Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-04-18, 21:46
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή Βλάβη φίλτρου , σαλόνι μούσκεμα.

Καλησπέρα, σήμερα το πρωί είδα τη στάθμη του ενυδρείου ένα δάχτυλο κάτω και απόρησα. Θεώρησα ότι για κάποιο λόγο είχα παραπάνω εξάτμιση και συμπλήρωσα λίγο νερό πριν φύγω για δουλειά.

Ευτυχως σήμερα γύρισα νωρίς. Μπαίνοντας στο σπίτι ακούσα θόρυβο. Το ενυδρείο άδειο με μόνο 1/3 νερό.

Τι έγινε ; Το fluval 204 αγορασμενο περίπου το 2002 παρέδωσε πνεύμα. Ο κάδος ράγισε σε ένα μικρό σημείο εκεί που κουμπώνει και άρχισε να χάνει νερό και να τραβάει από το μπαστούνι εισαγωγής.

Μικρό το κακό, ευτυχως το ενυδρείο είναι 85 λιτρα. Έχω ένα παροπλισμένο 206 που χρειάζεται και αυτό νέο κάδο. Θα παραγγείλω μάλλον αύριο από petsupermarket. Η αλήθεια είναι ότι σκέφτομαι και για νέο φίλτρο. Aquanova σκέφτομαι, μου αρεσει και το Cristal profi της JBL. Οποίος έχει καμία ιδέα ας τη μοιραστεί.

επίσης πως θα μπορούσε να αποφευχθεί όλο αυτο; Να είναι το φιλτρο στο ίδιο επίπεδο με το ενυδρείο; Να είναι ψηλά το μπαστούνι εισαγωγής? Τώρα που το σκέφτομαι η fluval έχει στο μπαστούνι μια μπίλια για αυτή τη δουλειά νομίζω. Δεν δούλεψε!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-04-18, 23:16
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Θα έβαζα jbl
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-04-18, 02:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κι εγώ έχω παλιά φίλτρα αλλά... έχουν βγει καινούργια και είναι καλά και με πιο σωστά σε watt και ροή νερού... οπότε θα έλεγα να το ψάξεις αρκετά.
Πρόσφατα έβαλε ο Κλεόβουλος ένα (αλλά ΔΕΝ θυμάμαι το θέμα... νομίζω αφορούσε νέα για τον εξοπλισμό... ζήτα του να σου πει) Γερμανικό και μου φάνηκε πολύ καλό και "τίμιο".
Τις παλιές σειρές πάντως της ΕΗΕΙΜ (που έχω εγώ)... τις βρίσκεις σε αρκετά χαμηλές τιμές πλέον.-
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-18, 07:47
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Στέφανε από άποψη αντοχής και δοκιμασμένα είναι της σειράς clasic της Eheim.
Με ελάχιστη (σωστή) συντήρηση δουλεύουν πολλές δεκαετίες.
Τα Fluval (εκτός από το θηρίο Fx6 που είχα) δεν τα πολυεκτιμώ.
Τα Cristalprofi της JBL τα θεωρώ καλή επιλογή (υστερούν σε προφίλτρανση αλλά υπάρχει λύση).
Για τα Aquanova έχω γράψει τις παρατηρήσεις μου (κάνε αναζήτηση) και είναι της ίδιας κατηγορίας ποιότητας (και προβλημάτων) με άλλα κινέζικα (πχ Sunsun).
Αυτό που αναφέρει ο Νίκος είναι https://www.oase-livingwater.com/tr_...000203617.html . Κι εμένα μου φάνηκε καλή κατασκευή (με 4 χρόνια εγγύηση!) αλλά δεν έχουμε ακόμη απόψεις/κριτικές από όσους το χρησιμοποίησαν (εκτός από κάτι που διάβασα για διαρροή από το (άχρηστο κατά τη γνώμη μου)prime button.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 24-04-18 στις 08:27
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-04-18, 08:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παλι καλα Στεφανε το προλαβες και δεν εχασες τα ψαρια να λες..!
Για τα aquanova απ οτι εχω διαβασει κι εγω ειναι ενα κλικ πιο πανω απ τα υπολοιπα κινεζικα.
Τωρα ενα φιλτρο που κραταει τοσα χρονια ε δεν ειναι αξιοπιστο;

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-04-18, 08:47
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ελα ρε Στεφ, αλλο κακο να μη σε βρει!

