Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-09-12, 10:28
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Ενα διαφορετικο ειδος διακοσμησης για βυθο

Ειδα στο youtube προσφατα θα βαλω και το βιντεο,ενα ενυδρειο που αντι για αμμο ειτε χαλικι η βοτσαλο ειχε πλακακι και μαλιστα κοκκινο...Ναι μπορει να ακουγεται ασχημο αλλα στην οψη ειναι καταπληκτικο..
Τουλαχιστον εμενα με εχει ξετρελανει!
Θα ηθελα συμβουλες γιατι θελω να κανω ετσι το μεγαλο μου..
Εγω απο οτι καταλαβα,το παληκαρι πηρε απλα πλακακι και το εστρωσε κατω χωρις να το κολησει ουτε τιποτα..
Ειναι οντως ετσι οπως το βλεπω?
Ή υπαρχει και κατι το οποιο δεν φαινεται με την πρωτη ματια?

http://www.youtube.com/watch?v=GDvEgbKi0vA
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-12, 10:45
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

φιλε μου ο βυθος δεν ειναι μονο ομορφια. Κραταει τη βιολογια, φιλοξενει οργανισμους, βοηθαει τα ψαρια να νιωθουν σαν στο σπιτι τους, παιζουν σκαβοντας κτλ.

Εγω προσωπικα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο κι εκτος οτι μου φαινεται ΠΟΛΥ ασχημο, δεν νομιζω οτι ειναι και σωστο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-12, 10:48
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Απιστευτο βιοτοπικο τουαλετας....
Απο οτι φαινεται τα εχει κολλησει και τα εχει περασει και με στοκο.
Ε μην φαινονται και οι ενωσεις χαλια...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-12, 10:51
Giannakis Ο χρήστης Giannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: δραμα
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

ειναι βολικο αν εχεις ειδος σαλαχιου διοτι εμαθα οτι τραυματιζονται ευκολα....παντως αν θες δοκιμασε το αλλα αργοτερα θα γινει σαν αυτο http://www.youtube.com/watch?v=Ze7jQ...feature=relmfu και δεν ξερω αμα σου αρεσει αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει....παντως για την βιολογια θα στηριχτεις σε εξωτερικα φιλτρα (2-3 κατα προτιμηση)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-12, 10:56
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε Βαγγελη γνωριζω πολυ καλα αυτο που λες σχετικα με τον βυθο και την βιολογια του αλλα αλιμονο αν περιμεναμε απο την αμμο ή το χαλικακι να κρατησει τη βιολογια...
Αυτο θα ειναι μελημα της φιλτρανσης

Τι γινεται ρε παιδια με τον βυθο, σε κανεναν δεν αρεσει?

Μαλλον εχω περιεργα γουστα τελικα..

φιλε γιαννη σορρυ τωρα ειδα οτι ανεφερες οτι σου αρεσει...νομιζα ελεγες και εσυ το αντιθετο..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-12, 11:13
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν μου αρεσει...καθολου.
Τωρα αν γινεται για συγκεκρινους λογους οπως ειπε ο Giannakis,δεν ξερω.
Αλλα και παλι να εχεις ψαρια (και μαλιστα σαλαχια) και να τα εχεις σε πλακακι...Εγω δεν θα το εκανα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-09-12, 11:23
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Γιατί δεν αφήνεις απλά γυμνό τον πάτο?? ή τουλάχιστον βάλε καφέ, ή μαύρο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-09-12, 11:29
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giannakis Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι βολικο αν εχεις ειδος σαλαχιου διοτι εμαθα οτι τραυματιζονται ευκολα....παντως αν θες δοκιμασε το αλλα αργοτερα θα γινει σαν αυτο http://www.youtube.com/watch?v=Ze7jQ...feature=relmfu και δεν ξερω αμα σου αρεσει αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει....παντως για την βιολογια θα στηριχτεις σε εξωτερικα φιλτρα (2-3 κατα προτιμηση)
Το τραγούδι γ@μ@τ0 αλλά το πλακάκι εξακολουθεί να είναι πλακάκι με αρμόστοκο στα κενά μόνο που τώρα έχει ψιλοκαλυφθεί με άλγη.
Τώρα πάλι αν θέλεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα θα μπορούσε να χρησιμοποιήσεις μια πλάκα γρανίτη ακριβώς στις ίδιες διαστάσεις του ενυδρείου σου ή ακόμα να την χρησιμοποήσεις και για πάτο.Προσωπικά το είχα σκεφτεί παλιότερα για ένα δικό μου ενυδρείο αλλα δεν το υλοποίησα ποτέ δεν ξέρω αν μου αρέσει τελικά ή αν επειδή είχα ένα φίλο ό οποίος εμπορευόταν γρανίτες-μάρμαρα και μου πέρασε από το μυαλό.Βέβαια το κόστος ξεφεύγει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-09-12, 11:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
αλιμονο αν περιμεναμε απο την αμμο ή το χαλικακι να κρατησει τη βιολογια...
Αυτο θα ειναι μελημα της φιλτρανσης

