Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-07, 10:34
Το avatar του χρήστη angel1984
angel1984 Ο χρήστης angel1984 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-08-2006
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Eυρεση τζαμιών

Μπορει κάποιος να μου στείλει pm με καποιο μαγαζί που να πουλάει τζαμια σε καλές τιμές για να μην κάνουμε διαφήμιση.Είχα ακούσει για κάποιο εργοστάσιο στου Ρέντη.Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-07, 11:57
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Λοιπόν, είμαι και εγώ στην αναζήτηση και μπορώ να σου δώσω κάποιες πληροφορίες έχω μαζέψει.

Οτι παραθέσω παρακάτω δεν είναι διαφήμηση γιατί προδηλώνω ότι δεν έχω αγοράσει από κανέναν και απογοητεύτηκα από το μεγάλο κόστος στο οποίο κατέληξα. Επίσης τίποτα από τα παρακάτω δεν είναι κρατικό μυστικό, υπάρχουν στον κατάλογο.
Το τονίζω. Δεν είναι διαφήμηση ούτε δυσφήμηση.

Πρώτα πήρα το παρακάτω:

2104829511 Τζάμια χονδρική
Μαλεφάκης Αντώνιος
Μελά Παύλου 46
Αγιος Ιωάννης Ρέντης 18233

Μια πολύ ευγενική κυρία μου είπε ότι δεν δίνουν σε ιδιώτες. Μου έδωσε δύο τηλέφωνα, το πρώτο μιας βιοτεχνείας-βιομηχανίας που κατασκευάζει ενυδρεία επί παραγγελεία, και το δεύτερο ενός τζαμά.

Πρώτο.
2109585905 Κατασκευές ενυδρείων χονδρική
Αντωνακάκης Γεώργιος
Εσπερίδων 75-81
Καλλιθέα 17672

Δεύτερο.
2109561767 Πωλήσεις τζαμιών
Ξυλογιαννόπουλος Ιωάννης
Πλωτάρχου Ασλάνογλου 43
17671 Καλλιθέα

Τηλεφώνησα στο πρώτο και μου είπαν ότι ούτε αυτοί πουλάνε σε ιδιώτες.
Ζήτησα τιμές για 45x45x45 και 90x45x45, σκάφες με κόντρες, τους άφησα το τηλέφωνό μου για να με πάρει κάποιος συνεργάτης τους να μου πεί κόστος.
Με πήραν μετά από 2-3 μέρες και μου είπαν για το πρώτο περίπου 170 ευρώ με 6άρι τζάμι, και για το δεύτερο περίπου 350 ευρώ με 8άρι τζάμι. Γράφω περίπου γιατί το κόστος ήταν πολύ πάνω από ότι ήθελα, το πάχος λιγότερο από ότι ήθελα και δεν με ενδιέφερε να το συνεχίσω και τώρα έχω ξεχάσει τα ακριβή ποσά.


Τηλεφώνησα στο δεύτερο και μου είπαν ότι θέλουν ακριβείς διαστάσεις για να μου πούν κόστος. Δεν ήταν πολύ εξυπηρετική η κυρία. Βιαζόταν. Μου είπε ότι θα έπρεπε να περάσω από εκεί.


