Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-06-10, 20:09
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς επίσης να κτισεις περιμετρικά τσιμεντόλιθους ή τούβλα. Εδώ μπορείς να προσέξεις ώστε να είσαι φάδι με την επιφάνεια του νερού σου. Να χρησιμοποιήσεις νερόφαδο για πιο αντικειμενικό αποτέλεσμα. Κάτι άλλο που πρέπει να έχεις υπόψην σου, αφού τελειώσεις με το περιμετρικό κτίσημο και την τοποθέτηση του λάινερ σου, είναι ότι πρέπει να γεμίσεις με νερό τη λίμνη σου μέχρι και το τελικό της σημείο. Η πίεση που θα εξασκήσει, θα το τεντώσει και θα πάρει (το λάινερ) την τελική του θέση. Μετά το στεραιώνεις/καλύπτεις με χώμα, πέτρες, πλακόστρωτο κ.α.

Νεροφαδο? Πρωτη φορα ακουω τον ορο αυτο αλλα θα το ψαξω .

Πολυ καλες οι συμβουλες Βασιλη . thnks

Μπορω να χτισω και πανω απο το λαινερ? Το αντεχει?Εσυ εννοεις να χτισω κατω απο το λαινερ? Παντως οπως και να εχει κερδιζω καποιο υψος και λιτρα με αυτο αρα καλο μ ακουγετε.



Εγώ προσωπικά, θα σε συμβούλευα να κατασκευάσεις και τον καταρράκτη σου με τούβλα ή τσιμεντίλιθους.

Οκ! Θα το κανω ετσι οπως λες !



Ναι πρέπει από τώρα να κάνεις την πρόνοια αυτή εύκολα. Αφού κτίσεις περιμετρικα τα τούβλα ή τελοσπάντων ότι οικοδομικό μπλοκ μπορείς, να αφήσεις ένα κενό σημείο κάπου 10 εκατοστά. Εκεί αναγκαστικά το λάινερ θα κατέβει ώς στο σημείο που θέλεις εσύ να δημιουργήσεις την πρόνοια σου με ένα κομμάτι σωλήνα, αφού το στεραιώσεις με μπετόν. Όταν φτάσεις εκεί, θα το δούμε καλύτερα.





Τα καφεδάκια θαρρώ.
Και το φαγητο και τους χυμους
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-06-10, 20:42
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Νεροφαδο? Πρωτη φορα ακουω τον ορο αυτο αλλα θα το ψαξω .
Είναι ειδικό σαν λάστιχο ποτίσματος, αλλά με τη διαφορά του ότι είναι καμωμένο από διαφανές ελαστικό. Το γεμίζεις εσωτερικά νερό και οι δύο του άκτριες θα σου δουλέψει όπως τα συγκοινωνούντα δοχεία. Δε μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο. Μιας και μιλούμε γι' αυτό, αύριο θα εργαστώ λιγάκι στη λίμνη μου. Θα το χρησιμοποιήσω ώστε να δεις για τι πρόκειται...θα ανεβάσω φώτο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορω να χτισω και πανω απο το λαινερ? Το αντεχει?Εσυ εννοεις να χτισω κατω απο το λαινερ? Παντως οπως και να εχει κερδιζω καποιο υψος και λιτρα με αυτο αρα καλο μ ακουγετε.
Για να κτίσεις εσσωτερικά της λίμνης θέλει κάποια υποδομή. Εξωτερικά της λίμνης για στεραίωμα όμως μπορείς. Δες το σχεδιάγραμμα που σου ανέβασα.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  plan1.jpg
Εμφανίσεις:  460
Μέγεθος:  22,2 KB  
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-06-10, 21:30
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι ειδικό σαν λάστιχο ποτίσματος, αλλά με τη διαφορά του ότι είναι καμωμένο από διαφανές ελαστικό. Το γεμίζεις εσωτερικά νερό και οι δύο του άκτριες θα σου δουλέψει όπως τα συγκοινωνούντα δοχεία. Δε μπορώ να στο εξηγήσω περισσότερο. Μιας και μιλούμε γι' αυτό, αύριο θα εργαστώ λιγάκι στη λίμνη μου. Θα το χρησιμοποιήσω ώστε να δεις για τι πρόκειται...θα ανεβάσω φώτο.



