..

Το τριήμερο που μας πέρασε πήγα στο Θεολόγο (στο βόρειο ευβοικό, λίγο πιο κάτω από τα Καμένα Βούρλα), όπου πηγαίνουμε χρόνια.. Οι θάλασσες εκεί είναι "κλειστές", πολλά βράχια, και διάφοροι οργανισμοί, φύκια, αχινοί, διάφορα ψαράκια που κολυμπούν εκεί που κάνεις μπάνιο, καβουράκια, αστερίες, ιππόκαμπους έχω δει κατά καιρούς (δυστυχώς δεν είναι και η καθαρότερη θάλασσα πλέον, αλλά γίνονται κινήσεις και αναλαμβάνονται δράσεις που είναι σε καλό δρόμο).. Ποτέ όμως δεν τα παρατηρούσα, ούτε ασχολήθηκα ποτέ (είχα το μυαλό μου στην παραλία και στα εκεί αξιοθέατα ).. Και μετά από μόνο μερικούς μήνες ενασχόλησης με τα ενυδρεία, και παρακολουθώντας και το post του μικρού για το μεσογειακό, που με ενθουσίασε, διαπίστωσα ότι πέρναγα ώρες τώρα παρατηρώντας ό,τι έβρισκα στα νερά που κάναμε μπάνιο.. Και ενθουσιάστηκα.. Και αυτό που λέγαμε με τον Πάνο, είναι ότι μέσα από αυτό το χόμπι, έχουμε μάθει να αγαπάμε τη φύση, να την παρατηρούμε και να τη μαθαίνουμε!

Θυμάμαι που διάβαζα το post της lucy, για τα ελληνικά φυτά, και λίγο καιρό μετά είχα πάει στη Μονεμβασιά, εκδρομούλα.. Και περπατούσαμε στο κάστρο, και πρώτη φορά άρχισα να παρατηρώ το πόσα όμορφα είδη λουλουδιών ήταν μαζεμένα σε ένα μικρό λοφάκι.. Το point γενικά, είναι ότι οφείλω αφενός ένα μεγάλο ευχαριστώ στο forum και στους φίλους εδώ, που μου έμαθαν να παρατηρώ τις ομορφιές της φύσης, αφεταίρου ένα ακόμη μπράβο στον Πάνο, που επιχείρησε να μεταφέρει με σεβασμό, με αγάπη και συνείδηση ένα κομμάτι στης φύσης στο σπίτι του, και σε όλους όσους έχουν κάνει αντίστοιχα εγχειρήματα, και να ευχηθώ καλή συνέχεια σε κάθε τέτοια κίνηση..

Υ.Γ. Βάλε και λίγο ροζάκι (ή έστω, μοβ καρό) στο ενυδρείο! Θα κάνει ωραία αντίθεση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-06-08, 19:29
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εχω παθει πλακα με τα ελληνικα φυτα παντως.... Θελω να μαθω πολλα περισσοτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-06-08, 19:33
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Θα με κανετε να παω στο χωριο μου στο ποταμι για φωτο. Εχω δει διαφορα καφετια μεγεθους 4-6 εκ. Πανε σα διαολεμενα παντως .
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 19-06-08, 19:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το μυριοφιλο ειναι υπεροχο...το εχω ερωτευθει....
για την ωρα ολα πετανε νεα φυλλα...ειναι η ενστικτωδης συμπεριφορα του φυτου μετα το σοκ της μεταφυτευσης-κλαδεματος...οποτε δεν ειναι σημαδι οτι ολα πανε καλα....θα δειξει εν καιρω...θα ενημερωνω εδω για οτι προβλημα αντιμετωπιζω και τη συμπεριφορα φυτων και ψαριων...στο μελλον θα γινει αναλυτικη παρουσιαση...
και μην ξεχναμε..βιοτοπος δε σημαινει μονο ψαρια......θα ακολουθησουν εξορμησεις για κανενα σαλιγκαρακι και φυτα απο τα πολλα αρδευτικα καναλια που εχει ο νομος μου (και δη στο πατρικο μου)...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από s-vitzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Αισχος,ντροπη...
Ολοκληρο φορουμ με οικολογικες ευαισθησιες,ασχολειται με αυτο τον εγκληματια,τον φονεα της ποταμιας πανιδας και χλωριδας της Θρακης...
Φτανει πια,αισχος κι αλλα τετοια βαρυγδουπα...

