Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-08, 18:57
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Panos δεν ειμαι φιλολογος και για να πω την αληθεια δεν εχω κοιταξει λεξικο για την λεξη αλλα θα σου πω τι εχω καταλαβει εγω για την σημασια της λεξης

υπερχειλιση λεμε τον τροπο που βγαζουμε νερο απο το ενυδρειο ειτε για φιλτρανση και επιστροφη ειτε για αποριψη, γινεται συνηθως μεσω καποιας τρυπας στο κατω η πισω μερος του ενυδρειου η μεσω αυτων των περιεργων σωληνωσεων που συζηταμε εδω, σχεδον παντα γινεται με την βοηθεια της βαρυτητας

αναπληρωση λεμε το νερο που προσθετουμε για να καλυψουμε το εξατμιζομενο νερο απο το ενυδρειο μας η για να επιστρεψουμε φιλτραρισμενο νερο στη δεξαμενη μας, συνηθως γινεται με την βοηθεια αντλιας

πρακτικα μιας και εγινε υπομνημα καλο θα ηταν να αλλαξει ο τιτλος σε diy υπερχειλιση, χωρις τρυπα στο ενυδρειο

εγω θελω να κανω και τα δυο αλλα εδω ρωταω για τον πιο διακριτικο τροπο να βγαλω νερο απο το ενυδρειο μου μιας και δεν μπορω να κανω τρυπα πλεον


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PanosII Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο τίτλος του ποστ ειναι diy υπερχειλιση και εδω θα ήθελα να κανω μια παρατήρηση για όσους τυχών μελλοντικά διαβάσουν το ποστ.
Πρέπει να διευκρινίσουμε οτι την λέξη υπερχείλιση την χρησιμοποιούμε για συμπλήρωση νερου στο ενυδρείο, αλλα υπερχείλιση λεμε και για την επιστροφή του νερού σε ενα sub.
Ίδια λέξη με δυο διαφορετικές απαιτήσεις ροής.

Δεν κατάλαβα στις ερωτήσεις του φίλου ORCK τι θα ήθελε να κάνει από τα δυο, ουτος ώστε να απαντήσουμε με τον καλύτερο τρόπο.

Αυτό το λέω διότι έχει μπει σαν Υπόμνημα:

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-08, 02:20
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή

Φιλε Orck θα ήθελα να μην με παρεξηγήσεις με όσα είπα, διότι πολλές φορές ο γραπτώς λόγος όπως και συ ξέρεις δεν διαβάζετε και σωστά απο όλους μας. Kαι πολλές φορές ίσος νομίζουμε οτι ισος κάποιος μας ειρωνεύεται η οχι , ίσος και καλά μας κάνει μάθημα η κάποια αλλα βιώματα που εχει ο καθένας μας τα διαβάζει όπως εκείνος θέλει κλπκλπ . δεν είναι η πρώτη φορά που το βλέπω σε κάποιο πόστ ....
Προσωπικά εγώ θα ήθελα να διαβάσω ενα υπόμνημα και να καταλαβαίνω τι θέλει να πει στο τέλος, σε αυτό εδω το ποστ όπως ανέφερα σε όλες σου της ερωτήσεις είχε το πως δουλεύει το συγκεκριμένο σύστημα , Πχ από που κάνει εξαέρωση, ποια σωλήνα πρέπει να πάει που και πως κλπκλπ Και ειλικρινά επειδή πρόσφατα ασχολήθηκα και γω τον τελευταίο καιρο για το ιδιο σύστημα θα ηθελα να έλεγα και γω την άποψη μου ώστε μην κανείς καποια λαθη που έκανα η τουλάχιστον κάποιες παρατηρήσεις μου πάνω σε αυτό , Ωμος δεν κατάλαβα το ξανάλεω για ποιον λόγο το χρειάζεσαι και ετσι και το ανέφερα στο ποστ οτι δεν καταλαβαίνω , εαν απο τις ερωτησεις σου δεις οτι εχεις γράψει για ποιο λογο το χρειάζεσαι πες το μου γιατι δεν το βλέπω.... και ετσι απλα το ανέφερα.

Ωμός θεωρώ οτι εαν κάποιος απο τους admin κάνει ενα υπόμνημα σημαίνει οτι περιέχει κατι ιδιαίτερο και ουσιαστικό (αυτη ειναι η γνώμη μου και ισος κάνω λάθος)
Παράθεση:
Orck δεν ειμαι φιλολογος και για να πω την αληθεια δεν εχω κοιτάξει λεξικο
Μήπως εγω ξέρω να γράφω νομιζεις?
Απλά ολοι προσπαθούμε να δώσουμε οτι καλύτερο στο φόρουμ και όλοι οι νέοι στο χόμπι και στο φόρουμ μας να μην κουράζονται να διαβάζουν αράδες μεχρι να φτάσουν εαν φτάσουν κάποτε στην ουσία ....γιατι πολλες φορές ο ενδιαφερόμενος (ΠΧ εσυ ) τα παρατά.... και μένει το ποστ στην μέση ...ποσο μάλλον να ειναι και υπόμνημα
Τέλος πάντων καλό είναι να σβηστή το δικο μου ποστ καθώς δεν θέλω να μπω σε διατριβές με τους αρχηγούς μας

Φιλικά πάντα για το καλύτερο
Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-01-08, 13:50
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Μόνο τις φωτογραφίες να δει κάποιος που κατέχει τα στοιχειώδη από υδραυλική θα καταλάβει αμέσως πως δουλεύει η συγκεκριμένη υπερχείλιση, την οποία προσωπικά την βρήκα ευφυέστατη. Είναι και ο λόγος που την έκανα υπόμνημα.
Μαζί με την υπερχείλιση του φτωχού νομίζω ότι είναι δυο κατασκευές DIY που μπορούν να δώσουν πολύ σημαντικές λύσεις σε κάποιον που δεν έχει τρύπες στο ενυδρείο του.