Για να κτίσεις εσσωτερικά της λίμνης θέλει κάποια υποδομή. Εξωτερικά της λίμνης για στεραίωμα όμως μπορείς. Δες το σχεδιάγραμμα που σου ανέβασα.

οκ! Θα το κοιταξω αυτες τις μερες .Τωρα για το φιλτρο κ αντλια ακομα το ψαχνω και ειμαι στο διαβασμα .Θελω καταρακτη αρα πρεπει να επιλεξω προσεκτικα καταρχιν πως θα κτιστει ο χωρος για τον καταρακτη για να ξερω αν θα βαλω πιεσης ή ροης ..Αν παρω πιεσης θα βαλω το λαστιχο οπου θελω για να τρεχει το νερο ενω στην ροη πρεπει να βαλω το φιλτρο στο ψηλοτερο σημειο του καταρακτη ..Θα δω τη βολευςει τελικα ..
Μια τελευταια ετωτηση .Αν η αντλια ειναι φτιαγμενη για ειναι ενα - δυο τονους περισσοτερα λιτρα απο το φιλτρο θα δημιουργηθει καποια πιεση για το φιλτρο που θα ειναι για πιο λιγα λιτρα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-10, 15:28
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Λοιπον μιλησα με τον Βασιλη για τη βαθμιδα της λιμνης μου .Ρωτησα αν μπορω να την κανω χωρις βαθμιδα και να κανω κατι σαν στηριγμα για τα φυτα . Μου ειπε γινεται αρκει να παρω μια μεγαλη πετρα-βραχο να της ανοιξω τρυπες και να μπει το φυτο μεσα. Μετρησα ποσα λιτρα κερδιζω με το να κανω την πατεντα αυτη και νομιζω ειναι αρκετα . Στη φωτο πιο πανω το πιο βαθυ σημειο ειναι 72 cm .Θα το τραβηξω στα 90 cm το βαθος τελικα και με το πλατος που ειναι περιπου 2,5 μετρα επι το μηκος 3,5 νομιζω θα εχω μια λιμνη πανω απο 7,5 τονους . Οι αναλογιες ειναι στο περιπου αφου το σχημα ειναι οβαλ .Σωστα υπολογησα οσον αφορα τους τονους?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-10, 17:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον μιλησα με τον Βασιλη για τη βαθμιδα της λιμνης μου .Ρωτησα αν μπορω να την κανω χωρις βαθμιδα και να κανω κατι σαν στηριγμα για τα φυτα . Μου ειπε γινεται αρκει να παρω μια μεγαλη πετρα-βραχο να της ανοιξω τρυπες και να μπει το φυτο μεσα. Μετρησα ποσα λιτρα κερδιζω με το να κανω την πατεντα αυτη και νομιζω ειναι αρκετα . Στη φωτο πιο πανω το πιο βαθυ σημειο ειναι 72 cm .Θα το τραβηξω στα 90 cm το βαθος τελικα και με το πλατος που ειναι περιπου 2,5 μετρα επι το μηκος 3,5 νομιζω θα εχω μια λιμνη πανω απο 7,5 τονους . Οι αναλογιες ειναι στο περιπου αφου το σχημα ειναι οβαλ .Σωστα υπολογησα οσον αφορα τους τονους?
Μιχάλη, για 7,5 κυβικά μέτρα νερού, πας από την αρχή για κόι. Όταν μάλιστα προχωρήσεις στην ανέγερση της οικοδομής ή νέας μεγαλύτερης λίμνης, τότε τα κόι σου θα είναι σε ένα αρκετά μεγάλο μέγεθος. Όταν δε, περάσεις από τα χρυσόψαρα (που σκέφτεσαι να ξεκινήσεις με αυτά) τότε θα ζητάς τρόπους να οργανώσεις και γι' αυτά μια ξεχωριστή λίμνη. Ο τελικός σκοπός του λιμνόφιλου είναι πάντα τα κοι και μεγάλη λίμνη...

