Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-13, 09:36
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Προτεινω να καταργηθουν οι αγγελιες και να αντικατασταθουν με
την ενοτητα "Δωρα-χαρισμα"με δικαιωμα αποζημιωσης αν αυτο που χαρισε ο "πωλητης-δωριτης" δεν ικανοποιησει τον "αγοραστη".
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-13, 09:58
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινω να καταργηθουν οι αγγελιες και να αντικατασταθουν με
την ενοτητα "Δωρα-χαρισμα"με δικαιωμα αποζημιωσης αν αυτο που χαρισε ο "πωλητης-δωριτης" δεν ικανοποιησει τον "αγοραστη".
xaaxax ρε Δημητρη δηλαδη θα χαριζει καποιος ΚΑΙ θα πληρωνει?
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-13, 10:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Νομιζω καταλαβα ποια αγγελια σε εκανε να ποσταρεις αυτο το τοπικ...προσφατη και μας επεσαν τα μαλλια ολους οταν την ειδαμε. Βροχη τα πμ να διαδωθει το νεο!!!!

Dimitris εννοεις τι να μην πωλειτε τιποτα απο κανεναν φαινομενικα και να υπαρχει ενοτητα δωρα χαρισμα οπως λες αναμεταξυ μελων αλλα με πληρωμη τελικα? Δεν καταλαβα σορρυ. Το φορουμ δεν μπορει να παρει θεση σε κατι τετοιο, αποζημιωσεις κλπ, εδω δεν παιζουμε σε μεγαλα ποσα αλλα σε αλλο φορουμ που ειμαι μελος εχει πεχτει αντιπαραθεση για 5 χιλιαρικα. Φαντασου σε τι θεση θα επρεπε ναρθει το φορουμ. Μεγαλα παιδια ενηλικες ειμαστε και δεν ειναι δικαστηριο το φορουμ για να κρινει ποιος εχει δικιο και ποιος αδικο. Το μονο που μπορει να κανει νομιζω ειναι να παραχωρησει στοιχεια μεσω ip meσω δικαστικης αποφασης αν υπαρχει τετοιο θεμα για να παει το θεμα "αλλου".

vaspiou κανεις λαθος στο ebay σου δινουν τη δυνατοτητα να ζητησεις επιστροφη και να παρεις αποζημιωση απτον πωλητη για οποιαδηπωτε ανακριβεια στα πραγματα που παρελαβες η στην κατασταση που ηταν. Και υπαρχει και το rating και τα σχολια για καθε πωλητη. Σε αλλο φορουμ ελληνικο που ειμαι μελος με ασχετο αντικειμενο, υπαρχει κατω απτις αγγελιες subforum "αξιολογηση μελων-πωλητων" οπου ο καθενας μπορει να ανοιξει θεμα και ειτε να επικροτησει μια επιτυχημενη συναλλαγη ειτε να αναφερει καποιο προβλημα η ασυνενοησια, καθυστερηση κλπ. πχ αν κανω εγω με εσενα ια συναλαγη και πανε ολα καλα, ανεβαζω τοπικ με θεμα "vaspiou" και λεω μεσες ακρες οτι ολα καλα, και πλεον με οποιον αλλον κανεις συναλλαγη ειναι διαθεσιμο το τοπικ να γραψει και αυτος, αλλα και να το συμβουλευτει για τυχον αρνητικα σχολια, πριν παρει το προιον. Πιστευω ειναι πολυ χρησιμο να υπαρχει κατι τετοιο σε ολα τα φορουμ.

