Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-02-04, 17:09
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή SUBSTRATES FOR THE PLANTED AQUARIUM

Ένα άρθρο με χημική ανάλυση για όλα τα γνωστά υποστρώματα που κυκλοφορούν στην αγορά ανάμεσα στα οποία το First Layer Pure Laterite - Aquarium Pharmaceuticals, το Terralit, το Dupralit G - Dupla, το Flourite - Seachem, το Onyx Gravel - Seachem, το Tetra Initial Sticks - Tetra Products κ.α.
http://home.infinet.net/teban/jamie.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-02-04, 17:34
Το avatar του χρήστη fidel
fidel Ο χρήστης fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Μπράβο Discusman με προλαβες. Αναρωτιέμαι εαν θα ήταν σκόπιμο σε αυτό το post να κάνουμε προτάσεις συγκεκριμένες για τα υλικά και τον τρόπο που μπορούμε να κάνουμε ένα σωστό υπόστρωμα για full planted ενυδρείο. Ο λόγος για τον οποίο το λέω είναι επειδή και εγώ προσωπικά ενδιαφέρομαι για να ξαναστήσω το ενυδρείο με ένα πλήρες υπόστρωμα, αλλά κοιτώντας και διαβάζοντας τα posts μέσα στο forum διαπίστωσα ότι όλες οι προτάσεις είναι διάσπαρτες και αποκλίνουν σημαντικά στα υλικά και στις ποσότητες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-02-04, 23:26
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Σωστό υπόστρωμα Χμμμ
Σχετικό.
Πολλά υποστρώματα δουλεύουν για διαφορετικούς ανθρώπους.
Η τελευταία μόδα στους αμερικάνους είναι το eco complete.
Tης JBL to aquabasis είναι καλό και το φυλόχωμα είναι καλό και το Flourite είναι καλό μην ξεχνάτε ότι το υπόστρωμα ωριμάζει οπότε ένα υπόστρωμα μπορεί να γίνει καλό μόνο και απο τα υλικά πού σαπίζουν μεσα και επάνω του η από τα θρεπτικά που του προσθέτουμε στην πορεία (πχ χάπια λιπάσματος). Υπάρχουν και τα υποστρώματα με θερμικά καλώδια που παίρνουν τα θρεπτικά τους από την στήλη του νερού με convention currents και έχουν μόνο λατερίτη (η κάτι άλλο με υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο) για αρχή. Ολα αυτά έχουν να κάνουν και με την μαστοριά και τον έλεγχο των παραμέτρων από τον χομπίστα, για παράδειγμα πλούσια υποστρώματα θέλουν προσοχή στην αρχή γιατί λόγω leaching θρεπτικών στην στήλη μπορεί να συκώσουν τιμές σε φώσφορο νιτρικά, αμωνία στο νερό.
Στο φυτεμένο ενυδρείο κάποιος πρέπει να σκεφτεται holistic. Tα πάντα επηρεάζουν τα πάντα, όσους πιό πολλούς συσχετισμούς μπορεί να κάνει κανένας τόσο πιό γρήγορα και εύκολα μπορεί να αντιμετωπίσει κάτι. Αν λοιπόν βάλει το τάδε υπόστρωμα θα πρεπει να το υποστηρίξει με τον τάδε τρόπο η τον άλλο και ούτω καθ΄ εξής γιά όλους τους παράγοντες.
Παρασύρθηκα.
Αυτά.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-04, 04:30
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Παιδεία δεν το πιάνετε λίγο πιο ειδικά και όχι τόσο γενικά γιατί εμένα πρακτικά δεν με βοηθάει και χρειάζομαι λίγο περισσότεροι πληροφόρηση για να αποφασίσω.

