Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-09, 13:05
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή diy κορμός

ψάχνοντας στο youtube βρήκα αυτό. το οποίο θέλω να φτιάξω. μπορέι κάποιος να μου πεί τι φιλεζολ να χρησιμοποιήσω και με τί να το βάψω ώστε να έχει την όψη κορμού?


http://www.youtube.com/watch?v=fWI0q3hWRYs&feature=related

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-09, 13:14
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από j.p. Εμφάνιση μηνυμάτων
ψάχνοντας στο youtube βρήκα αυτό. το οποίο θέλω να φτιάξω. μπορέι κάποιος να μου πεί τι φιλεζολ να χρησιμοποιήσω και με τί να το βάψω ώστε να έχει την όψη κορμού?


http://www.youtube.com/watch?v=fWI0q3hWRYs&feature=related

Γινετε και με φελιζολ αλλα εγω θα σου πρωτεινα "αφρο"(για μονωση) και να το βαψεις με τσιμεντοχρωμα μη τοξικο
Δεν ξερω αλλα το αποτελεσμα δεν μου αρεσει και πολυ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-08-09, 13:18
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. μπορεί να έχεις δίκιο, ότι και να κάνω δεν θα είναι αρκετά φυσικό, απλά έχω ανάγκη από μία αλλάγή, θα το μελετήσω ακόμα και μπορεί να το προσπαθήσω με φυσικά ξύλα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-08-09, 15:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από φυσικά ξύλα ....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-08-09, 18:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από φυσικά ξύλα ....
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-08-09, 18:57
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

και βέβαια δεν υπάρχει καλύτερο από φυσικά ξύλα. Το πρόβλημα όμως είναι το πως βρίσκεις τα ξύλα που δημιουργούν το aquascaping που θέλεις...

Προσωπικά, δοκίμασα αρκετά ξύλα (πολλά από τα οποία αγόρασα) για να βρω αυτό που μου "πήγαινε" - άσε που πολλά φαίνονται ωραία αλλά όταν τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο κάτι "δε σου πάει", ή δεν δείχνουν καλά.

Συνεχίζω να ψάχνω την "τέλεια" ρίζα, αλλά μέχρι να τη βρω, θα ήθελα να δοκιμάσω και τη λύση DIY. Ομολογώ ότι δεν ξέρω πως θα "δείχνει" το τσιμενταρισμένο DIY, αλλά στο βιντεάκι φαίνεται εντυπωσιακό.

Και τώρα οι ερωτήσεις (συνεχίζοντας το θέμα του αρχικού ποστ):

1. σε παρόμοια βίντεο στο youtube βλέπω ότι τα Αμερικανάκια παίρνουν αφρό μόνωσης (styrofoam) και το πασαλείβουν με Quickrete. Ξέρει κανείς πως λέγονται τα αντίστοιχα προϊόντα εδώ; Είναι τα ίδια ονόματα;

2. Αν θέλει κανείς να δώσει χρώμα διαφορετικό από το γκρι του τσιμέντου, τι είδους μπογιά μπορεί να βάλει ώστε να μην είναι τοξική για τα ψάρια μακροπρόθεσμα;

3. Αν ο "κορμός" πρόκειται να μπει στη μέση του ενυδρείου αντί να είναι κολλημένος στο πίσω μέρος, θα χρειαζεται κάτι για να τον κρατάει βυθισμένο. Παίζει να μπει κάποιο βαρίδι στη μέση; Μπορεί π.χ. να κολληθεί ο κορμός σαν 2 "μισά", σκαμένα κατάλληλα για να φιλοξενούν ένα μεταλικό βάρος (ή μια πέτρα) στο εσωτερικό τους.
Αν μιλάμε για μεταλικό βαρίδι, (μολύβι μπορεί να βαφτεί κι αυτό με τσιμέντο ή κάτι άλλο, για να μη δηλητηριάσει το νερό σε περίπτωση που η εσωτερική κοιλότητα χάσει τη στεγανότητά της;

Συγνώμη για το "σεντόνι"...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-08-09, 23:36
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

και βέβαια δεν υπάρχει καλύτερο από φυσικά ξύλα. Το πρόβλημα όμως είναι το πως βρίσκεις τα ξύλα που δημιουργούν το aquascaping που θέλεις...