ΥΓ και ΦΥΣΙΚΑ το φορουμ δεν περνει θεση στην αντιπαραθεση ουτε εχει ευθυνη για την οποιαδηπωτε ασυνενοησια μεταξυ πωλητη αγοραστη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-03-13, 10:12
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
vaspiou κανεις λαθος στο ebay σου δινουν τη δυνατοτητα να ζητησεις επιστροφη και να παρεις αποζημιωση απτον πωλητη για οποιαδηπωτε ανακριβεια στα πραγματα που παρελαβες η στην κατασταση που ηταν. Και υπαρχει και το rating και τα σχολια για καθε πωλητη. Σε αλλο φορουμ ελληνικο που ειμαι μελος με ασχετο αντικειμενο, υπαρχει κατω απτις αγγελιες subforum "αξιολογηση μελων-πωλητων" οπου ο καθενας μπορει να ανοιξει θεμα και ειτε να επικροτησει μια επιτυχημενη συναλλαγη ειτε να αναφερει καποιο προβλημα η ασυνενοησια, καθυστερηση κλπ. πχ αν κανω εγω με εσενα ια συναλαγη και πανε ολα καλα, ανεβαζω τοπικ με θεμα "vaspiou" και λεω μεσες ακρες οτι ολα καλα, και πλεον με οποιον αλλον κανεις συναλλαγη ειναι διαθεσιμο το τοπικ να γραψει και αυτος, αλλα και να το συμβουλευτει για τυχον αρνητικα σχολια, πριν παρει το προιον. Πιστευω ειναι πολυ χρησιμο να υπαρχει κατι τετοιο σε ολα τα φορουμ.

ΥΓ και ΦΥΣΙΚΑ το φορουμ δεν περνει θεση στην αντιπαραθεση ουτε εχει ευθυνη για την οποιαδηπωτε ασυνενοησια μεταξυ πωλητη αγοραστη.
Ειμαι και γω ebay ακιας ειμαι χρονια και ξερω πως λειτουργουν. ΑΣΕ, υπαρχουν πωλητες με χιλιαδες αξιλογησεις που φερονται χειροτερα και απο σκατα...σου δινω ενα δικιο ομως, οσον αφορα τις τιμες ομως κανονικα δεν πρεπει να τα συγκρινουμε...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-13, 10:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαι και γω ebay ακιας ειμαι χρονια και ξερω πως λειτουργουν. ΑΣΕ, υπαρχουν πωλητες με χιλιαδες αξιλογησεις που φερονται χειροτερα και απο σκατα...σου δινω ενα δικιο ομως, οσον αφορα τις τιμες ομως κανονικα δεν πρεπει να τα συγκρινουμε...
ναι εχεις και εσυ δικιο τοχω δει το εργο αλλα ειναι μεμονωμενο. Μεσω φορουμ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ υπαρχει μεγαλη ενημερωση σε καποιους τομεις για πωλητες ebay. Σε αλλους παλι, οπως εδω, ειναι θολο το τοπιο, κυριως λογω των eshop που συμφερουν αρκετα και υποστηριζουμε αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-03-13, 11:04
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παιδια ο καθενας αξιολογει αυτο που πουλαει οπως θελει.Ειναι στην κριση του αγοραστη να αξιολογησει τι αγοραζει και ποσο το πληρωνει.Δεν σου κανει η τιμη δεν ασχολεισε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-03-13, 11:21
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ο καθενας αξιολογει αυτο που πουλαει οπως θελει.Ειναι στην κριση του αγοραστη να αξιολογησει τι αγοραζει και ποσο το πληρωνει.Δεν σου κανει η τιμη δεν ασχολεισε.
+1
Σημαντικό είναι και το πόσο αγόρασες το προιόν..
Γιατί μπορεί να σου πιάσανε τον κόλο στο πετ σοπ και να σου δώσαν το 2213 πχ 150Ε.. μετα τι κάνεις? το πουλάς 30?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-03-13, 12:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Συμφωνω. Ειναι και τροφη για γελια καποιες φορες καποιες αγγελιες Μια αξιολογηση ομως πρεπει παντα να υπαρχει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-03-13, 10:39
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω καταλαβα ποια αγγελια σε εκανε να ποσταρεις αυτο το τοπικ...προσφατη και μας επεσαν τα μαλλια ολους οταν την ειδαμε. Βροχη τα πμ να διαδωθει το νεο!!!!

πχ αν κανω εγω με εσενα ια συναλαγη και πανε ολα καλα, ανεβαζω τοπικ με θεμα "vaspiou" και λεω μεσες ακρες οτι ολα καλα, και πλεον με οποιον αλλον κανεις συναλλαγη ειναι διαθεσιμο το τοπικ να γραψει και αυτος, αλλα και να το συμβουλευτει για τυχον αρνητικα σχολια, πριν παρει το προιον. Πιστευω ειναι πολυ χρησιμο να υπαρχει κατι τετοιο σε ολα τα φορουμ.

