Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-12, 18:12
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή DIY led φωτιστικό με εξαρτήματα από GU10(led) spotlights

Εδώ και καιρό χρησιμοποιώ τρίβατα GU10 led σποτάκια για το φωτισμό του ενυδρείου μου και επειδή έχουν διάφορα θέματα όπως η υπερθέρμανση και το 'spotlight effect', αποφάσισα να τα διαλύσω και να φτιάξω κάτι καλύτερο.

Δεν έχω βρεί ακόμα τρόπο να τα στηρίξω στην ψύκτρα(βίδες βασικά, γιατί δε θέλω να τα κολήσω), οπότε για να μην περιμένω και να δώ αν θα δουλέψει το όλο εγχείρημα, έκανα την παρακάτω δοκιμή με δύο μόνο σποτάκια που προορίζονται για ένα 20λιτρο ενυδρείο.

Κανάλι αλουμινίου:


Βάσεις LED:


GU10 spot:


Τα LED στην παλιά βάση:


Αφαίρεση των LED απ'την παλιά βάση, αφού σημειώθηκε το + με μαρκαδόρο:


Και κόλλημα στις καινούριες, αφού καθαρίστηκε η θερμοαγώγιμη πάστα και μπήκε καινούρια:


Για να ενωθούν τα LED μεταξύ τους και με τα τροφοδοτικά/driver χρησιμοποιήθηκαν μικρά(9cm) κομμάτια από UTP patch cord.

Για την τελική στήριξη στη ψήκτρα δεν έχω βρει κάτι ακόμα, οπότε έχω στηρίξει προσωρινά τα καλώδια με μονωτική ταινία και ελπίζω μαζί με την θερμοαγώγιμη που έχει μπει μεταξύ βάσης και ψήκτρας να κρατήσουν για μερικές μέρες:


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-12, 18:46
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

ωραιος!!!
μπορεις να πας να σου τρυπησουνε την ψυχτρα σου ή να χρησιμοποιησεις 2-3 βασεις μαζι για να φτιαξεις οδηγο και να την τρυπησεις μονος σου..
για βιδες μπορεις να βαλεις ναυλον βιδα-παξιμαδι για να μην εχεις προβλημα βραχυκυκλωματος
η αλλιως Μ3 με κωνικο κεφαλι
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-12, 19:13
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος!!!
μπορεις να πας να σου τρυπησουνε την ψυχτρα σου ή να χρησιμοποιησεις 2-3 βασεις μαζι για να φτιαξεις οδηγο και να την τρυπησεις μονος σου..
για βιδες μπορεις να βαλεις ναυλον βιδα-παξιμαδι για να μην εχεις προβλημα βραχυκυκλωματος
η αλλιως Μ3 με κωνικο κεφαλι
Στο τρύπημα δεν έχω κανένα πρόβλημα - γίνεται πανεύκολα με τρυπάνι σε χαμηλές στροφές αν χτυπήσω λίγο το αλουμίνιο για να κάνει ένα μικρό βαθούλωμα και να μη φεύγει το τρυπάνι απ'τη θέση του.

Οι nylon βίδες μαζί με παξιμάδια θα ήταν ιδανικές για αυτή τη δουλειά...έχεις καμιά ιδέα που μπορώ να βρώ σε τόσο μικρές διαστάσεις ;


Μέχρι στιγμής το φωτιστικό δουλεύει ένα τρίωρο και η ψήκτρα δεν έχει ζεσταθεί -καθόλου-, σε αντίθεση με τις ψήκτρες στα GU10 που πάνω στο μισάωρο καίνε...οπότε μόλις πάρω και τις βίδες θα φτιάξω και το μεγάλο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-12, 23:33
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Ελλαδα μπορεί να βρεις σε μαγαζί που πουλάει μονο βίδες, εχω πετυχει κανα δυο τετοια αλλα δεν θυμάμαι που είναι..

Ψάχνεις για Μ3 ναυλον βίδα, παξυμαδι δεν χρειαζεσαι αλλα θα πρέπει να παρεις κολαουζο για να φτιάξεις σπειρωμα στις τρύπες σου για να πιάσει η βίδα..

Στο γοογλε βρηκα μερικά λινκ, εψαξα για "m3 naylon bolt " μπορεί να έχει και στο eBay..