Τα εβγαλε τα λεφτα του το φιλτρο θα λεγαμε, απο το 2002, καποια στιγμη θα εβγαινε και αυτο εκτος.

Γενικα και εγω της Eheim ειμαι, αλλα δε νομιζω οτι θα χασεις αν δοκιμασεις και κανενα κανουργιο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-04-18, 08:48
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Καλημέρα, τα eheim classic δεν τα έχω σκεφτεί γιατί μου φαίνονται δυσχρηστα σαν λειτουργία.

Το JBL μου έχει κάνει κλικ αν και τσιμπάει στην τιμή λιγάκι δε σχέση με άλλες επιλογές.

Κλεοβουλε σε όλα τα φίλτρα έχω προφιλτρο στην εισαγωγή που καθαρίζω κάθε εβδομάδα οπότε δε γεμίζει σχεδόν καθόλου το φίλτρο.

Τα Oase ποιος τα έχει Ελλάδα? Μου φάνηκαν καλή επιλογή πρόσφατα τα είχα δει σε βίντεο του George Farmer.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-04-18, 08:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Τα Oase ποιος τα έχει Ελλάδα? Μου φάνηκαν καλή επιλογή πρόσφατα τα είχα δει σε βίντεο του George Farmer.
Δεν ξέρω να τα έχει φέρει κάποιος.
Υπάρχει αντιπρόσωπος μόνο για τις αντλίες λίμνης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-04-18, 09:37
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Στεφανε εχω ενα 2217 να καθεται, σου κανει μηπως; Μπορεις να ρυθμισεις τη ροη του με τα βανακια. Μονο σωληνες καινουργιους θελει αν θυμαμαι καλα, θα το επιβεβαιωσω οταν επιστρεψω πισω. Στο στελνω και σημερα το απογευμα με το ΚΤΕΛ. Θα χαρω πολυ αν πιστευεις πως σου κανει και το δεχτεις. Δυσχρηστο ειναι λιγο στην αρχη και ισως στο καθαρισμα του αλλα εσυ δεν νομιζω να εχεις καποιο προβλημα. Καλημερα να εχετε ολοι παιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-04-18, 09:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Γιάννη μου σε ευχαριστώ πολύ! Θα κάνω δουλειά με το δεύτερο fluval που έχω . Δεν έχω μείνει χωρίς φίλτρο ευτυχώς.

Για να εξηγήσω - έχω τρία fluval.

1 fluval 105 που λειτουργεί μια χαρά
1 fluval 204 που μας εκανε νερά και πάει για ανταλλακτικά
1 fluval 206 που είχα παροπλισμένο γιατί έχανε και τώρα θα το φτιάξω με νεο oring και κάδο που βρήκα στο petsupermarket.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-04-18, 21:57
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Συνεννοημένα θα ήταν τα φίλτρα μας μάλλον και εγω εχθές μια απο τα ίδια έπαθα, αλλά το πρόλαβα και μενα το fluval, αλλά πόσα να αντέξει και αυτό ???
Oase μονο απο εξωτερικό και μάλιστα Γερμανία , είχα ψάξει για μένα έτσι και αλλιώς τα χρησιμοποιώ χρόνια στις λίμνες μου και τα ξέρω .
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-04-18, 22:04
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Αρτεμισία εσένα από πού έχανε και γιατί? Εμένα όπως είπα ο κάδος ράγισε. Δεν είχε περάσει και λίγα το φίλτρο. Αγορασμενο για ενυδρείο με χελώνα δούλεψε γύρω στα 4 χρόνια. Μετά στο πατάρι του πατρικού μου γύρω στα 2 χρόνια ώσπου το έδωσα σε ένα φίλο για τα χρυσόψαρα του. Μετά πήγε σε άλλο φίλο που και εκείνος το είχε σε χελωνοενυδρειο ώσπου πριν 2 χρόνια ξαναγύρισε σε εμένα για το τότε 60λιτρο όταν χρειάστηκα ένα πιο δυνατό φίλτρο για να δουλέψει ικανοποιητικά ο ριακτορας co2.