Αυτά.
Αν κάποιος καταλήξει σε καλές τιμές ας το πεί εδώ γιατί ακόμα με ενδιαφέρει να κάνω μια κατασκευή.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-07, 12:10
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Μηπως οι τιμες ειναι λιγο εξωπραγματικες?...φυσικα και ειναι!!!πριν 2 χρονια για ενα 60λιτρο 50χ30χ40 εδινες 15e+σιλικονη 3e και ηταν ετοιμη η γυαλα σου.πως γινεται να δινουν ολοι αυτοι τωρα τετοιες τιμες?που οφειλεται αυτη η αυξηση?το diy το γουσταρω και μαλιστα εχω ηδη ενα 60λιτρο στην κατοχη μου.εχω μερακι να φτιαξω και αλλα μεγαλυτερα αλλα με τετοιες τιμες πως να μην προσανατολιστεις στα ετοιμα?το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι εκμεταλλευονται την τρελα μας...
p.s:δεν εχω τπτ με τους προαναφερθεντες συγκεκριμενους επαγγελματιες...μιλαω για ολους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-07, 17:16
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καταρχας να ξεχωρισουμε λιγο τα πραγματα..
Αλλο πραγμα να αγορασει κανεις τα τζαμια και αλλο να παρει το ενυδρειο ετοιμο..
Ως προς το ετοιμο ενυδρειο,
α. υπαρχουν τα ετοιμα (κινεζικα κυριως) οπου το κοστος ειναι πολυ χαμηλό και δεν συμφερει η βιοτεχνική τοπική παραγωγή τους με τίποτε..
Θα τα βρειτε σε μαγαζια του στυλ carrefοur, practiker, ikea, lidl κλπ (οχι οτι εχουν ενυδρεια ολοι αυτοί, αλλά θα μπορουσαν να εμφανιστουν οποτεδηποτε.)
Επισης σε προσφορες εμφανιζονται και σε μεγαλα εξειδικευμενα καταστηματα.
Κατακευαζονται μαζικά με τελειως απιστευτα κοστολόγια.
Η ποιοτητα κυμαινεται απο απλα ανεκτή ως μετρια.. η τιμή χαμηλή.
β. Υπαρχουν τα ετοιμα ελληνικής κατασκευής, Θα τα βρειτε στα περισσοτερα πετσοπ (της αθηνας τουλαχιστον). Μετρια ποιοτητα - μετρια τιμή. Ειδικά η προχειρότητα στις κολλήσεις και τα ηλεκτρικά τους φανερωνουν την προέλευσή τους....
γ. Τα ετοιμα κατα παραγγελια. Οπως του αντωνακακη που αναφερθηκε παραπάνω. Οταν πηγαίνουμε σε ενυδρειο κατα παραγγελία σημαίνει οτι έχουμε και τις αναλογες απαιτήσεις (σε σαμπ, σε πλατος, σε ειδικες κατασκευες, σε φινιρισμα, σε τελειωμα κλπ) Εδω πρεπει να καταλαβουμε οτι δεν πληρωνουμε μονο το κρυσταλλο, αλλα και τη γνωση του κατασκευαστή. Το τελικό αποτελεσμα μπορει να ανταγωνιστει ανετα τα καλυτερα ετοιμα. Λογικο ειναι να κοστιζει και αναλογα.
δ. Τελος υπάρχουν τα επώνυμα ετοιμα.
Γενική παρατηρηση σε ολα τα επωνυμα ειναι ο ελλειπης φωτισμός εαν θελουμε να βαλουμε φυτά ή κοράλλια. Κανενα ετοιμο δεν διαθετει σωστο φωτισμό για φυτά, και πολλές φορές η αναβάθμιση του φωτισμού είναι μια δύσκολη υπόθεση.
Κυριοτεροι εκπροσωποι ειναι
Η juwel, η ferplast- cayman, η Rena και η Eheim-mp
Ειδικές περιπτωσεις καποια ειδικά ενυδρεια για marine της Aqua-medic και της Tunze, (αν και δεν τα εχω δει απο κοντά...)
Ολες οι παραπάνω εταιριες κατασκευάζουν ενυδρεια πρωτης ποιότητας.
Οι τιμες ειναι σχετικα υψηλές, κατα καιρους παιζουν και προσφορές ομως..

Και παμε στο DIY.
Εδω εξαρταται το ποσο μαστορας ειναι ο καθενας, ποσο χρονο και χώρο διαθέτει, καθως και τι εργαλεία.... Αν κανεις διαθετει ΟΛΑ η τα περισσοτερα απο αυτά, τοτε η κατασκευή ειναι απλή (και φθηνη) υπόθεση. (Και το κολλημα του γυαλλιου ειναι μαλλον το ευκολοτερο μερος..)
Ομως.... το να παρουμε τα τζαμια χονδρική και να τα θελουμε και κομενα, ρονταρισμενα και να μας τα φερει και σπιτι... ε αρχιζουμε και ξεφευγουμε στις απαιτησεις μας. (εκτος βεβαια αν ο χονδρεμπορας ειναι συγγενης μας και μας κανει χαρες..)
Σχετικό ποστ εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....C6%C1%CC%C9%C1

Ενας επαγγελματιας τζαμάς, που θα τα κοψει σωστα, θα τα ρονταρει αν χρειαζεται, θα κοψει τις κοντρες και θα μας συμβουλεψει και για τις διαφορες ποιοτητες γυαλιου ειναι οτι χρειαζομαστε....

Παντως προσφατα ανακαλυψα ενα τετοιο τζαμα στους αμπελοκηπους (Αθηνας). Καλες τιμές, συνεννοησιμος, και καταλαβαινει και απο ενυδρεια, (αν και δεν κολλαει) και μπορει να τα φερει κιολλας.
Οποιος ενδιαφερεται, 2106446389, Γιωργος.