Πανο ο λαος θελει πληροφοριες(φωτο,κανα βιντεακι)
ετσι σε θελω........
θα ανεβασω στελιο.....μολις μπορεσω....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 19-06-08 στις 19:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 19-06-08, 22:47
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτο θα σου απαντησω εγω: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΨΑΡΙΑ-ΦΥΤΑ ΣΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΑΣ.(ΞΕΡΩ ΕΓΩ....)

Ο Πανος εφτιαξε ενα καινουργιο μονο με αυτα τα ειδη.
Επαθες Αντωνάκη μου και έμαθες,και καλά κάνεις και το επισημαίνεις για να μήν την πατήσουν και άλλοι,και αρχίσουν κι τρέχουν στα ρυάκια για ψάρια και φυτά και τα χώνουν στα ενυδρεία τους με άλλα άσχετα ψάρια και έχουμε κλάματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 19-06-08, 23:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επαθες Αντωνάκη μου και έμαθες,και καλά κάνεις και το επισημαίνεις για να μήν την πατήσουν και άλλοι,και αρχίσουν κι τρέχουν στα ρυάκια για ψάρια και φυτά και τα χώνουν στα ενυδρεία τους με άλλα άσχετα ψάρια και έχουμε κλάματα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 20-06-08, 00:01
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
πηγαινα για κουνουποψαρα που ειχαν τα νερα αυτα αλλα δε βρηκα....μελετησαμε ομως το περιβαλλον που ζουν...ειδαμε περιπου τι διαθεσιμη τροφη υπαρχει..εκανα μετρησεις....ειδα λιγο πιο μεγαλα ψαρια ισως ενηλικα που δεν ηταν πανω απο 6-7 εκατοστα...δεν παυει να ειναι ρυακι και οχι ποταμι...κι εκβαλει στη θαλασσα οποτε ειναι ψαρια σε περιορισμενο χωρο ουτως η αλλως....ενηλικα δε ψαρεψα για να δω το ειδος...(εκει να δεις κραξιμο πουθα επεφτε)..οποτε ευελπιστω να μεγαλωσουν και να μαθω το ειδος....δεν νομιζω οτι ειναι χωρις νοημα το εγχειρημα....αν κριθουν ακατλληλα θα επιστρεψουν στο χωρο τους...
Αν δεν εισαι μακρια, ξαναπηγαινε, πιασε μερικα ενηλικαι σε ενα ενυδρειακι, φωτογραφησε τα κι απελευθερωσε τα. Και μετα ψαξε στο ιντερνετ (κι εδω) μηπως μπορεσουμε να τα ταυτοποιησουμε. Ειναι σημαντικο να ξερεις το ψαρι και τις αναγκες του για να μεγαλωσεις σωστα το γονο.
Κι επιμενω (μονο απο το οπτικο που ειδα) οτι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο με αρκετη ροη.

Για τα φυτα, αυτο που μοιαζει με μοςς σε μας δεν επιασε, λογω ζεστης πιθανοτατα, οποτε κανονισε...

