Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-13, 22:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

υπαρχει περιπτωση-δυνατοτητα το κουταβι να επιστρεψει στην οικογενεια και να το παρεις αργοτερα??
αν αυτο μπορει να γινει και αν η μανα μπορει να το δεχθει πισω..(δεν ξερω τετοιες διαδικασιες απο σκυλους)....υπαρχουν πολλα + :
1. θα μεινει το κουταβι με την οικογενεια του λιγο ακομη πραγμα απαραιτητο για την κοινωνικοποιηση του..
2. θα ειναι περισσοτερο ανεξαρτητο οταν το παρεις αργοτερα...
3.θα εχεις χρονο να προετοιμαστεις τοσο για διαβασμα οσο και για την προμηθεια απαραιτητων υλικων..και επαφη με κτηνιατρο.

γινεται κατι τετοιο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-13, 23:16
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

στην ηλικια που το πηρες,κι εφοσον δεν εμεινε με την μανα του και τα αδερφια της τοκετοομαδας ωστε να μαθει πολυ βασικα και απαραιτητα πραγματα,θα εχεις σιγουρα προβληματα στον χαρακτηρα του.
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)
επισης προσεχε το παρα μα παρα πολυ γιατι ειναι μια φυλη που χανεται πολυ ευκολα,οχι επειδη ειναι ανυπακουα,αλλα επειδη ειναι ετσι η φυση τους.
ποτε εξω χωρις λουρι,ουτε δευτερολεπτο!βαλε του τσιπακι,εισαι υποχρεωμενος σε αυτο ουτως η αλλως..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-13, 23:42
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

να σου πω και λιγα πραγματα ωστε να καταλαβεις (και καποιοι ακομη οι οποιοι παιρνουν τοσο νωρις κουταβια),ποσο σημαντικες ειναι οι πρωτες εβδομαδες.
20-28 ημερων,ειναι η περιοδος συνειδητοποιησης,που αρχιζει το κουταβι να καταλαβαινει τι σημαινει να ειναι σκυλος,αρχιζει να χρησιμοποιει την οραση την ακοη του,δοκιμαζει καποιες φωνουλες και ξεκινα να βλεπει τα αποτελεσματα ολων αυτων που κανει,πανω στα αδερφια του και στην αρχηγο-μαμα του.
αν το κουταβι αλλαξει περιβαλλον σε αυτη την συγκεκριμενη περιοδο που εχει αναγκη ενα απολυτα σταθερο περιβαλλον,τραυματιζεται ψυχικα.
τις επομενες μερες,βλεπει πιο ξεκαθαρα το τι αντικτυπο εχει η λαθος συμπεριφορα του πανω στα αδερφια του ,προπονειται σε στασεις σωματος και βλεπει πως να δειχνει ξεκαθαρα οσα θελει,παιζει κυνηγητο με τα αδερφια του και αυτο το βοηθα στον συντονισμο των κινησεων του,μαθαινει την τιμωρια και την πειθαρχια απο την μαμα του,μαθαινει να μην δαγκωνει,μαθαινει πως να κανει φωνουλα παραπονου-κλαμμα.
7η-12η εβδομαδα,ειναι η καταλληλη περιοδος να παει στην νεα του οικογενεια..
οτι μαθει ακριβως σε αυτο το διαστημα,θα ειναι μονιμη γνωση γιατι ειναι η περιοδος της πιο γρηγορης μαθησης
8η-11η εβδομαδα,οποιαδηποτε τραυματικη εμπειρια,εκφοβιστικη,η οδυνηρη,
θα εχει το πιο μονιμο αποτελεσμα στην ψυχοσυνθεση του,απο το να ειχε συμβει οποιαδηποτε αλλη περιοδο της ζωης του.
αυτα τα λιγα ,για να καταλαβεις ποσο σημαντικη ειναι αυτη η περιοδος που το πηρες και η επομενη που ερχεται.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-13, 00:29
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
στην ηλικια που το πηρες,κι εφοσον δεν εμεινε με την μανα του και τα αδερφια της τοκετοομαδας ωστε να μαθει πολυ βασικα και απαραιτητα πραγματα,θα εχεις σιγουρα προβληματα στον χαρακτηρα του.
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)
επισης προσεχε το παρα μα παρα πολυ γιατι ειναι μια φυλη που χανεται πολυ ευκολα,οχι επειδη ειναι ανυπακουα,αλλα επειδη ειναι ετσι η φυση τους.
ποτε εξω χωρις λουρι,ουτε δευτερολεπτο!βαλε του τσιπακι,εισαι υποχρεωμενος σε αυτο ουτως η αλλως..
Συμφωνώ σε όλα!!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-13, 01:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
πως το καταλαβαίνεις αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-13, 09:32
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-13, 09:34
Το avatar του χρήστη gkontos
gkontos Ο χρήστης gkontos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2012
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 685
Προεπιλογή

παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!