Επισης, απο το περιοδικό του συλλογου, Ηλιας Τσαουσιδης, Παγκρατι/Καισαριανή 210 7517720 και 210 7641576 ilias963@otenet.gr
Ο δευτερος πρεπει να τα κολλαει κιολας αν θελει κανεις....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-07, 19:41
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

netblues συμφωνω μαζι σου 99,9%.εκει που εχω ενσταση ειναι οτι αγοραζοντας φθηνα τζαμια μπορεις να εξασφαλισεις την κατασκευη ενος low budget ενυδρειου.σιγουρα ενα diy δεν φτανει σε καμια περιπτωση τα "juwel,ferplast κτλπ" αλλα για λογους καθαρα οικονομικους δεν θα αγοραζα ποτε τετοιο ενυδρειο.λογω του οτι οπως προανεφερα χρονο και μερακι εχω προτιμω να τα κατασκευαζω μονος μου και να γλιτωνω αρκετα χρηματα.το παρακατω που εγραψε ο panagiotiskat(στο ποστ που με παρεπεμψες)αποτυπωνει και το δικο μου παραπονο:"περιπτωση no3 τα 10χιλ στοιχιζαν το 2006 25,00 ευρω οπως αναφερει ο Giwrgos23 και το 2007 41,20 ευρω (μαζι με το φπα) τι εγινε ρε παιδια του χρονου θα εχει 80 ευρω ???????? "!!!οσο για τα 17e που ανεφερε καποιος φιλος...αυτα ναι...οντος τα θεωρω καλη τιμη...
φιλικα ηλιας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-02-07, 15:21
PanagiotisKat Ο χρήστης PanagiotisKat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2007
Περιοχή: AΘΗΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Γεια σας και παλι, ψαχνοντας πολυ τελικα βρηκα
Επωνυμία : ΑΝΔΡΟΜΕΔΑ Ε. Γ. ΡΑΙΣΗΣ & ΣΙΑ Ο.Ε.
Διεύθυνση : ΙΕΡΑ ΟΔΟΣ 39
Πόλη : ΑΘΗΝΑ
Ταχ. Κώδικας :11854
Τηλέφωνο : 210,3464881
Fax : 210,3462545

η κυρια Αφροδιτη (πολυ φιλικη) μου εδωσε για 10χιλ ατροχιστο και παραλαβη απο το μαγαζι 30,5 ευρω + φπα δεν εχω βρει αλλη τιμη σε αυτα τα επιπεδα. Παντως ειμαι σε μεγαλες σκεψεις αν ενα χειροποιητο ενυδρειο αξιζει τον κοπο το χρονο και το ρισκο. Τελικα αποφασισα να φτιαξω βαση-επιπλο τιμη εμποριου >1500 ευρω με 350 αλλα με πολυ δουλεια και μερακι (συντομα θα ανεβασω ολο το project), οσον αφορα τη γυαλα μαλλον το ετοιμο επωνυμο συμφερει ομως ολα τα ενδεχομενα ειναι ανοιχτα. ελπιζω να σε βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-07, 11:11
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Ρισκο δεν υπαρχει αν τα βηματα που ακολουθησεις ειναι σωστα και εχεις την καθοδηγηση καποιου εμπειρου(δοξα το θεο υπαρχουν αρκετοι στο forum), οσο για τον χρονο και κοπο ειναι καθαρα υποκειμενικο.καλη αρχη και περιμενουμε συντομα νεα σου ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-07, 12:25
PanagiotisKat Ο χρήστης PanagiotisKat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2007
Περιοχή: AΘΗΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Θα ηθελα να αναλυσω λιγο το κοστος και το χρονο των σκεψεων μου

γυαλι 10χιλ 3 τμ 110 ευρω + μεταφορα και κινδυνος ατυχηματων
(σπασιμο- φθορα καθισματων κτλ)
σιλικονες wurth 10χ3 τεμ 30 .. + κολημα -τσεκαρισμα 2-3 μερες
κατασκευη καπακι 15 .. + μετρημα, μονταριμα, κοψιμο
λουστρο καπακι 30 .. + πηγαινε - ελα
ηλεκτρικα 50 .. + .. .. ..