Νομιζω οτι ειναι καιρος να σταματησει η κουβεντα περι του ασυνειδητου και συνειδητου οικολογου (εκτος αν υπαρχουν επιχειρηματα). Ποστ με πλακες υπερ του ενος η του αλλου θα σβυστουν.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-06-08, 00:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν εισαι μακρια, ξαναπηγαινε, πιασε μερικα ενηλικαι σε ενα ενυδρειακι, φωτογραφησε τα κι απελευθερωσε τα. Και μετα ψαξε στο ιντερνετ (κι εδω) μηπως μπορεσουμε να τα ταυτοποιησουμε. Ειναι σημαντικο να ξερεις το ψαρι και τις αναγκες του για να μεγαλωσεις σωστα το γονο.ο γονος πιαστηκε με ενυδρειακη αποχη σε μικρες λακουβες νερου..μακρια δεν ειμαι και θα ξαναπαω σιγουρα να φωτογραφισω και το μερος αλλα το αν πιασω ενηλικα δεν εγκυωμαι μιας και θα χρειαστει διχτυ που ισως πληγωσει τα ψαρια...προτεινεις καποιο αλλο τροπο??
Κι επιμενω (μονο απο το οπτικο που ειδα) οτι θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο με αρκετη ροη.
αν τα ψαρια αποδειχθουν μεγαλοσωμα μια ιδεα ειναι να φιλοξενουνται μονο ατομα μικρης ηλικιας αρα και μεγεθους (π.χ. θα αντικαθιστωνται με νεα μικρα καθε χρονο)
φυσικα σε μια τετοια περιπτωση θα αποκλειστει το ενδεχομενο αναπαραγωγης...ενας κυκλοφορητης ακομη ειναι το μονο ευκολο να μπει...αλλα για την ωρα με το φιλτρο εχω περιπου τη ροη οπως στο ρυακι συλλογης..

Για τα φυτα, αυτο που μοιαζει με μοςς σε μας δεν επιασε, λογω ζεστης πιθανοτατα, οποτε κανονισε...
στο ενυδρειο της δραμας χωρις εντονη ροη πηγαινε καλα....με οχι ιδιαιτερα χαμηλη θερμοκρασια... (καπου 22-23 αν θυμαμαι καλα) μονο στις πεστροφες ειχαν ψυκτικους μηχανισμους...με το ανεμιστηρακι 24/7 η θερμοκρασια ειναι τελικα 23 τη μερα 21 τη νυχτα..αναμενουμε πιο ζεστες μερες φυσικα...ευτυχως υπαρχει κλιματιστικο στο σπιτι..

Νομιζω οτι ειναι καιρος να σταματησει η κουβεντα περι του ασυνειδητου και συνειδητου οικολογου (εκτος αν υπαρχουν επιχειρηματα). Ποστ με πλακες υπερ του ενος η του αλλου θα σβυστουν.
ευχαριστω...για την ωρα διαβαζω και μαζευω φωτο απο τα ελληνικα ειδη για πιθανη ταυτοποιηση
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-06-08, 01:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
.προτεινεις καποιο αλλο τροπο??
ριχνεις δολωμα και τα πιανεις με αποχη με μικρο ματι αλλα μεγαλη και μεγαλο κονταρι
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-06-08, 08:26
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μονο που εχω να προσθεσω ειναι οτι υπαρχει μια γενικοτερη αγνοια στο ευρυ κοινό για την ελληνικη ψαροπανίδα... (Εδω ενυδρειακο φορουμ ειμαστε και το βρισκουμε ενδιαφερον). Μπορει καποιος επιστημονας ερευνητης-βιολογος να τα εχει καταγραψει, αλλα ισως το μεγαλυτερο καλό απο την παραπάνω κουβέντα ειναι η δημοσιοποιηση της ύπαρξης τους και κατ επέκταση της αναγκης τους για την προστασια του βιοτοπου τους.