Ήδη παρηγγειλα πάντως τον κάδο που είπα και αύριο εάν όλα πάνε καλά θα βάλω να δουλέψει το 206.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-04-18, 22:15
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Βρήκα ένα καναπέ μούσκεμα και το φίλτρο να τραγουδάει , λέω τι έγινε εδω ??
Να σου πώ την αλήθεια ακόμα δεν κατάλαβα ούτε και εγω , αλλά κάτω απο το κλιψάκι που κουμπώνει .
Καθάρισα το oring τα ίδια .... τελικα το έβαλα σε λεκάνη και περίμενα να δώ αποτελέσματα ....
Όπως και εσύ, έτσι και εγω , βαρέθηκα να μανουριάζομαι και έβαλα ένα άλλο fluval που είχα διαθέσιμο γιατι δεν ρίσκαρα τα ψάρια
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-04-18, 09:52
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Να κάνουμε ενα σαμπακι πλατης η κρεμαστό να ησυχασεις
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-04-18, 10:37
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemisia Εμφάνιση μηνυμάτων
κάτω απο το κλιψάκι που κουμπώνει .
Ακριβως εκει εχανε κ μενα οταν ανεφερα σε ενα ποστ για διαρροη αν θυμαστε. Το φιλτρο το εχω λιγους μηνες.

Ισως μετραει και πως το κουμπωνουμε δε ξερω. Σημερα μετα απο μια βδομαδα δεν εχει χασει σταγονα.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-04-18, 13:39
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Καλό είναι αυτό αλλά έκανες τίποτα για να σταματήσει ? η απλά το άνοιξες και το ξανα έκλεισες ?
Εμένα δουλεύει χρόνια τώρα και με δύσκολα ψάρια (ξυλοφάγα) οπότε το καθαρίζω κάθε βδομάδα , κατά 99% θα γινόταν κάποια στιγμή . Δεν εξεπλάγην
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-04-18, 21:24
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Το άνοιξα και το κουμπωσα 2-3 φορές και ήταν οκ.... Τι να πω

Sent from my PRO 7 using Tapatalk
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-04-18, 21:31
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Ενημέρωση : Σήμερα μου ήρθε ο κάδος για το 206. Μαζί παρηγγειλα και ένα ο- ring (δλδ τσιμουχα ) να βρίσκεται.

Το έβαλα πριν από δύο ώρες. Ήδη το άνοιξα τρεις φορές γιατί εχανε! Την πρώτη με την παλιά τσιμουχα που φαινομενικά είναι οκ , έχανε. Μετά έβαλα την καινούργια πάλι έχανε αλλά λιγότερο. Τρίτη φορά και διαβάζοντας αλλούς με παρόμοια προβλήματα το άνοιξα και με μπατονετα καθαρισα περιμετρικά το αυλάκι της κεφαλής .

Μεχρι στιγμής καλά πάει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-04-18, 21:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα, τα eheim classic δεν τα έχω σκεφτεί γιατί μου φαίνονται δυσχρηστα σαν λειτουργία.

Το JBL μου έχει κάνει κλικ αν και τσιμπάει στην τιμή λιγάκι δε σχέση με άλλες επιλογές.

Κλεοβουλε σε όλα τα φίλτρα έχω προφιλτρο στην εισαγωγή που καθαρίζω κάθε εβδομάδα οπότε δε γεμίζει σχεδόν καθόλου το φίλτρο.

