Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παραλία - Beach Bar

Παραλία - Beach Bar Συζητήσεις, Aνακοινώσεις, Oικολογία - Περιβάλλον, Ταξίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-06-04, 19:45
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή ΘΕΜΑΤΑ ΝΕΤIQUETTE ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ!

Λοιπον... αρχισαμε παλι.....

Οι Παλιοι!!!
Λιγο αυτοσυγκρατηση!!!
Δεν μπορειτε να περιμένετε να έχουν όλοι υπολοιποι της γνώσεις σας.

Οι Νεοι!
Λιγο αυτοσυγκρατηση!!!
Δεν μπορείτε να περιμενετε ότι ολοι θα σας δεχθουν εσας και τα γραφώμενα σας με ανοικτες αγγαλες ειδικα σε περιπτωσεις που δε γνωρίζουν το ποιόν σας και το επιπεδό σας... Καντε λίγο υπομονη και το βασικότερο δώστε και στους υπολοιπους την δυνατότητα να δούνε το επιπεδο σας...

Αν έχετε προβλημα και αντιρήσεις με καποιον συζητηστε το πρωτα σε πρωσοπικο επιπεδο και αν περάσετε σε δημόσιο επιπεδο προπαντώς διατηρήστε κάποιο επιπεδο στην κουβέντα.!
Εδω δεν είνια γηπεδο για να ακουγωνται διαφορες λεξεις και φρασεις
Ειναι ένα μερος που μπαίνουν ΟΛΟΙ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ για να διαβασουν και να μαθουν νεα πραγματα.....

Οι νεοι στο χομπι!
Αν δεν είστε σιγουροι για κατι καλυτερα είναι να ρώτησετε παρα να γραψετε στο στύλ "ακουσα ... μου έιπαν ... κλπ "
Πιστεψτε με κανενας δεν θα σας αρνηθει την γνώση... Αλλώστε για αυτο υπάρχει το φορουμ....

Οι παλαιοί στο χομπι...
ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!!!!
Μην περιέμενετε ότι όλοι έχουν το επιπεδο γνωσεων σας!
Να περιμένετε ότι θα σας ρώτησουν απο εντελώς ηλιθιες ερωτησεις έως ακρως τεχνικές.
Και αν καποιος πει κάτι εξοφθαλμα λαθος το να αρχίσουμε και να χώνουμε μπινελικια είναι σίγουρα ότι χειρότερο μπορούμε να κανουμε....

Ναι παραδεχωμαι ότι και εγω το έχω κανει , αλλα προσπαθω να συγκρατώ τον εαυτο μου. Επιπλεον δεν θεώρω τον εαυτο μου μετα απο 4 χρονια στο Reef σαν γνωστη, και ποτε δεν θα τον θεωρησω όσα χρόνια και αν περάσουν. Ακομα διαβάζω σαν παλαβος και ακομα δοκιμαζω τεχνικές πανω σε αυτό το κομματι του χόμπι...
Και αν είναι κατι γιατο οποίο δεν έχω γνωσεις έχω το θαρρος να το πώ ή απλα να το "βουλώσω" και να μην μεταφερω λαθός μυνηματα του στυλ "μου ειπαν, ακουσα , υποψιάζομαι κλπ"

Απο εδω και στο εξής έαν δώ μυνημα με βαριους χαρακτηρισμους θα τρώει γείωση και διόρθωση μονο στην περιτπωση που έχει ενδιαφερον περιεχόμενο....

Επισις εαν δω ότι σε μυνήματα που ζήτάνε βοήθεια καποιοι φιλοι αρχιζει αντιπαραθεση θα τα μεταφερω σε πρωσοπικα μυνηματα... και μπορω πολύ ευκολα να το κάνω σε επιπεδο λειτουργικου και βάσης που θα παρακαμπτει τους αμεσους μηχανισμους του σιτε και που δεν θα φάινεται και στον υπολοιπον κοσμο που είνια στο site. Αν θελουν να τσακώθουν ας τα βγαλουν τα ματια τους εκτος δημοσιας συζήτησης. Οποτε το στοιχέιο που εξιταρει τους περισσότερους , ο δημόσιος καυγάς δηλαδη, και το "ΑΑΑΑχχχ του την είπα !!! " ελπίζω να εξαληφθει...

Και για να μην νομιζετε ότι κανω πλακα ειμαι ονλινε περι τις 17 ώρες της ημερας και παντα έχω ένα παράθυρο ανοικτο στο φορουμ....
Να είστε σιγουροι ότι θα το δώ....

Στις δύο περιοχες που είναι στην εποπτια μου (θαλλασινο και κρύο νερο ) δεν θα αφήσω να εξελιχθουν τα πραγματα σε σκυλοκαυγάδες.
Δυστηχώς έχω δει πολλά φορουμ συζητησεων στα 17 χρονια που έιμαι στο δυκτιο να "μαραζώνουν" απο αυτο το λόγο και δεν σκοπευω να αφήσω να σύμβει και εδω...

Δυο ανθρωποι συγκεκριμενα ρωτήσανε πολυ συγκεκριμενα πραγματα και καταλληξαμε να βγάζουμε τα ματια μας... (και εγω μεσα!!!) . Και τα παιδια απαντηση δεν πήρανε ΑΚΟΜΑ!


Καταλαβαινω οτι το χομπι μας ορισμενες φορες μας παθιάζει ( η γυναικα μου κοιταει τα ενυδρεια μου και αναφερεται σε αυτα ως "οι αλλές!!" )
αλλα και λίγη κοινη λογική , ευγενια , και προπαντως αναλογισμος του πώς θα αντιδρουσατε έσεις αν γραφανε για εσας αυτο που ετοιμαζεστε να δημοποσιοπησετε δεν θα έβλαπτε.

Ολα τα σχετικα μυνηματα θα κλειδωθουν.
Οσοι έχετε αποριες ή αποψεις επ'αυτου πολύ ευχαριστως να μου τις μεταφερετε σε ένα πμ.


ΠΟΟΟΛΛΛΛΛΥΥΥΥΥΥ
Εκνευρισμενα..

Αλέξανδρος
__________________
Το τσιράκι
  #2  
Παλιά 16-08-04, 18:14
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αυτη ειναι και η τελευταια προειδοποιηση, γιατι εχουμε βαρεθει και να τα λεμε ξανα και ξανα, και να σβυνουμε posts και να στελνουμε PMs.

Οποιος εχει καποιες γνωσεις, αν θέλει ας τις δινει, και ας διορθωνει ενδεχομενα λαθη που κανουν οι πιο καινουργιοι. Αν θελει επισης ας διορθωνει και οπου θεωρει οτι καποιος με επισης αρκετες γνωσεις σφαλλει. Μπορουν να γινονται αυτα και με αλλον τροπο, χωρις να παιζει το ποιος ειναι πιο μαγκας, και χωρις προσωπικες επιθεσεις.

Δεν μας μενει αλλη λυση απο το να σβυνουμε "μουσσολίνικα" (οπως λεει κι ενας φιλος μου) και χωρις προειδοποιηση απο δω και περα.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03400 seconds with 14 queries