ΥΓ και ΦΥΣΙΚΑ το φορουμ δεν περνει θεση στην αντιπαραθεση ουτε εχει ευθυνη για την οποιαδηπωτε ασυνενοησια μεταξυ πωλητη αγοραστη.
Οντος καποια αγγελια μου πεταξε τα ματια εξω και ειπα να ποσταρω για να ξερουμε και τι ζηταμε
Το θεμα ομως ειναι να βοηθησουμε την παρεα που ειτε πουλαει οπως και οσο να ναι ειτε αγοραζει οτι βρει και να προτεινουμε καποιο τροπο σκεψης και μια κατευθυνση που θεωρειται και δικαια και λογικη ( οχι απο εμενα αλλα απο το συνολο των αγοροπωλητων μια και το εχω πολυ ψαξει το θεμα )

Επισης θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα σε μια κλειστη κατα καποιο τροπο ( και εννοω οτι δεν μπαινει ο καθε ανωνυμος να ποσταρει υπερ καποιου με δολο) και αφιλοκερδη παρεα οπως η δικη μας να υπαρχει η δυνατοτητα να σχολιαζεται καποιος πωλητης ή καποιος αγοραστης γιατι θεωρω οτι αυτο βοηθαει παρα πολυ τους σωστους αγοραστες και πωλητες και αντιθετως μας προφυλασσει απο χασιμο χρονου και συχνα χρηματων και απο κακοτοπιες λογω συνεργασιας με αναξιοπιστους.

Δεν γνωριζω φυσικα εαν αυτο ειναι τεχνικα εφικτο και εαν συμφωνει η ομαδα διαχειρησης μια και σαν στοχο θα εχει οχι το να κρινουμε και να κατακρινουμε αλλα να αλληλοβοηθηθουμε στις αγοροπωλησιες μας

υ.γ. το τι σχολιαζει ο καθενας για τον αλλον και εαν εμεινε ικανοποιημενος ή οχι ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΠΛΑΙΣΙΑ ΕΥΓΕΝΟΥΣ ΣΧΟΛΙΟΥ φυσικα και δεν εχει να κανει με το φορουμ ή τους διαχειριστες. Ισα ισα τα παιδια μας δινουν ενα βημα λογου αφιλοκερδως, που δεν ειναι υποχρεωμενα στην τελικη, απο το οποιο μπορουμε να εξυπηρετηθουμε με τις αγγελιες και ειναι και τιμη τους.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-13, 10:44
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moufas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντος καποια αγγελια μου πεταξε τα ματια εξω και ειπα να ποσταρω για να ξερουμε και τι ζηταμε
Το θεμα ομως ειναι να βοηθησουμε την παρεα που ειτε πουλαει οπως και οσο να ναι ειτε αγοραζει οτι βρει και να προτεινουμε καποιο τροπο σκεψης και μια κατευθυνση που θεωρειται και δικαια ( οχι απο εμενα αλλα απο το συνολο των αγοροπωλησεων μια και το εχω πολυ ψαξει το θεμα ) και λογικη

Επισης θεωρω μεγαλο πλεονεκτημα σε μια κλειστη κατα καποιο τροπο και αφιλοκερδη παρεα οπως η δικη μας να υπαρχει η δυνατοτητα να σχολιαζεται καποιος πωλητης ή καποιος αγοραστης γιατι θεωρω οτι αυτο βοηθαει παρα πολυ τους σωστους αγοραστες και πωλητες και αντιθετως μας προφυλασσει απο χασιμο χρονου και συχνα χρηματων.