Τα Oase ποιος τα έχει Ελλάδα? Μου φάνηκαν καλή επιλογή πρόσφατα τα είχα δει σε βίντεο του George Farmer.
Το ανέκδοτο της 10ετίας... να 'σαι καλά.-



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημέρωση : Σήμερα μου ήρθε ο κάδος για το 206. Μαζί παρηγγειλα και ένα ο- ring (δλδ τσιμουχα ) να βρίσκεται.

Το έβαλα πριν από δύο ώρες. Ήδη το άνοιξα τρεις φορές γιατί εχανε! Την πρώτη με την παλιά τσιμουχα που φαινομενικά είναι οκ , έχανε. Μετά έβαλα την καινούργια πάλι έχανε αλλά λιγότερο. Τρίτη φορά και διαβάζοντας αλλούς με παρόμοια προβλήματα το άνοιξα και με μπατονετα καθαρισα περιμετρικά το αυλάκι της κεφαλής .

Μεχρι στιγμής καλά πάει.
Πήγαινε σε ένα κατάστημα με o-ring και πάρε ένα ίδιο από σιλικόνη... πιθανότατα ΔΕΝ χρειαστείς ξανά άλλο.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 25-04-18 στις 21:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-04-18, 08:56
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

φιλε ντισκους μοιρασου το μυστικο σου γιατι και γω το 2213 δυσχρηστο το βρισκω... γινομαι μουσκεμα μεχρι να το βαλω σε λειτουργια
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-04-18, 17:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ντισκους μοιρασου το μυστικο σου γιατι και γω το 2213 δυσχρηστο το βρισκω... γινομαι μουσκεμα μεχρι να το βαλω σε λειτουργια
δεν μας λες εσύ καλύτερα πως το καταφέρνεις αυτό?
Τη σειρά classic της Eheim την θεωρώ την πιο αξιόπιστη, ευέλικτη σε διάταξη/επιλογή υλικών, με επάρκεια ανταλλακτικών και φλάντζες που βρίσκεις από 0,5 ευρώ, απλή και ανθεκτική πέραν κάθε ορίου (εγώ γέρασα κι ένα 2260 που είχα πάρει πριν 30-τριάντα-χρόνια δουλεύει ακόμα ).
Όταν το βάλεις μπρος την πρώτη φορά (αυτή την πρώτη φορά χρειάζεται -αν και αυτό μπορείς να το κάνεις διαφορετικά πχ αν έχεις τους νέους σωλήνες https://www.eheim.com/en_GB/products...tallationsSets -να ρουφήξεις από τον σωλήνα εισαγωγής για να αρχίσει να κατεβαίνει νερό στον κάδο) μετά είναι παιχνιδάκι.
Το παιχνιδάκι : θέλεις να καθαρίσεις το φίλτρο? βγάζεις την πρίζα - κλείνεις τα βανάκια - αποσυνδέεις τα βανάκια (μπορεί να στάξουν 2-3 σταγόνες νερό αν είσαι απρόσεκτος) - κάνεις τις εργασίες σου και επιστρέφεις τον κάδο στην θέση του - συνδέεις τα βανάκια - ανοίγεις τα βανάκια και το νερό αρχίσει να κατεβαίνει από την εισαγωγή στον κάδο (σ' αυτή τη φάση η άκρη του σωλήνα εξαγωγής να μην είναι μέσα στο νερό) - ο κάδος γεμίζει νερό - βάζεις την μπρίζα (αν ακούγεται θόρυβος από εγκλωβισμένο αέρα στον κάδο, βγάζεις-βάζεις 1-2 φορές την μπρίζα) - et voila
*Μερικοί προτιμούν τις νέες σειρές φίλτρων που διαθέτουν κουμπί αναπλήρωσης (prime button) για δήθεν ευκολία. Εκτός του ότι είναι άχρηστο μετά την πρώτη φορά εγκατάστασης του φίλτρου (αφού το νερό κατεβαίνει στον κάδο μέσω της βαρύτητας) έχει αποδειχθεί ότι συχνά οι διαρροές προέρχονται από την φλάντζα του prime button που συχνά δύσκολα αλλάζει ή δεν υπάρχουν ανταλλακτικά κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-04-18, 19:08
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Τι να σου πω Κλεοβουλε μου.... εγω τα εκανα καλα ολα αλλα αυτο το ριμαδακι δε τραβαγε με τιποτα....
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-04-18, 19:48
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Τι δεν τράβαγε βρε?
Το φίλτρο δεν τραβάει νερό (το νερό κατεβαίνει με την βαρύτητα και τον νόμο των συγκοινωνούντων δοχείων) αλλά το σπρώχνει από την εξαγωγή πίσω στο ενυδρείο.