αν αναλογιστουμε πως ολα αυτα στοιχιζουν χοντρικα 210 ευρω +- 20% και δαπανη χρονου μια εβδομαδα, τοτε γιατι να μην παω σε καποιο aqua shop και να αγορασω ενα με 250 ευρω απλα δειχνοντας στον πωλητη ποιο θελω (εκτιμομενος χρονος 5 sec!)? . Δεν θελω να το παιξω εξυπνος απλα ρωτω και εσας εχω καπου αδικο? . Παντως επειδη και εγω εχω την αναγκη της ψυχικης ικανοποιησης που προσφερει η ιδιοκατασκευη μπορει τελικα να μην υπολογισω το κοστος και το χρονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris21 : 13-02-07 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-07, 22:32
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Στην τιμη του τζαμιου δεν μπορω να πω τπτ...καποιος θα τα βρει 50,αλλος 150 η και 200e(αναλογα με το ποσα θελει να βγαλει ο τζαμας).Στις σιλικονες διαφωνω...γιατι wurth και οχι logo1000(3e το σωληναριο...δοκιμασμενα ειδικη για ενυδρεια)?Στη κατασκευη του καπακιου 15e συμφωνω.Στο "λουστρο" 30e διαφωνω...υπαρχει ωραιοτατο βερνικι θαλλασης με περιπου 8e και φτανει τουλαχιστον για 15m2.οσο για τα ηλεκτρικα καθαριζεις ευκολα με 20e(including λαμπες,μετασχηματιστες,καλωδια,starter,μιλαω για T
+η χαρα του οτι αυτο που θα φτιαξεις θα ειναι δικο σου.
Αυτα απο μενα...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-07, 08:31
PanagiotisKat Ο χρήστης PanagiotisKat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2007
Περιοχή: AΘΗΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

hallo... Tωρα που το σκεφτομαι μαλλον λιγα ειπα για το λουστρο (α) επειδη αλλο να πινελιασεις μια επιφανεια με ενα υλικο και αλλο να κανεις δουλεια επιπλοποιου. ενδεικτικα αναφερω πως γινετε να ταιριαξεις διαφορετικα ξυλα με το ιδιο βερνικι. αν βαλεις πορτακια δρυς μασιφ, καπλαμαδες δρυς ή ανιγκρε και καπακι κοντρα πλακε θαλλασης δεν υπαρχει περιπτωση με ενα απλο εγχρωμο βερνικι να πετυχεις ομοιομορφα χρωματα. τωρα ως διαδικασια 1η μερα ριχνεις συντηριτικο εγχρωμο μια ή δυο φορες και τριβεις 2η μερα ριχνεις cote ενα υλικο που εισχωρει στους πορους και τριβεις, μετα 5 ωρες το ξαναριχνεις 3η μερα ριχνεις αχρωμο λουστρο μια φορα το πρωι και αφου τριψεις μια το βραδυ!!!!!!!!! κοστος συντηριτικο 1λτ 8ε, cote 1λτ 15ε (ελαχιστη ποσσοτητα συσκευασιας) , λουστρο δυο συστατικων 15ε αυτα οταν τα ριξεις μονο σου , αν πας σε τεχνιτη περιπου 150-200ε για βαση και καπακι. συμπερασματικα θελω να πω πως ωραια ειναι να το φτιαχνεις μονο σου αλλα και μερικες επαγγελματικες τεχνικες ειναι ΠΑΛΟΥΚΙ! σχετικα με τις σιλικονες επειδη εχω δει αποτεσματα απο wyrth δεν την αλλαζω ακομα και με διπλη τιμη οι ανθρωποι ειναι κορυφη στην χημικη συναρμογη υλικων part number 08925301GR ΠΡΟΣΟΧΗ προσπαθω να μην ερχομαι σε αντιδικια με κανεναν απλα μερικα πραγματα δεν ειναι απλα...... στη διαθεση σας για καποιο τεχνικο- ξυλουργικο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-02-07, 08:53
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bandit4 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο "λουστρο" 30e διαφωνω...υπαρχει ωραιοτατο βερνικι θαλλασης με περιπου 8e και φτανει τουλαχιστον για 15m2.
Επειδή ακόμα δεν είμαι σίγουρος ότι το βερνίκι που χρησιμοποιώ για τα καπάκια που φτιάχνω είναι σωστό, μπορείς να μου πείς κάποιο συγκεκριμμένο?

Και γενικά αν θέλεις να αναλύσεις τα υλικά που προτίνεις, δηλαδή ποιο και από που, νομίζω ότι θα ήταν χρήσιμο.