Μιχάλη, τώρα, όσον αφορά το θέμα που περιγράφεις πιο πάνω, νομίζω ότι σου τα είπα λιγάκι μπερδεμένα και δεν έχεις καταλάβει επ' ακριβώς τι εννοούσα. Είναι εύκολο βέβαια να σχεδιάσω ένα μικρό σκιτσάκι για να καταλάβεις...υπομονή λοιπόν μέχρι αύριο. Ο σωλήνας (και όχι πέτρα) πρέπει να γεμίσει μεγάλες πολλές-πολλές τρύπες ώστε εσσωτερικά του να επιτυγχάνεται ικανοποιητική κυκλοφορία του νερού. Από πάνω, τοποθετείς την τρυπητή γλάστρα με τα νούφαρα σου και γύρω-γύρω από αυτό το κυλινδρικό σχήμα, τοποθετούμε πλαστικό δύκτι για να μην έχουν πρόσβαση τα κοι. Μιλάω μόνο για κόι. Στην περίπτωση των χρυσόψαρων, το δύκτι αυτό δεν είναι αναγκαίο.

Αν έκανες δύο-τρεις εβδομάδες υπομονή, σίγουρα θα το έβλεπες και με φωτογραφικό υλικό. Αφούβιάζεσαι λοιπόν, υπομονή...

Υ.Γ. Μεταφύτεψα ήδη τα Παπάγια σε μικρά γλαστράκια, να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά στον τελικό τους προορισμό, γιατί έχουμε και σκυλάκι στην αυλή, που έχει εκπαιδευτεί και αυτό μαζί μου να κλαδεύει.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-10, 20:46
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Φαπ ! !

Εφαγα ισχυρότατο βετο απο τους γονείς που δυστυχώς τυχαινει να εχουν τα εμπράγματα δικαιώματα του οικοπέδου και για να μην προχωρήσουμε σε αποκληρώσεις κλπ εχω εντολες να μην επεκτείνω περισσότερο τη λιμνη .

Ηδη φαίνεται έκαναν την υπέρβαση που με άφησαν να την κανω ετσι όπως είναι τώρα …

Και ειχα πωρωθεί πολυ Βασιλη με αυτα που μ ειπες ......

Θα αρκεστω να την βαθυνω ακομα λιγο παραπάνω ..Ομως στο μελλον θα τα δουμε αυτα ......



-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων

Υ.Γ. Μεταφύτεψα ήδη τα Παπάγια σε μικρά γλαστράκια, να μεγαλώσουν λιγάκι και μετά στον τελικό τους προορισμό, γιατί έχουμε και σκυλάκι στην αυλή, που έχει εκπαιδευτεί και αυτό μαζί μου να κλαδεύει.

Πολυ καλο χωμα ,παρα πολυ φως ,νερο συχνα κ θα φας φρουτα συντομα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MIXALIS CYPRUS : 24-06-10 στις 20:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-06-10, 18:27
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Κάναμε επιτέλους σοβαρή δουλειά με τα σκαπανικα και παραθέτω τις πιο κάτω φωτογραφίες.






Μένει ακόμα λίγο σκάψιμο , αρκεετοοο καθάρισμα της περιοχης και τελειώσαμε με αυτό το στάδιο .


Έχουν τοποθετηθεί περιμετρικά και οι τσιμεντοπετρες .Θα σκεπαστούν με χώμα ,θα βάλω από πάνω το νάιλον και μετά το λαινερ . Έπειτα θα γεμίσει με νερό για να πάρει το σχήμα και μετά θα βάλω τις πέτρες για να το στερεώσω .


Βασίλη τα έκανα όλα που μ είπες αλλά δεν έβαλα τσιμέντο ούτε πηλό στις τσιμεντοπετρες . Νομίζω είναι τοποθετημένες πολύ καλά και θα στερεωθούν ακόμα καλύτερα με τις μεγάλες ασβεστολιθικές πέτρες από πάνω .

Παρατηρησεις τωρα που ειναι νωρις για να αποφυγουμε τα τρεχαματα !
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
λιμνη με κοι katamagias Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 2 07-08-09 17:51
κουνουποψαρα και λιμνη..... Pritanis Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 1 10-07-08 12:25
Λιμνη jimfytakis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 45 28-11-07 00:08
Λιμνη Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 4 16-09-07 13:13
Η λιμνη μου.. kingelvis Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 12 06-06-07 12:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09218 seconds with 15 queries