Οι σημαντικές διαφορές των δυο αυτών υπερχειλίσεων είναι ότι του φτωχού είναι για λίγα λίτρα, αλλά είναι πολύ ευέλικτη, που σημαίνει ότι μπορεί να μπαίνει και να βγαίνει όποτε θέλουμε, ενώ αυτή είναι για πολύ περισσότερα λίτρα, αλλά δεν είναι και τόσο ευέλικτη, που σημαίνει ότι θα τοποθετηθεί για μόνιμη χρήση.

Παραδείγματα εφαρμογής των δυο υπερχειλίσεων.

Η υπερχείλιση του φτωχού είναι για μένα η ιδανικότερη λύση σαν σύστημα ασφαλείας όταν έχουμε κάποιο σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης νερού από κάποια Α/Ο. Ειδικά το καλοκαίρι που πάμε διακοπές έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο ότι δεν θα βρούμε το χώρο μας πλημμυρισμένο.

Αυτή εδώ όμως μπορεί να λειτουργήσει σαν μια κανονική υπερχείλιση η οποία θα εγκατασταθεί μόνιμα μαζί με κάποιο symp. Το μόνο σημείο που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής είναι να εξασφαλίσουμε ότι δεν θα πάρει ποτέ αέρα στο "Π"
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-01-08, 15:38
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

με ποια κολα (μη τοξικη) κολαμε τους σωληνες;
εαν δεν αγορασω την κολα και βαλω σιλικονη κανει;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-08, 20:32
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τους σωλήνες pvc τους κολλάμε με Tangit...Είναι μη τοξική κόλλα μόλις στεγνώσει και χρησιμοποιείται για να κολλάει και τους pvc σωλήνες ύδρευσης Η σιλικόνη δεν κάνει,δεν κολλάει στο pvc...Φεύγει αμέσως...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-01-08, 05:58
PanosII Ο χρήστης PanosII δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-05-2007
Περιοχή: Londino
Μηνύματα: 95
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PanosII
Προεπιλογή πρόσκληση άρθρου

Βασικά δεν θέλω να βανδαλίσω αυτο το ποστ εγω ο γεροπαράξενος που ίσος έχω περισσότερες απαιτήσεις απο ενα υπόμνημα ως προς το καλύτερο φυσικά του forum και θα ήθελα να κάνω της έξεις προτάσεις σε όλους εμάς που διαβάσουμε για να λύσουμε τις απορίες μας.


Ας πιαστώ καλοπροαίρετα από μερικές λέξεις που ελπίζω να μην παρεξηγηθώ

Dimitris21 Μόνο τις φωτογραφίες να δει κάποιος που κατέχει τα στοιχειώδη από υδραυλική θα καταλάβει αμέσως πως δουλεύει η συγκεκριμένη υπερχείλιση,

Για να μην ψαξω μέσα απο το φορούμ άτομα που (τις τελευταίες 10 μέρες 3 άτομα υπάρχουν που )κάνουν την ιδια ερώτηση και δεν την έχουν καταλάβει, και παρεξηγηθώ . Θα πω οτι
Εχω δει γιατρούς , δικηγόρους που δεν έχουν ιδεα και δεν θέλουν να καταλάβουν απο υδραυλικά. Αρα καλο ειναι ισος να μαζευτούμε 2-3 ατομα και να κάνουμε ενα ωραίο άρθρο για τον λογο που λεει ο Dimitris21 την οποία προσωπικά την βρήκα ευφυέστατη . Πράγματι Δημήτρη ειναι μια καλή λύση και οικονομική και απορώ τόσο καιρό πως δεν υπήρχε σαν υπόμνημα
Σκέφτηκα λοιπον οσοι εχουν τον χρονο και την ορεξη να φτιάξουμε αυτό το άρθρο Γιατί δεν το κρύβω και μενα μου πηρε αρκετο χρονο διαβάζοντας δεξια αριστερα να καλύψω πολλές απορίες που είχα

Ανοικτή πρόσκληση λοιπόν σε οποίον εχει την όρεξη να ξεκινήσουμε οτι εχει σχέση με υπερχείλιση, αν και υπάρχουν πολλές ιδέες –πατέντες πιστεύω οτι θα βγει μια καλη εργασία.

Πανος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-01-08, 13:57
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τους σωλήνες pvc τους κολλάμε με Tangit...Είναι μη τοξική κόλλα μόλις στεγνώσει και χρησιμοποιείται για να κολλάει και τους pvc σωλήνες ύδρευσης Η σιλικόνη δεν κάνει,δεν κολλάει στο pvc...Φεύγει αμέσως...
Αν γυαλοχαρτάρεις τα σημεία συγκόλλησης (και το θυληκό και το αρσενικό) στις PVC σωλήνες τότε πολύ άνετα μπορείς να τους κολλήσεις με σιλικόνη.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-01-08, 16:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν δε σε πειράζει κάποια στιγμή να γίνει...πλυμμήρα το κάνεις...Χωρίς τάση,κάτι τέτοιο ίσως και να άντεχε,αλλά με το βάρος των σωληνώσεων και του νερού,δεν γίνεται να πετύχει για πολύ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπερχειλιση του φτωχου!!!! Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 37 06-12-14 06:15
Υπερχειλιση... Zorba_The_Freak DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 12-12-07 11:13
Υπερχειληση... vasilakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 06-11-07 08:57
Υπερχείληση ANEMOS DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 26-07-06 13:46
Υπερχείλιση - προβλημα η οχι? γαυρος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 26-07-05 14:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05866 seconds with 15 queries