Αντε γιατι μερικοι νομιζουν οτι πανίδα ειναι μονο κατσικες και μοσχαρια...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-06-08, 23:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αρκετος ντορος...πολλα τα σχολια...επρεπε να βρεθουν πληροφοριες...και βρεθηκαν..
παμε λοιπον...
μετα απο 2 μερες ψαξιματος και πονοκεφαλου και αλλης μιας εξορμησης στο γνωστο πλεον ποταμακι...εχουμε και λεμε...φωτο και σχολια...
ο αγροτικος δρομος που κατεβαινει στο ποταμακι..και το μερος με τα πλατανια και το υγρο στοιχειο..
(ακολουθουν κι αλλα ποστ με πολλες φωτο-αναμεινατε)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a1.JPG
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  160,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a2.JPG
Εμφανίσεις:  539
Μέγεθος:  158,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a3.JPG
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  116,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a4.JPG
Εμφανίσεις:  553
Μέγεθος:  139,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a5.JPG
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  140,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  a6.JPG
Εμφανίσεις:  591
Μέγεθος:  118,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-06-08, 23:52
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ομορφο μερος φροντισαν μερικοι εγκληματιες (οπως εγω ) να το διακοσμησουν με πολυχρωμα σκουπιδια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b1.JPG
Εμφανίσεις:  567
Μέγεθος:  105,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b2.JPG
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  89,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b3.JPG
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  92,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b4.JPG
Εμφανίσεις:  555
Μέγεθος:  97,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b5.JPG
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  108,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b6.JPG
Εμφανίσεις:  555
Μέγεθος:  108,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  b7.JPG
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  87,2 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-06-08, 23:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ψαρια πιαστηκαν απο τετοιες τις γουρνες που ηδη απο τη στασιμοτητα του νερου γεμιζουν αλγες και σιγα σιγα σβηνουν απο τη ζεστη..

ο αγροτικος δρομος διασχιζει το ποταμι...στη μια ωρα που ειμασταν εκει ενα ι.χ. και ενα τρακτερ διεσχισαν το ποταμακι με οτι αυτο συνεπαγεται....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c1.JPG
Εμφανίσεις:  565
Μέγεθος:  103,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c2.JPG
Εμφανίσεις:  545
Μέγεθος:  124,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c3.JPG
Εμφανίσεις:  532
Μέγεθος:  110,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  c4.JPG
Εμφανίσεις:  544
Μέγεθος:  119,8 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-06-08, 00:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα ψαρια αναγνωριστηκαν..
το πρωτο..
Σίρκο...alburnus alburnus..το προδωσε η κιτρινη γραμμη κατα μηκος της ραχης και ο ιδιαιτερος χρωματισμος του..(με τα λεπια του δινουν χρωμα στα τεχνητα μαργαριταρια)
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...ry.php?id=4730

http://en.wikipedia.org/wiki/Bleak
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  800px-AlburnusAlburnus1.jpg
Εμφανίσεις:  592
Μέγεθος:  45,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  800px-AlburnusAlburnusHead.jpg
Εμφανίσεις:  586
Μέγεθος:  59,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  alburnus_albidus-500.jpg
Εμφανίσεις:  572
Μέγεθος:  21,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-06-08, 00:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το δευτερο προκειται για ειδος barbus μιας κι εχει διαφορα στο σχημα του κεφαλιου...το στομα του εχει κλεισει προς τον πυθμενα και εν αντιθεση με τα αλλα "σκουπιζει" που και που τον αμμωδη πυθμενα...
αν και δε μπορεσαμε να πιασουμε ενηλικα (6-8 εκ)
τα ειδαμε πολυ καθαρα στα κρυσταλλινα νερα και φωτογραφισαμε οτι καταφεραμε...ειναι λαδοπρασινα με καφετιες κηλιδες σε ολα τα πλευρα...
προκειται για Μπριανα η Μυλωνα..

http://www.florina-fishing.gr/Selides/fish/milonas.htm

http://www.florina-fishing.gr/Selides/fish/mpriana.htm
οι 2 τελευταιες φωτο ειναι οτι καταφεραμε...φαινεται το σχημα και το χρωμα των ενηλικων...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.jpg
Εμφανίσεις:  572
Μέγεθος:  49,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  output_immagine.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  31,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sp13.jpg
Εμφανίσεις:  559
Μέγεθος:  12,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  d1.JPG
Εμφανίσεις:  563
Μέγεθος:  67,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  d2.JPG
Εμφανίσεις:  560
Μέγεθος:  67,5 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-06-08, 00:20
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