Αν δεν λειτουργεί κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα (φτερωτή, άξονάκι, μοτέρ)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-04-18, 00:53
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε ντισκους μοιρασου το μυστικο σου γιατι και γω το 2213 δυσχρηστο το βρισκω... γινομαι μουσκεμα μεχρι να το βαλω σε λειτουργια
Για πες μου... πως μπορώ να το κάνω από εδώ... όταν ΔΕΝ λες ποίο ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις;
Συμφωνώ απόλυτα με τον Κλεόβουλο... κοντά 4 10ετίες με την κλασική σειρά της ΕΗΕΙΜ... είμαι καλυμμένος.
Βέβαια πλέον έχω φίλτρα και από νεώτερες σειρές, της εταιρείας.-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν μας λες εσύ καλύτερα πως το καταφέρνεις αυτό?
Τη σειρά classic της Eheim την θεωρώ την πιο αξιόπιστη, ευέλικτη σε διάταξη/επιλογή υλικών, με επάρκεια ανταλλακτικών και φλάντζες που βρίσκεις από 0,5 ευρώ, απλή και ανθεκτική πέραν κάθε ορίου (εγώ γέρασα κι ένα 2260 που είχα πάρει πριν 30-τριάντα-χρόνια δουλεύει ακόμα ).
Όταν το βάλεις μπρος την πρώτη φορά (αυτή την πρώτη φορά χρειάζεται -αν και αυτό μπορείς να το κάνεις διαφορετικά πχ αν έχεις τους νέους σωλήνες https://www.eheim.com/en_GB/products...tallationsSets -να ρουφήξεις από τον σωλήνα εισαγωγής για να αρχίσει να κατεβαίνει νερό στον κάδο) μετά είναι παιχνιδάκι.
Το παιχνιδάκι : θέλεις να καθαρίσεις το φίλτρο? βγάζεις την πρίζα - κλείνεις τα βανάκια - αποσυνδέεις τα βανάκια (μπορεί να στάξουν 2-3 σταγόνες νερό αν είσαι απρόσεκτος)
Όχι ΑΝ βάλεις γύρω από το βανάκι, ένα πανί.
- κάνεις τις εργασίες σου και επιστρέφεις τον κάδο στην θέση του - συνδέεις τα βανάκια - ανοίγεις τα βανάκια και το νερό αρχίσει να κατεβαίνει από την εισαγωγή στον κάδο (σ' αυτή τη φάση η άκρη του σωλήνα εξαγωγής να μην είναι μέσα στο νερό)
Και μέσα να είναι βγαίνει ο αέρας... ανοίγεις πρώτα την εισαγωγή και μετά την εξαγωγή του νερού. Στα νεώτερα φίλτρα η εταιρία νομίζω λέει, να είναι κάτω από το νερό το spray bar
- ο κάδος γεμίζει νερό - βάζεις την μπρίζα (αν ακούγεται θόρυβος από εγκλωβισμένο αέρα στον κάδο, βγάζεις-βάζεις 1-2 φορές την μπρίζα) - et voila
ΔΕΝ χρειάζεται να το κάνεις... εφόσον τρέχει έστω και ελάχιστα... λίγο μετά θα τρέχει κανονικά. Βγάζει μόνο του τον αέρα.
*Μερικοί προτιμούν τις νέες σειρές φίλτρων που διαθέτουν κουμπί αναπλήρωσης (prime button) για δήθεν ευκολία. Εκτός του ότι είναι άχρηστο μετά την πρώτη φορά εγκατάστασης του φίλτρου (αφού το νερό κατεβαίνει στον κάδο μέσω της βαρύτητας) έχει αποδειχθεί ότι συχνά οι διαρροές προέρχονται από την φλάντζα του prime button που συχνά δύσκολα αλλάζει ή δεν υπάρχουν ανταλλακτικά κλπ.
ΔΕΝ το έχω πάθει ακόμα αλλά... θα συμφωνήσω.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 27-04-18 στις 00:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-04-18, 00:58
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δεν τράβαγε βρε?
Το φίλτρο δεν τραβάει νερό (το νερό κατεβαίνει με την βαρύτητα και τον νόμο των συγκοινωνούντων δοχείων) αλλά το σπρώχνει από την εξαγωγή πίσω στο ενυδρείο.
Αν δεν λειτουργεί κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα (φτερωτή, άξονάκι, μοτέρ)
Καλα αν εισουν μπροστα να το δεις θα καταλαβαινες. Ηταν γεματο και δεν ανεβαζε νερο και επειδη το ξανανοιξα να βαλω κ αλλο βιολογικο εγινε παλι το ιδιο. Τελοσπαντων!