Αλλο πραγμα η αυτοτροφη βιολογια που συμβαλει στον κυκλο του αζωτου και πολυ σωστα οπως ειπες ειναι στο φιλτρο, κι αλλο η ετεροτροφη η οποια κατοικει στο βυθο και συμβαλει στην υγειηνη. (υπαρχει βεβαια και στη στηλη και παντου αλλα στο βυθο γινεται αυτη η δουλεια)
Αν δε στηριζεις την καθαριοτητα στα ετεροτροφα θα πρεπει να την κανεις εσυ ο ιδιος τεχνητα (συχνο καθαρισμα, αλλαγες κτλ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-09-12, 11:56
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δεν αφήνεις απλά γυμνό τον πάτο?? ή τουλάχιστον βάλε καφέ, ή μαύρο..
Γυμνο πατο (barebottom) εχω τωρα...
Ομως σε 2 μετρα ενυδρειο θα φαινεται πολυ αδειο...

φιλε sammy το εχω σκεφτει και αυτο αλλα μου αρεσει ετσι οπως το βλεπω στο βιντεο με λιγο καλυτερες τις κολλησεις φυσικα...

Nick74 εχω πλεων συνηθισει τις αλλαγες με τα ψαρια που εχω μπλεξει..

Α ναι...επισης δεν μπορω να βαλω πλακα γρανιτη σε ολο το μηκος του ενυδρειου γιατι δεν θα χωραει να περασει απο τις κοντρες
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-09-12, 12:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, προσωπικα προτιμω τον φυσικο τροπο (οκ με λιγο υποβοηθεια γιατι δε μπορω να φτιαξω ολοκληρο ορυζονα σπιτι μου) και αν γινοταν να ειχα και την αναλογη επιφανεια και βαθος και για τη φυσικη απονιτροποιηση θα το θεωρουσα ακομα καλυτερα.
Ο τροπος που λειτουργει η φυση εξ αλλου ειναι προιον εξελιξης 4 δισεκατομμυριων χρονων οποτε εχει τελειοποιηθει πολυ καλυτερα απ οτιδηποτε αλλο μπορουμε να σκεφτουμε εμεις
Απο κει και περα το barebottom σιγουρα δεν ειναι κατι που δε δουλευει, αλλα μου θυμιζει περισσοτερο "αποστειρωση" και "νοσοκομειο" αλλα γουστα ειναι αυτα

Τωρα για πλακακια οκ, δε θελω ουτε να το σκεφτομαι (το βιοτοπικο τουαλετας που υπωθηκε το βρηκα απολυτα ταιριαστο )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-09-12, 15:57
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Το θεμα με το barebottom εκτος του οτι θυμιζει κατι νοσοκομειακο χωρις δηλαδη διακοσμηση σε κανει να εστιαζεις στα ψαρια εξ'αιτιας του οτι δεν υπαρχει κατι αλλο να προσεξεις...Εγω θελω εκτος απο ψαρια να εχω και ενα ομορφο συνολο...