The maximum length is approximately 25 cm.Oπότε Πανούλη λίαν συντόμως θα πρέπει να τα αποχωριστείς,απελευθερώνοντας τα σε κάποιο ποταμάκι με πιο πολύ νερό και ελάχιστες πιθανότητες να ξεραθεί.Σημασία έχει οτι ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι έπιασες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-06-08, 00:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ποταμακι εχει σε διαφορες περιοχες αμμωδες πυθμενα σε αλλες χοντρο χαλικι και σε αλλες μεγαλες πετρες...
στα ρηχα του κατοικουν και καβουρες γλυκου νερου...πιασαμε 2 τους φωτογραφησαμε και τους αφησαμε πισω...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  e1.JPG
Εμφανίσεις:  554
Μέγεθος:  110,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  e2.JPG
Εμφανίσεις:  472
Μέγεθος:  77,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  e3.JPG
Εμφανίσεις:  523
Μέγεθος:  83,4 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-06-08, 00:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
The maximum length is approximately 25 cm.Oπότε Πανούλη λίαν συντόμως θα πρέπει να τα αποχωριστείς,απελευθερώνοντας τα σε κάποιο ποταμάκι με πιο πολύ νερό και ελάχιστες πιθανότητες να ξεραθεί.Σημασία έχει οτι ενδιαφέρθηκες να μάθεις τι έπιασες.
με προλλαβες...τα ψαρακια δε μενουν σε 56λιτρο τελικα....
μολις μεγαλωσουν αρκετα θα επιστραφουν στο κυριως ποταμι (δηλαδη εκει που υπαρχει ροη και οχι σε στασιμες γουρνες)...ειναι μια καλη ιδεα ομως αφου τρεφονται με προνυμφες και εντομα (δηλαδη σαρκοφαγα) εφοσον μπορω να εξασφαλισω τη διατροφη τους να παιρνω οποτε υπαρχουν εγκλωβισμενα μικρα να τα μεγαλωνω ως ενα σημειο και να τα επιστρεφω...

να προσθεσω εδω πως αυτες τις 2 μερες εμαθα σχεδον ολα τα ψαρια γλυκου νερου του νομου μου αλλα και απο πολλες αλλες περιοχες της ελλαδος..πολλα ειναι απειλουμενα...και οι βιοτοποι τους καταστρεφονται σωρηδον κυριως λογω αρδευσης και μολυνσης...


το ολο εγχειρημα μπορει να δυσαρεστησε η να εκνευρισε μερικους..αλλα το αποτελεσμα για μενα (και για καμια 20αρια ψαρακια υποθετω) ηταν πολυ καλο....εμαθα τι υπαρχει γυρω μου...διπλα μου..και ποσο αναγκη εχει εμενα και εσας να το προστατεψουμε...μια πολυ καλη ιδεα ειναι ενα μεγαλο ενυδρειο να φιλοξενησει ελληνικα ψαρια που πολλα απο αυτα εχουν μηκος 15-25 εκατοστα (και υπαρχουν και αφθονα μικροτερα ειδη) γιατι τα περισσοτερα απειλουνται απο την καταστροφη των βιοτοπων τους...