Τωρα που θα το ξανανοιξω θα το δω παλι με υσηχια γιατι ομολογω οτι ειμουν πολυ βιαστικος τοτε.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-04-18, 00:59
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι δεν τράβαγε βρε?
Το φίλτρο δεν τραβάει νερό (το νερό κατεβαίνει με την βαρύτητα και τον νόμο των συγκοινωνούντων δοχείων) αλλά το σπρώχνει από την εξαγωγή πίσω στο ενυδρείο.
Αν δεν λειτουργεί κάποιο άλλο είναι το πρόβλημα (φτερωτή, άξονάκι, μοτέρ)
ΑΝ ΔΕΝ ανεβάζει το νερό... μπορεί να έχει ξεκολλήσει ο μαγνήτης της φτερωτής (με logo το κολλάς).-
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WiSe Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα αν εισουν μπροστα να το δεις θα καταλαβαινες. Ηταν γεματο και δεν ανεβαζε νερο και επειδη το ξανανοιξα να βαλω κ αλλο βιολογικο εγινε παλι το ιδιο. Τελοσπαντων!

Τωρα που θα το ξανανοιξω θα το δω παλι με υσηχια γιατι ομολογω οτι ειμουν πολυ βιαστικος τοτε.
Βανάκια αποσπώμενα... του έχεις;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 27-04-18 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-04-18, 08:42
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

ναι φιλε ντισκους.
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-18, 13:34
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Ωραία... πάμε λοιπόν...
Το φίλτρο... δουλεύει κανονικά τώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-18, 16:38
Το avatar του χρήστη WiSe
WiSe Ο χρήστης WiSe δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-09-2017
Περιοχή: Καλύβια Αττικής
Μηνύματα: 528
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία... πάμε λοιπόν...
Το φίλτρο... δουλεύει κανονικά τώρα;
Ναι κανονικα
__________________
The aim of the wise is not to secure pleasure, but to avoid pain.

Aristotle
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-04-18, 22:54
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Οπότε... βλάβη (ξεκόλλημα) στη φτερωτή ΔΕΝ έχει.
Κάποιο λάθος είχες κάνει ή η φτερωτή του "κολλάει" και θέλει "χτύπημα" ελαφρύ, για να ξεκινήσει.
Η άποψη σου... γι αυτό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βλάβη φίλτρου Gmar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 08-02-18 00:19
Βλάβη φίλτρου ilias ts Γλυκό νερό - Γενικά 5 11-09-13 15:36
M2K3-Βλάβη. gianni zym Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 24-01-12 23:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09906 seconds with 13 queries