Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-08-04, 00:19
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή Aναπαραγωγή Echinodorus ozelot & σαλλιγάρια

1. Εαν κάποιος έχει εμπειρία με την αναπαραγωγή Εchinodorus Ozelot μπορεί να μου πει τί κάνουμε γιατί έχω ένα φυτό που έχει αναπτύξει ένα κοτσάνι ύψους περίπου 40 εκατοστά στην κορυφή του οποίου έχουν αναπτυχθεί δύο μικρά. Τα μικρά είναι πλήρως ανεπτυγμένα, δηλαδή με ρίζες και πολλά φύλλα και σε μέγεθος είναι όσο ένα μικρό ποτήρι ελληνικού καφέ!
Τί κάνω κόβω μόνο τα φυτά και αφήνω το κοτσάνι ή απομακρύνω και το κοτσάνι περιμένοντας αργότερα για καινούριο?

2. Σε όλα τα καλά υπάρχουν και τα άσχημα. Ενώ μέχρι τώρα ο πληθυσμός των σαλλιγγαριών στο ενυδρείο ήταν υπό έλεγχο, εχθές διαπίστωσα ότι έχει γίνει χαμός από αυτά. Και δεν φτάνει μόνο αυτό αλλά άρχισα να διακρίνω σε αρκετά φυτά (micranthemum umbrosum, bolbitis heudeuloti και κάποιες cryptocorynes) φύλλα στα οποία έχουν επιτεθεί τα κτήνη. Τα ήδη υπάρχοντα posts τα έχω ήδη διαβάσει αλλά οι λύσεις που δίνονται έχουν δοκιμασθεί πρόσφατα από το lasal με πολύ άσχημα αποτελέσματα. Προτάσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-08-04, 01:26
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Ελα fidel.......λοιπον
1. κοψε τα φυτα και κοψε και το κοτσανι. ετσι θα ξαναπαρει και το φυτο τα "πανω" του και μολις ειναι ετοιμο θα βγαλει νεα.....
2. για τα σαλιγκαρια τα'χουμε πει επανειλλημενως...μαζεμενα (λιγο-πολυ τα ιδια) και εδω.... http://www.geocities.com/CapeCanaver...snail_faq.html
μην προσπαθεις να τα εξαλειψεις...ενας ελεγχος (με παγιδες) και ολα ειναι οκ...
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-08-04, 01:56
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Anniva άλλη μια φορά σε ευχαριστώ. Σε ότι αφορά τα σαλλιγγάρια γράφω τα παρακάτω για να διαβαστούν κάποτε από κανένα άλλο ομοιοπαθή.

1. Τα bunocephalus species και πιο συγκεκριμένα τα bunocephalus coracoideus σίγουρα δεν ασχολούνται καθόλου με τα σαλλιγγάρια. Για τα υπόλοιπα δε γνωρίζω.

2. Η τέταρτη λύση που αναφέρεται ως complete tear down of the tank, δηλαδή το να διαλύσεις τελείως το ενυδρείο και να το ξαναστήσεις επίσης δεν προσφέρει απολύτως τίποτα. Πριν από ένα χρόνο το είχα κάνει όχι για τα σαλιγγάρια αλλα για άλλο λόγο και πάντα ως δια μαγείας αυτά πάντα επανέρχονταν.

Στη δική μου περίπτωση απομένει να βάλω κάποιο ψάρι που να τρώει τα κτήνη όσο και αν δε το θέλω ή να δοκιμάσω τίποτα χημικά για τα οποία γνωρίζω την άσχημη εμπειρία φίλου μου (dalai lasal)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-08-04, 01:57
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Για το πρώτο ερώτημα σου κοίτα εδώ...Echinodorus Sprout Maintenance

Όσο αναφορά τα σαλιγκάρια έχω πολύ καλά αποτελέσματα με Clown Loatch!

Καλή τύχη!!!![/url]
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03424 seconds with 12 queries