Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-09, 14:17
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή Μάστορες βοηθάτε - DIY 90 λίτρων

Ζητάω τις συμβουλές και την βοήθεια των μαστόρων του φόρουμ για το τελείωμα ενός ενυδρείου DIY περίπου 90 λίτρων. Το εν λόγο ενυδρείο έφτασε στα χέρια μου πριν λίγους μήνες από ένα φίλο που το είχε κάνει παραγγελία σε ένα κατάστημα, αλλά όταν το έβαλε να δουλέψει του ράγισε η φάτσα!!! Έτσι μου το έδωσε για να μην το βλέπει. Οι εξωτερικές διαστάσεις του είναι: ύψος 54cm, πλάτος 28cm και μήκος (φάτσα) 74cm. Όλα τα γυαλιά (και η βάση) είναι πάχους 0.5cm και δεν έχουν ούτε μία γρατζουνιά. Θέλω να το φτιάξω και να το χρησιμοποιήσω για «πυκνοφυτεμένο» με εύκολα φυτά.

Προχτές που το είδα με την ησυχία μου και ξεκόλλησα την ραγισμένη (που τελικά ήταν σπασμένη για τα καλά) φάτσα διαπίστωσα τα εξής όσο αφορά τα αρχικά κατασκευαστικά:

1. Οι πλαϊνές πλευρές δεν είναι κολλημένες πάνω στο γυαλί της βάσης, αλλά γύρω της.
2. Δεν υπάρχουν πουθενά κόντρες. Ούτε ανοίγματα για φίλτρο κλπ. Δεν υπάρχει καπάκι.
3. Η σιλικόνη (μαύρου χρώματος) δεν είναι καθαρισμένη στην εξωτερική πλευρά των ενώσεων των γωνιών.

Οι ερωτήσεις τώρα για τους μάστορες είναι οι εξής :

Ι. την σπασμένη πλευρά την έβγαλα χρησιμοποιώντας ένα κοπίδι. Έχει μείνει όμως μαύρη σιλικόνη στις ενώσεις. Πρέπει να την βγάλω όλη τη παλιά σιλικόνη (και αν ναι πως?) πριν τοποθετήσω νέο γυαλί? Θα χρησιμοποιήσω διαφανή σιλικόνη για ενυδρεία (υπάρχει ήδη το σωληνάριο).

ΙΙ. Η σιλικόνη που δεν είναι καθαρισμένη στην εξωτερική πλευρά των ενώσεων πως την αφαιρούμε χωρίς να πληγώσουμε την ένωση με κίνδυνο μελλοντικής διαρροής? Με κοπίδι κάνει?

ΙΙΙ. Επειδή δεν υπάρχουν κόντρες και το γυαλί της βάσης είναι (νομίζω) κολλημένο με λάθος διάταξη, μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως «εσωτερική βάση - κόντρα» και από κάτω να κολλήσω νέα βάση στην οποία θα κάθεται πάνω όλη η υπάρχουσα κατασκευή? Αν ναι τι πάχος γυαλιού να είναι και θα πρέπει κάτι να προσέξω στο άπλωμα της σιλικόνης και γενικά στο όλο κόλλημα?

IV. Κάτω από το ενυδρείο τι είδους (πάχος, τύπος) φελιζόλ να κολλήσω?

V. Όπως έγραψα στην αρχή, το ενυδρείο το θέλω για φυτά. Σκέφτηκα πως είναι ευκαιρία τη νέα «φάτσα» να την κάνω «πλάτη» του ενυδρείου και να αφήσω «ανοίγματα» για τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου και περάσματα για τα καλώδια των λαμπών κλπ. (Βασικά είναι σωστό το σκεπτικό μου ή είναι καλύτερα να μην έχει ανοίγματα το τζάμι ) Πως πρέπει να σχεδιαστεί το νέο αυτό κομμάτι ώστε να κοπεί σωστά και να εξυπηρετεί την όλη λειτουργία του ενυδρείου? (να μην την κοπανάνε και τα Apple snails )

VI. Πως πρέπει να κοπούν και που να τοποθετηθούν οι κόντρες? Θέλει κόντρες πάνω και κάτω? Πάχος κόντρας?

VII. Υπόψη πως κάποια στιγμή (όταν τελειώσω με αυτή τη φάση της κατασκευής) θα μπω στη διαδικασία να κατασκευάσω καπάκι που να υποστηρίζει και σύστημα φωτισμού. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω από τώρα?

