Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Ποιά είναι τα ιδανικότερα ψάρια για την δεξαμένη μου και ποιές απαιτήσεις έχουν?

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-06-10, 22:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολυ ομορφο το μεγαλο με το πορτοκαλι απο πανω !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-10, 06:00
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ομορφο το μεγαλο με το πορτοκαλι απο πανω !

Ναι είναι το ωραιότερο! Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-10, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………
Σε αυτή την ηλικία ναι, συνηθίζεται αυτό το γεγονός. Στα 3 χρονα κοι όμως, σε καμία απολύτως περίπτωση δεν δικαιολογείται το μέγεθος των 15-20 εκ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-10, 08:32
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

[QUOTE=yiannossavva; Έχετε προσέξει ότι παρόλο που είναι της ιδίας γέννας το μέγεθος διαφέρει μακράν…………[/QUOTE]

Γιαννο σε οτι αναπαραγωγες και αν ειχα (γαριδες ,ψαρια κλπ) τα μικρα που εβγαζα ειχαν εμφανης διαφορες στο μεγεθος .Οφειλετε κυριως στον ανταγωνισμο για τη τροφη .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-10, 08:51
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Να σου ζήσουν τα μικρούλια Γιάννο!!! Είναι κουκλιά!!! Εμένα μου αρέσουν αυτά με τα πολλά χρώματα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-06-10, 10:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο σε οτι αναπαραγωγες και αν ειχα (γαριδες ,ψαρια κλπ) τα μικρα που εβγαζα ειχαν εμφανης διαφορες στο μεγεθος .Οφειλετε κυριως στον ανταγωνισμο για τη τροφη .
Αυτό ακριβώς Μιχάλη. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα είδη ζωής του νερού, αλλά γενικότερα στη φύση. Απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει στις φωλιές των πουλιών με τους νεοσσούς. Συνήθως τα πρώτα που εκκολάπτονται παίρνουν και την μερίδα του λέωντος γιατί πολύ απλά είναι ένα μικρό βήμα πιο μπροστά από το δεύτερο και ενδεχομένως τρίτο μικρό μέλος της παρέας.

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-06-10, 12:17
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.[/QUOTE]


Συμφωνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-06-10, 12:26
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς Μιχάλη. Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στα είδη ζωής του νερού, αλλά γενικότερα στη φύση. Απλό παράδειγμα είναι αυτό που συμβαίνει στις φωλιές των πουλιών με τους νεοσσούς. Συνήθως τα πρώτα που εκκολάπτονται παίρνουν και την μερίδα του λέωντος γιατί πολύ απλά είναι ένα μικρό βήμα πιο μπροστά από το δεύτερο και ενδεχομένως τρίτο μικρό μέλος της παρέας.

Αυτό όμως που θέλω να αναδείξω εδώ, δεν είναι η διαφορά μεγέθους των μικρών. Στην εφηβία και αργότερα στην ενηλικίωση τους, φτάνουν όλα τους σε ένα κοινό μέγεθος με διαφορές αμελητέας ποσότητας.

Ναι όντως 3 χρονών να είναι μόνο 15-20 εκατοστά είναι λίγο. Όταν θα είναι τα δικά μου 3 χρονών θα σας ενημερώσω για το μέγεθος. Κάτι αξιοσημείωτο είναι όταν πήρα τα πολλά ΚΟΙ έμειναν κάποια απούλητα πίσω από αυτή την παραλαβή. 1 χρόνο μετά τα ψάρια αυτά μεγάλωσαν πολύ περισσότερο από τα δικά μου. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα να μου πει την γνώμη του μου είπε ότι τον ενδιαφέρει η πάχυνση τον ψαριών και την επιτυγχάνει με τροφή ψηλής προτείνεις. Άλλο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαφορά αυτή είναι ότι η λίμνη μου τότε βρισκόταν στο στάδιο στρωσίματος και τάιζα ελάχιστο.

Άρα Βασίλη είναι 2 λόγοι πολύ σημαντικοί στο ότι τα ψάρια μου δεν έχουν το μέγεθος όπως αυτά που έμειναν στον εισαγωγέα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-06-10, 12:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι όντως 3 χρονών να είναι μόνο 15-20 εκατοστά είναι λίγο. Όταν θα είναι τα δικά μου 3 χρονών θα σας ενημερώσω για το μέγεθος. Κάτι αξιοσημείωτο είναι όταν πήρα τα πολλά ΚΟΙ έμειναν κάποια απούλητα πίσω από αυτή την παραλαβή. 1 χρόνο μετά τα ψάρια αυτά μεγάλωσαν πολύ περισσότερο από τα δικά μου. Όταν ρώτησα τον εισαγωγέα να μου πει την γνώμη του μου είπε ότι τον ενδιαφέρει η πάχυνση τον ψαριών και την επιτυγχάνει με τροφή ψηλής προτείνεις. Άλλο που έπαιξε σημαντικό ρόλο στην διαφορά αυτή είναι ότι η λίμνη μου τότε βρισκόταν στο στάδιο στρωσίματος και τάιζα ελάχιστο.

Άρα Βασίλη είναι 2 λόγοι πολύ σημαντικοί στο ότι τα ψάρια μου δεν έχουν το μέγεθος όπως αυτά που έμειναν στον εισαγωγέα.
Γιάννο, μα τα 3χρονα κοι σε ολόκληρο τον κόσμο μεγαλώνουν πέραν των 40εκ. τουλάχιστον.
Σχετικά με το στρώσημο της λίμνης, τα κοι τα έχεις βάλει ένα χρόνο αργότερα από την δημιουργία της. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ και είναι πολλοί. Αν παρατηρήσεις προσεκτικά όλες μου τις δημοσιεύσεις στο δικό σου θέμα εδώ, πολύ απλά προσπαθούσα να βοηθήσω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-06-10, 14:50
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, μα τα 3χρονα κοι σε ολόκληρο τον κόσμο μεγαλώνουν πέραν των 40εκ. τουλάχιστον.
Σχετικά με το στρώσημο της λίμνης, τα κοι τα έχεις βάλει ένα χρόνο αργότερα από την δημιουργία της. Οι λόγοι βρίσκονται εδώ και είναι πολλοί. Αν παρατηρήσεις προσεκτικά όλες μου τις δημοσιεύσεις στο δικό σου θέμα εδώ, πολύ απλά προσπαθούσα να βοηθήσω.
Ναι τα αγόρασα πριν 1 χρόνο. Αν δεις εκείνο το χρονικό διάστημα έστρωνα την λίμνη και έκανα το λάθος να αλλάζω συχνά νερό. Οι 2 λόγοι που ανέφερα θεωρώ ότι είναι από τους ποιο σημαντικούς. Το άρθρο σου το διάβασα και το βρήκα χρήσιμο παρόλο που υπάρχουν σημεία υπερβολής. Και εξηγούμε για να μην καυγαδίζουμε πάλι. Συγκρίνω ότι διαβάζω με ένα φυσικό χώρο για ΚΟΙ που δεν υπάρχουν οι συνθήκες που αναφέρεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aναπαραγωγή ancistrus ΠΕΤΡΟΣ Γατόψαρα Ν. Αμερικής 17 02-04-08 02:12
Αναπαραγωγή puravlos Bettas 4 18-06-07 15:07
Αναπαραγωγή Γκουράμι Celda Άλλα λαβυρινθόψαρα 16 22-11-05 22:11
Αναπαραγωγή αγγελόψαρων anasios Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 30 18-11-05 01:53
Αναπαραγωγή Ottocinclus lasal Γατόψαρα Ν. Αμερικής 7 30-09-05 21:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06708 seconds with 15 queries