Δεν ξερω τι λετε εσεις παιδια αλλα εμενα δεν θα με χαλαγε μια ''τουαλετα'' και ποσο μαλλον στο δωματιο μου χαχα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-09-12, 16:03
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Κατα ένα παράδοξο λόγο εμένα μου άρεσε!
Θα το προτιμούσα ίσως σε κάτι πιο σκούρο όπως μαύρο.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-09-12, 21:06
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ρε παιδιά ο τύπος έχει 3-4 χιλιάδες ευρώ ψάρια και τα έβαλε στον καμπινέ???? Δηλαδή το επόμενο τι είναι ? Να έχει και λουλουδάκι το πλακίδιο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-09-12, 22:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τα ψαρια πανεμορφα! αλλα...

εχει καμια σχεση η εικονα στο βιντεακι παραπανω,με αυτο? (ασχετα απτο ειδος,μιλαω για το setup)
BORKED

η με αυτο?
http://badmanstropicalfish.com/stats...ts_misc4a.html

BORKED

η ακομα και μαυτο στη χειροτερη?
BORKED
βεβαια αυτα ειναι προσωπικες γνωμες και σορυ κιολας αν χαλαω το θεμα,αλλα πραγματικα δεν εχω καταλαβει τη λογικη του να κραταει καποιος τετοια ψαρια σε γυμνο ενυδρειο.και συγνωμη που θα το πω,αλλα το οτι ειναι ενας τροπος να εστιαζεις στα ψαρια και μονο δεν μου αρκει.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-09-12, 22:52
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
βεβαια αυτα ειναι προσωπικες γνωμες και σορυ κιολας αν χαλαω το θεμα,αλλα πραγματικα δεν εχω καταλαβει τη λογικη του να κραταει καποιος τετοια ψαρια σε γυμνο ενυδρειο.και συγνωμη που θα το πω,αλλα το οτι ειναι ενας τροπος να εστιαζεις στα ψαρια και μονο δεν μου αρκει.
Για καθαριότητα και υγιεινή προφανώς.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-09-12, 22:54
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και τα φιλτρα και τη συντηρηση και τις ρουτινες γιατι τα εχουμε για να τα βλεπουμε?τα ψαρια και τα ενυδρεια στα παραπανω βιντεακια εγω τα βλεπω πεντακαθαρα.γιατι θα πρεπει να αναγκασω ενα ψαρι που δεν ζει στη φυση σε εντελως αποστειρωμενο-αδειο περιβαλον,να ζησει ετσι?για να το βλεπω εγω καλυτερα?η για να μην εχω να σκεφτομαι το καθαρισμα? ας μου αποδειξει καποιος οτι οποιος κραταει τετοια ψαρια το κανει για πιο σημαντικους λογους απο αυτους η για κατι που δεν μπορει να το πετυχει με "βιοτοπικο" setup και να το δεχτω.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-09-12, 22:57
Predator..Steven Ο χρήστης Predator..Steven δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-08-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Φιλε μου το ψαρι,και ιδιαιτερα το σαλαχι που ειναι ψαρι παρα πολυ ευαθσητο στα νιτρικα,αμμωνια κλπ θα εκτιμησει πολυ περισσοτερο την καλη ποιοτητα,ταισμα χωρο και παραμετρους παρα τη διακοσμηση...
Η συμπεριφορα του εξαρταται απο τον τροπο ζωης σαν ποιοτητα κατα την αποψη μου...

Τι πειραζει που εχει cuban gar,cichla kelberi και golden arowana σε βυθο με πλακακι απο την στιγμη που τα ψαρια δειχνουν υγιεστατα...
Δεν ξερω αλλα ετσι πιστευω...Αν κανω λαθος πειτε μου δεν παρεξηγιεμαι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-09-12, 23:02
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για καθαριότητα και υγιεινή προφανώς.
εντάξει δε θα βάλω και είδη υγιεινής μέσα στο ενυδρείο μου. Από το πρώτο βίντεο ο νιπτήρας και ο μπιντές λείπει.