ωραια φιλολογουμε πισω απο ενα πληκτρολογιο αλλα ειναι καιρος να παω και να μαζεψω μερικα σκουπιδια απο το ποταμακι....ισως και οσοι δυσαρεστηθηκαν με οτι εκανα να νιωσουν καλυτερα αν πανε να μαζεψουν κι αυτοι μερικα στην περιοχη τους...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 21-06-08, 00:44
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια φιλολογουμε πισω απο ενα πληκτρολογιο αλλα ειναι καιρος να παω και να μαζεψω μερικα σκουπιδια απο το ποταμακι....
και τι νοημα εχει βρε πανο???αφου σε ενα μηνα παλι η ιδια κατασταση θα επικρατει...το προβλημα ειναι η ελλειψη παιδιας και αυτο ειναι πολύ δυσκολο να αντιμετωπισθεί....ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα κατα την γνωμη μου
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 21-06-08, 00:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dinos99 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τι νοημα εχει βρε πανο???αφου σε ενα μηνα παλι η ιδια κατασταση θα επικρατει...το προβλημα ειναι η ελλειψη παιδιας και αυτο ειναι πολύ δυσκολο να αντιμετωπισθεί....ολα τα αλλα ειναι ημίμετρα κατα την γνωμη μου
προσωπικα θα το κανω γιατι εχω σκοπο να επισκεπτομαι συχνα την περιοχη....οποτε 2 μπουκαλια τη φορα να αφαιρω θα σταματησουν τουλαχιστον να πληθαινουν τα σκουπιδια..το ποταμακι αυτο οπως και αμετρητα αλλα ειναι μαλλον καταδικασμενα...αλλα αν δωθουν οι φωτογραφιες στο δημο ισως να ευαισθητοποιηθει καποιος και πανε να καθαρισουν το χωρο....φυσικα οι ασυνειδητοι θα υπαρχουν...αλλα νιωθεις καλα να κανεις μια προσπαθεια..εστω κι αν δεν αποφερει τιποτα...
εγω παντως νιωθω πολυ κερδισμενος με το ολο θεμα...περαν απο τις γνωσεις..και μονο που εμαθα το μερος (μακρια απο το δρομο δεν υπαρχουν σκουπιδια και το μερος ειναι ειδυλιακο..) ειναι απιθανο για χαλαρωτικες και δροσερες επισκεψεις..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 21-06-08, 00:58
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
το ποταμακι αυτο οπως και αμετρητα αλλα ειναι μαλλον καταδικασμενα...αλλα αν δωθουν οι φωτογραφιες στο δημο ισως να ευαισθητοποιηθει καποιος και πανε να καθαρισουν το χωρο....
εσυ καλα θα κανεις και μακαρι ολοι να ενεργουσαν με τετοια οικολογικη ευαισθησία...οσο για τον δημο...τωρα σωθηκες...
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 21-06-08, 01:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μην ανησυχεις..επαναφερω το θεμα με τα φυτα που ηθελε να δει ο φιλος δημητρης με πιο κοντινες φωτο...δεν ειμαι καλος φωτογραφος αλλα κατι φαινεται...

1.μυριοφυλλο το ελληνικο...το αγαπημενο μου..
2.βρυοφυτο το ελληνικο....ωραιο σκουρο πρασινο
3.λουνβιγια η ελληνικη ..φαινονται κανα 2 λιωμενα φυλλα απο τη ζεστη κατα τη μεταφορα (ειναι δυνατον μεσα σε λιγες ωρες?) αλλα εχει ανακαμψει και σταματησε το λιωσιμο..
4.εχινοδωρος ο ελληνικος...πολυ ενδιαφερον φυτο...ξεδιπλωσε 2 φυλα μεσα σε 2 μερες...τα παλια αφαιρεθηκαν..
5. υγροφιλα η ελληνικη.....ισως υδροφιλο γιατι βγαζει μισχο και εξω απο το νερο στο ενυδρειο μου αν και στη δραμα ηταν ολοκληρωτικα βυθισμενο και σε αποσταση απο την επιφανεια..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  el.myriofilo.JPG
Εμφανίσεις:  593
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  el.moss.JPG
Εμφανίσεις:  572
Μέγεθος:  105,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  el.lountvigia.jpg
Εμφανίσεις:  585
Μέγεθος:  68,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  el.exinodwros.jpg
Εμφανίσεις:  534
Μέγεθος:  52,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  el.agn.jpg
Εμφανίσεις:  564
Μέγεθος:  58,6 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 21-06-08, 11:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατι ειχες πει και για γαριδες.Tις εχεις ακομα ; Καμια πληροφορια και γι αυτες ;
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 21-06-08, 12:40
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...