VIII. Ξέχασα κάτι????

Καλά μου μαστόρια περιμένω τις τοποθετήσεις σας...
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris21 : 25-05-09 στις 15:06
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-09, 17:41
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.388
Προεπιλογή

Δουλειές άνοιξες Γιάννη.Καλή επιτυχία.
Εγώ με τις κατασκευές δεν τα πάω καλά.Για να δούμε τι θα σου πουν οι καλλιτέχνες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-09, 21:46
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

....πραγματι ανοιξες δουλειες...
Λοιπον Γιαννη
Αν ημουν στη θεση σου θα προτιμουσα μια ετοιμη λυση αλλα αφου θελεις να το "δουλεψεις" λιγο, οκ καντο μονος σου.
Η ιδεα του κολληματος β'ου πατου οπου πανω του θα παταει ολη η κατασκευη με βρισκει συμφωνο.Ετσι αποκταει διπλο πατο το ενυδρειο(ισως ειναι περιττο βεβαια) και ταυτοχρονα δε παιδευσε να βαλεις κοντρες.
Επανω επειδη ειναι 5αρι το τζαμι εγω θα εβαζα κοντρες,αν και σε δικη μου κατασκευη(70χ50χ50) δεν εβαλα καμια κοντρα-δεν το συστηνω αυτο-, με 8αρι τζαμι βεβαια.
Στους 4 ποντους θα τις εβαζα (αφου εχεις 54 υψος)
Τις γωνιες μπορεις να τις ντυσεις εξωτερικα με αλουμινογωνιες π.χ,οποτε και δε θα φαινονται οι σιλικονες σου και αλλη οψη θα εχει το ενυδρειο αλλα και αλλο "δεσιμο"...
Ανοιγματα μην κανεις στα τζαμια αλλα στο καπακι(γνωμη μου)
αυτα τα λιγα απο μενα και καλη επιτυχια.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-09, 21:53
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
....πραγματι ανοιξες δουλειες...
Λοιπον Γιαννη
Αν ημουν στη θεση σου θα προτιμουσα μια ετοιμη λυση αλλα αφου θελεις να το "δουλεψεις" λιγο, οκ καντο μονος σου.
Η ιδεα του κολληματος β'ου πατου οπου πανω του θα παταει ολη η κατασκευη με βρισκει συμφωνο.Ετσι αποκταει διπλο πατο το ενυδρειο(ισως ειναι περιττο βεβαια) και ταυτοχρονα δε παιδευσε να βαλεις κοντρες.
Επανω επειδη ειναι 5αρι το τζαμι εγω θα εβαζα κοντρες,αν και σε δικη μου κατασκευη(70χ50χ50) δεν εβαλα καμια κοντρα-δεν το συστηνω αυτο-, με 8αρι τζαμι βεβαια.
Στους 4 ποντους θα τις εβαζα (αφου εχεις 54 υψος)
Τις γωνιες μπορεις να τις ντυσεις εξωτερικα με αλουμινογωνιες π.χ,οποτε και δε θα φαινονται οι σιλικονες σου και αλλη οψη θα εχει το ενυδρειο αλλα και αλλο "δεσιμο"...
Ανοιγματα μην κανεις στα τζαμια αλλα στο καπακι(γνωμη μου)
αυτα τα λιγα απο μενα και καλη επιτυχια.
Συμφωνω απολυτα για τις γωνιες. To εχω δοκιμασει στο δικο μου και ειναι πολυ εμφανισιμο. Αν το επειχηρησεις και το καπακι το κανεις καφε βαλε χρυσες γωνιες(πανε πολυ)Πρεπει να φυγω τωρα γιατι γραφω και μαθημα αυριο στις 8....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-05-09, 08:07
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ζητάω τις συμβουλές και την βοήθεια των μαστόρων του φόρουμ για το τελείωμα ενός ενυδρείου DIY περίπου 90 λίτρων. Το εν λόγο ενυδρείο έφτασε στα χέρια μου πριν λίγους μήνες από ένα φίλο που το είχε κάνει παραγγελία σε ένα κατάστημα, αλλά όταν το έβαλε να δουλέψει του ράγισε η φάτσα!!! Έτσι μου το έδωσε για να μην το βλέπει. Οι εξωτερικές διαστάσεις του είναι: ύψος 54cm, πλάτος 28cm και μήκος (φάτσα) 74cm. Όλα τα γυαλιά (και η βάση) είναι πάχους 0.5cm και δεν έχουν ούτε μία γρατζουνιά. Θέλω να το φτιάξω και να το χρησιμοποιήσω για «πυκνοφυτεμένο» με εύκολα φυτά.

Προχτές που το είδα με την ησυχία μου και ξεκόλλησα την ραγισμένη (που τελικά ήταν σπασμένη για τα καλά) φάτσα διαπίστωσα τα εξής όσο αφορά τα αρχικά κατασκευαστικά:

1. Οι πλαϊνές πλευρές δεν είναι κολλημένες πάνω στο γυαλί της βάσης, αλλά γύρω της.
2. Δεν υπάρχουν πουθενά κόντρες. Ούτε ανοίγματα για φίλτρο κλπ. Δεν υπάρχει καπάκι.
3. Η σιλικόνη (μαύρου χρώματος) δεν είναι καθαρισμένη στην εξωτερική πλευρά των ενώσεων των γωνιών.

Οι ερωτήσεις τώρα για τους μάστορες είναι οι εξής :

Ι. την σπασμένη πλευρά την έβγαλα χρησιμοποιώντας ένα κοπίδι. Έχει μείνει όμως μαύρη σιλικόνη στις ενώσεις. Πρέπει να την βγάλω όλη τη παλιά σιλικόνη (και αν ναι πως?) πριν τοποθετήσω νέο γυαλί? Θα χρησιμοποιήσω διαφανή σιλικόνη για ενυδρεία (υπάρχει ήδη το σωληνάριο).
η παλιά σιλικόνη πρέπει να βγει όλη και αυτό θα γίνει μόνο με καλό ξύσιμο και μετά σχολαστικό καθάρισμα με ασετον.