Αν είναι να διατηρούμε ενυδρεία μόνο και μόνο για να βλέπουμε πόσο όμορφο είναι ένα ψάρι να βάλουμε μια αφίσα στη θέση του και να γλιτώνουμε και τις αλλαγές.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Predator..Steven Εμφάνιση μηνυμάτων
δειχνουν υγιεστατα...
δείχνουν υγιέστατα καλά τα λες
για ρώτα τα αν τους αρέσει να ζούν στο πάτωμα του μπάνιου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beeromixalhs : 06-09-12 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-09-12, 23:04
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Δεν έχει να κάνει η συντήρηση και η ρουτίνα του ενυδρείου με την υγιεινή.
Ένα bare bottom ενυδρείο προσφέρει καλύτερη και πιο σίγουρη καθαριότητα καθώς με ένα απλό συφωνάρισμα του βυθού έχουν εξαφανιστεί τα πάντα!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
εντάξει δε θα βάλω και είδη υγιεινής μέσα στο ενυδρείο μου. Από το πρώτο βίντεο ο νιπτήρας και ο μπιντές λείπει.

Αν είναι να διατηρούμε ενυδρεία μόνο και μόνο για να βλέπουμε πόσο όμορφο είναι ένα ψάρι να βάλουμε μια αφίσα στη θέση του και να γλιτώνουμε και τις αλλαγές.
Από τη στιγμή που δεν είναι βλαβερό για τα ψάρια όλα είναι υποκειμενικά.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chris82 : 06-09-12 στις 23:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-09-12, 23:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα bare bottom ενυδρείο προσφέρει καλύτερη και πιο σίγουρη καθαριότητα καθώς με ένα απλό συφωνάρισμα του βυθού έχουν εξαφανιστεί τα πάντα! με τι κοστος για το ψαρι που θα ζει την υπολοιπη ζωη του σε νεκρο στην ουσια περιβαλον?
-------------------------

Από τη στιγμή που δεν είναι βλαβερό για τα ψάρια ...
δεν ειναι?...

@predator ουτε εγω παρεξηγιεμαι,συζητηση κανουμε και λεω τις αποψεις μου

@Chris82 απο ποτε δεν εχει να κανει η συντηρηση και η ρουτινα με την υγιεινη? αυτος ειναι ο μονος λογος υπαρξης τους.αλλιως το αφηναμε να γινει βαλτος το ενυδρειο.

και στο κατω κατω της γραφης,αυτοι εδω (και οχι μονο αυτοι) μα...ες ειναι και τα κρατανε ετσι τα ψαρια τους?κιας ειναι τερατα μερικα απο αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-09-12, 23:20
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

¶λλος ο λόγος του στησίματος ενός display ενυδρείου και αλλος ο λόγος ενός bare bottom.
Αν θεωρείς ότι ένα ενυδρείο με βυθό(άμμο,χαλίκι) προσφέρει καλύτερη υγιεινή από έναν άδειο, δεν έχεις από το να το δοκιμάσεις.
Όση σκούπα και να κάνεις σε ένα display ενυδρείο δεν θα έχεις ποτε την καθαριότητα του γυμνού!
Η αφαίρεση οργανικών από το νερό του ενυδρείου δεν έχει να κάνει με την υγιεινή του ενυδρείου.
Για να το θέσω πιο απλά..
σε ένα γυμνό ενυδρείο μπορείς άνετα και εύκολα μόλις χέσουν τα ψάρια σου να τραβήξεις απλά καζανάκι και να τα εξαφανίσεις από εκεί..
σε ένα display μπορείς;;


Τι εννοείς 'νεκρό περιβάλλον';;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-09-12, 23:27
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τα bare bottom ενυδρεία είναι μία άλλη προσέγγιση που μας βοηθάει στην καθαριότητα. Μην ξεχνάμε ότι πολλές φορές τα ενυδρεία αναπαραγωγών είναι τελείως γυμνά. Προφανώς και έχει και αυτό τα αρνητικά του. Ας πούμε μπορεί να υπάρχει καθρέπτισμα ή ψάρια που θέλουν να σκάβουν δεν είναι ωραίο να τους στερούμε αυτή τη δυνατότητα. Από τη στιγμή που προσπαθούμε να δημιουργούμε ενυδρεία με μια βιοτοπική προσέγγιση ε καλό είναι να μην το έχουμε έτσι χύμα. Να σου πω την αλήθεια για μένα χάνει πολύ οπτικά το ενυδρείο όταν είναι γυμνό... και τα ψάρια, δεν υπάρχουν ωραίες αντιθέσεις.