Εμένα πάντως θα με βόηθαγε πάρα πολύ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-02-07, 11:02
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Φυσικα φιλε panagiotiskat δεν ερχομαστε σε αντιδικια...συζηταμε!!!αναφερεις οτι οι πινελιες που θα κανω εγω,εσυ,ο οποιοσδηποτε χομπιστας, δεν συγκρινονται με καποιου επαγγελματια επιπλοποιου και θα συμφωνησω απολυτα.ουτε το χρωμα του θα πετυχουμε αλλα και ουτε την ποιοτητα της εργασιας του θα φτασουμε.το θεμα ομως ειναι οτι ειμαστε χομπιστες και μιλωντας προσωπικα εμενα μου αρκει να ξερω οτι το καπακι που εχω ειναι απλα προστατευμενο απο την υγρασια.ας μην εχω πετυχει το χρωμα η την ομοιομορφια.φαινεται να γνωριζεις τα περι ξυλουργικης και να εισαι σιγουρος οτι στο μελλον θα χρειαστω συμβουλες.οσο για την σιλικονη δεν μπορω να πω κατι(αυτη ξερεις,αυτην εμπιστευεσαι ).
το βερνικi θαλασσης (8e) το ειχα παρει απο praktiker και την logo1000 (γυρω στα 3 -3,5e) απο τον tarrek πριν απο καιρο.για ηλεκτρολογικο υλικο ειχα επισκευτει "αφοι κωνσταντακατου" στην λ.αθηνων και τον "καυκα" καπου στο γαλατσι αν θυμαμαι καλα που ειχα βρει grolux 25w με 2,5e.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-02-07, 11:15
PanagiotisKat Ο χρήστης PanagiotisKat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2007
Περιοχή: AΘΗΝΑ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

επαναλαμβανω και παλι πως δεν εχει να κανει μονο με τα υλικα ή τη μαρκα των υλικων αλλα με την σωστη επεξεργασια και το τελικο φινιρισμα. θα εχετε δει ολοι ενα λουστραρισμενο ξυλο, σιγουρα ομως η απαλη αφη και η διακριτοτητα των νερων ειναι κατι που εντυπωσιαζει. Αν τα υλικα που χρησιμοποιεις σε ικανοποιουν σε βαθος χρονου (εχουν αντοχη) τοτε δεν χρειαζεται να τα αλλαζεις ουτε να ανχωνεσε. εγω σας κεντριζω αν το οπτικο αποτελεσμα ειναι το προσδοκομενο, αν η αφη σας αφηνει την ζεστασια του ξυλου αν .... αν... εχετε σκεφτει ποτε να βαλετε στο κοψιμο (σοκορο της κοψης) αληθινο ξυλο και να το λουστραρετε μαζι με το κοντρα πλακε να μια λεπτομερια που λεει πολλα! παντως για τους τυπους χρησιμοποιω ΗEMPEL για εξωτερικους χωρους γενικα και Vernilac εσωτερικα. τωρα για καθε κατασκευη επισκευη υπαρχει και η αναλογη σειρα απο καθε μαρκα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-02-07, 17:33
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

Πρεπει να δεις το φινιρισμα του καπακιου μου...θα παθεις απανωτα εγκεφαλικα ...την δουλεια του ομως την κανει...
ετσι οπως το θετεις παω πασο...
καλη συνεχεια στην κατασκευη...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-02-07, 07:09
thanosgr Ο χρήστης thanosgr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-12-2006
Περιοχή: Patra
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους. Εγώ είχα αγοράσει στην πάτρα τζάμια για ενα ενυδρείο 70*30*40 δηλαδή περίπου 1 τμ 5αρι τζάμια και πήγε 30¤. Είναι λογική η τιμή? γιατί μου φάνηκε τσιμπημένη Ξέρετε κανένα πιο οικονομικό τζαμά?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-03-07, 11:26
Το avatar του χρήστη iziogas
iziogas Ο χρήστης iziogas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2004
Περιοχή: Αθήνα - Αργυρούπολη
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Ladys and gendlemen, how do you do? (την θάψανε την τραγουδάρα τα κοριτσάκια!)

Τζάμια ηγοράσθησαν!

περίπου 1,2 τμ συνολική επιφάνεια, κομμένα, παραλαβή από το μαγαζί, τιμούλα 50 ευρώ.

Καρανδρέας Παναγιώτης
Περιοχή Αργυρούπολη
τηλέφωνο 210 99 25 261

α! 8mm
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-03-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Μάλλον καλή τιμή, αν σκεφτείς ότι εγώ έδωσα τόσα τον Αυγουστο για 5 mm και περιπου τα ίδια ή και λίγο λιγότερα τμ.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-05-07, 22:29
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

βρηκα τζαμια σε ενα μαγαζι στο αιγαλεω(ατταλειας 113)
ενδεικτικες τιμες:
10χιλ=35e/τμ
6χιλ=25e/τμ
μου φανηκε λογικη τιμη γι'αυτο απλα το αναφερω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμος πάχους τζαμιών για την κατασκευη ενυδρειου. joker DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 22-02-09 23:24
Κίνδυνος Αποκόλλησης τζαμιών; bakogiannisd Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 30-09-06 18:13
Πάχος τζαμιών. steve_ier Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 10-02-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07439 seconds with 13 queries