Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-04, 12:59
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Πρόβλημα από άγνωστο φυτό – εισβολέα.

Την τελευταία φορά που αγόρασα και έβαλα κάνα δύο φυτά στο ενυδρείο μου πρέπει να έβαλα και ένα απρόσκλητο εισβολέα. Ένα είδος άγνωστου φυτού σε μένα, πολύ μικρό σε μέγεθος που πολλαπλασιάζετε με γρήγορο ρυθμό και τελικά καλύπτει όλη την επιφάνεια του νερού και εμποδίζει το φως να μπει μέσα. Φαντάζομε επίσης θα επηρεάζει και την αναπνοή του ενυδρείου.
Η περιγραφή του τώρα: αποτελείται από δύο μικρά και αντικριστά φυλλαράκια ωοειδή σχήματος , πολύ μικρού μεγέθους , μικρότερο ή περίπου στο μισό της φακής πράσινου χρώματος, και από μία κάθετη ρίζα περίπου 15 χιλιοστά ψιλή σαν κλωστή και χωρίς διακλαδώσεις.
Δεν ξέρω πως, αλλά αντί να μεγαλώνει όπως θα περίμενα αυτό πολλαπλασιάζεται συνέχεια με αποτέλεσμα χιλιάδες τέτοια ίδια φυτά να καλύπτουν όλη την επιφάνεια του νερού.
Τα βγάζω προς το παρόν χρησιμοποιώντας την απόχη μου σε κάθε αλλαγή νερού, αλλά θα ήθελα να βρω ένα ποιο αποτελεσματικό τρόπο να τα ξεφορτωθώ μια και καλή.
Λόγω εργασιών στο σπίτι έμεινε ένα διάστημα και χωρίς CO2 αλλά και εκεί δεν έγινε τίποτα.

Το ενυδρείο μου είναι 80 lit με τον παρακάτω εξοπλισμό:
• Ενυδρείο 80Χ35Χ40
• Φίλτρο εξωτερικό hdor Prime 10 με 300 lit/h.
• Φίλτρο βυθού με μία έξοδο όπου έχω κυκλοφορητή νερού HYDEA K20 με 150lit/h.
• Θερμοστάτη VISIT HERM, VTH 300 300W.
• Φωτισμό 3 λάμπες 18W gro-lux 14h/day.
• Decor έτοιμο εμπορίου με απεικόνιση φυτά βράχια.
• Βυθός πέτρα χαλαζία και 20% λάβα.
• Ένα κορμό, πλαστικά φυτά και δύο διακοσμητικά καράβια.
• Σύστημα παροχής CO2 με φιάλη έτοιμη. 2 φυσαλίδες το δευτερόλεπτο.

Υπάρχει επίσης το κιτ με όλα τα τεστ και αυτού του CO2. Οι χτεσινές μετρήσεις ήτανε καταπληκτικές.

Τα υλικά του φίλτρου είναι υαλοβάμβακας, ενεργός άνθρακας, και 5 πωρόλιθοι για τα βακτηρίδια.
Στο νερό έχω προσθέσει βακτηρίδια stress zymes της aquarium pharmaceuticals και Flora Pride της Tetra.
Έχω προς το παρόν μια ομάδα ξιφοφόρους που γεννήθηκαν σε αυτό, ένα πλακόστομο, έναν κλόουν, ένα γατόψαρο και δύο tetra neon. Επίσης φυτά αληθινά. (δεν τα πολύ ξέρω).

Όποιος το γνωρίζει το φαινόμενο αυτό τον παρακαλώ να μου δώσει καμιά λύση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-04, 13:06
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

To φυτό που περιγράφεις είναι η φακή του νερού Lemna Minor.
Πολλασιάζεται γιατί προφανώς δεν έχεις μεγάλη ανατάραξη επιφανείας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-04, 13:10
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ειναι η λεγομενη "φακη" δεν θυμαμε επιστημονικα πως λεγετε.

πολλαπλασιασεται πολυ γρηγορα και δυστηχως απο τι ξερω μονο μηχανικα
μπορει να την βγαλεις τελειως απο το ενυδρειο σου. το καλο με το φυτο αυτο ειναι οτι "ρουφαει" νιτρικα / αμμωνια κτλ κτλ.