1.μυριοφυλλο το ελληνικο...
2.βρυοφυτο το ελληνικο ...
3.λουνβιγια η ελληνικη ...
4.εχινοδωρος ο ελληνικος...
5. υγροφιλα η ελληνικη...
1.Myriophyllum spicatum (Μυριόφυλλο)
2.Fontinalis antipyretika (Willow moss)
3...δεν το βρήκα ακόμα
4.potamogeton natans (ποταμογείτον )
5.φυτρώνει μέσα και έξω από το νερό αλλά θέλει πολύ νερό. Ούτε αυτό μπόρεσα να το βρω και το ψάχνω πολύυυυυ καιρό!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 21-06-08, 14:38
sarcastic Ο χρήστης sarcastic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2007
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ψαρια αναγνωριστηκαν..
το πρωτο..
Σίρκο...alburnus alburnus..το προδωσε η κιτρινη γραμμη κατα μηκος της ραχης και ο ιδιαιτερος χρωματισμος του..(με τα λεπια του δινουν χρωμα στα τεχνητα μαργαριταρια)
http://www.fishbase.org/Summary/Spec...ry.php?id=4730

http://en.wikipedia.org/wiki/Bleak
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα (σελ 24)

Αν είσαι βιολόγος ή κάποιος αλλός επιστήμονας να σου δώσω συγχαρητηρία για την προσπάθεια..

Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....

Δεν αντιλέγω τις καλές σου προθέσεις αλλά στο όλο θέμα είσαι τελείως λάθος...τουλάχιστον μη προβάλεις οτι κάνεις γιατί αποτελείς κακό παράδειγμα...

φιλικά
sarcastic
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 21-06-08, 15:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarcastic Εμφάνιση μηνυμάτων
Να προσθέσω κι εγώ 2 link στην ερευνα σου...

το πρώτο είναι απο την τράπεζα στοιχείων για την ελληνική φύση του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου..
http://www.itia.ntua.gr/filotis/SpeciesData/91060.pdf

μικρό απόσπασμα του :

Ονομασία: alburnus alburnus
..................
Τάση: Μείωση
...............................
Προτεραιότητα προστασίας : Πρωτεύουσα
.................................

Το δευτερο είναι από την οδηγία της ΕΕ για την προστασία της αγριας πανίδας και χλωρίδας...

http://www.pieriki-anaptixiaki.gr/odigia_92-43.pdf

στο αρθρο 15 (σελίδα 15)θα διαβάσεις, ότι όχι μόνο η σύλληψη ειδών αγριας πανίδας αλλά και η όχλιση τους είναι παράνομη....

επίσης στο παράρτημα της οδηγίας θα δείς οτι ακόμα και μία νερολακούβα που θα ξεραθεί σε λίγο καιρο αποτελεί εναν ολοκληρομένο βίοτοπο και προστατεύεται... τα λεγόμενα Μεσογειακά εποχιακα τελματα (σελ 24)

Αν είσαι βιολόγος ή κάποιος αλλός επιστήμονας να σου δώσω συγχαρητηρία για την προσπάθεια..

Δεν θα σου πώ εγω τι πρέπει να κάνεις, αλλά η δημοσιευση και η προβολή, σε ένα οικολογικά ευαισθητοποιημένο forum, της αιχμαλωσίας άγριων ειδών νομίζω οτι είναι κάτι παραπάνω από ειρωνία....

Δεν αντιλέγω τις καλές σου προθέσεις αλλά στο όλο θέμα είσαι τελείως λάθος...τουλάχιστον μη προβάλεις οτι κάνεις γιατί αποτελείς κακό παράδειγμα...