Από εκεί και πέρα τα πλακάκια δε μου αρέσουν καθόλου οπτικά (τουλάχιστον αυτά που έχει βάλει αυτός). Επίσης αν δεν τα έχει κολλημένα σωστά και είναι ψιλοχύμα κάνει μεγαλύτερο κακό από αυτό που θέλει να αποφύγει, καθώς όλα τα υπολείμματα των τροφών (που σε αυτά τα ψάρια βρωμίζουν και αρκετά) χώνονται όλα από κάτω.

Αν σου αρέσουν πάντως έχεις ένα σωρό πράγματα να σκεφτείς. Πώς θα τα κολλήσεις; Ίσως μόνο με ενυδρειακή σιλικόνη γιατί αλλιώς πρέπει να βρεις ειδικό υλικό με πιστοποίηση πόσιμου νερού. Το ίδιο και για τους αρμούς. Επίσης πολλά πλακάκια μπορούν να είναι επικίνδυνα και κυρίως το γυαλιστερό κομμάτι. Μόλυβδο έχουν, άλλα μέταλλα για το χρώμα, άντε να βρεις πιστοποίηση. Ίσως μόνο τερακότα.

Η άποψή μου είναι... μπααααα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-09-12, 23:34
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
¶λλος ο λόγος του στησίματος ενός display ενυδρείου και αλλος ο λόγος ενός bare bottom.μα κιεγω αυτο λεω,οτι σε ενα Bare bottom ο μονος κερδισμενος ειναι ο ιδιοκτητης ενω στην αλλη περιπτωση κερδιζει και το ψαρι συνθηκες διαβιωσης που δεν θυμιζουν καραντινα.... δε νομιζω οτι δε μπορει να υπαρξει η απαραιτητη καθαριοτητα σε Display ενυδρειο,απλα βολευει τους περισσοτερους το barebottom.κατα το ιδιο σκεπτικο,θα μπορουσα κιεγω να παρω ενα motoro και να το κρατησω στη μπανιερα

Αν θεωρείς ότι ένα ενυδρείο με βυθό(άμμο,χαλίκι) προσφέρει καλύτερη υγιεινή από έναν άδειο, δεν έχεις από το να το δοκιμάσεις.
Όση σκούπα και να κάνεις σε ένα display ενυδρείο δεν θα έχεις ποτε την καθαριότητα του γυμνού! ακριβως!...

Η αφαίρεση οργανικών από το νερό του ενυδρείου δεν έχει να κάνει με την υγιεινή του ενυδρείου.σε αυτο φιλε μου θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθετα.

Για να το θέσω πιο απλά..
σε ένα γυμνό ενυδρείο μπορείς άνετα και εύκολα μόλις χέσουν τα ψάρια σου να τραβήξεις απλά καζανάκι και να τα εξαφανίσεις από εκεί..
σε ένα display μπορείς;;αρα τι μου λες? οτι τα ψαρια αυτα κρατουνται ετσι ωστε ο ιδιοκτητης να διευκολυνεται στη συντηρηση...