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ με τα driver των σποτ και τα λεντ τους!!!! Εκτως οτι τρέχουν κατευθείαν απο 220v και ειναι γυμνη πλακέτα, δεν ειναι γειωμενα πραγμα που σημαίνει οτι τα λεντ αν και τρέχουν σε λιγα βολτ μπορεί ακόμα να είναι υπο τάση!!!
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-11-12, 08:19
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

Ωραία κατασκευή!!!Μπράβο!!! έτσι περίπου σκεφτόμουν να κάνω και εγώ μία, και αναρρωτιώμουν αν είναι αρκετό το Π αλουμινίου που έβαλες για ψύκτρα, αν λες ότι είναι οκ, τότε πάρα πολύ καλά!!! Να ρωτήσω κάτι, η θερμοαγώγημη κόλλα δεν είναι αρκετή για να στηρίζει τα λεντ??? ή δεν το ρισκάρεις??? κάπου σε ένα κινέζικο σιτε, βρήκα μία θερμοαγώγημη κόλλα που υποτίθετε ότι κολλάει κι όλλας τα μέταλλα...

http://www.ebay.co.uk/itm/3mm-x-25mm...473562f&_uhb=1

οι βίδες είναι λίγο τσιμπιμένες... Πήγαινε σε μαγαζί με σιδηρικά, ή κάνε τρίπες και βάλε σιλικόνη ή ζεστή σιλικόνη. Αν η σιλικόνη περάσει από την τρίπα, και ακουμπίσει την πλακέτα των λεντ θα κρατήσει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-11-12, 10:08
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελλαδα μπορεί να βρεις σε μαγαζί που πουλάει μονο βίδες, εχω πετυχει κανα δυο τετοια αλλα δεν θυμάμαι που είναι..

Ψάχνεις για Μ3 ναυλον βίδα, παξυμαδι δεν χρειαζεσαι αλλα θα πρέπει να παρεις κολαουζο για να φτιάξεις σπειρωμα στις τρύπες σου για να πιάσει η βίδα..

Στο γοογλε βρηκα μερικά λινκ, εψαξα για "m3 naylon bolt " μπορεί να έχει και στο eBay..

ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ με τα driver των σποτ και τα λεντ τους!!!! Εκτως οτι τρέχουν κατευθείαν απο 220v και ειναι γυμνη πλακέτα, δεν ειναι γειωμενα πραγμα που σημαίνει οτι τα λεντ αν και τρέχουν σε λιγα βολτ μπορεί ακόμα να είναι υπο τάση!!!
Μάλλον θα χρησιμοποιήσω ανοξείδωτες βίδες με παξιμάδια και πλαστικές ροδέλες για να μην υπάρχει πρόβλημα...είναι η πιο φτηνή και εύκολη λύση.

Ένας ακόμα λόγος για τον οποίο έκανα τη μετατροπή είναι για να μην έχω 220v πάνω απ'το ενυδρείο. Πρός το παρόν δεν έχω βγάλει τους drivers απ'τα GU10, αλλά όταν το κάνω και αυτό θα είμαι σίγουρα προσεκτικός

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από g81gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία κατασκευή!!!Μπράβο!!! έτσι περίπου σκεφτόμουν να κάνω και εγώ μία, και αναρρωτιώμουν αν είναι αρκετό το Π αλουμινίου που έβαλες για ψύκτρα, αν λες ότι είναι οκ, τότε πάρα πολύ καλά!!! Να ρωτήσω κάτι, η θερμοαγώγημη κόλλα δεν είναι αρκετή για να στηρίζει τα λεντ??? ή δεν το ρισκάρεις??? κάπου σε ένα κινέζικο σιτε, βρήκα μία θερμοαγώγημη κόλλα που υποτίθετε ότι κολλάει κι όλλας τα μέταλλα...
Με τόσα λίγα led του ενός watt, απλά δε ζεσταίνεται καθόλου η ψήκτρα...σε μερικές μέρες θα δοκιμάσω και 24 led σε 85cm ψήκτρα αν και δε νομίζω να αλλάξει τίποτα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να μπορώ να βγάλω τα led μαζί με τη βάση τους αν θέλω να αλλάξω κάτι στο φωτισμό και οι θερμοαγώγιμες κόλλες(εποξικές) είναι πολύ δυνατές !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-11-12, 10:26
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

δεν ειναι μονο τα driverακια που εχουν το προβλημα αλλα ολο το κυκλωμα.. δοκιμασε με δοκιμαστικο, κρατα το καλοριφερ σου και ακουμπα τα λεντ(αν και μπορει να καουν)να δεις οτι θα αναψει.. ο driver κανει την μετατροπη σε λιγα βολτ αλλα ΟΛΟ το κυκλωμα μπορει να ειναι υπο ταση και οταν εσυ ή καπιος αλλος το γειωσει με το χερι του κατα τυχη βζζζζζτ... θελουν προστασια ολες οι επαφες με θερμοσιληκονη ή υγρη μονοτικη ταινια.. δεν το λεω για να σε αποθαρυνω(ισα ισα που αρεσει πολυ αυτο που κανεις) αλλα για ασφαλεια..