φιλικά
sarcastic
σαρκαστικ τι λες?? τα ψαρια αυτα ψαρευονται σωρηδον απο το δελτα του εβρου λιγα μετρα πιο κατω......και ειμαι λαθος που θα φιλοξενησω τα ψαρακια για καποιο διαστημα και θα επιστραφουν??..εισαι σοβαρος??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 21-06-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Kακο παραδειγμα αποτελεις εσυ και η εμμονη σου.Αναρωτιεμαι ολα οσα ποσταρε και ειδες δε σου αλλαξαν τη γνωμη?Η οικολογικη συνειδηση δε φαινεται ποσταρωντας λινκ αλλα με πραξεις.Αναρωτιεμαι ποιο ειναι το προβλημα σου τελικα.Του το εχεις κανει χαλια το θέμα του ανθρωπου.

ασε να λενε γιωργο...δε πειραζει..ισως ειναι και καλο να ακουγεται και η αλλη γνωμη...τα ψαρακια αποδειχτηκαν ακαταλληλα και συντομα θα επιστραφουν....θα αντικατασταθουν με κουνουποψαρα που λογω μεγεθους κι ευκολης αναπαραγωγης θα κλεισουν το κεφαλαιο "ελληνικο βιοτοπικο"....
αν τωρα πιστευουν αυτοι οτι εσωσαν την ελληνικη πανιδα με τις κινησεις τους ειναι δικαιωμα τους.....
κι επειδη ελαβα και προσωπικα μηνυματα οπου ισχυριζονται οτι παριστανω τον ηρωα της ελληνικης ιχθυοπανιδας....παραθετω οχι το μηνυμα αλλα την απαντηση που εστειλα προς κοινοποιηση ολων...

"
δεν περιμενα τετοια αντιδραση απο σενα...απο το 1ο ποστ ακομη λεω οτι προβληματισμοι για ελληνικο βιοτοπικο υπηρχαν απο καιρο...φυσικα για το γουστο μου!!!....ολα τα υπολοιπα ειπωθηκαν επειδη κατηγορηθηκα οτι εκανα κακο στη φυση και ισχυριζομαι κι επιχειρηματολογω οτι δεν εκανα...
δεν εσωσα τιποτα δεν ειμαι ο σουπερ ηρωας των ελληνικων βιοτοπων....
αλλα και δεν εβλαψα οπως ειπε καποιος "διαβασε να δεις τι κακο εχεις κανει μεχρι τωρα"...
ειμαι απιστευτα απογοητευμενος..."
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 21-06-08, 15:48
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε να λενε γιωργο...δε πειραζει..ισως ειναι και καλο να ακουγεται και η αλλη γνωμη...τα ψαρακια αποδειχτηκαν ακαταλληλα και συντομα θα επιστραφουν....θα αντικατασταθουν με κουνουποψαρα που λογω μεγεθους κι ευκολης αναπαραγωγης θα κλεισουν το κεφαλαιο "ελληνικο βιοτοπικο"....
αν τωραπιστευουν αυτοι οτι εσωσαν την ελληνικη πανιδα με τις κινησεις τους ειναι δικαιωμα τους.....
κι επειδη ελαβα και προσωπικα μηνυματα οπου ισχυριζονται οτι παριστανω τον ηρωα της ελληνικης ιχθυοπαγιδας....παραθετω οχι το μηνυμα αλλα την απαντηση που εστειλα προς κοινοποιηση ολων...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα να επισυνάψεις ολόκληρο το μήνυμα για να δουν και οι υπόλοιποι ότι δεν ισχυρίζομαι πως θα σώσεις την ελληνική ιχθυοπανίδα αλλά κατηγορώ την βλακεία όλων αυτών που πιστεύουν πως μια τέτοια πράξη προάγει κάτι τέτοιο (τη σωτηρία δηλαδή για να καταλαβαίνουν όλοι για τι μιλάμε)
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12063 seconds with 14 queries