ΙΙ. Η σιλικόνη που δεν είναι καθαρισμένη στην εξωτερική πλευρά των ενώσεων πως την αφαιρούμε χωρίς να πληγώσουμε την ένωση με κίνδυνο μελλοντικής διαρροής? Με κοπίδι κάνει?
με αρκετή προσοχή, κάνει και με κοπίδι. δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο. απλά θέλει προσοχή.

ΙΙΙ. Επειδή δεν υπάρχουν κόντρες και το γυαλί της βάσης είναι (νομίζω) κολλημένο με λάθος διάταξη, μπορώ να το χρησιμοποιήσω ως «εσωτερική βάση - κόντρα» και από κάτω να κολλήσω νέα βάση στην οποία θα κάθεται πάνω όλη η υπάρχουσα κατασκευή? Αν ναι τι πάχος γυαλιού να είναι και θα πρέπει κάτι να προσέξω στο άπλωμα της σιλικόνης και γενικά στο όλο κόλλημα?
προσωπικά θα έβαζα εσωτερικά κόντρες και από κάτω θα έβαζα φελιζολ. δεν βλέπω και με πολύ καλό μάτι τις κολλήσεις επιφανειών πάνω σε άλλες επιφάνειες και ιδικά του πάτου.

IV. Κάτω από το ενυδρείο τι είδους (πάχος, τύπος) φελιζόλ να κολλήσω?
το πάχος στην περίπτωση σου δεν έχει και μεγάλη σημασία. ότι βρεις. εγώ προτιμώ πάντα το λευκό φελιζολ.

V. Όπως έγραψα στην αρχή, το ενυδρείο το θέλω για φυτά. Σκέφτηκα πως είναι ευκαιρία τη νέα «φάτσα» να την κάνω «πλάτη» του ενυδρείου και να αφήσω «ανοίγματα» για τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου και περάσματα για τα καλώδια των λαμπών κλπ. (Βασικά είναι σωστό το σκεπτικό μου ή είναι καλύτερα να μην έχει ανοίγματα το τζάμι ) Πως πρέπει να σχεδιαστεί το νέο αυτό κομμάτι ώστε να κοπεί σωστά και να εξυπηρετεί την όλη λειτουργία του ενυδρείου? (να μην την κοπανάνε και τα Apple snails )
το αν κάτι εξυπηρετεί ή όχι έχει να κάνει καθαρά με τον τρόπο που εσύ θέλεις να λειτουργεί το ενυδρειο σου. οι παράγοντες λειτουργικότητα και αισθητική, είναι συνήθως αντικρουόμενες και ο καθένας πρέπει να βρει τη δική του αρμονική σχέση μεταξύ τους.

VI. Πως πρέπει να κοπούν και που να τοποθετηθούν οι κόντρες? Θέλει κόντρες πάνω και κάτω? Πάχος κόντρας?
με 5αρι τζάμι και 4-5 εκατοστά φάρδος είσαι οκ. δεν θα κάνει κακό να βάλεις πάνω κάτω.

VII. Υπόψη πως κάποια στιγμή (όταν τελειώσω με αυτή τη φάση της κατασκευής) θα μπω στη διαδικασία να κατασκευάσω καπάκι που να υποστηρίζει και σύστημα φωτισμού. Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω από τώρα?
και εδώ έχει να κάνει με το τι καπάκι θέλεις να κάνεις. όλα είναι σχετικά. το μόνο που δεν είναι σχετικό και είναι κανόνας, είναι ότι πριν από οποιαδήποτε κατασκευή πρέπει να έχεις αποφασίσει για όλα, ώστε μετά να μην μπαίνεις σε επιπλέον κόπο και έξοδα.

VIII. Ξέχασα κάτι????

Καλά μου μαστόρια περιμένω τις τοποθετήσεις σας...
καλά μαστορέματα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-05-09, 08:57
Το avatar του χρήστη Dream Waters
Dream Waters Ο χρήστης Dream Waters δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 394
Προεπιλογή

Mε 54 πόντους ύψος και 5αρι τζαμι χωρις κόντρες ήταν θέμα χρόνου να γίνει η ζημιά.Εγώ στη θέση σου θα ξεκολούσα όλο το ενυδρέιο και θα το ξανακολούσα ΣΩΣΤΑ απο την αρχη!Επίσης αν το ξεκολλήσεις θα μπορέσεις να δεις αν τα τζάμια ειναι σωστά κομμένα ειδικά στα σόκορά τους.
__________________
www.dreamwaters.co
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37
Φυτεμένο 300 λίτρων chris the trik Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 06-06-07 23:50
Νέο 300 λίτρων Mbuna gemini_str Malawi 7 27-09-04 13:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05538 seconds with 15 queries