Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 08:27
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή "Ανοιγμα" του ενυδρείου

Γεια σε όλους.
Στην μετακόμιση που έκανα πριν 3 μήνες εβαλα το ενυδρείο μου (60 λίτρα) σε τραπεζακι με ρόδες. Αυτό ήταν και το λάθος μου. Βάλτο από δω, βάλτο απο κει... χτες το ενυδρείο σε μια μεταφορά "ανοιξε" και αρχισε να τρεχει νερό. Μάλλον από την μεταφορά κινήθηκε το νερό και το ενυδρέιο δεχτηκε πιεση. Όμως τρεχει παρα πολύ λίγο και έχω χρόνο να σχεδιάσω τη διάσωσή του. Από χτες το πρωι εχει χάσει 5 χιλ. ύψος. Εχει υψος 35 εκατ, αρα εχασε 0,85 λιτρα. Αν δεν ανοίξει ξαφνικά έχω κάποιες μέρες. Οι καθετες ενώσεις στις πλευρες ειναι στεγνες, αλλά στη βάση και μέσα στο πλαστικό που εχει για να κρατά τις ενώσεις εχει συνέχεια νερο. Αρα το ανοιγμα είναι κάπου στο κάτω μέρος. Ερωτήσεις:
1. Αν το αδειάσω και βάλω σιλικόνη σε όλες τις ενώσεις από την μέσα πλευρά θα κλείσει το "ανοιγμα" ή θα ανοίξει ξανά;
2. Πόσες μέρες θέλει να στεγνωσει η σιλικόνη και πότε μπορώ να ξαναβάλω τα ψάρια?
3. Πως μπορώ να σώσω το φίλτρο μου? Σκεφτηκα να το βάλω σε ένα κουβά με νερό του ενυδρείου και να δουλευει? Πόσες μέρες κρατάει?
4. Τα ψάρια σε κουβάδες με νερό του ενυδρείου πόσες μέρες ζουν (σκαλάρια, γκουράμι, γατόψαρο, πλακόστομο, γκάπυ)?
5. Το νερό που θα βάλω σε κουβάδες πόσες μέρες κρατάει χωρίς φίλτρο? Μπορώ μετά να βάλω ξανά μέσα το νερό?
6. Τα φυτά σε ένα κουβά με νερό, μαλλον δεν θα έχουν πρόβλημα. Σωστό?

Ελπίζω να μην σας κουρασα. Σκεφτομαι από χτες πως να το οργανώσω, ώστε να έχω τις λιγότερες απωλείες.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-06, 08:37
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λοιπον απο κατω προς τα πανω.το 6 σωστο,5 οχι πολυ οτι ειναι η βιολογια ειναι,4 τωρα που ειναι ζεστη πιστευω 2-3 μερες να μην εχουν προβλημα,3σωστο και κραταει..για τα υπολοιπα περιμενε τους ''ειδικους''......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-06, 08:41
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

1. Πιθανόν έτσι να λύσεις το πρόβλημα
2. 2-3
3. Σωστό! Βάλ'το να δουλεύει σε κουβά με νερό του ενυδρείου!
4. 2-3 σίγουρα! Βάλε αν έχεις και καμία αεραντλία να δουλεύει, κάνε μία αλλαγή 50% την 2η μέρα, ΜΗΝ ΤΑΪΖΕΙΣ για κανα 2 πριν τα βάλεις στον κουβά, ΟΥΤΕ όσο τα έχεις εκεί και βάλε και μια πετσέτα πάνω απο τον κουβά για να είναι σκοτάδι και να ηρεμούν και για να μην πηδήξει κανένα...
5. Για 2-3 μέρες είσαι εντάξει...
6. ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα!

Μιας και την έπαθες μια φορά, πήγαινε να αγοράσεις και ένα μικρό φιλτράκι εξωτερικό - εκτάκτων αναγκών και έναν θερμοστάτη! Ευτυχώς είναι καλοκαίρι και απ'οτι κατάλαβα η διαρροή είναι μικρή...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 13-07-06 στις 08:44
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-06, 08:45
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ατυχία petran,

εάν δεν έχεις αλλό ενυδρείο τα πράγματα είναι δύσκολα. Ας τα πάρουμε από την αρχή:

1) Εάν το tank δεν έχει εσωτερικές ραφές με σιλικόνη τότε μπορείς να κολήσεις εσωτερικά αλλά θα χρειαστείς και εσωτερικές κόντρες για μεγαλύτερη ασφάλεια. Εάν έχει εσωτερικές ραφές τότε δυστηχώς θα πρέπει να ξεκοληθούν όλα τα τζάμια και να κοληθούν από την αρχή.
2) Και στις δυό περιπτώσεις την βδομάδα θα την χρειαστείς σίγουρα.(εάν πιάνουν τα χέρια σου)

Για το 3,4,5 προτείνω να βρείς κάποιον να φιλοξενήσει τα ψάρια σου ή να αγοράσεις άλλο tank. Δυστηχώς σε κουβάδες περισσότερο από μισή μέρα δεν μπορείς να τα κρατήσεις. (τα φυτά δεν θα έχουν πρόβλημα και για 10 μέρες)

Από τα ψάρια που βλέπω ότι έχεις πιστεύω ότι το 60λιτρο είναι μικρό. Το καλλίτερο θα είναι εάν μπορείς να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο και να επισκευάσεις μετά αυτό με την ησυχία σου. Στην περίπτωση αυτή σε μιά μέρα έχεις καθαρήσει και δεν θα έχεις και απώλειες...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-07-06, 08:51
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή Λοιπόοοοον........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petran
Οι καθετες ενώσεις στις πλευρες ειναι στεγνες, αλλά στη βάση και μέσα στο πλαστικό που εχει για να κρατά τις ενώσεις εχει συνέχεια νερο. Αρα το ανοιγμα είναι κάπου στο κάτω μέρος. Ερωτήσεις:
1. Αν το αδειάσω και βάλω σιλικόνη σε όλες τις ενώσεις από την μέσα πλευρά θα κλείσει το "ανοιγμα" ή θα ανοίξει ξανά;
2. Πόσες μέρες θέλει να στεγνωσει η σιλικόνη και πότε μπορώ να ξαναβάλω τα ψάρια?
1. Εισαί σίγουρος ότι ο πάτος είναι εντάξει?
εάν ναί τότε θα πρότεινα να βάλει 2-3 κάθετες κόντρες κολλημένες και στον πάτο και στα τζάμια(μπροστινο κ πίσω) και μετά να περάσεις μία ΚΑΛΗ στρώση σιλικόνη ενυδρείου στις γωνίες του πάτου (γυρω-γύρω) πιέζοντας το "κορδόνι" της σιλικόνης με μία πολύ μικρή σπάτουλα ή με ένα χατροκόπτη έτσι ώστε να εισχωρήσει η σιλικόνη παντού..
2. Εάν κάνεις τα παραπάνω 3 ημέρες είναι καλά, αλλά πριν το γεμίζεις θέλει καλό πλύσιμο.

φιλικά wodan
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-07-06, 08:53
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Ατυχία petran,

εάν δεν έχεις αλλό ενυδρείο τα πράγματα είναι δύσκολα. Ας τα πάρουμε από την αρχή:

1) Εάν το tank δεν έχει εσωτερικές ραφές με σιλικόνη τότε μπορείς να κολήσεις εσωτερικά αλλά θα χρειαστείς και εσωτερικές κόντρες για μεγαλύτερη ασφάλεια. Εάν έχει εσωτερικές ραφές τότε δυστηχώς θα πρέπει να ξεκοληθούν όλα τα τζάμια και να κοληθούν από την αρχή.
2) Και στις δυό περιπτώσεις την βδομάδα θα την χρειαστείς σίγουρα.(εάν πιάνουν τα χέρια σου)
Ρε Κωστή... μην το απογοητεύεις το παλλικάρι... για 60lt μιλάμε... όχι για 200! Οι πιέσεις που ασκούνται, δεν είναι δα και φοβερές! Με σιλικόνη νομίζω θα είναι ΟΚ!
Α! Για τα ψάρια που έχει και μάλιστα και σε αναλογία ΚΑΙ με τα λίτρα είναι άλλο παπά ευαγγέλιο...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-07-06, 09:01
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