Προσωπικά, δοκίμασα αρκετά ξύλα (πολλά από τα οποία αγόρασα) για να βρω αυτό που μου "πήγαινε" - άσε που πολλά φαίνονται ωραία αλλά όταν τα βάλεις μέσα στο ενυδρείο κάτι "δε σου πάει", ή δεν δείχνουν καλά.

Συνεχίζω να ψάχνω την "τέλεια" ρίζα, αλλά μέχρι να τη βρω, θα ήθελα να δοκιμάσω και τη λύση DIY. Ομολογώ ότι δεν ξέρω πως θα "δείχνει" το τσιμενταρισμένο DIY, αλλά στο βιντεάκι φαίνεται εντυπωσιακό.

Και τώρα οι ερωτήσεις (συνεχίζοντας το θέμα του αρχικού ποστ):

1. σε παρόμοια βίντεο στο youtube βλέπω ότι τα Αμερικανάκια παίρνουν αφρό μόνωσης (styrofoam) και το πασαλείβουν με Quickrete. Ξέρει κανείς πως λέγονται τα αντίστοιχα προϊόντα εδώ; Είναι τα ίδια ονόματα;

2. Αν θέλει κανείς να δώσει χρώμα διαφορετικό από το γκρι του τσιμέντου, τι είδους μπογιά μπορεί να βάλει ώστε να μην είναι τοξική για τα ψάρια μακροπρόθεσμα;
υπαρχουν ειδηκες τσιμεντο-μπογιες

3. Αν ο "κορμός" πρόκειται να μπει στη μέση του ενυδρείου αντί να είναι κολλημένος στο πίσω μέρος, θα χρειαζεται κάτι για να τον κρατάει βυθισμένο. Παίζει να μπει κάποιο βαρίδι στη μέση; Μπορεί π.χ. να κολληθεί ο κορμός σαν 2 "μισά", σκαμένα κατάλληλα για να φιλοξενούν ένα μεταλικό βάρος (ή μια πέτρα) στο εσωτερικό τους.
Αν μιλάμε για μεταλικό βαρίδι, (μολύβι μπορεί να βαφτεί κι αυτό με τσιμέντο ή κάτι άλλο, για να μη δηλητηριάσει το νερό σε περίπτωση που η εσωτερική κοιλότητα χάσει τη στεγανότητά της;
Αν γινει με αφρο τοτε θα κολησει κατευθειαν πανω στο τζαμι(ο αφρος απο μονος του) και δεν θα εχεις προβλημα...

Συγνώμη για το "σεντόνι"...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-08-09, 18:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
υπαρχουν ειδηκες τσιμεντο-μπογιες
...
Αν γινει με αφρο τοτε θα κολησει κατευθειαν πανω στο τζαμι(ο αφρος απο μονος του) και δεν θα εχεις προβλημα...
Τις τσιμεντομπογιές τις ανακατεύω με το τσιμέντο ή τις περνάω από πάνω;

Για το βαρίδι, θα μου χρειαστεί σίγουρα, γιατί το ενυδρείο είναι γεμάτο και δε γίνεται να το αδειάσω/στεγνώσω για να κολήσω το μονωτικό υλικό πάνω του. Οπότε με κάποιο τρόπο πρέπει να το κάνω να μένει στον πάτο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-08-09, 18:51
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Smile

...δεν ειμαι σιγουρος
γιατι δεν ρωτας σε καποιο χρωματοπωλειο αυτοι θα ξερουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05809 seconds with 12 queries