Δεν γνωριζω φυσικα εαν αυτο ειναι τεχνικα εφικτο και εαν συμφωνει η ομαδα διαχειρησης μια και σαν στοχο θα εχει οχι το να κρινουμε και να κατακρινουμε αλλα να αλληλοβοηθηθουμε στις αγοροπωλησιες μας
Δεν προκειται να γινει αυτο, θα στο πουν και οι mods πιστευω. Το gab δεν ειναι φορουμ αγγελιων και δεν θελουν/με να ξεφυγει απο αυτο που πραγματικα ειναι. Αμα αρχιζουμε και προσθετουμε κατηγοριες ΧΑΡΙΖΟΝΤΑΙ ή αλλες ευκολιες για τις πωλησεις παει αλλου το θεμα.....τουλαχιστον αυτη την απαντηση ειχα λαβει εγω πιο παλια...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-13, 13:50
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτεινω να καταργηθουν οι αγγελιες και να αντικατασταθουν με
την ενοτητα "Δωρα-χαρισμα"με δικαιωμα αποζημιωσης αν αυτο που χαρισε ο "πωλητης-δωριτης" δεν ικανοποιησει τον "αγοραστη".
Οταν γινονται υποδειξεις για το ποσο πρεπει να πουλαει καποιος ενα προιον τοτε καλυτερα να το χαριζει.ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΤΙΜΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ,ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ!
Δεν γινεται να κριτικαρεις αυτον που το πουλαει.
Εγω νοικιαζω ενα σπιτι σε μια τιμη.Σου κανει το παιρνεις,δεν σου κανει εφυγες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-03-13, 13:55
moufas1973 Ο χρήστης moufas1973 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-02-2013
Περιοχή: φαληρο
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν γινονται υποδειξεις για το ποσο πρεπει να πουλαει καποιος ενα προιον τοτε καλυτερα να το χαριζει.ΑΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ Η ΤΙΜΗ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ,ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΕ!
Δεν γινεται να κριτικαρεις αυτον που το πουλαει.
Εγω νοικιαζω ενα σπιτι σε μια τιμη.Σου κανει το παιρνεις,δεν σου κανει εφυγες.
Ναι αλλα εαν μπορεις να βοηθησεις να σκεφτει εναν συνανθρωπο σου το συμφερον του και να μην πιαστει κοροιδο δεν θα το εκανες;
Και αν οχι τοτε γιατι ολοι ποσταρετε εδω μεσα εκει το εχει πιο φθηνα, αγορασα απο εκει που το βρηκα καλυτερα κτλ;

Το ποστ θα βοηθησει καποιους αρχαριους να μην πιαστουν κοροιδα ακομα κι αν αυτο καποιους δεν τους συμφερει( δεν απευθυνομαι σε σενα προσωπικα το διευκρινιζω )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-03-13, 14:29
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Πριν αγορασεις κανεις ερευνα αγορας.Βλεπεις τι προσφορες υπαρχουν και σε τι τιμη.Αναλογα το ποσο που μπορεις να διαθεσεις κινησε.Ενα μεταχειρισμενο προιον ομως πως εσυ μπορεις να το αξιολογησεις και να το κοστολογησεις σε σχεση με την τιμη που πουλαει ενας ιδιωτης?
Δεν μπορεις.Δεν ειναι δημοπρασια να κανεις προσφορα,εγω τοσο το κοστολογω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-03-13, 14:35
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν αγορασεις κανεις ερευνα αγορας.Βλεπεις τι προσφορες υπαρχουν και σε τι τιμη.Αναλογα το ποσο που μπορεις να διαθεσεις κινησε.Ενα μεταχειρισμενο προιον ομως πως εσυ μπορεις να το αξιολογησεις και να το κοστολογησεις σε σχεση με την τιμη που πουλαει ενας ιδιωτης?
Δεν μπορεις.Δεν ειναι δημοπρασια να κανεις προσφορα,εγω τοσο το κοστολογω.
δεν είναι έτσι, γιατί όταν βάζεις αγγελία, το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλεις να πουλήσεις. αν βάζεις μια τιμή παραμυθένια δεν θα το πουλήσεις. δεν είναι εγωιστικό το θέμα είναι πρακτικό. όπως ο αγοραστής πρέπει να κάνει έρευνα αγοράς πρέπει και ο πωλητής να είναι ρεαλιστής και επίσης να έχει κάνει έρευνα αγοράς. αλλοιώς αναλώνεται σε άσκοπες ενέργειες και συμπαρασύρει και άλλους πωλητές σε τιμές μη ρεαλιστικές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
για τις αγγελιες μου... Πάνος Greek Aquarist's Boards 11 04-01-10 16:17
μικρες αγγελιες enzo Greek Aquarist's Boards 1 26-10-07 03:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06692 seconds with 14 queries