¶μα έχει εσωτερικές ραφές δεν θα πιάσει η νέα σιλικόνη πάνω στην παλιά. Τις κόντες εσωτερικά στον πάτο τις προτείνω για περισσότερη στεγανότητα, όχι για τις πιέσεις.
Δεν θα ήθελα να τον απογοητέψω αλλά για τα σκαλάρια που θέλουν τα λίτρα τους σκέψου να τα βάλεις στον κουβά για 2-3 μέρες;;;
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-07-06, 09:22
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Δεν θα ήθελα να τον απογοητέψω αλλά για τα σκαλάρια που θέλουν τα λίτρα τους σκέψου να τα βάλεις στον κουβά για 2-3 μέρες;;;
Και όταν με το καλό τελειώσεις με το ενυδρείο, φρόντισε να αλλάξεις σύνθεση: Σκαλάρια σε 60 λίτρα είναι απλά απαγορευτικό!!!
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-07-06, 09:50
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
- Η αγορά ενός νέου είναι η ευκολη λύση. Αλλά συμφέρει μόνο αν αγοράσεις μεγαλύτερο, γιατί αν πάρεις ίδιο γιατι να μην επισκευάσεις το παλιό? Η αγορά ενός μεγαλύτερου θα επιφέρει επιπλέον κόστος για φίλτρο, θερμοστατη κ.λ.π.
- Η σύνθεση του ενυδρείου ξέρω ότι δεν είναι καλή, αλλά πληρώνω τις αμαρτίες του αρχικού ενθουσιασμού και αγνοιας. Τωρα πώς τα διώχνεις?
- Από ότι κατάλαβα έχω 2-3 μέρες για την επισκευή και ίσως οι απώλειες σε εμψυχο υλικο να είναι μικρές. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι ισως, όπως ανέφερε ο caverman, να μην πιάσει η σιλικόνη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-07-06, 10:48
Το avatar του χρήστη wodan
wodan Ο χρήστης wodan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-05-2004
Περιοχή: Λαμία
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή ......

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petran
Αυτό που με φοβίζει είναι ότι ισως, όπως ανέφερε ο caverman, να μην πιάσει η σιλικόνη.
Καλό καθάρισμα στα τζαμια που θα πιάσει η σιλικόνη. Πρώτα με ξυράφι και έπειτα με οινόπνευμα και καλό , ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, καθάρισμα.
Εννοείτε ότι η σιλικόνη είναι επώνυμη, ενυδρείου και δεν έχει λήξει (συνήθως λήγει 1 χρόνο μετά την παρασκευή της).
Βάλε ένα χοντρο ¨κορδόνι" και μετά γώνιασμα με χαρτοκόπτη για να μπεί σε τυχόν κενά. Πάντως εγώ λέω να βάλεις κ δυο κόντρες καλού-κακου.
φιλικα wodan
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-07-06, 21:13
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