Παρασυρθείτε
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-04, 17:01
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Παιδεία δεν το πιάνετε λίγο πιο ειδικά και όχι τόσο γενικά γιατί εμένα πρακτικά δεν με βοηθάει και χρειάζομαι λίγο περισσότεροι πληροφόρηση για να αποφασίσω.
Τι εννοείς πιό ειδικά? Ποιές είναι η ειδικές απαιτήσεις σου για να πάρεις μια ειδική απάντηση. Τι εννοείς όταν λες με πρακτική χρήση(όλες οι ενναλακτικές είναι πρακτικές απλά ταιριάζουν στα μέτρα και τα σταθμά του καθενός)?
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-04, 19:48
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Για την ακρίβεια χρειαζόμουν περισσότερες πληροφορίες για το καθένα για να ξέρω με τι έχω να κάνω ,π.χ . χτες ένα καλό παιδί που ανάλυσε τη πρέπει να κάνω για να βάλω(ετοιμάσω) φυλοχωμα και ένα έχω να πω ΕΙΣΤΕ ΤΕΛΕΙΟΣ ΤΡΕΛΟΙ καλύτερα να βάλω Malawi.
Τώρα για μένα :
Χρειάζομαι κάτι που θα βελτιώσει γενικά την ανάπτυξη των φυτών ,που θα μπει κάτω από ψιλό αμμοχάλικο 1-2 mm,δεν θα είναι μπελαλίδικο ,και θα μπορεί να βρεθεί σε τοπικό κατάστημα η στο AquaristicShop.
Δέχομαι και συνδυασμούς.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-04, 22:55
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Αν το στήνεις από την αρχή,λατερίτη ανεπιφύλακτα!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-02-04, 03:52
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το aquabasis της JBL to Pet City είναι καλό υπόστρωμα για κάτω από το χαλίκι. Ο λατερίτης καλός είναι και αυτός αλλά to aquabasis είναι εμπλουτισμένο με τα πάντα όχι μόνο σίδερο. Κάνε ένα search και διάβασε για το aquabasis.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-02-04, 23:58
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αν το στήνεις από την αρχή,λατερίτη ανεπιφύλακτα!!!!!!!!!!!!!!!
Το aquabasis δεν το ξερω αλλα και εγω ψηφιζω λατεριτη. Εξάλου τα υπόστρωματα υποφερουν κυρίως απο σιδηρο. Τα υπόλοιπα μπορει να υπάρχουν στο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-02-04, 13:55
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έχω χρησιμοποιήσει το floradepot της Sera
και μέχρι στιγμής είμαι πολύ ικανοποιημένος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-04, 10:17
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και τον κόπο σας αλλά λόγο διάφορων παραγόντων θα βάλω αυτό της Sera αν και δεν θα είχα ενδοιασμούς για JBL .Όσο για τον λατεριτη δεν νομίζω να έβαζα μιας και εντάσσεται στην κατηγόρια με τα μπελαλίδικα .
Αν και στο αρχικό ποστ εννοούσα κάτι σαν review για το καθένα αλλά αφού προσφερθήκατε καλά να είστε.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-04, 13:59
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ειμαι στην αναζητηση για υποστρωμα.
επειδη προκειται να στησω απο την αρχη και τα 2 μου ενυδρεια.Ελπιζω συντομα.

Διαβαζοντας για το floradepot ειδα οτι ειναι ενα φτηνο και καλο υποστρωμα ομως παρατηρησα κατι το οποιο με εβαλε σε σκεψεις.

Γραφει το εξης: "During the first 4 weeks sera floredepot provides the plants with everything they need in order to form strong roots and lush green leaves."

Δηλαδη υστερα απο τις 4 βδομαδες αρχιζει και πεφτει η αποδοση του οποτε υστερα απο ενα διαστημα χανει την επιδραση του? Αρα θα θελει αλλαγη οποτε μου φαινεται λιγο βλακεια.

Επειτα ηθελα να μαθω αν υπαρχει το eco complete στην ελλαδα και σε τι τιμες εντος και εκτος ελλαδος?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-04, 23:08
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikenuke
...Γραφει το εξης: "During the first 4 weeks sera floredepot provides the plants with everything they need in order to form strong roots and lush green leaves."
Δηλαδη υστερα απο τις 4 βδομαδες αρχιζει και πεφτει η αποδοση του οποτε υστερα απο ενα διαστημα χανει την επιδραση του? Αρα θα θελει αλλαγη οποτε μου φαινεται λιγο βλακεια....
mikenuke αν εξαιρεσουμε τα τυπου ''clay'' υποστρωματα (fluorite, eco-complete κ.α.) αλλα και το laterite τα υπολοιπα υποστρωματα μην περιμενεις οτι θα εχουν για πολυ μεγαλο διαστημα τα απαραιτητα θρεπτικα και ιχνοστοιχεια για να διατηρησεις ενα ''high tech'' ενυδρειο μονο με το υποστρωμα (αν ειναι ''low tech'' αλλαζει το θεμα). Θα πρεπει να προσθετεις στοιχεια στη στηλη νερου. Αλλα βαζοντας ενα ειδικο υποστρωμα σε σχεση με ενα σκετο απλο χαλικι γλυτωνεις το μεγαλο διαστημα που μεσολαβει μεχρι να γινει το χαλικι ''γονιμο'', ενω παραλληλα τα στοιχεια που βρισκουν τα φυτα και στις ριζες τους τα βοηθουν να αναπτυχθουν ακομη ταχυτερα και να ξεπεραστουν τυχον προβληματα αλγης πιο ευκολα στην αρχη της ζωης ενος ενυδρειου. Υποτιθεται οτι μετα αυτο το αρχικο διαστημα θα εχει βρεθει η ισορροπια και τα προβληματα αλγης θα ειναι ελαχιστα και βεβαια δεν αλλαζεις το υποστρωμα.
Το eco-complete προσωπικα δεν το εχω δει πουθενα (ακομη)....
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05206 seconds with 12 queries