οποτε υπομονη και βγαζε οσο μπορεις καθε φορα ( θα σε παρει καιρος ) αν δεν θελεις να το εχεις μεσα στο ενυδρειο.
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-04, 13:16
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Σας ευχαριστώ παιδιά,

Ναι δεν έχω καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια και ναι οι μετρήσεις νιτρικών και αμμωνίας ήταν στο 0.
Όσα όμως και να βγάλω όλο και κανένα θα μείνει μέσα και θα πολλαπλασιαστή, εκτός και αν πάρω τσιμπιδάκι και φάω τα νιάτα μου εκεί από πάνω να τα βγάλω όλα ένα-ένα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-04, 15:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
To φυτό που περιγράφεις είναι η φακή του νερού Lemna Minor.
Πολλασιάζεται γιατί προφανώς δεν έχεις μεγάλη ανατάραξη επιφανείας.
Όντως είναι Lemna minor, αλλά αυτό που έγραψες με την ανατάραξη........
Περίεργο μου ακούγεται καθότι δεν μπορώ να το συσχετίσω με κάτι.
Γιατί το ισχυρίζεσαι, δηλαδή τι σχέση μπορεί να έχει η ανατάραξη με τον ρυθμό αναπαραγωγής της "φακής" ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-10-04, 15:49
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Re: Σας ευχαριστώ παιδιά,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vlachos Stamatis
Ναι δεν έχω καθόλου ανατάραξη στην επιφάνεια και ναι οι μετρήσεις νιτρικών και αμμωνίας ήταν στο 0.
Όσα όμως και να βγάλω όλο και κανένα θα μείνει μέσα και θα πολλαπλασιαστή, εκτός και αν πάρω τσιμπιδάκι και φάω τα νιάτα μου εκεί από πάνω να τα βγάλω όλα ένα-ένα.
Δοκίμασε με απόχη ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-10-04, 16:31
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Φίλε halvas69 η Lemna Minor για να αναπαραχθεί δημιουργεί μικρές αποικίες στην επιφάνεια του νερού και οι μικρες τριχοειδής ρίζες μπλέκονται η μια με την άλλη. Ετσι το φυτό συγκρατείται και αναπαράγεται. Αν υπάρχει ανατάραξη στην επιφάνια το φυτό δεν μπορεί να δημιουργήσει τις μικρές αυτές αποικίες αφού με την συνεχή ροή δεν μπορεί να συγκρατηθεί το ένα με το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-04, 17:04
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Ποσα φυτα εχεις και δινεις 2 φυσ/δευτ. ;; (το λεω αυτο γιατι ειδα οτι εχεις και πλαστικα φυτα και καραβακια και εαν υποθεσω οτι εχεις και καποιο ακαλυπτο μερος απο φυτα με μονο χαλικι , ε δεν μενει και πολυ χωρος για φυτα)
Και κατι αλλο , το φιλτρο βυθου δεν σου δημιουργει προβλημα με τις ριζες των φυτων και γενικα με το στησιμο τους ;; (φυτεμα , μετακινηση κλπ;
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-04, 22:10
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Εξαρτάτε από το κλάδεμα. Έχω δύο είδη που αναπτύσσονται πολύ γρήγορα , το ένα είναι η ντοματιά το άλλο είναι το Hygrophila polysperma.
Έτσι κάποια στιγμή πήζω από αυτά και αναγκάζομε να βγάλω πάνω από τα μισά για να μπει ξανά φως.
Εξάλλου έχω και το τεστ κολλημένο στο τζάμι.
Όσο για τον πυθμένα θέλω κάποια στιγμή να τον αλλάξω, βασικά να μεγαλώσουν τα μικρά να μπορώ να τα πιάνω και μετά. Δεν ξέρω πόσο θα με διευκολύνει ο καινούργιος στις μεταφυτεύσεις αλλά πιστεύω ότι θα λιπαίνονται καλύτερα τα φυτά μου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-10-04, 01:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Πολλασιάζεται γιατί προφανώς δεν έχεις μεγάλη ανατάραξη επιφανείας.
Σε ένα στημένο ενυδρείο που έχω με μεγάλη ανατάραξη στην επιφάνεια παρατηρώ ότι η Lemna minor αυξάνεται κανονικότατα και με πολύ γρήγορους ρυθμούς (όχι ότι με ενοχλεί στο συγκεκριμένο ενυδρείο). Έχεις παρατηρήσει εκ πείρας ότι "πέφτει" η παραγωγικότητα της με αυξημένη ανατάραξη;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-10-04, 23:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Μονο με αποχη...βγαλε μια φορα οσο πιο πολυ μπορεις και μετα θα βγαζεις οτι βρισκεις.ειχα κι εγω και πλεον εχει εξαληφθει.

Απο την εμπειρια που ειχα ομως δεν πιστευω οτι παιζει ρολο η αναταραξη της επιφανειας.Την πρωτη φορα που εριξα μεσα την φακη δεν καταφερε να βρει τους ρυθμους για να πολλαπλασιαστει και ας ειχα ελαχιστει εως καθολου αναταραξη στην επιφανεια.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05006 seconds with 12 queries