60 λιτρα μονο τζαμι δεν θα σου βγει πανω απο 20¤ να το παρεις καινουριο απο ενα τζαμα ή απο κανα λογικο μαγαζι με ενυδρεια...... Μην το ρισκαρεις για 20 ¤!!!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-07-06, 13:32
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
60 λιτρα μονο τζαμι δεν θα σου βγει πανω απο 20¤ να το παρεις καινουριο απο ενα τζαμα ή απο κανα λογικο μαγαζι με ενυδρεια...... Μην το ρισκαρεις για 20 ¤!!!!!!!
Πριτανούκο μην είσαι και τόσο σίγουρος... εσείς απ'οτι έμαθα στη Θεσ/κη "καβατζωθήκατε" με έναν τζαμά που τα δίνει τζάμπα... όταν έψαχνα για 35άρι για τη δουλειά, ένας τζαμάς μου ζήτησε 35 ευρώ! Κατέληξα λοιπόν να πάρω 60άρι απο το water inn με 60 ευρώ, κομπλε!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-07-06, 14:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αχ Αποστολη μου...... Βοηθηστε το παιδι λιγακι..... Ας αγορασει τα τζαμια ( 5 αρακια ειναι ταμαμ για 60 λιτρα ουτε κοντρεσ δεν θελει) και κολληστε τα στα γραφεια του συλλογου......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-07-06, 14:19
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Ναι αλλά πρέπει να πάει κάπως στην Λάρισα....
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-07-06, 14:39
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από caverman
Ναι αλλά πρέπει να πάει κάπως στην Λάρισα....
Αν με κάνετε "Επικεφαλής Κλιμακίου Καρδίτσας και Περιχώρων" (), ΚΑΤΙ μπορεί να κάνω...!
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-07-06, 15:31
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Μαλλον θα αγοράσω καινουργιο για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα χάσω τα ψάρια μου. Πήγα και είδα το ενυδρείο του Carrefour (96 λίτρα με 99 ευρώ). Είναι τσεχικης προέλευσης γραφει. Τα στοιχεία του φίλτρου και θερμοστατη δεν αναφερονται στη συσκευασία. Το εχει πάρει κανείς? Πάντως δεν πρεπει να είναι εκείνο που είχε βγάλει περυσι προσφορά με τα 120 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-06, 15:36
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Οικονομικη επιλογη και αρκετα καλη.......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-06, 23:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petran
Μαλλον θα αγοράσω καινουργιο για να είμαι σίγουρος οτι δεν θα χάσω τα ψάρια μου. Πήγα και είδα το ενυδρείο του Carrefour (96 λίτρα με 99 ευρώ). Είναι τσεχικης προέλευσης γραφει. Τα στοιχεία του φίλτρου και θερμοστατη δεν αναφερονται στη συσκευασία. Το εχει πάρει κανείς? Πάντως δεν πρεπει να είναι εκείνο που είχε βγάλει περυσι προσφορά με τα 120 λίτρα.
Δεν είναι αυτό έτσι ;
http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12547
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-06, 00:24
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Δεν είναι το 120λιτρο.
Λοιπόν θα σου αναφέρω μερικά μείον του συγκεκριμένου ενυδρείου.
Το καπάκι (όχο όλο) το μπροστά που ανοίγει για να ρίξεις τροφή, όταν είναι αναμμέμη η λάμπα περνάει φώς προς τα έξω γιατί δεν εφάπτει καλά. Επίσης επειδή έχει και 3 κάθετες κόντρες και σχετικά φαρδιέ 5 εκατοστά δεν διευκολύνει για τις διάφορες δουλειές ρουτίνας.
¶λλο ένα μείον για μένα τουλάχιστον είναι ότι το εσωτερικό φίλτρο είναι κολημένο με σιλικόνη πάνω στο πλαινό τζάμι και δεν μπορείς να το αφεραίσεις εάν χρειαστεί.
Τώρα όσον αφορά τον εξοπλισμό έχει κυκλοφορητή 450L/h, 100W θερμοστάτη ένα μπλε σφουγγάρι και ένα λεπτότερο άσπρο τύπου υαλοβάμβακα καλύτρης ποιότητας, εγώ το πλένω και το ξαναχρησημοποιώ κανα 2μηνο τώρα και δεν έχει χαλάσει ακόμα και λειτουργεί καλά δεν έχει μειωθεί η ροή ούτε έχει περάσει μπίχλα στο μπλέ που τό έχω αμέσως από κάτω. Και πιο κάτω ΄χρησημοποίησα SIPORAX SERA που μου είχε περισέψει.
Ότι άλο θες να με ρωτήσεις στη διάθεση σου.
Φιλιά Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-07-06, 11:01
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Το πήρα τελικά το ενυδρείο του Carrefour. Εχεις δικιο για το καπάκι, τις κόντρες και το φίλτρο. Εβαλα και εγώ siporax και ανθρακα στο φιλτρο και δουλευει μια χαρα εδω και 4 μέρες.
Να σε ρωτήσω:
- Ο φωτισμός είναι αρκετός? Εχω και φυτά στο ενυδρείο
- Ο κυκλοφορητής είναι αρκετός για αυτό το ενυδρείο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-07-06, 11:06
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Yπάρχει κανένα αυτοκόλλητο επάνω με όνομα του κατασκευαστή του ενυδρείου ;
Κάτι να γράφει στο κουτί ή στις οδηγίες χρήσης ;

Το ίδιο και για τις λάμπες και το φίλτρο ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-07-06, 11:55
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Για τον κατασκευστη δεν εχω βρει. Πάντως είναι τσεχικης προέλευσης.

Η λάμπα ειναι 18 watt και για τον κυκλόφορητη δεν γραφει τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-07-06, 11:57
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν γράφει πουθενά .... ΤΙΠΟΤΑ ;;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-07-06, 12:05
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Το απογευμα που θα είμαι στο σπίτι θα κοιτάξω καλύτερα. Αν και όνομα κατασκευαστη, επειδή το έψαχνα δεν πρεπει να γράφει. Θα απαντήσω αυριο
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-07-06, 00:01
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

petran Τ...
Να σε ρωτήσω:
- Ο φωτισμός είναι αρκετός? Εχω και φυτά στο ενυδρείο
- Ο κυκλοφορητής είναι αρκετός για αυτό το ενυδρείο?