τελικά η εμπειρία σας έπιασε τόπο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-13, 11:24
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!
εχουν μεινει καποια απο τα αδερφια του στον φιλο σου?
η μανα ειναι ισορροπημενη σαν χαρακτηρας?
(θα μου πεις πως να το ξερεις αυτο,αλλα εαν ειναι πχ επιθετικη,η φοβικη ,αυτα δυστυχως θα τα μεταδωσει και στα κουταβια ..)
αν για παραδειγμα πεφτει κατω μια κατσαρολα η ακουγεται ενας κεραυνος ,και η μανα τρεμει απο τον φοβο,το κουταβι βλεποντας την θα μαθει να αναπαραγει αυτη τη συμπεριφορα γιατι λεει πως για να νιωθει ετσι η μανα μου,υπαρχει καποιος λογος,αρα ετσι πρεπει να νιωθω κι εγω.
αν παλι για παραδειγμα πας να παρεις απο τη μανα κατι που παιζει η τρωει κι αυτη γρυλιζει η επιτιθεται,το ιδιο θα μαθει να κανει και το κουταβι της..
συνηθως,εκτος της αγνοιας,οσοι δινουν τα κουταβια τοσο νωρις,θελουν να ξεφορτωθουν οσο κοπο και εξοδα εχει ενα κουταβι στο σπιτι,
φαντασου 5 η 8 η 10 κουταβια τωρα! να λυσσανε,να κατουροχε@ουν οοοοπου βρουν καθε 5 λεπτα,να δαγκωνουν τα παντα,να πρεπει να τρωνε πολλες φορες τη μερα αριστης ποιοτητας τροφη,να εμβολιαστουν-αποπαρασιτωθουν,τσιπαριστουν,να μην σε αφηνουν να κοιμηθεις το βραδυ,να κλαψουριζουν συνεχως οταν τα περιοριζεις,να πρεπει να τα εκπαιδευσεις με τον τροπο σου σε πολλα πραγματακια που φαινονται ανευ ουσιας κι ομως ειναι σημαντικοτατα ,ολα αυτα μεχρι να ερθει η σωστη ωρα να φυγουν για τα νεα τους σπιτια,να βρεις σωστους ιδιοκτητες για ολα κλπ κλπ...
εεμμμ,δυσκολο πραγμα η σωστη εκτροφη...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
συν το να ειναι και το ιδιο εντος προτυπου τοσο μορφολογικα,οσο και στον χαρακτηρα...δεν ειναι και λιγα αυτα που παρα το πεντιγκρι,βγαινουν εκτος,συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
προσωπικά είχα 100% καθαρόαιμο κόλυ αγορασμένο από ιδιώτη και έζησε 15 χρόνια ( δεν είχε pedigree).
καλα,ολοι καθαροαιμα εχουν αν τους ρωτησεις,αλλα για πες μου,εσυ ΠΩΣ ακριβως το γνωριζες αυτο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leda : 30-01-13 στις 11:24 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-13, 11:34
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Καλά παιδια, μην τρελαινόμαστε. Υπάρχει και η περίπτωση κάποιος να έχει γέννα από γονεις με pedigree και απλώς να μην τη δηλώσει στον ΚΟΕ. Δηλαδή αυτα τα κουτάβια δεν είναι καθαρόαιμα;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-13, 11:58
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων

καλα,ολοι καθαροαιμα εχουν αν τους ρωτησεις,αλλα για πες μου,εσυ ΠΩΣ ακριβως το γνωριζες αυτο?
όχι όλοι, δεν είμαστε όλοι ίδιοι
προσωπικά μπορώ άνετα να έχω ένα ημίαιμο ή ένα καθαρόαιμο κάποιας φυλής που θαυμάζω. δεν αποτελεί για μένα καμμιά τάση προς αναπλήρωση το σκυλί μου.
για το συγκεκριμένο κόλυ, αφού το εντόπισα, μίλησα με τον γιατρό μου που τον γνωρίζω από έφηβη και εμπιστεύομαι απόλυτα και αυτός με την σειρά του με την κάτοχο του κουταβιού, κυρίως για θέματα υγείας και κληρονομικών προδιαθέσεων ήταν το ενδιαφέρον μου.μπορούσα να έχω χαρτιά αν το επιθυμούσα απλά μου ήταν αδιάφορο. τα κόλυ έχουν πολύ γλυκό κι ευγενικό χαρακτήρα και την περίοδο εκείνη το παιδί μου ήταν μικρό και πολλές ώρες μόνο του σπίτι και το θεώρησα κατάλληλο για παρέα.
όταν πέθανε το κόλυ , πήρα από το καταφύγιο μια ημίαιμη σκυλίτσα.
υπάρχουν πολλοί λόγοι για τους οποίους διαλέγεις το σκυλί σου. εγώ προϊόντος του χρόνου δεν αντέχω να καθαρίζω την ποσότητα της τρίχας που αφήνουν τα πολύ μαλλιαρά σκυλιά.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-13, 09:47
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το καταλαβαινεις οταν υπαρχει ενα χαρτι που αναγραφονται οι προγονοι του μεχρι τρεις γεννιες πισω και ολοι ειναι πιστοποιημενα χασκι...
το λεγομενο πεντιγκρι...
καλημέρα, ευχαριστώ!
γνωρίζω περί του pedigree.
ένας κουτάβι χωρίς αυτό δεν αποκλείεται να είναι καθαρόαιμο όποιας φυλής πάντως.
αναρρωτήθηκα πως φαίνεται οτι αυτό του φίλου μας δεν είναι καθαρό.
προσωπικά είχα 100% καθαρόαιμο κόλυ αγορασμένο από ιδιώτη και έζησε 15 χρόνια ( δεν είχε pedigree).
αν οι γεννήτορες είναι βεβαιωμένα καθαροί και με pedigree και ζευγαρώσουν δεν βγάζουν καθαρόαιμα κουτάβια?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gkontos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά μίλησα με τον γνωστό μου !!

