Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 01-09-05, 11:24
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Post Κλάδεμα.

Οταν γύρισα από τις καλοκαιρινές διακοπές (μόνο 8 μέρες) είδα το ενυδρείο μου όπως ποτέ άλλοτε. Είχε γίνει δάσος !
Επειδή έλειπα και τα ΠΣΚ έκανα μόνο αλλαγές νερού αλλά δεν είχα χρόνο για ασχολήθω με κλαδέματα και γενικά με καθάρισμα σε ‘βάθος’.
Τώρα λοιπόν που βρήκα περισσότερο χρόνο να ασχολήθω, είδα ότι μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα με τα φυτά και τον τρόπο που τα κλαδεύεις. Μπορεί να αλλάξει τελείως η εικόνα του ενυδρείου αν βάλεις λίγο φαντασία.
Εγώ ως αρχάριος δεν έχω βρεί τα μυστικά ακόμα αλλά βλέπω τι δουλεύει σε εμένα και σιγά-σιγά μπαίνω στο κλίμα στο πως θέλω να αναπτυχθούν τα φυτά, να ‘παίξω’ λίγο με το φως και τις σκιες, να δώσεις ύψος ή πλάτος στο ενυδρείο κτλ... είναι φοβερό τι μπορείς να κάνεις !
Αυτή την εβδομάδα έχω ξεκινήσει να πειραματίζομαι και να σχεδιάζω το πως θέλω να γίνει το ενυδρείο σε λίγο καιρό.
Κόλλησα με τα κλαδέματα.
Υποτίθεται ότι υπολογίζεις τι θα κόψεις , σε πιο σημείο ώστε να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα, να υπολογίσεις το φως ωστε να έχει σωστή ανάπτηξη ένα φυτό που το αφήνεις να ψηλώνει και ποιος ξέρει τι άλλο.
Έτσι σκεύτηκα να σας το πω για δω αν έχει κανένας πιο έμπειρος αυτό το κόλλημα και τι αποτελέσματα έχει καταφέρει.
Υπάρχει κανείς ;
Είναι σημαντικό κομμάτι στο aquascaping ή το νομίζω μόνο εγώ ; Υπάρχουν photo με ενυδρεία πριν και μετά για να δούμε τι κατάφερε ο ‘κηπουρός΄;

Αντίστοιχα βιβλία ;

Τέλος μια που έχω την ευκαιρία με αυτό το post, υπάρχουν πληροφορίες για το ‘ξεμπούκομα’ στα ανάλογα φυτά που το χρειάζοντε ; δηλαδή πως γίνεται.


Υ.Γ. Βέβαια όλα αυτά μπορούν να γίνουν σε ενυδρεία που έχουν φυτά που μπορείς να παίξεις με αυτά (στην περιπτωσή μου Hygrophila polysperma) γιατί έχω δει και καταπληκτικά ενυδρεία με φυτά που δεν κλαδευοντε.

Υ.Γ 2 Τα ψαράκια έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον για τις περιοχές που καθαρίσαν από τα πυκνά κλαδιά και μπορούν τώρα να κολυμπούν ανάμεσα τους.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Άλλη μία ερώτηση για κλάδεμα... Maverick Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 12-07-05 15:49
Κλάδεμα Vallisneria... Maverick Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 20-06-05 13:18
κλάδεμα ceratophylum demersum pavloukos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 31-01-03 14:50
Κλάδεμα Anubias newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 19:20
Κλάδεμα Hygrophila polysperma - Hemianthus micranthemoides newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 27-12-02 16:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04616 seconds with 13 queries