Τι εννοείς 'νεκρό περιβάλλον';;
βλεπεις εκει μεσα αλλη ζωη εκτος απο τα ψαρια?μπορεις να τα παρομοιασεις καλλιστα με δειγματα ψαριων σε γυαλες με χλωροφορμιο στα ραφια/αρχεια μουσειων.μονο που ετουτα εδω ειναι ζωντανα.μπορει να ακουγεται τραβηγμενο το παραδειγμα αλλα δεν ειναι και τοσο...
δε λεω φυσικα οτι ολοι οι ανθρωποι που τα κρατανε ετσι δεν ενδιαφερονται για τα ψαρια τους,αλλα μηπως κατι ειναι "στραβο"?στο κατω κατω αν θελουμε ευκολια δεν το κραταμε καθολου και ξεμπερδευουμε....δεν ξερω,αν κανω λαθος πεστε μου εσεις τη γνωμη σας
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-09-12, 00:09
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Δεν πιστεύω οτι ο μόνος ωφελημένος είναι ο ιδιοκτήτης αλλά είναι και τα ψάρια καθώς ζουν σε καθαρότερο περιβαλλον.Το αν έχει ανάγκη κάποιο ψάρι για σκάψιμο το σέβομαι απόλυτα και φυσικά δεν αναφέρομαι σε αυτά.
Μέχρι τώρα δεν έχω δει ποτέ βυθό με άμμο ή χαλίκι που να είναι πεντακάθαρος όπως σε ένα γυμνό καθώς έστω και λίγη τροφή ή ακαθαρσίες κάπου θα βρουν να τρυπώσουν μολύνοντας έτσι τη στήλη του νερού.
Όταν αναφέρομαι στη υγιεινή δεν μιλάω μόνο για τα οργανικά αλλά και στους μύκητες ή βακτήρια ή παράσιτα που μπορούν να αναπτυχθούν από το σάπισμα τροφής ή ακαθαρσιών μέσα στο νερό που δεν έχουν αφαιρεθεί.
Προσωπική μου άποψη είναι οτι τα ψάρια αυτο που χρειάζονται είναι καθαρό νερό,υγιεινή διατροφή και καθαρό ενυδρείο.
Αν σε ένα ενυδρείο με ψάρια που δεν έχουν καμία επαφή με το βυθό και δεν έχουμε σκοπό να φυτέψουμε τότε ο βυθός είναι για τη δική μας προσωπική οπτική ευχαρίστηση.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-09-12, 00:12
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

ΤΕΛΕΙΩΣ αντιαιθητικο και καθολου "βιολογικο" για το ενυδρειο!...Οτι να 'ναι!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-09-12, 00:13
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover Εμφάνιση μηνυμάτων
ΤΕΛΕΙΩΣ αντιαιθητικο και καθολου "βιολογικο" για το ενυδρειο!...Οτι να 'ναι!
''βιολογικό'' λέγοντας;;;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 07-09-12, 00:15
Malawi Lover Ο χρήστης Malawi Lover δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-09-2012
Περιοχή: Κοζάνη-Γρεβενά
Μηνύματα: 565
Send a message via Skype™ to Malawi Lover
Προεπιλογή

Όπως ειπε και ο vaggelis21 στο πρωτο του ποστ...

Παράθεση:
Vangelis21 φιλε μου ο βυθος δεν ειναι μονο ομορφια. Κραταει τη βιολογια, φιλοξενει οργανισμους, βοηθαει τα ψαρια να νιωθουν σαν στο σπιτι τους, παιζουν σκαβοντας κτλ.

Εγω προσωπικα δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο κι εκτος οτι μου φαινεται ΠΟΛΥ ασχημο, δεν νομιζω οτι ειναι και σωστο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-09-12, 00:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω,ισως να εχεις δικιο και να κανω εγω λαθος.ισως παλι ο καθενας ζηταει διαφορετικα πραγματα απτην ασχολια του με το χομπυ.δεν λεω οτι δεν ισχυει αυτο που λες για την καθαριοτητα σε ενα Barebottom,λεω απλα οτι καλο ειναι να ζυγιζουμε τα υπερ και τα κατα του ενος και του αλλου,και μεχρι στιγμης εμενα μου φαινεται οτι οι περισσοτεροι οταν τα ζυγιζουνε μετρανε περισσοτερο αποσο θα επρεπε την ευκολια.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-09-12, 00:19
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Αν ο βυθός μπορούσε να κρατήσει τη βιολογία ενός ενυδρείου τότε τι τα θέλουμε τα φίλτρα με τα δεκάδες λίτρα βιολογικών υλικών;
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τις συμβουλες σας περι διακοσμησης!! Geovai Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 15-06-11 09:38
αλλαγη διακοσμησης takis07 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 6 17-04-11 22:44
Ερωτηση για υλικά διακοσμησης... PANORAMIX Ζωοτόκα 11 10-09-10 00:36
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ Ρέα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 11-05-07 15:16
ΛΙΓΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ georgetax Malawi 10 11-01-07 20:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09019 seconds with 13 queries