και συμφωνήσαμε να του δώσω πίσω τον HUGO
και να τον πάρω πίσω μετά από 1 - 1,5 μήνα !!!

τελικά η εμπειρία σας έπιασε τόπο
μπράβο αυτό έπρεπε να γίνει! άντε με το καλό να το ξαναπάρεις

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria p : 30-01-13 στις 09:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-13, 09:53
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο κι απο μένα για την κίνηση
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-13, 23:41
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω δεν θα σου προτεινω να απευθυνθεις σε εκπαιδευτη γιατι προφανως για να μην το πηρες απο εκτροφεα και να κανεις σωστη ερευνα της φυλης πριν το αποκτησεις,(που ηταν το ευκολοτερο)θα σου ειναι "δυσκολο" να βρεις σωστο εκπαιδευτη,μπορεις ομως να ψαξεις να βρεις εναν εκτροφεα (εχουμε τουλαχιστον 2 εξαιρετους)ακαι να σου δωσει αυτος τιςς σωστες συμβουλες.
δεν ειναι φυλη για αρχαριο και για ανθρωπο που περισσοτερο εχει στο μυαλο του ενα πετ σκυλακι,(εαν βεβαια ειναι χασκυ το δικο σου,πραγμα απιθανο..και οχι ενα κουταβι που μοιαζει με χασκυ-το πιο πιθανο).
καλο διαβασμα και καλη υπομονη.
(ο κτηνιατρος ειναι ΜΟΝΟ για τα θεματα υγειας)
δεν θα θελα συνέχεια επι του θέματος όταν είσαι ήρεμη τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-13, 23:53
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

ειπα πως το πιο πιθανο ειναι να μην ειναι καθαροαιμο χασκυ.
και αυτη ειναι η αληθεια,δεν θα ωραιοποιουμε τα γεγονοτα επειδη απλα βολευονται καποιοι.
επισης,δεν χρειαζεται να χαρακτηριζεις οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα.
ουτε να συμμετεχεις χωρις να εχεις να πεις κατι επι της ουσιας,σε ενα θεμα που θεωρεις οτι "χαλασε"...το χαλας περισσοτερο
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-01-13, 00:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γράφω και επικοινωνώ κατόπιν σκέψης μου και με αποκλειστικά δική μου απόφαση και χωρίς να προσβάλλω τους συνομιλητές μου, οπότε και θα παρακαλούσα να μην μου κάνεις υποδείξεις.
ο άνθρωπος μας είπε μου χάρισαν ένα χάσκυ και η απάντησή σου ήταν το θεωρώ απίθανο να είναι χάσκυ.
για μένα αυτό δεν είναι ωραίο. τελεία και παύλα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-01-13, 00:08
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

αυτη ειναι η γνωμη μου,την εκφραζω ελευθερα
και αδιαφορω για το αν σου αρεσει η οχι,
δεν χρειαζεται να το πεις και τεταρτη φορα,χαλας το θεμα.
δεν χαρακτηρισα καποιον ουτε τον προσεβαλα,απεναντιας εγραψα αρκετα πραγματα για τις πρωτες εβδομαδες του κουταβιου,που( ξερω,δεν σε ενδιαφερουν) ειναι αντικειμενικα ,οχι απλα η γνωμη μου και θεωρω οτι αν τους δωσει βαση,θα υπαρχει ενα πολυ καλο αποτελεσμα και για τον σκυλακι και για τον ιδιοκτητη,για τα επομενα 15 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το maltese μου...τα puppy mills κ.α. debbie Άλλα ζώα 22 08-05-10 21:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07449 seconds with 14 queries