με τη κεραμικη(λευκη) θερμοαγωγιμη κολα, βαζεις πολυ λιγη στο κεντρο του λεντ και μετα το ακουμπας το περιστρεφεις και το κουνας λιγο περα δωθε για να απλωθει και να κανει ενα λεπτο φιλμ, θελει που λιγοτερο απο οτι φανταζεσαι.. εαν το κανεις σωστα μετα ξεκολανε πολυ ευκολα με ενα λεπτο ισιο κατσαβιδακι..
τα εμαθα αυτα απο τη δικη μου κατασκευη και τα μισα μου λεντ ειναι τιγκα και τα αλλα μισα σωστα..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-11-12, 23:08
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Τελικά βρήκα μπόλικες πεταμένες βίδες 3mm διαμέτρου στην αποθήκη, τρύπησα τη βάση και τα βίδωσα όλα...δουλεύει έτσι εδώ και 3 μέρες χωρίς κανένα πρόβλημα.

Καθώς δεν γνωρίζω και πάρα πολλά από ηλεκτρονικά, θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ με κάποιο τρόπο να συνδέσω τους drivers μεταξύ τους(σε σειρά, ώστε να μην χρειάζεται να πηγαίνουν 16 καλώδια(8 σποτάκια έχω) στο φωτιστικό.
(όλα τα σποτάκια/drivers/led είναι ίδια και έχω και πολύμετρο αν χρειάζονται μετρήσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-11-12, 01:41
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

Δυστυχώς φίλε μου, δεν γίνεται.. Για να ξέρει πόσο ρεύμα δίνει ο κάθε ντραιβερ πρέπει να έχει την δικιά του λουπα λεντ.. Μπορείς όμως να τους μονωσεις καλα και να τους βάλεις επάνω απο την ψυκτρα σου με δύο κλεμες να δίνουν ρεύμα σε όλους και να έχεις ενα μόνο καλώδιο να πηγαίνει στο φωτιστικο..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-11-12, 02:43
cogarg Ο χρήστης cogarg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα
Μηνύματα: 285
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην cogarg
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimbit22 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς φίλε μου, δεν γίνεται.. Για να ξέρει πόσο ρεύμα δίνει ο κάθε ντραιβερ πρέπει να έχει την δικιά του λουπα λεντ.. Μπορείς όμως να τους μονωσεις καλα και να τους βάλεις επάνω απο την ψυκτρα σου με δύο κλεμες να δίνουν ρεύμα σε όλους και να έχεις ενα μόνο καλώδιο να πηγαίνει στο φωτιστικο..
Και η βλακεία είναι ότι δεν ξέρω τα στοιχεία των led για να πάρω ένα μεγαλύτερο driver να ξεμπερδέψω.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχω στην κατανομή των 16 αυτών καλωδίων από το πάνω μέρος της ψύκτρας στα led(κάτω μεριά) και στο 'καλωδιομάνι' που θα δημιουργηθεί

Μόλις έβαλα τα μισά led πάνω στην ψύκτρα και μάλλον θα βάλω τα υπόλοιπα σε μία άλλη ίδιου μεγέθους και θα ανοίξω και μερικές τρύπες για να περάσω τα καλώδια.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-11-12, 08:27
Το avatar του χρήστη jimbit22
jimbit22 Ο χρήστης jimbit22 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2011
Περιοχή: Ελληνορώσων
Μηνύματα: 491
Προεπιλογή

δεν αξιζει να χαλασεις λευτα πιστευω αν και τα driver για τα μονοβατα ειναι πολυ φθηνα.. στις τρυπες του πρωτου και του τριτου λεντ που δεν εχεις βαλει βιδα τρυπα και περνα τα καλωδιακια και βαλε το καθε driver στη μεση της καθε τριαδας και γειωσε την ψυκτρα σου για παν ενδεχομενο..
__________________
3dpg.gr/3D Printers Greece

30lit amano-red cherry shrimp
60lit blue pearl shrimp
130lit hi-tech φυτεμένο RIP
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτιστικό QS-Plan DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-12-10 16:51
Ποιά είναι η σωστή σειρά στα εξαρτήματα του Co2? gfdimopo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 19-03-08 00:36
ορειχάλκινα εξαρτήματα ksaderfos Malawi 3 05-09-05 09:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05995 seconds with 15 queries