- Ο κυκλοφορητής κατά τη γνώμη μου είναι αρκετός, θα το δείς άλωστε και από την ροή που θα έχεις στην άλλη πλευρά τα επιπλέοντα φυτά τα παρασέρνει. Μπορείς να βγάλεις τον λανθρακα μετά από μερικές ημέρες και να προσθέσεις παραπάνω βιολογικό υλικό και θα είσαι υπερκαλυμένος για μια νορμαλ ιχθυοφόρτιση.
- Η λάμπα εάν είναι αρκετή, εξαρτάται από το είδος των φυτών που έχεις, αλλά θα σε ενημερώσουν καλύτερα οι εμπειρότεροι, αν και πιστεύω ότι με φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε καλύπτει.
Αυτά από μένα και πάλι στη διάθεση σου για ότι μπορώ και ξέρω να σε βοηθήσω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-07-06, 09:37
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Δεν γράφει πουθενά .... ΤΙΠΟΤΑ ;;;;
Στο κουτί γράφει οτι εισαγεται από την Τσεχία για την Καρφουρ-Μαρινόπουλος. Πουθενά τον κατασκευαστή.

Τώρα μέσα στο κουτί ο θερμοστάτης (150 watt) και κυκλοφορητής στο manual εχουν πάνω το λογοτυπο Pacific και η λάμπα XingXing 18watt (Πιθανόν να είναι η εταιρία που τα φτιάχνει, αν και στο Internet δεν μπορεσα να βρω εταιρία με τετοιο ονομα).

Φιλε kokora μηπως ξέρεις ποιος ειναι ο κατασκευαστής η ποια είναι η μάρκα του ενυδρείου?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-07-06, 09:41
Το avatar του χρήστη caverman
caverman Ο χρήστης caverman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-11-2005
Περιοχή: Σταθμός Πλακεντίας - Αττική
Μηνύματα: 682
Προεπιλογή

Για τα ενυδρεία του καρφούρ έχει γραφτεί εδώ:

http://www.greekaquarist.com/vb/showthread.php?t=12547

και υπάρχουν και τα Link...
__________________
Cave Mania...

Εσύ ... είσαι μέλος του ΠΣΦΕ;;;
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-07-06, 09:45
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Αυτό είναι που είχε βγαλει προσφορά περισυ τον Σεπτεμβριο με τα 120 λιτρα. Αυτό που δίνει τώρα είναι 96 λιτρα και είναι Τσεχικης προέλευσης.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-07-06, 09:51
Το avatar του χρήστη KOKORAS
KOKORAS Ο χρήστης KOKORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ ΑΚ. ΠΛΑΤΩΝΑ
Μηνύματα: 268
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petran

...Φιλε kokora μηπως ξέρεις ποιος ειναι ο κατασκευαστής η ποια είναι η μάρκα του ενυδρείου?
Όχι φίλε μου δεν ασχολήθηκα με τον κατασκευαστή και τη χώρα προέλευσης.
Τα κριτήρια που αγόρασα το ενυδρείο ήταν:

Ενυδρείο παρά το όγκο του νερού έχει κατά τη γνώμη μου πολλές κόντρες, αρα είναι γερό.

Έτοιμο καπάκι

πλήρης εξοπλισμός (εδώ μόνο ασχολήθηκα με τα χαρακτηριστικά του κυκλοφορητή και του θερμαντήρα)

Βάση ενυδρείου και όπως είδες καλή κατασκευή με δεσίματα.

Με αυτά τα κριτήρια αγόρασα το ενυδρείο, τώρα τό πόσο γερό είναι και πόσο θα βγάλουν τα λεφτά τους ο κυκλοφορητής και ο θερμαντήρας, εδώ είμαστε θα το δούμε όλοι μαζί.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-07-06, 10:16
petran Ο χρήστης petran δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2005
Περιοχή: ΛΑΡΙΣΑ
Μηνύματα: 63
Προεπιλογή

Συμφωνώ μαζί σου. Το ενυδρείο φαινεται αρκετά καλό και για τα λεφτά του είναι πολύ καλή επιλογή. Θα δείξει στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κατασκευή ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 10-09-06 12:06
Επίδειξη κατασκευής ενυδρείου dimitrig DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 17-05-06 08:44
Φωτογραφίες Ενυδρείου Μου :) pavloukos Γλυκό νερό - Γενικά 8 03-03-03 21:14
Φίλτρο Ενυδρείου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 14-12-02 00:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08953 seconds with 13 queries